[MOC] Wóz strażacki z drabiną

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Wóz strażacki z drabiną

#1 Post autor: legosamigos »

Obrazek

[...]Już do komina sięga drabina,
Z okna na ziemię leci pierzyna,
Za nią poduszki, szafa, komoda,
W każdej szufladzie komody - woda.[...]

[...]Tak pracowali dzielni strażacy,
Że ich zalewał pot podczas pracy;
Jeden z drabiny przy tym się zwalił,
Drugi czuprynę sobie osmalił,[...]


Fragmenty wiersza Jana Brzechwy pt. „Pali się, pali się, pali się...”
Źródło

Witam serdecznie!
Tymi fragmentami wiersza pt. „Pali się, pali się, pali się...” Jana Brzechwy nawiązuję do swojego dzisiejszego MOC-a, a mianowicie do wozu strażackiego z drabiną. Oczywiście, gdy poeta pisał tą bajkę, nie było tak nowoczesnych wozów strażackich drabiniastych jak teraz we współczesnym świecie, no i drabiny są teraz bardziej bezpieczne, bo w większości z koszem, w którym strażacy bezpiecznie mogą przeprowadzać akcję gaśniczą albo ściągnąć np. jakiegoś kocurka

Dane techniczne

Długość: 54 cm
Szerokość: 16 cm
Wysokość: 27 cm / po rozsunięciu drabiny: 66 cm
Długość drabiny bez kosza: 37 cm / po rozsunięciu: 59 cm
Waga: ok. 2,2 kg

Funkcje
W swoim MOC-u wykorzystałem 6 silników

Napęd na 4 koła - silnik PF M
Obrazek

Skręt - silnik PF M
Obrazek Obrazek

Rozkładane podpory - silnik PF M
Obrazek Obrazek

Obrót wieży z drabiną - silnik PF M
Obrazek Obrazek

Podnoszenie drabiny - silnik PF M
Obrazek Obrazek

Wysuwanie drabiny - silnik PF M
Obrazek Obrazek

Dodatkowe PF
1 PF pojemnik na baterie
1 PF przedłużacz
2 PF piloty IR
3 PF wieże IR


Początkowo miała być straż pożarna tylko wysięgnikiem koszowym i wyglądała tak:

- w trakcie budowy...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

- ...i efekt końcowy
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ale jakoś w trakcie budowy zmieniłem koncepcję i postanowiłem jednak zrobić z rozsuwaną drabiną i z koszem. Ponadto przy wysięgniku, podnoszenie kosza i obrót wieży był na jednym silniku i trzeba było przełączać tą funkcję ręcznie, a chodziło mi o to, żeby wszystkie funkcje były sterowane pilotem IR. Chciałem by model był w miarę funkcjonalny i bawialny, i mam nadzieję, że mi się to udało. Wiem, wiem powinny być jeszcze podpory z tył wozu, ale za bardzo nie miałem już miejsca. Do pełni satysfakcji z mojego MOCA-a zabrakło mi migających niebieskich światełek tzw. „kogutów”, jak to w pojazdach uprzywilejowanych bywa, ale niestety nie mam. Swoją drogą na naszym forum niewiele znalazłem wozów strażackich w technicu. I podziękowania dla Piotrka839 za pomoc techniczną i technicową przy realizacji tego mojego MOC-a. A teraz zapraszam do oglądania i komentowania.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria na BS

Film na YT
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=80CvGhQP-f8[/youtube]

P.S.
Dziękuję za życzenia urodzinowe, tym którzy pamiętali :)
Ostatnio zmieniony 2013-08-19, 19:12 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Drabina trochę za mało się wysuwa, ale maszyna bardzo fajnie wyszła :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Karol pisze:Drabina trochę za mało się wysuwa
Eee tam, konkret jest.
Przełożenie do skrętu to 3:1? Bo widzę małą zębatkę od razu w sprzęgło, nie za szybko troszkę?
Herr Bartłomiej, dobra robota.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

blizzard pisze:
Karol pisze:Drabina trochę za mało się wysuwa
Eee tam, konkret jest.
Przełożenie do skrętu to 3:1? Bo widzę małą zębatkę od razu w sprzęgło, nie za szybko troszkę?
Herr Bartłomiej, dobra robota.
Myślę, że jest ok :) w porównaniu z tym moim [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=18459]MOC-em[/url], gdzie skręt był na knobach :) W każdym bądź razie skręt jest do opanowania pilotem IR ;) a poza tym to jest straż pożarna, więc skręt powinien być, jak to Anglicy mówią, flexible :)
Ostatnio zmieniony 2013-03-03, 21:51 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#5 Post autor: Szerszen »

Kurka wodna... aż sześć silników... ale ładne cacko...
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Jetboy

#6 Post autor: Jetboy »

Ładne. Wozów strażackich nigdy dość. Lego takich nie robi.

