[MOC] FSR Tarpan 239D

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#16 Post autor: legosamigos »

Witam!

Na pewno Tar(p)ana przypomina bez dwóch zdań, ale szkoda, że nie masz otwieranych drzwi, jak również maski silnika, bo jak sądzę po zdjęciach jest tylko zarys drzwi z klamką i się nie otwierają. Poza tym brakuje bocznych kierunkowskazów :) i dach zrobiłbym bezstudowy, jak cała reszta kabiny
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#17 Post autor: trawson89 »

Model świetny w pełni odwzorowany Tarpan , stał taki u mnie na osiedlu tylko że niebieski ale strasznie skorodowany.Gratuluje wykonania całej bryły pojazdu , widać od razu co to za auto.

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#18 Post autor: Greg »

Bez dwóch zdań auto trzyma proporcje, może studów na dachu trochę dużo. Sam myślałem o zbudowaniu tego auta, ale już w bardziej cywilizowanej wersji czyli wspomnianego Honkera.

Co do samego samochodu, to zawsze mnie dziwiło dlaczego to co gdzieś indziej jest oczywiste u nas zajmuje kilka lat nim się do tego dojdzie. I tak sam pomysł na auto, uważam za jak najbardziej trafiony, jednak już na samym początku pojawia się pytanie jak Tarpan, z założenia auto przeznaczone dla rolników, sadowników, badylarzy może leśnika mógł mieć napęd tylko na jedną oś???. Do tego dochodzi oczywiście ,,mocarna'' moc łakomych silników i tandetne wykonanie

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#19 Post autor: bonczyk85 »

Pamiętam, że jeszcze z 10 lat temu przed moim blokiem stało takie coś, ale z długą kabiną, a koloru chyba ciemnozielonego:).
Bardzo ładny model. Być może jest lekko za krótki, ale co tam, ważne że wszystkie charakterystyczne elementy, zwłaszcza maska, oddane znakomicie.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#20 Post autor: Kubrick »

Rewelacja :D
Tarpan jak żywy :)
Teraz pora na podwójną kabinę i koniecznie musi mieć najbardziej charakterystyczny element tej wersji nadwoziowej: przesuwną ścianę między paką i kabiną :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#21 Post autor: TruckeR »

Obrazek Obrazek

:)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#22 Post autor: Mateusz92 »

Fajna maszyna. Duży plus, że tak szybko jeździ plus super wymodelowanie. Większość osób komentujących ma jakieś wspomnienia związane z tym samochodem więc i ja nie będę gorszy: mój wuja miał zieloną i z tego co pamiętam to stała w jakieś szopie przywalona gratami :)

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

#23 Post autor: Ciehoo »

Jedno jest pewne. Tego samochodu w odróżnieniu od oryginału nic nie zje i będzie go można długo podziwiać w niezmienionym stanie.
Model bardzo fajny, jeden rzut oka i wiadomo o co chodzi. Ja również częściej widywałem je w wersji z dłuższą kabiną i krótką skrzynią, głównie z racji zamieszkania stosunkowo blisko dużego placu targowego. Jeszcze 20 lat wstecz to był swoisty luksus wiejskich przedsiębiorców na równi ze Starem i Jelczem...
Ja w tej skali nie buduję ani nie używam "mechanizmów" więc w tej materii niestety się nie wypowiem. Aha... Najczęściej Tarpan występował w wersjach o dość dziwnej kolorystyce, ale TLG jakiś czas temu wprowadziło pełną paletę kolorów więc i "zgniłozielone" i podobne można budować ;)

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#24 Post autor: Mikolaj »

Piękny jest.
Nurtuje mnie tylko jedna, niezwykle poważna kwestia: czy on klekocze?
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#25 Post autor: Filus »

TruckeR pisze:Dziękuję. MT raczej odpada, rama jest niezbyt realistyczna, podobnie przednie zawieszenie (akurat w 239D przednia oś była sztywna), wnętrze niekompletne.
Polemizowałbym, MT ma różne oblicza i wszystko zależy od tego, jak bardzo restrykcyjny jesteś. Dla mnie samo to, że ma dość dokładnie zabudowaną i oddaną budę sprawiałoby, że byłby to MT pełną gębą. Technic to umowność, często ażurowość, a także (np. dla mnie) często duże skomplikowanie mechanizmów (chyba, że to MOCyk relaksacyjny). U Ciebie tego nie ma, bo i mechanizmy banalne, a i od razu widać co to jest, więc bez nadmiernej skromności:). Oddałeś dobrze pierwowzór, więc możesz być dumny.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#26 Post autor: TruckeR »

Mikolaj pisze:Nurtuje mnie tylko jedna, niezwykle poważna kwestia: czy on klekocze?
Nie :<
Filus pisze:Technic to umowność, często ażurowość
Nie zawsze. Wiesz, ja bardzo lubię autka, którymi można sobie po prostu pojeździć, a które nie straszą dziurami i ażurową konstrukcją - w takim przypadku wszelakie wodotryski i ruchome elementy tylko obciążają konstrukcję i przeszkadzają. Zbudowałem kiedyś Ziła 130 w 1:13, który miał skrzynię biegów i inne takie rzeczy - okazało się to przekleństwem, bo biegi wyskakiwały, a całość była wielka i powolna, przez co jazda tym cudem była mordęgą. Od tej pory większy nacisk położyłem na dobrze rozwiązane zawieszenie samochodu - np. w Tarpanie jest to system cięgien, które trzymają tylny most, aby ten nie miał możliwości urwania się :D
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Havoc

#27 Post autor: Havoc »

Hippotam pisze:Ja pamiętam tylko tarpany w kolorze sraczkowatym. Były inne?
Ofkors, u mnie pod blokiem stał limonkowy.

Co do modelu to świetnie wyprofilowana kabina, od razu wiadomo co to. Brak literki 'P' celowy? :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#28 Post autor: legosamigos »

Havoc pisze:
Hippotam pisze:Ja pamiętam tylko tarpany w kolorze sraczkowatym. Były inne?
Ofkors, u mnie pod blokiem stał limonkowy.

Co do modelu to świetnie wyprofilowana kabina, od razu wiadomo co to. Brak literki 'P' celowy? :)
Myślę, że TruckeR zrobił celowo brak literki P, by z Tarpana zrobić Tar.ana :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#29 Post autor: 3dom »

legosamigos pisze: Myślę, że TruckeR zrobił celowo brak literki P, by z Tarpana zrobić Tar.ana :D
Prawdopodobnie masz rację :)
Trucker w opisie MOCa pisze:Jestem taranem atomowym.
...na mieście już ćwierkają wróble... &#128038;&#128038;&#128038;
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Sorrow
Adminus Emeritus
Posty: 630
Rejestracja: 2010-05-08, 00:29
Lokalizacja: Z Uodzi
brickshelf: Sorrow

 

#30 Post autor: Sorrow »

Nawet ja poznałam, że to Tar(p)an:]
Dzięki za smutno-śmieszny opis!
Hippotam pisze:Ja pamiętam tylko tarpany w kolorze sraczkowatym. Były inne?
W Legowym Świecie Karwika były bodajże limonkowe;)

ODPOWIEDZ