30213 Gandalf at Dol Guldur

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

30213 Gandalf at Dol Guldur

#1 Post autor: bacon »

30213 Gandalf at Dol Guldur

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

DANE TECHNICZNE:

Seria: The Hobbit
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 31
Figurki: 1
Spis części: BrickLink
Cena: Allegro: od ~25 zł do ~40 zł
Przydatne linki: Brickset, BrickLink

WSTĘP:

Jest to promocyjny zestaw, niedostępny w oficjalnej sprzedaży. Po raz pierwszy pojawił się w grudniu 2012 roku w USA i Kanadzie jako gratis do zakupu gry 3920 The Hobbit. Mój egzemplarz był dołączony swego czasu do brytyjskiego dziennika Daily Mail i dzięki Nexusowi stałem się jego właścicielem.

OPAKOWANIE:

Typowy worek foliowy zwany polybagiem o wymiarach w przybliżeniu: 14cm x 14cm.

Z przodu znajduje się standardowe logo LEGO oraz logo serii The Hobbit. Wszystko to na tle wzgórz. W centralnej części znajdziemy Gandalfa z mapą Śródziemia oraz kawałek skały z drobiazgami. Jest też numer zestawu oraz wiek docelowego odbiorcy.

Obrazek

Z tyłu z lewej strony znów logo firmy, a pod nim informacja skąd pochodzą klocki oraz loga i inne wymogi związane z licencją. Z prawej strony standardowe ostrzeżenia we wszystkich językach świata, aby nie połykać klocków.

Obrazek

ZAWARTOŚĆ:

Wewnątrz polybaga znajdujemy luzem wrzucone klocki, instrukcję budowy oraz elementy składowe Gandalfa + pelerynkę w kartonowym pudełeczku.

Obrazek

Instrukcja:

Instrukcja to pojedyncza kartka zadrukowana z dwóch stron. Z przodu zdjęcie tytułowe zestawu oraz 8 kroków budowy, a na odwrocie krok nr 9 oraz duża reklama zestawu 79010.

Obrazek Obrazek

Ciekawe elementy:

Całość zestawu stanowią klocki popularne i często spotykane w zestawach, trudno cokolwiek wyróżnić, żadnych unikatów. Jednak na uwagę zasługuje mapa:

Obrazek
Tan Tile 2 x 2 with Map River, Dark Tan Mountains, Handwriting and Red X Pattern

Ten klocek miał swoją premierę w serii Indiana Jones, potem występował w nowych Pirates, w Piratach z Karaibów, a nawet w Monster Fighters :) W tym roku dorzucili go nawet do Crator’owego domku na drzewie. Co jak co, ale z tak charakterystycznym elementem jak mapa Śródziemia mogli się bardziej postarać i zaprojektować coś unikalnego dla LotR i Hobbita.
Mam też pewną ciekawostkę związaną z mieczem. Na oryginalnym zdjęciu od LEGO (pierwsze zdjęcie od góry) widać wyraźnie, że Gandalf ma w dłoni zupełnie inny miecz niż na każdym następnym zdjęciu oraz w zestawie.

Obrazek

Jest to Flat Silver Minifig, Weapon Sword, Small
Obrazek
a w zestawie ostatecznie występuje Flat Silver Minifig, Weapon Sword, Greatsword Pointed
Obrazek
Ot, taki błąd fotografa ;)

MODEL:

Figurka:

Gandalf Szary w identycznym wcieleniu wystąpił w 4 zestawach. Oprócz tu opisywanego, także w 9469, 79003, 79010. Cała figurka w tonacji dark bluish gray. Tors zadrukowany z dwóch stron – z przodu nadruk szat oraz brązowy pasek, z tyłu kontynuacja nadruku szat i paska, bez szału. Nogi, kapelusz i peleryna bez nadruków. Figurka posiada główkę zadrukowaną z jednej strony, stylizowaną na starca z krzaczastymi brwiami. Do kompletu jest też broda, która do tej pory występuje tylko w zestawach z Gandalfem. Główny bohater dzierży w dłoniach wspomniany już miecz oraz laskę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zestaw:

Po szybkich 9 krokach budowy otrzymujemy figurkę oraz fragment skały. Nie potrafię znaleźć odpowiednika tego zestawu w scenach z filmu, bo w filmie do Dol Guldur udał się Radegast a nie Gandalf, a jak było w książce tego nie jestem w stanie sprawdzić.
Dol Guldur w filmie to mroczne miejsce, stąd pewnie czaszka i pająk. Do skały dostajemy też wspomnianą mapę, pnącze, pochodnię oraz włócznię. Konstrukcja bardzo prosta, nie ma niczego co mogłoby komukolwiek sprawić trudności. Na plus można zaliczyć sporo drobnych akcesoriów.

Obrazek Obrazek

Elementy pozostałe po budowie:

Obrazekx1
Obrazekx1

PODSUMOWANIE:

Zestaw kupiłem okazyjnie i kilkukrotnie taniej niż obecne ceny na Allegro, więc dlatego bez wahania się na niego skusiłem. Figurka powielona już kilka razy w większych zestawach, więc nie wnosi nic nowego dla kolekcjonerów. Polecić go można chyba tylko największym fanom twórczości Tolkiena.

