70000 Razcal's Glider

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

70000 Razcal's Glider

#1 Post autor: bacon »

Recenzja 70000: Razcal's Glider

Obrazek Obrazek

DANE TECHNICZNE:

Seria: Legends of Chima
Rok produkcji: 2013
Liczba klocków: 109
Figurka: 1
Spis części: BrickLink
Cena: Allegro: od ~30 zł do ~45 zł (nowy); Katalogowa: 39,99 zł
Przydatne linki: LEGO, Brickset, BrickLink

WSTĘP:

Zacznę może od tego, że to moja pierwsza recenzja. Postaram się przybliżyć zestaw 70000, czyli Szybowiec Razcala i mam nadzieję, że poświęcicie kilka minut na przeczytanie tego tekstu. Tym bardziej, że jest to też debiut tej serii w recenzjach na forum.

Seria, czyli o co chodzi?

Seria Legends of Chima właśnie debiutuje na rynku klasycznymi zestawami oraz wodzidłami zwanymi Speedorz. Może zacznę od tego o co w tym wszystkim chodzi, a więc:
Królestwo CHIMA - niegdyś nieskażony, naturalny raj - stało się polem bitwy między ośmioma zwierzęcymi plemionami. Najlepsi przyjaciele są dziś wrogami. Plemiona walczą o surowiec naturalny zwany CHI, potężny żywioł, który może być zarówno źródłem życia, jak i zniszczenia. Od tysiąca lat zwierzęce plemiona rządzą krainą CHIMA. Do niedawna między lwami, krokodylami, orłami, wilkami, gorylami, krukami, nosorożcami i niedźwiedziami panował pokój. Zwierzęta bawiły się i pracowały wspólnie, a współpraca zapewniała im dobrobyt — aż w CHIMIE wybuchł konflikt.
Świat Chima docelowo składał się będzie z 8 plemion, z których na dzień dzisiejszy mamy do dyspozycji pięć: lwy, krokodyle, orły, wilki i kruki. Właśnie zestaw 70000 przedstawia jednego z bohaterów plemienia kruków - Razcala. Przy okazji mała ciekawostka: wszystkie imiona danego plemienia rozpoczynają się od tej samej litery, przez co łatwo będzie można skojarzyć frakcję znając tylko imię danego zwierzaka. Wszystkie lwy mają imiona na L, orły na E, krokodyle na C, kruki na R a wilki na W. Ciekawe co zrobią przy nosorożcach bo R zarezerwowane dla kruków :) Na niedawnych targach Toy Fair w Norymberdze LEGO zaprezentowało nowe figurki goryli oraz lisa i skunksa ale jaka będzie ich rola w historii Chimy to nie wiem bo takie plemiona nie zostały zapowiedziane.

http://www.youtube.com/watch?v=JWV50mKksGY

OPAKOWANIE:

Typowe kartonowe pudełko o wymiarach w przybliżeniu: 14cm x 12cm x 4,5cm. Całość utrzymana w tonacji niebieskiej.
Przód przedstawia standardowe logo LEGO oraz logo serii Legends of Chima uwieńczone grafiką danego plemienia, czyli w tym wypadku kruka. W centralnej części znajdziemy Szybowiec Razcala, numer zestawu oraz wiek docelowego odbiorcy, zaś w dolnej części przedstawiona jest figurka głównego bohatera.

Obrazek

Tył opakowania to znów logo firmy, logo serii tym razem z uzbrojonym Razcalem, numer zestawu oraz w kilku scenach pokazano „bawialność” zestawu, czyli co się rusza. A więc: broń Razcala, ruchome szpony i skrzydła oraz obowiązkowe w ostatnim czasie strzeladło, czyli gdzie popchnąć żeby gdzie indziej wyskoczyło.

Obrazek

Ścianki boczne - pierwszy dłuższy bok to logo serii i Razcal w skali 1:1 a drugi bok to kod kreskowy i lista krajów z których trafiły klocki do tegoż pudełka, czyli Dania, Węgry, Meksyk i Czechy - ani słowa o Chin(m)a. Krótsze ścianki to ostrzeżenia we wszystkich językach świata i ostrzeżenie, że nie jest to odpowiednia zabawka dla dzieci w wieku 0-3.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ZAWARTOŚĆ:

Wewnątrz pudełka znajdujemy 2 woreczki z klockami, jeden większy, drugi mniejszy oraz instrukcję budowy.