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

#7 Post autor: Ciehoo »

Karol pisze:Drabina trochę za mało się wysuwa, ale maszyna bardzo fajnie wyszła :)
Z tym jest zawsze pewien problem. Bo uwzględniając skalę modelu i porównując do "prawdziwych" drabin mechanicznych lub podnośników koszowych, ta powinna rozsuwać się na jakieś minimum 1,5 do 2 metrów. Ale ograniczają nas klocki, chyba, że Lego wprowadzi "półbricki" i "półplaty" oraz cięgna o średnicy 0,5 mm. O systemie "mikrobloczków" nie wspominając.

Generalnie bardzo fajna konstrukcja, chętnie bym się nią pobawił.

A może ktoś z kolegów technicowców zbuduje mi coś takiego: Bronto Skylift 101m ? To prawdopodobnie najwyższy podnośnik na świecie w straży pożarnej... :)

Potrzebuję do mojej remizy ;)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#8 Post autor: Kruk »

Bardzo mi się podoba, rzuca się trochę w oczy niepochowane kable z tyłu wozu, ale i tak jest duży plus. Ciekawi mnie czy medium nie męczy się nadto jako silnik napędowy ponad 2 kilogramowego pojazdu?? Gratuluje udanego MOC'a i oby tak dalej ;)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#9 Post autor: piotrek839 »

Zarysy Twojego MOCa widziałem już wcześniej ale dopiero teraz widzę jak Ci to wszystko wyszło. Dobrze że zdecydowałeś się na zrobienie wszystkich funkcji na pilota. Z całości nie podoba mi się tylko ten unoszący się do góry kosz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Jetboy pisze:Ładne. Wozów strażackich nigdy dość. Lego takich nie robi.
Jak dobrze pamiętam, to Lego jak na razie wypuściło 3 zestawy Technic w wersji straży pożarnej 8289 z bardzo nieproporcjonalnym koszem do całej reszty, 8280 z 1995 roku i jeszcze 1 zestaw, ale nr nie pamiętam. Na pewno nie zrobi z taką ilością silników :D
Ciehoo pisze:
Karol pisze:Drabina trochę za mało się wysuwa, ale maszyna bardzo fajnie wyszła :)
Z tym jest zawsze pewien problem. Bo uwzględniając skalę modelu i porównując do "prawdziwych" drabin mechanicznych lub podnośników koszowych, ta powinna rozsuwać się na jakieś minimum 1,5 do 2 metrów. Ale ograniczają nas klocki, chyba, że Lego wprowadzi "półbricki" i "półplaty" oraz cięgna o średnicy 0,5 mm. O systemie "mikrobloczków" nie wspominając...
Ta namiastka drabiny, która jest w moim MOC-u jest dość ciężka, więc dlatego jest taka krótka. Owszem mógłbym przedłużyć o kolejnego liftarma 15, ale to są dodatkowe gramy
Ciehoo pisze:...A może ktoś z kolegów technicowców zbuduje mi coś takiego: Bronto Skylift 101m ? To prawdopodobnie najwyższy podnośnik na świecie w straży pożarnej... :)

