[MOC] Koparka kołowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
mandrax2150

[MOC] Koparka kołowa

#1 Post autor: mandrax2150 »

Witam wszystkich.
Jako że jest to mój pierwszy post na forum LUGPolu jak i pierwszy MOC więc proszę o wyrozumiałość.

Od niepamiętnych czasów fascynował mnie ciężki sprzęt. Spotykając w pracy przeróżne maszyny budowlane podziwiałem ich konstrukcje i sposób w jaki działają, a przy okazji rozmyślając jakby te monstra wyglądały w wersji LEGO. I tak myśli przerodziły się w czyn. Wybór był trudny ale szybko podjąłem decyzję, że będzie to koparka kołowa.

Obrazek

No i stało się….. klocki poszły w ruch i oto jest – mój pierwszy MOC. Podczas tworzenia modelu nie wzorowałem się żadną konkretną wersją koparki. Z każdego oglądanego egzemplarza zaczerpnąłem po trochę, to co mi najbardziej przypadło do gustu, zaś „wujek Google” dostarczył mi odpowiednią ilość zdjęć potrzebną do konstrukcji owej maszynerii.
Model został przeskalowany „na oko”. Od zawsze tworzyłem modele przy użyciu tej „techniki” i myślę, że proporcje trzymają standardy w granicach błędu.
W założeniu miała to być koparka „full wypas” ze wszystkimi możliwymi mechanizmami, co w późniejszym czasie okazało się nie lada problemem i wyzwaniem, a w końcowym efekcie na rezygnacji z niektórych funkcji.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dane:
Wymiary: 25/46/53 stud – nie wliczając ramienia [szer./dł./wys.]
25/86/53 stud – wliczając ramie w skrajnych położeniach [szer./dł./wys.]
Waga: 3,1 kg
Zasilanie: 1 x 88000 i 1 x 8881
Napęd: 4 x 4 – 1 x PF XL z przełożeniem 3,75:1
Zawieszenie: kolebkowe na tylnej osi
Silniki: 6 x PF M, 2 x PF XL

Podwozie
W tym miejscu zaczęły się schody ze względu na mnogość funkcji. Początkowo podwozie miało posiadać ruchomy lemiesz i ruchome tylne podpory, napęd na cztery koła, skrętną oś przednią oraz zawieszoną na kolebce oś tylną i na koniec mechanizm obrotu wieży pozwalający jej na nieograniczony ruch dookoła własnej osi. Ku mej radości wszystko udało się osiągnąć oprócz tylnych podpór. Dodając dwie wieże IR oraz battery boxa nie starczyło mi już miejsca na ten mechanizm, a też nie chciałem robić tak, aby podpory działały jednocześnie z lemieszem, tzn. jak w koparce kołowej Nico 71. Kolejną problematyczną sprawą, która ujawniła się dopiero po tzw. „zaślubinach” podwozia z nadwoziem była sztywność ramy. Rama w tylnej części podwozia zaczęła się uginać. Rozwiązanie było proste ale czasochłonne, gdyż wiązało się to z rozbiórką tego co tak misternie tworzyłem :P Wymiana liftaram na zwykłe belki pomogła i to bardzo. Pozostałe funkcje działają rewelacyjnie, no może poza skrętem, gdyż zmiana kół 62,4x20S na koła 81,6x38R sprawiła, że na postoju model zaczął mieć problemy. Całą winę ponosi sprzęgło, dla którego ta zmiana kół była za dużym obciążeniem. No ale tak już zostawiłem, gdyż znów musiałbym rozbierać połowę podwozia w celu wymiany jednej zębatki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nadwozie
Nie było bardzo wymagające. Z modelu Caterpillar 385C Sariela – dzięki wielkie, zaczerpnąłem patent na ramę i mechanizm podnoszenia ramienia. Resztę tworzyłem sam. Całość prac szła jak krew z nosa ale w końcu się udało. Najbardziej żmudne było modelowanie aby wszystko pięknie – ładnie przypominało koparkę, mając na uwadze to, aby model nie był zwyczajnie „dziurawy”. Myślę że, udało mi się to osiągnąć. W trzewiach koparki znajduje się też działający silnik V8.
Najbardziej zadowolony jestem z kabiny operatora. Troszkę nad nią, jak i jej wyposażeniem posiedziałem. Pod lewym joystickiem przy fotelu operatora udało mi się zgrabnie upchnąć switcha od świateł. Kabina posiada też otwierane drzwi, regulowany fotel i kierownice. W tylnych częściach nadwozia dodałem trzy otwierane klapy, które miały na zadanie ułatwić prezentacje oraz dostęp do poszczególnych części wnętrza – przykładowo wymianę baterii.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ramię
Hmmm….działa – to najważniejsze! ;) Z wyglądu też jestem zadowolony. Dla osiągnięcia realizmu dodałem atrapy przewodów hydraulicznych. Pierwsza sekcja ramienia poruszana jest dwoma siłownikami poprzez silnik PF XL z przełożeniem 1.667:1, pozostałe dwie, pojedynczym siłownikiem poprzez wały kardana i dwa silniki PF M z przełożeniem 2,779:1 każdy. Przełożenia takie sprawiają, że ramie porusza się trochę wolno ale ma dostateczną moc.

