[MOC] Liebherr LTM 1070

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

[MOC] Liebherr LTM 1070

#1 Post autor: Tranzystor »

Witajcie. Dziś pokażę Wam dźwig.

Liebherr LTM 1070 4.2
Obrazek

Dane techniczne:
-Wymiary: szer. 16s /wys. 22s /dł. 63s
-Waga: 2,7kg
-7 silników:
-PF XL napęd 1:1,5
-PF M skręt
-PF M podpory
-PF M podnoszenie ramienia
-PF M rozkładanie ramienia
-PF M obrót wieży
-PF M wyciągarka
-2 pary świateł

Moim głównym celem była bezawaryjność i dopracowanie wszystkiego. Nie chciałem by był to MOC, który buduję, fotografuję i cieszę się, że mogę go rozebrać. Wygląd również był istotny, chociaż po dźwigu Makorola ciężko tu wymyślić coś nowego. Starałem się zachować proporcję, chociaż np. szerokość powinna wynosić 14 studów. Nierealne. I tak jest to chyba najwęższy dźwig w tej skali, rozstaw kół o 3 study węższy niż 8421.


Wysięgnik

Obrazek

Najważniejsza i najtrudniejsza część dźwigu, wiec od niego zacząłem. Spędziłem nad nim ponad miesiąc, kilkukrotnie stwierdzając, że ładnego 3 sekcyjnego ramienia w tej skali się zbudować nie da. Największym problemem okazało się tarcie. Druga sekcja przy rozsuwaniu ściska trzecią, co generuje spory opór, a wtedy ślimak jeszcze bardziej je ściska. Rozwiązaniem okazały się między innymi szare piny spinające 2 sekcję. Mają lekki luz, co bardzo pomogło. Ramię jest też dziwne z tego powodu, że zbudowano w dużej części z nie Technicowych klocków.

Rama

Obrazek

Dźwig ważący prawie 3 kilogramy musi mieć porządną ramę. Co można powiedzieć o ramię? Jest solidna. Na obrazku powyżej widać tylko główną część. Pomiędzy liftarmami 7, a kołami jest murek z płytek/bricków, o mocowanie wieży nie trzeba się martwić.

Podpory

Obrazek

Chyba największy kompromis. Powinny wyglądać tak:
Obrazek
Dlaczego tak nie wyglądają? Nie da się ich zbudować, przynajmniej działających. I każdy nieudany dźwig, jaki widziałem na BS utwierdził mnie w tym przekonaniu. Podpory są takie same jak te, które użyłem dawno temu w Tatrze. Mają "kolanko", dzięki któremu blokują się po rozłożeniu.

Napęd

Obrazek
Niepozorny, ale przeszedł długą drogę. Z początku był łańcuch, działał tak sobie, wydawał dziwne dźwięki. No i jest towarem deficytowym, więc wyleciał. Później były różne próby z zębatkami, ale strzelały wraz ze wzrostem masy. Ostatecznie obróciłem silnik o 90° i połączyłem tak jak widać. Działa idealnie.

Skręt

Obrazek

Wał biegnący od pierwszej do ostatniej osi zajmuje sporo miejsca, dlatego umieściłem go jak najniżej. Listwy zębate do góry nogami. Odpowiednie przełożenie. Biała zębatka we właściwym miejscu. Minimalne luzy. Bałem się, że tyjąc, przestanie skręcać w miejscu. Niesłusznie, pewnie dlatego, że większość ciężaru trafia na trzecią oś.

Obrót wieży

Obrazek
Wygląda prosto, ale spędziłem tygodnie, myśląc dlaczego tak słabo się obraca. Pomogła wymiana obrotnicy na nową, dociśnięcie klocków i przebudowa wszystkiego wokół. Obrotnica obudowana jest kwadratem z płytek, na którym opiera się kwadrat ze spodu wieży.

Wyciągarka

Obrazek

Żeby nie było, że za prosto. Napęd biegnie od silnika pomiędzy kołami czwartej osi do wyciągarki na szczycie wieży, po drodze tracąc 3/4 momentu.

Podnoszenie wysięgnika/kabiny

Obrazek

Nic specjalnego, no może oprócz mechanizmu podnoszenia kabiny.
Obrazek

Żeby nie obciążać silnika podnoszącego ramię, użyłem dosyć luźnej gumki. Nie ma ona jednak dość siły, by podnieść kabinę. I tu pojawia się żółta gumka. Równoważy ona ciężar kabiny, dzięki czemu może się bezproblemowo podnosić.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria
Galeria WIP

Film
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4xMpG4OFd5s[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2013-04-22, 16:07 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 1 raz.

