[MOC] Keep 'em movin'

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

[MOC] Keep 'em movin'

#1 Post autor: GabryS »

Cześć i czołem.
Dziś pragnę przedstawić Wam kolejny militarny model w skali 1:40
Tym razem jest to wóz zabezpieczenia technicznego M32A1B3. Oparty na konstrukcji czołgu Sherman, był niezastąpionym wsparciem inżynierów polowych pod koniec drugiej wojny światowej i przez cały czas trwania konfliktu w Korei.
Tym razem znów umieściłem model na dioramce dla urozmaicenia.
Obrazek
Tu, maszyna towarzyszy oddziałowo inżynierów polowych usunąć wrak czołgu M24 Chaffee.

Obrazek
Model powstał na flickrowy konkurs militarny i zostanie zgłoszony w kategorii "Behind the Scenes Warfighters".

Shermana chciałem z klocków zbudować od dawna. Jednak przez długi czas pewien problem uniemożliwiał mi to. Chodziło o to, że w "mojej" skali nie dało się sensownie dobrać szerokości gąsienic - w "klasycznym" Shermanie powinny mieć one około 1,5 studa - 1 rządek gąsienic to było zdecydowanie za mało, a 2 sprawiały, że cały czołg robił się za szeroki. I któregoś dnia, przeglądając zdjęcia różnego rodzaju pojazdów wsparcia, natknąłem się na zdjęcie tego cudaka. Pierwsze co zauważyłem, to to, że jego gąsienice były wyraźnie szersze od tych najczęściej spotykanych w czołgach M4. Okazało się, później, że ich szerokość związana jest z zupełnie innym układem resorów - HVSS.

Obrazek

Ramię M32A1B3 można także ustawić w pozycji transportowej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Więcej zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zapraszam także na mojego flickra.

Mam nadzieję, że się podoba.
Pozdrawiam,
GabryS
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#2 Post autor: PatrykZ »

W trakcie działań wojennych wiele wozów pancernych było celowo przerabianych na wozy zaplecza technicznego, lub na bazie podwozi konkretnych czołgów powstawały tego typu pojazdy. Broń pancerna to w prawdzie nie moja pasja, niemniej scenka oddaje klimat wojenny tuż po bitwie, widać "dźwig pancerny" usuwający wrak blokujący drogę dla dalszej kolumny posuwającej się naprzód. Nie leżą mi tylko pasy kolorystyczne tan i w drugim kolorze będącym odmianą zieleni na pancerzu wozu. Ale być może to pewna celowość o której mogę nie wiedzieć :-)
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

#3 Post autor: GabryS »

Dzięki.
PatrykZ pisze:Nie leżą mi tylko pasy kolorystyczne tan i w drugim kolorze będącym odmianą zieleni na pancerzu wozu
Sand Green ;p Te różnokolorowe tilesy na pancerzu zasłaniają study i symbolizują różnego rodzaju pakunki i zasobniki wożone na "błotniku" nad gąsienicą.
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

No chłopaku, kto publikuje taki fajny model w weekend otwarcia wystawy, kiedy nikt nie siedzi w kompie poza paroma zgredami, takimi jak ja?! :D

Ale po kolei: shermanowatość bryły widoczna na pierwszy rzut oka, czyli jest dobrze, misja wykonana. Nie jestem wybitnym znawcą ani fanem akurat tych czołgów, więc nie ocenię, czy jest idealnie (takie rzeczy to ja mogę z T-34 robić ;) ), ale...
Plus za wersję - wozy wsparcia technicznego to nie jest najpopularniejszy temat. Chwała więc organizatorom konkursu, ale przede wszystkim Tobie za podjęcie wyzwania.
W kwestii kolorów - naprawdę były takie żółte wstawki? Same czarno-białe zdjęcia z wojny mam przed oczami, więc jakoś nie kojarzę :) .
Nie zdawałem sobie sprawy z problemu z szerokością gąsienic... Zdaje się, że w standardowych, bojowych wersjach wszyscy dają podwójny łańcuch. No tak, ale Ty się uparłeś na tę swoją skalę :D .
Tak czy owak - brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

#5 Post autor: GabryS »

dmac pisze:naprawdę były takie żółte wstawki?
Jeśli mma być szczery, to wątpię. Ale nie byłem w stanie zdobyć innych niż żółte fleksów o odpowiedniej długości, a czas naglił, więc skoro i tak miało być widoczne trochę żółtego, to stwierdziłem, że dodam go trochę więcej i nadam wrażenia celowości schematowi kolorystycznemu.
dmac pisze:No tak, ale Ty się uparłeś na tę swoją skalę
Tak wyszło. Ten wóz jest teraz doskonałą bazą do zbudowania Shermana M4A3E8 "Easy Eight" - miał on taki sam system zawieszenia, więc pewnie się na niego skuszę w którymś momencie.
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

ODPOWIEDZ