Obrazek Obrazek

Całość modelu moim zdaniem prezentuje się dobrze. Kolorystyka czarno – żółta (moja ulubiona) jest adekwatna do tego typu sprzętu. Ogólnie chciałem aby model był funkcjonalny i posiadał dość realistyczny wygląd. Ale najważniejszym założeniem miało być zrobienie modelu typu TECHNIC a nie MODEL TEAM.
Resztę oceny pozostawiam WAM DRODZY FORUMOWICZE.

Galeria:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=526889
Film:
http://www.youtube.com/watch?v=JgwbxE2Dmu8
Ostatnio zmieniony 2013-04-29, 19:24 przez mandrax2150, łącznie zmieniany 6 razy.

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#2 Post autor: Backbone »

Popraw miniatury.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Pierwsze 2 zdjęcia podwozia jakby od czołgu czy innego pojazdu zniszczenia :)
Jeździ, pracuje, fajnie wygląda. Jak na pierwszy MOC - bomba :P
Niemniej, przerzuć zdjęcia z imageshacka na brickshelfa albo flickr, tutaj tak się przyjęło, że "lubimy" te strony.
@backbone
ale żeś chłopakowi pracę skomentował ^^
Ostatnio zmieniony 2013-04-29, 17:21 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#4 Post autor: Tranzystor »

No, takich ludzi potrzeba.
Na przyszłość radzę jednak skalować do czegoś prawdziwego. Wbrew pozorom pomaga.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Nie wiem dlaczego linkujesz foty z imageshack'a skoro masz wszystkie je w galerii na BSie, w dodatku już publicznej. Mozesz latwo wygenerowac miniaturki korzystajac z narzedzia autorstwa Sariela: http://thumbs.sariel.pl
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

mandrax2150

#6 Post autor: mandrax2150 »

Mam nadzieję że teraz lepiej :)
Dzięki 3dom - oto mi chodziło.
Ostatnio zmieniony 2013-04-29, 18:19 przez mandrax2150, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Bardzo fajna maszyna, i pod względem funkcjonalności, jak i również kolorystyki. Widzę, że Dejwowi rośnie konkurencja :D Mimo, że słucham heavy metalu, to jednak przy oglądaniu wyłączyłem głośniki i wolałem oglądać filmik w ciszy i spokoju. Wiem, że to sprzęt ciężki budowlany i ta muzyka może kojarzyć się z takimi maszynami, ale mnie jakoś nie pasuje. Niemniej jednak wróćmy do modelu, bo on jest jest bardziej ważny niż muzyka. Skoro tak bardzo jesteś zadowolony, jak sam napisałeś z kabiny operatora
mandrax2150 pisze:...Najbardziej zadowolony jestem z kabiny operatora. Troszkę nad nią, jak i jej wyposażeniem posiedziałem. Pod lewym joystickiem przy fotelu operatora udało mi się zgrabnie upchnąć switcha od świateł. Kabina posiada też otwierane drzwi, regulowany fotel i kierownice. W tylnych częściach nadwozia dodałem trzy otwierane klapy, które miały na zadanie ułatwić prezentacje oraz dostęp do poszczególnych części wnętrza – przykładowo wymianę baterii...
Mogłeś zrobić krótką prezentację również na filmie, np. zamiast jednego machnięcia łyżką mniej ;) Wydaje mi się, ze podczas jazdy, trochę za bardzo się trzęsie Twój model, ale może tak ma być, jak w prawdziwej koparce ;) Niemniej jednak gratuluję bardzo udanego pierwszego MOCa i czekam na następne prace.
Ostatnio zmieniony 2013-05-01, 01:10 przez legosamigos, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

mandrax2150

#8 Post autor: mandrax2150 »

Wszystkim nie jestem w stanie dogodzić :P
ale dzięki tym komentarzom, przy następnej prezentacji MOCa, pamiętając Wasze uwagi spróbuje dotrzeć treścią, obrazem i dźwiękiem do indywidualnych gustów :P niemniej jednak jak podkreślił legosamigos model jest tutaj istotnym i najważniejszym elementem :D
Narazie się uczę, wkraczając niepewnie w świat AFOLI - nie zniechęcajcie mnie do tego <lol>

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#9 Post autor: trawson89 »

Podoba mi się ta Twoja koparka. Ładnie upchałeś sporo funkcji w podwoziu jestem pod wrażeniem. Co do kabiny to kokpit niczym w samolocie, ale pozytywnie oczywiście. Wszystko działa tak jak ma być: kopie, jeździ czego chcieć więcej. Gratuluje i czekam na kolejne prace :)
Ostatnio zmieniony 2013-05-01, 01:11 przez trawson89, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#10 Post autor: dmac »

mandrax2150 pisze:nie zniechęcajcie mnie do tego
Ależ nikt nie ma takiego zamiaru Wszelkie uwagi, także te na temat hostingu zdjęć, traktuj jako życzliwe rady "co zrobić, żeby było jeszcze lepiej". To naprawdę żadna krytyka.