Jetboy

#2 Post autor: Jetboy »

Swietny moc i prezentacja! Mam nadzieje sie nim pobawic na ktorejs wystawie.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Bajer bomba.
Całość wygląda bardzo ładnie, czysto i schludnie.
Bawialność wielka :)
Czy zdarzyło się by przez żółtą gumkę wyskoczył klocek-łapka?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Dejw pisze: Dziś pokażę Wam dźwig.
Żuraw, nie dźwig ;)

Bardzo fajna konstrukcja, widać, że sporo czasu nad nią spędziłeś. Jedyne co rzuca mi się w oczy to zbyt szybko obracająca się wieża, no i prędkość samego żurawia. Choć w zasadzie obie te rzeczy można by trochę zwolnić używając innego pilota ;)
Pozdrawiam :)

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#5 Post autor: Tranzystor »

Karol pisze:Jedyne co rzuca mi się w oczy to zbyt szybko obracająca się wieża, no i prędkość samego żurawia.
Pilot widać na filmie. Z lewej jest napęd + podpory, z prawej światła "długie" + skręt. A dużym pilotem na środku steruje się dźwigiem. Na filmie przekręciłem na maks, żeby pokazać, żę mogę. :] A naped jest na innym kanale niż skręt, więc wystarczy przełączyć kanał na dużym pilocie i sterować prędkością jak się chce. Chociaż dla mnie taka prędkość jest bardzo fajna.
blizzard pisze:Czy zdarzyło się by przez żółtą gumkę wyskoczył klocek-łapka?
Nie, ta gumka jest tak cienka, że nie ma na to szans.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Fajny, ładny, funkcjonalny. Dobrze, że udało Ci się uniknąć pokusy zrobienia jak największego dźwigu, dzięku czemu tak sprawnie działa.

Awatar użytkownika
Maximhuz
Posty: 26
Rejestracja: 2007-02-07, 23:12
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Maximhuz
Kontakt:

 

#7 Post autor: Maximhuz »

Tak wyglądający model technic to ja rozumiem, jest naprawdę świetny!
Ostatnio zmieniony 2012-11-30, 20:04 przez Maximhuz, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#8 Post autor: Uncle Jaca »

Jestem pod ogromnym wrażeniem, good job jak mówią za oceanem!
Fajnie popyla, skręca w miejscu, wszystko ładnie pracuje i daje powód do dumy. Sama prezentacja MOC'a wzór konspekt. Super bawialny, też taki chcę. Aha, gaśnica, światła: mijania i drogowe no i SRB D3JW;-)

zazdraszczam!
Pies utonął, łańcuch pływa

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#9 Post autor: szubi81 »

Tak gładkiego, bezstudowego moca jeszcze nie widziałem. Rewelacja.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#10 Post autor: Filus »

Dejw pisze:i cieszę się, że mogę go rozebrać.
Czego, mam nadzieję jeszcze nie zrobiłeś. W ten sposób sprawiłeś, że co najmniej 2 osoby będą Cię molestować, byś przyniósł to cudo, w stanie nienaruszonym na integrację w okolicach Świąt. Jest na to szansa:)?

Co do modelu, szczególnie interesujący jest 3 sekcyjny boom. Oparty jest jedynie na rackach? Czy też jest tam wykorzystany znany (z 8421) patent z linkami?

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#11 Post autor: bacon »

Świetna praca a do tego sam opis MOCa z wieloma aspektami edukacyjnymi poprzez dodane schematy, więcej takich i może się czegoś nauczę :) Jak dla mnie bomba

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#12 Post autor: PatrykZ »

Rewelacyjny model. Pięknie odwzorowany kształt i niesamowicie funkcjonalny.
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
SMIGOL
Posty: 206
Rejestracja: 2011-11-13, 20:46
Lokalizacja: Kamienna Góra
brickshelf: smigol

 

#13 Post autor: SMIGOL »

Łuuuuuuu Panie :) Powiem tylko i aż tyle:
chciałbym takiego mieć!
Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej. Autora nie znam.

piotrpki
Posty: 54
Rejestracja: 2012-01-11, 20:16
Lokalizacja: warszawa

#14 Post autor: piotrpki »

czy jest jakiś działający pojazd, którego nie da się odwzorować klockami Technic?
Nadzwyczajny.

Jac

#15 Post autor: Jac »

kolejny obiekt westchnień, załamany jestem ;)

ODPOWIEDZ