Obrazek Obrazek

Instrukcja:

Instrukcja została podzielona na 2 książeczki (20 i 24 strony).

Obrazek

Do teraz nie mogę pojąć dlaczego podzielono budowę jednego modelu w 33 krokach na dwie części?? Chyba tylko po to aby więcej reklam w nich umieścić. A znajdziemy tam oprócz tradycyjnego spisu elementów również prezentację zestawów z serii oraz na przykład odnośnik do strony z filmami Chimy

Obrazek

czy zaproszenie do Legolandu na pokaz filmu 4D o świecie Chi

Obrazek

Na odwrocie cwaniaczek Max i histeryk-szczęściarz, który na moich oczach znowu coś tam wygrał.

Obrazek

Ciekawe elementy:

Zestaw zawiera większość klocków standardowych i licznie spotykanych ale są też nowości i ciekawe elementy:

Występujący na razie tylko w tym zestawie
Black Tile 1 x 2 with White Fangs and Dark Red Pattern
Obrazek

Skrzydła debiutujące w tej serii a tutaj występujące w kolorze czarnym (4 szt.) i purpurowym (1 szt.)
Black Wing 9L with Stylized Feathers
Obrazek
Dark Purple Wing 9L with Stylized Feathers
Obrazek

Ciekawostka - prosto z Unimoga :)
Blue Pneumatic Hose Connector with Axle Connector
Obrazek

Stosunkowo nowe i rzadkie w tym kolorze
Minifig, Weapon Crescent Blade, Serrated with Bar
Obrazek

Debiutujący w Chimie a w tym kolorze występujący do tej pory tylko w tym zestawie
Light Bluish Gray Barb Large Flexible (Claw, Horn)
Obrazek

MODEL:

Figurka:

Figurka Razcala jest fantastyczna. Tors zadrukowany z dwóch stron - z przodu mnóstwo pasów, sakiewka z pieniędzmi a w centralnej części niebieski kamień CHI, z tyłu kolejne sakiewki z monetami. Nogi z kolejną sakiewką oraz opaskami z logiem plemienia Kruków. Zapytacie dlaczego tyle sakiewek i pieniędzy?
Razcal to księgowy plemienia kruków. Wszystkie kruki kradną, ale nie wszystkie liczą. Dlatego potrzebują Razcala. Odnotowuje on wszystkie łupy zdobyte przez kruki i ocenia ich wartość (z uwzględnieniem inflacji i innych "sił rynkowych". Dla kruków ważna jest wiedza o pozycji zajmowanej na przestępczej drabinie. Ich pozycja zależy w dużym stopniu od zdolności kradzenia szybko i często, więc &"oficjalna wartość" określana przez Razcala bardzo pomaga określić status w obrębie plemienia. Bez Razcala kruki byłyby tylko złodziejami. Dzięki niemu mogą być "mistrzami złodziejskimi".
Figurka posiada główkę zadrukowaną z dwóch stron - trochę demoniczną z rozdziawionym dziobem i wytrzeszczem z "prądem" w oczach oraz bardziej groźną minę z przymkniętymi oczami i zamkniętym dziobem. Całość uzupełnia maska z nadrukiem ptasiego dzioba, napierśnik z miejscem na kamień CHI oraz jak na kruka przystało - skrzydła. Całość prezentuje się wyśmienicie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Broń:

Broń Razcala to Bastion
Jak niemal każda „własność” kruków, używane w tym plemieniu bronie są wytwarzane z różnych skradzionych dóbr. Ostrza Bastionu zostały skradzione orłom i przemalowane. Nie do poznania! Broni tej można używać jako tarczy, wystrzeliwując jednocześnie impulsy Chi, albo korzystać z jej ostrzy do otwierania puszek.
Obrazek

Zestaw:

Po 33 krokach budowy otrzymujemy latającego kruka zwanego szybowcem. Kolory wg mnie dobrane rewelacyjnie, całość utrzymana w stylistyce czarno-ciemnoczerwonej z purpurowymi dodatkami. No może jedynie niebieskie elementy pneumatyki nie pasują kolorystycznie do reszty ale nie rzucają się zbytnio w oczy. Jeśli ktoś by pomyślał, że strzeladłem jest czerwony stożek to jest w błędzie. Ta część nie wyskakuje, ona służy do popchnięcia w tył i wystrzelenia elementów zawieszonych na łańcuszku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Elementy pozostałe po budowie:

Obrazek

PODSUMOWANIE:

70000 kupiłem z ciekawości żeby zobaczyć co to w ogóle jest ta Chima i... powiem wam, że jestem zauroczony. Za nieco ponad 30zł (ja za swój dałem 32zł) otrzymujemy bawialny pojazd latający oraz świetną figurkę. Mnie zestaw urzekł na tyle, że mogę śmiało go polecić i uważam, że Chima to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Wartością dodaną tej recenzji jest nauka robienia zdjęć makro, z niektórych jestem już zadowolony ale muszę popracować jeszcze nad oświetleniem i cieniami :)

Plusy:
- całość jest super - POLECAM

Minusy:
- 2 instrukcje (WTF?)
- skrzydła nie siedzą na ciasno w ramieniu przez co ma się wrażenie, że mogą wypaść

Więcej zdjęć

* Wszystkie cytaty pochodzą z LEGO
Ostatnio zmieniony 2014-07-13, 10:22 przez bacon, łącznie zmieniany 3 razy.

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#2 Post autor: Backbone »

Schrzaniłeś miniaturki.

Użyj thumbs.sariel.pl

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#3 Post autor: bacon »

Dzięki za wskazówkę, poprawione

Awatar użytkownika
VanKrawiec
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 23:02
Lokalizacja: Pruszków
brickshelf: vankrawiec

 

#4 Post autor: VanKrawiec »

Ło kruca bomba, niech to dunder świśnie - zaklął szpetnie w myślach.

Bacon, dzięki serdecznie za recenzję wraz z historyjką serii. Ilekroć pojawiała się jakaś informacja o Chimie, skrzętnie pomijałem posty, gdyż automatycznie myślałem o niej jak o przedłużeniu Ninjago, której jakoś nie polubiłem. A tu proszę! Fajna figurka, model względny, ale w barwach radujące mroczne pokłady mego serca. I oczywiście brak 'złotych' klocków (tu se proszę wpisać kolor jaki naprawdę on mają - podpowiedź, kolor zaczyna się na literkę 's').

rasch22

#5 Post autor: rasch22 »

Zauważyłem małą zbieżność, lata, lata temu czytałem powieść "ERAGON" Christophera Paoliniego, występowały tam czarne charaktery zwane "RAZACami " z opisu tego stworzenia dwie grafiki googlowe bardzo dobrze oddają to jak sobie ich wyobrazilem, patrzac na minifiga to wypisz wymaluj razac a nie razcal;
Obrazek
Obrazek
No powiedzcie sami czy to nie ładny przypadek:)

Edytka;
Recka super :)
Ostatnio zmieniony 2013-02-09, 18:54 przez rasch22, łącznie zmieniany 2 razy.

lordofdragonss

#6 Post autor: lordofdragonss »

Najlepsze jest dla mnie to, gdzie ten mechkruk ma pstryk-pocisk. xD

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#7 Post autor: Szerszen »

Tylko Razakowie nie latali ;-)

A kruki i owszem.
Recenzja bardzo fajna i mogę tylko potwierdzić - Chima daje znacznie ciekawsze pole do popisu. Niby od ręki wiadomo kto jest dobry (Orły i Lwy) a kto zły (Kruki, Wilki i Krokodyle) ale... no właśnie - struktura klanowa serii pozwala na swobodne kształtowanie świata Chimy...
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

rasch22

#8 Post autor: rasch22 »

Szerszen pisze:Tylko Razakowie nie latali ;-)
Razacowie latali ...
.... tylko że na grzbietach Lethrblaka
dlatego tym bardziej widząc ten zestaw z tymi stworami mi się skojarzyło
Ostatnio zmieniony 2013-02-09, 19:58 przez rasch22, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
VanKrawiec
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 23:02
Lokalizacja: Pruszków
brickshelf: vankrawiec