Plusy:

+ spora ilość akcesoriów, takich jak: miecz, laska, włócznia, pochodnia, mapa
+ jeśli komuś mocno zależy, to relatywnie tani sposób na zdobycie figurki Gandalfa (jednak lepiej zakupić 9469 w podobnej cenie, a jest tam też Frodo)

Minusy:

- kolejny raz taki sam Gandalf
- mapa pamiętająca czasy Indiany i Piratów
- chora cena na Allegro

Mały bonus na zakończenie :)

Obrazek

Jeśli popełniłem jakiś błąd merytoryczny to proszę fanów Tolkiena o info na PW, dokonam stosownych poprawek w tekście.
Ostatnio zmieniony 2013-08-05, 21:34 przez bacon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#2 Post autor: Kirysowaty »

bacon pisze:Nie potrafię znaleźć odpowiednika tego zestawu w scenach z filmu, bo w filmie do Dol Guldur udał się Radegast a nie Gandalf, a jak było w książce tego nie jestem w stanie sprawdzić.
W książce Gandalf tylko pokrótce opowiada o swojej wyprawie do Dol Guldur. Odnalazł tam Thraina, od którego dostał mapę i klucz do Samotnej Góry. W filmie Gandalf uda się do twierdzy, ale dopiero w drugiej części, która wyjdzie w tym roku.

Zestawik fajny i klimatyczny, gdyby był dodawany do jakiegoś pisemka, to wziąłbym z pocałowaniem ręki.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
Absolem
Posty: 71
Rejestracja: 2012-05-18, 08:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Absolem »

Zastanawia mnie zawsze fakt, że często takie małe polybagi osiągają jakieś kosmiczne ceny tylko dlatego, że były w jakiejś gazetce i "trudno" je kupić oddzielnie. Mimo całego uroku tego zestawiku i ślicznej figurki, nie ma tu nic, co by mnie skłoniło do zakupu w tej cenie ;)

Awatar użytkownika
bezetkace
Posty: 61
Rejestracja: 2012-03-13, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: bezetkace
Kontakt:

 

#4 Post autor: bezetkace »

Co do cen to w UK są po 2 GBP dostępne 'ot tak'. :D
"We're from the Planet Duplo. We are here to destroy you."

windsor

#5 Post autor: windsor »

Jeszcze przed zapowiedziami Daily Mail o nowym dodatku do gazety polybaga ceny na brytyjskim ebay'u osiągały dość spore ceny 8-10 GBP... czyli jak jeszcze niedawno ceny "naszego" Iron Man'a z Kaczora Donalda na wyspach... czyli TLG jakąś równowagę zachowuje w rzucaniu klockowych woreczków po świecie...

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#6 Post autor: bacon »

Kirysowaty pisze:W filmie Gandalf uda się do twierdzy, ale dopiero w drugiej części, która wyjdzie w tym roku.
Czyli śmiało można powiedzieć, że LEGO zagięło czasoprzestrzeń tym zestawem :)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#7 Post autor: Szerszen »

Powiem więcej - wykreowało nową, bo poza wzmianką, że tam się udał, nie ma tak naprawdę nic więcej w książce.

Co zrobią w filmie - nie wiem, jest tak różny od książki, że córka zanim obejrzała część pierwszą musiała udokumentować przeczytanie do właściwego momentu książki.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#8 Post autor: Innos »

Szerszen pisze:Powiem więcej - wykreowało nową, bo poza wzmianką, że tam się udał, nie ma tak naprawdę nic więcej w książce.
Przecież zestawy są oparte na filmie, a nie na książce, więc co to ma do rzeczy, że w książce jest tylko wzmianka o tym wydarzeniu. Tyle co jest w powyższym polybagu to można zobaczyć w samych trailerach pierwszej części filmu, więc twórcy zestawu nie musieli zupełnie niczego wymyślać. A ten polybag, podobnie jak i drugi (z elfickim strażnikiem) raczej wyglądają po prostu na to, że tak jak regularne zestawy 79001 i 79004 mogły być przewidziane jako zestawy należące do pierwszej części 2-częściowego cyklu Hobbit, a rozciągnięcie fabuły na 3 części te przygotowania trochę zaburzyło.
bacon pisze: - chora cena na Allegro
Nie wiem, gdzie jest granica między ceną chorą a zdrową ;), ale na Allegro ceny jakoś tam się normują, za niecałe 20zł już dość często można na tego polybaga trafić, więc tragedii nie ma, i to już raczej klasyfikuje go jako jeden z tych polybagów w normalnych cenach (10-20zł) bardziej niż jako jeden z tych drogich (które kosztują jak zestawy pudełkowe, 40, 50 i więcej).
Ostatnio zmieniony 2013-08-11, 08:54 przez Innos, łącznie zmieniany 1 raz.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

ODPOWIEDZ