[MOC] Lublin-51 - kino objazdowe

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Lublin-51 - kino objazdowe

#1 Post autor: V1 »

Dzień dobry!

Oto kino objazdowe na podwoziu Lublina-51.
Kina objazdowe były popularne po wojnie, aż do lat 60. Nieduża ciężarówka jeździła po małych miejscowościach, w których nie było kin, ani teatrów. Woziła projektor, filmy oraz ekran. Na miejscu, do udostępnionego pomieszczenia mieszkańcy znosili krzesła i mogli obejrzeć '17 Mgnień Wiosny'.
Kina montowano na przeróżnych samochodach - wystarczała lekka lub średnia ciężarówka.
Tutaj zdjęcie takowego, właśnie na podwoziu Lublina:

Obrazek

Zaś Lublin-51 to ciężarówka o udźwigu 2,5 tony - GAZ-51 produkowany u nas, na licencji, w latach 1951-59, w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie.
Pierwsze serie miały drewnianą kabinę, ostatnie - stalową (na pierwszy rzut oka można to poznać po zaokrąglonych tylnych krawędziach kabiny). Wybrałem tę drugą, jako że była nieco trudniejsza do zbudowania.
Lubliny najczęściej miały zabudowę skrzyniową, lub tzw. warsztatową (podobną do tej, którą tutaj widać).

W środku jest kilka miejsc siedzących, szafeczki ze sprzętem, projektor i zasłonki w tylnej części. Nie widać, ale też nic tam rewelacyjnego nie ma.
Za to są ruchome kierunkowskazy :)

Do zbudowania drzwi potrzebowałem górnej części zawiasu w kolorze ciemnoszarym. Okazało się, że w zestawach takich nie było, ale w ogóle - tak!
http://www.bricklink.com/catalogPG.asp? ... colorID=10
Bardzo się ucieszyłem, bo chociaż ledwo je widać, to gdyby miały mieć inny kolor - byłoby słabo.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

[ GALERIA ]


Przy okazji pochwalę się - kupiłem drukarkę termiczną, i do niej przezroczystą taśmę samoprzylepną, na której druk jest wyzwalany w kolorze białym. Drukuję białe naklejki na przezroczystym tle! Jakość nie powala, DPI wydaje się być liczbą dwucyfrową, ale czasem niedokładności w wydruku dają niezły efekt. Gorzej jak coś ma być małe i dokładne...
Tak więc dalej szukam sposobu.

Dziękuję,
Ostatnio zmieniony 2013-06-22, 16:01 przez V1, łącznie zmieniany 2 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#2 Post autor: Belfast »

No i znowu bardzo ładny model!!!
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

kris kelvin

#3 Post autor: kris kelvin »

Kupiłeś nieistniejący zawias za 12 zeta?
Szacun!!!

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#4 Post autor: Misterzumbi »

Pomarudze. Czekałem az go pokazesz bo ogladalem dlugo zdjecia i widze dwa miejsca gdzie bym go poprawił. Wydaje mi sie ze felgi w przedzie sa bylejakie, niby podobne ale jednak widział bym tam raczej np. małe kółka od pociagow. Było by znacznie lepiej.
Spogladajac na zdjecie myśle tez ze szyba w przedzie jest za niska (jeszcze z pamieci uszla by, ale patrzac na zdjecie widac jak na dłoni), zrezygnował bym z kafelka na dachu szoferki i podniósł wszystko jeden w góre. Przy okazji zrobił bym okna szoferki otwarte, o ile pamietam Lubliny miały szybe przednia odhylana, sa szybki 2x2 na clipa nawlec kawalek flexa na jedna lapke (tak jak zrobiłes w Volvo), wcisnac szybke, ustawic pod katem, bedzie klawo jak cholera i pachniec latem.
Ostatnio zmieniony 2013-06-22, 16:48 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Jeszcze Star 244 zbiera achy i ochy, a tu kolejny świetny model. Niezłe objazdowe "multikino" :D W sam raz takie kino na upalne dni na świeżym powietrzu w jakości HD :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#6 Post autor: PatrykZ »

Nic dodać, nic ująć znakomity. Maska i buda perfekcyjne!
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Jetboy

#7 Post autor: Jetboy »

Ja na wakacjach jeszcze w latach 80 korzystałem z takiego kina. Ach te wspomnienia... Dzięki!
Ostatnio zmieniony 2013-06-24, 17:14 przez Jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Tak z ciekawości zapytam, jak montowany był ekran? Czy był na jakimś stelażu czy po prostu rozwieszany na samochodzie? Bo nagłośnienie widzę na dachu, a co z ekranem?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jetboy

#9 Post autor: Jetboy »

To nagłośnienie nie jest do filmów tylko do marketingu. Jak jechał przez wieś to ryczał i każdy wiedział że kino przyjechało. Ekran był na stelażu, montowany w jakiejś remizie albo innym dużym pomieszczeniu. Za moich czasów mieli głośniki, i potem zeszli na psy i jeździli nyską, ale taki samochód tez pamiętam z wcześniejszych lat.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Jetboy pisze:...ale taki samochód tez pamiętam z wcześniejszych lat.
Lublina-51? Chyba, że w muzeum :D Przecież V1 napisał, że były produkowane po wojnie do lat 60-tych
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Mrutek

#11 Post autor: Mrutek »

Ja byłem wyprodukowany w 1970...
Ten, który pamiętam był bez megafonu.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#12 Post autor: Misterzumbi »

Ja w 1981, i pamietam Lubliny. Na wsi czas plynal inaczej.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Jetboy

#13 Post autor: Jetboy »

legosamigos pisze:
Jetboy pisze:...ale taki samochód tez pamiętam z wcześniejszych lat.
Lublina-51? Chyba, że w muzeum :D Przecież V1 napisał, że były produkowane po wojnie do lat 60-tych
I dzień po zakończeniu produkcji wszystkie znikneły z dróg, z wyjątkiem 3 które wylądowały w muzeum... macki opadają....

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#14 Post autor: V1 »

Cholera, a ja nigdy nie widziałem na oczy kina objazdowego, znam tylko z filmów i z opowieści...

Dziękuję za miłe słowa.

Mister - masz rację z przednią szybą. Próbowałem podwyższać dach o płytkę na kilka sposobów, ale wtedy boczne okna robią się zbyt wysokie. A drzwi nie mam jak podnieść, żeby dobrze wyglądały. Z kolei jak podniosę całą szoferkę, to albo błotniki są za wysoko względem maski, albo progi względem błotników. Jak bym nie próbował - coś się rozjeżdża, więc przełknąłem i zostawiłem. Jedyne wyjście, to nie patrzeć na starego i spróbować zbudować go od nowa, ale to już po wakacjach. Do drugiego mam na razie skrzynię i transparenty :)

Kris - za trochę mniej :) Te, które teraz widać na BL jako kupione, to nie moje, ja kupowałem wczesną jesienią, kiedy maja najbardziej soczyste kolory.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#15 Post autor: tbzz »

Nie no...jeszcze jeden!! Kiedy Ty to wszystko robisz? No kiedy? Ja nie mam czasem chwili, by namazać parę słów w sieci, a tu takie dzieła. Solidne wykonanie, bardzo bliski pierwowzoru, a przy klockach to nie łatwe. Gratuluję wykonania!
Ostatnio zmieniony 2013-07-02, 20:21 przez tbzz, łącznie zmieniany 1 raz.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

ODPOWIEDZ