[MOC] Proteza ręki

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#16 Post autor: piotrek839 »

Dziękuję wszystkim za opinię.
dmac pisze: Na wypadek gdybyś kiedyś jeszcze budował taką łapę, pozwolę sobie zasugerować, że palce uzyskałyby znacznie większą siłę, gdybyś użył tego: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=x334c01
Takiej części nigdy jeszcze nie widziałem. Domyślam się że jest bardzo rzadka i bardzo droga i do kupienia wyłącznie na BL.
Zbudowałem już dwie rece, każdą dzieli epoka jeśli chodzi o dostępność rodzajów części. Żeby zbudować trzecią firma Lego musiałaby wyprodukować kolejne ekstra specjalne części.

Awatar użytkownika
tybort
Posty: 173
Rejestracja: 2011-03-23, 19:57
Lokalizacja: aktualnie z Krakowa

#17 Post autor: tybort »

MEFISTO83 pisze:Jeden siłownik napędzany mediumem podniesie bezpośrednio ok 3,5 kg (test) więc 4 dają 14kg
Nie wziąłeś pod uwagę sposobu połączenia siłowników. Nie mam na myśli napędu tylko układ. W konstrukcji Piotrka cztery słowniki tworzą układ dwóch połączonych szeregowo par słowników pracujących równolegle. Gdy dwa słowniki pracują obok siebie (równolegle) to są w stanie podnieść dwa raz więcej niż pojedynczo. Gdy pracują w szeregu (ustawione jeden za drugim) podniosą tyle samo ile każdy z nich z osobna ale na dwukrotnie większą wysokość. Innymi słowy w tym przypadku będzie 7kg a nie 14kg.

Piotrek839 - dla Ciebie to po prostu szacunek i już. Nie zawsze mi się podoba to co budujesz, ale poziomem za każdym razem jesteś gdzieś w stratosferze. Kiedyś zastanawiałem się czy nie dałoby się przekazać napędu tymi elastycznymi osiami ale myślałem, że za bardzo się będą ślizgać. A tu proszę... A z częścią, która podlinkował dmac to już w ogóle mógłbyś cuda zdziałać.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#18 Post autor: Filus »

Z wielkim poślizgiem, ale nie odmówię sobie komentarza;).

Świetna robota. Najlepsze są właśnie owe softaxlowe połączenia. Już nawet nie chodzi o pomysłowość ich wykorzystania, ale to, że podczas ruchu nadgarstka owe elementy ładnie się poruszają, dodając niejako realności tej konstrukcji. Widzę też dopracowujesz sposób swoich prezentacji, dodając również schematy.

Do pełnego realizmu, zostało już chyba tylko dodanie jednego stopnia swobody kciukowi.

Świetna robota. Szkoda, że tak szybko demontujesz swoje konstrukcje, chętnie bym się przywitał z tym MOCem;).

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#19 Post autor: piotrek839 »

tybort pisze:Kiedyś zastanawiałem się czy nie dałoby się przekazać napędu tymi elastycznymi osiami ale myślałem, że za bardzo się będą ślizgać.
Takie ośki są dobre do nie dużych obciążen. Te które zastosowałem w ręce są jedynymi jakie miałem, więc musiałem się ograniczać i kombinować by się do nich dostosować.
Filus pisze:Widzę też dopracowujesz sposób swoich prezentacji, dodając również schematy.
Schematy to świetna sprawa, aż szkoda że tak późno się nimi zainteresowałem. Niestety budując ciasne mechanizmy, tylko na schematach można coś czytelnie pokazać.

Mam też takie pytanie. Czy jest dostępna wersja MLCada z nowym serwem i silnikiem L?
Filus pisze:Do pełnego realizmu, zostało już chyba tylko dodanie jednego stopnia swobody kciukowi.
Co konkretnie masz na myśli?

Mi brakuje obrotu nadgarstka, ale to już 9 funkcja. Jak dla mnie 8 kanałów to za mało i to zawsze będzie największe ograniczenie.
Filus pisze: Szkoda, że tak szybko demontujesz swoje konstrukcje, chętnie bym się przywitał z tym MOCem;).
Jeśli wkrótce będzie integracja to będę miał nowego MOCa. Mam nadzieje że nie gorszego.

Dziękuję wszystkim za opinię.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#20 Post autor: Filus »

piotrek839 pisze:Co konkretnie masz na myśli?

Mi brakuje obrotu nadgarstka, ale to już 9 funkcja. Jak dla mnie 8 kanałów to za mało i to zawsze będzie największe ograniczenie.
Mam na myśli dodanie kciukowi możliwość nie tylko zaciskania pięści, ale też przesuwanie się wzdłuż linii szerokości dłoni. O obrotowym ruchu kciuka nawet nie marzę;).

Co do obrotu nadgarstka - to już w ogóle komplikowałoby sprawę, bo przekazanie napędu do palców raczej trzeba by zrealizować nieco inaczej.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#21 Post autor: piotrek839 »

U mnie kciuk oprócz zginania porusza się jeszcze w jednej płaszczyźnie. Dodanie drugiej było by trudne ale chyba do zrobienia. Obrót nadgarstka o ok. 90 stopni również wydaje się być do zrobienia. To jednak są dwie dodatkowe funkcje. Ręka przez to by znacznie urosła.
Temat ten jest jednak ciekawy i warty uwagi za jakiś czas kiedy wyjdą nowe rodzaje części.

ODPOWIEDZ