Potrzebuję do mojej remizy ;)
Myślę, że skylift 101 jest do zrobienia ;) ale Ty w swojej remizie masz jelcza w skali minifigowej, więc wersja Technicowa będzie się gryzła z Twoją skalą :D
Kruk pisze:Bardzo mi się podoba, rzuca się trochę w oczy niepochowane kable z tyłu wozu, ale i tak jest duży plus. Ciekawi mnie czy medium nie męczy się nadto jako silnik napędowy ponad 2 kilogramowego pojazdu?? Gratuluje udanego MOC'a i oby tak dalej ;)
To prawda, że kabel wystaje, ale nie mogłem go wrzucić w środek obrotnicy, bo jest dość ciasno, bo i ślimak i Z24 i liftarmy trójkątne, więc ciężko by było upchać. Co do silnika masz rację. Po złożeniu wszystkiego, brzydko mówiąc, do kupy, musiałbym pół wozu rozebrać, żeby wstawić silnik XL, ale M daje radę
piotrek839 pisze:Zarysy Twojego MOCa widziałem już wcześniej ale dopiero teraz widzę jak Ci to wszystko wyszło. Dobrze że zdecydowałeś się na zrobienie wszystkich funkcji na pilota. Z całości nie podoba mi się tylko ten unoszący się do góry kosz.
Tak jak rozmawialiśmy na skype, generalnie kosz chowa się w środek drabiny, ale musiałbym zwężyć drabinę na długość axla 4, nie 6, jak jest teraz, no i musiałbym zrobić barierki naokoło drabiny, wtedy kosz byłby równo z drabiną :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

legosamigos pisze: jeszcze 1 zestaw, ale nr nie pamiętam.
Tym trzecim był 8454, ale to bardziej lotniskowy wóz strażacki. Całkiem fajny choć chyba przez większość zapomniany zestaw.
Pozdrawiam :)

Jetboy

#12 Post autor: Jetboy »

legosamigos pisze:
Jetboy pisze:Ładne. Wozów strażackich nigdy dość. Lego takich nie robi.
Jak dobrze pamiętam, to Lego jak na razie wypuściło 3 zestawy Technic w wersji straży pożarnej 8289 z bardzo nieproporcjonalnym koszem do całej reszty, 8280 z 1995 roku i jeszcze 1 zestaw, ale nr nie pamiętam. Na pewno nie zrobi z taką ilością silników :D
Nie dziwne że mi umknęły. Do pięt nie dorastają temu modelowi.

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#13 Post autor: ontek »

Widzę że 9397 stanowi dla Ciebie niewyczerpalną bazę pomysłów :) Jak dla mnie - najlepszy z Twoich dotychczasowych modeli.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

Karol pisze:
legosamigos pisze: jeszcze 1 zestaw, ale nr nie pamiętam.
Tym trzecim był 8454, ale to bardziej lotniskowy wóz strażacki. Całkiem fajny choć chyba przez większość zapomniany zestaw.
O właśnie o ten zestaw mi chodziło. Nie mniej jednak żaden z tych 3 nie miał Power Functions jak do tej pory.
Jetboy pisze:Nie dziwne że mi umknęły. Do pięt nie dorastają temu modelowi.
A dziękuję, dziękuję :)
ontek pisze:Widzę że 9397 stanowi dla Ciebie niewyczerpalną bazę pomysłów :) Jak dla mnie - najlepszy z Twoich dotychczasowych modeli.
Tak, to prawda, z resztą wspominałem o tym wiele razy :) Mam jeszcze parę pomysłów na zabudowę 9397, ale co z tych pomysłów wyjdzie? Zobaczymy :) Generalnie przód już jest, a po odczepieniu środkowych liftarmów, model jest gotowy do następnej zabudowy :) Trochę żal mi rozbierać tej straży, ale pewnie kiedyś będę musiał, by wykorzystać silniczki do następnych zabudowań :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

#15 Post autor: Ciehoo »

legosamigos pisze:
Ciehoo pisze:...A może ktoś z kolegów technicowców zbuduje mi coś takiego: Bronto Skylift 101m ? To prawdopodobnie najwyższy podnośnik na świecie w straży pożarnej... :)

Potrzebuję do mojej remizy ;)
Myślę, że skylift 101 jest do zrobienia ;) ale Ty w swojej remizie masz jelcza w skali minifigowej, więc wersja Technicowa będzie się gryzła z Twoją skalą :D
No to była pewna przenośnia bo oczywiście to nie ta skala ;) Ale miło, że pamiętasz, postaram się niedługo dokończyć dwa kolejne projekty. Rzeszów niebawem więc trzeba wziąć się do pracy. Ludziki na naszej makiecie muszą czuć się bezpiecznie :)

ODPOWIEDZ