 

#9 Post autor: VanKrawiec »

Szerszen pisze:Tylko Razakowie nie latali ;-) Niby od ręki wiadomo kto jest dobry (Orły i Lwy) a kto zły (Kruki, Wilki i Krokodyle) ale... no właśnie - struktura klanowa serii pozwala na swobodne kształtowanie świata Chimy...
E tam, spojrzenie dorosłego. Dla dzieciaka, jeżeli nie zostanie wcześniej uprzedzony przez dorosłego, dopiero okaże się przy zabawie kto będzie dobry a kto nie. Sam będąc przykładem młodego buntownika, stworzyłem historię jak do duchy, szkielety i smoki zjednoczyły się przeciwko złemu królowi. W końcu każde dziecko wie, że król jest albo mądry (i stary), albo zły (i brzydki).
Istnieje też możliwość, że byłem dziwnym dzieckiem, ale staram się w nią nie wierzyć.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#10 Post autor: Szerszen »

rasch22 pisze:
Szerszen pisze:Tylko Razakowie nie latali ;-)
Razacowie latali ...
.... tylko że na grzbietach Lethrblaka
dlatego tym bardziej widząc ten zestaw z tymi stworami mi się skojarzyło
Uch... no nie wiem - znaczy tak, Razacowie latali na Lethblakach ale Kruki nie są "upośledzone" i mają własne skrzydła. Pojazdy też nie są mimo wszystko żywymi istotami, choć są stylizowane ładnie.

No i charaktery jednak nie te...
I tu przychylam się do zdania VanKrawca - o ile Ninjago jasno okreslało role i w sumie tylko Lord Garmadon jest takim chwiejnym "chaosytą" o tyle w Chimie panuje IMHO dużo większa swoboda. Zobaczymy jeszcze jak mocno spolaryzują to filmy, bo taki układ bardzo łatwo zniszczyć.
Ostatnio zmieniony 2013-02-09, 21:07 przez Szerszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

lordofdragonss

#11 Post autor: lordofdragonss »

Imię Razcal jest od słowa Rascal - łotr kanalia :)

Awatar użytkownika
aditoma
Posty: 155
Rejestracja: 2011-12-14, 18:54
Lokalizacja: Lublin

#12 Post autor: aditoma »

A ja czekam na Chime z Gorylami i Liskami...póki co mnie nie jara;)

edyta: super recka, kompleksowo;)
Ostatnio zmieniony 2013-02-09, 23:21 przez aditoma, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ziemba89
Posty: 31
Rejestracja: 2011-01-23, 22:32
Lokalizacja: SOPOT/PŁOCK
brickshelf: ziemba1989
Kontakt:

 

#13 Post autor: ziemba89 »

Świetna recenzja ;] Zestaw kupiłem już jakiś miesiąc temu i jestem bardzo zadowolony.
Teraz nabywam zestawy ze speedorzami po kolei. Cała seria jest świetna. Oto zestawy które już nabyłem. Ninjago w bawialności wymiękają ;p
70103 Boulder Bowling
70101 Target Practice
70115 Ultimate Speedor Tournamnet
Ostatnio zmieniony 2013-02-09, 23:55 przez ziemba89, łącznie zmieniany 1 raz.
ziemba89 MANIAK MINIFIGÓW ;]

Nox

#14 Post autor: Nox »

Bardzo kompetentna recenzja. Nie wiedziałem, że ten zestawik jest tak tani - to zachęca. Nie podoba mi się jedynie w nim to, że ma "szybowiec" dwa pazury u każdej z nóg, z czego jeden przeciwstawny :/

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#15 Post autor: Piterko »

Mechaniczny kruk którego mam zamiar sobie kupić z okazji zdanej sesji xD I wygląda bardzo fajnie, tak figurka jak i świetnie odwzorowana "lotnia". Zestaw jest w sumie większym "impulsem" i nawet chociażby z tego powodu warto go przygarnąć. Gdyby jeszcze posiadał ten dwuręczny miecz świetlny(nigdy takich nie zrobiono w SW!), który mają jego pobratymcy z większych zestawów, byłbym wniebowzięty. Bo na skrzydła to mam parę pomysłów jak ich użyć.

ODPOWIEDZ