Zwłaszcza, że model jest bardzo fajny - naprawdę świetny debiut, moje gratulacje. Widać po nim, jak bardzo zmienił się Technic od początku istnienia tej serii. Gdzie czasy ażurowych konstrukcji i wszechobecnych dziur?

Co do sporu pod hasłem "modelarstwo redukcyjne z LEGO kontra budowanie z głowy", nigdy nie daj sobie wmówić, że to pierwsze jest w czymkolwiek "lepsze" od drugiego. Modele redukcyjne z LEGO (te udane) zyskują w ocenie widzów tylko jeden dodatkowy punkt - za podobieństwo do oryginału. Ale LEGO to przede wszystkim wolność tworzenia, więc jeśli nie zależy Ci na tym jednym punkcie, to... po prostu czuj się wolny :) .
Powodzenia przy kolejnych projektach!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

mandrax2150

#11 Post autor: mandrax2150 »

Hasło "nie zniechęcajcie mnie do tego" to taki żart :P a uwagi jakie by nie były traktuje jako cenne wskazówki - jak to sam ująłeś - zmierzając tylko ku lepszemu :)
Po drugie uwielbiam tworzyć modele swoim sposobem nie trzymając się określonych, odgórnie narzuconych wymiarów zaczerpniętych z oryginału. Przede wszystkim swoboda tworzenia jest dla mnie ważniejsza niż jakieś firmowe logo na modelu :)
Ostatnio zmieniony 2013-05-01, 01:13 przez mandrax2150, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#12 Post autor: Kruk »

Zgadzam się z przedmówcami, wszystkie te drobne uwagi mają na uwadze tylko pokazać co można jeszcze ulepszyć, ja osobiście lubię ładnie wyprofilowane modele, zaś Twoja praca to rasowy technic, który ma swoją magię, bardzo mi się podoba obudowanie technic'owym sposobem karoserii koparki, duży plus za to. Model można skalować do jakiegoś oryginału lecz gdzieś w tym wszystkim gubi się taka wolność w przekazie i efekt końcowy jest zawsze średnio zadowalający, gdyż nie jest to pierwowzór jaki chcieliśmy otrzymać. Jako debiut bardzo udana praca i podziwiam za odwagę, sam się wstrzymuje z moim Volvo, to też dodatkowy plus za przełamanie się. Czekam na kolejne pracę ;) P.S. masz już coś na oku ?? ;)
Ostatnio zmieniony 2013-05-01, 02:00 przez Kruk, łącznie zmieniany 1 raz.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

mandrax2150

#13 Post autor: mandrax2150 »

P.S. masz już coś na oku ?? ;)
Jasne, że mam. Tylko jeszcze nie podjąłem decyzji co wybrać.
Myślałem o czymś takim
lub o zwykłym crawlerze:
- napęd 4x4
- blokada dyfrów
- dwustopniowa skrzynia biegów
- reszta wyjdzie w trakcie
Ostatnio zmieniony 2013-05-01, 02:01 przez mandrax2150, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

mandrax2150 pisze:
P.S. masz już coś na oku ?? ;)
Jasne, że mam. Tylko jeszcze nie podjąłem decyzji co wybrać.
Myślałem o czymś takim
lub o zwykłym crawlerze:
- napęd 4x4
- blokada dyfrów
- dwu stopniowa skrzynia biegów
- reszta wyjdzie w trakcie
Wygląda jak jakis pojazd z kosmosu :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

mandrax2150

#15 Post autor: mandrax2150 »

Wygląda jak jakis pojazd z kosmosu :D
Dokładnie bo pochodzi z drugiej części obcego. W zainfekowanej kolonii na jakiejś tam planecie w tle stoją podobne maszyny - zresztą sam główny pojazd z filmu (porusza się nim grupka komandosów), do którego jak zauważyłem, przymierza się Sariel ma zbliżoną konstrukcję do tego dźwigu (np koła, itp) - a raczej odwrotnie dźwig do niego :P Jeśli to oczywiście jest dźwig lub jak kto woli jakiś chwytak :D

ODPOWIEDZ