o sterowaniu raz jeszcze...

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Dave
Posty: 19
Rejestracja: 2012-04-30, 12:51
Lokalizacja: Śląsk, Mikołów
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#16 Post autor: Dave »

te "no" znaczyc miało takie przytanięcie i zgodzenie się z przedmówcą.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#17 Post autor: M_longer »

Dave pisze:te "no" znaczyc miało takie przytanięcie i zgodzenie się z przedmówcą.
No... to chyba kolega regulaminu forum nie czytał?

Dave
Posty: 19
Rejestracja: 2012-04-30, 12:51
Lokalizacja: Śląsk, Mikołów
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#18 Post autor: Dave »

Te "no" wydawało mi się taką oczywistoscią, że każdy to zrozumie. Regulamin mówi o wypowiedziach nic nie wnoszących albo nie mających sensu, a tu to wiele daje ponieważ jest to znaczący głos który może mieć wpływ na dalszą część tego projektu.

ps. myśle że zargumentowałem swoją wypowiedz w dostateczny sposób ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#19 Post autor: legosamigos »

Dave pisze:Te "no" wydawało mi się taką oczywistoscią, że każdy to zrozumie. Regulamin mówi o wypowiedziach nic nie wnoszących albo nie mających sensu, a tu to wiele daje ponieważ jest to znaczący głos który może mieć wpływ na dalszą część tego projektu.

ps. myśle że zargumentowałem swoją wypowiedz w dostateczny sposób ;)
Właśnie tą wypowiedzią "no" nie wniosłeś nic konkretnego do swojej wypowiedzi
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

Co prawda troche nie do konca na temat, ale...

#20 Post autor: Add1sko »

Czy istnieje jakis sposob aby uzyskac plynna regulacje (zmiane predkosci)? Z tego co do tej pory sie zorientowalem to pojedynczy pilot RC daje tylko ON/Off zasilanie na silnik a ten podwojny (stosowany w rozwiazaniach kolejowych) ma kilka poziomow predkosci, ale niestety jest to skokowe zwiekszanie-zmniejszanie (chyba 6 poziomow).
Zalezy mi na plynnej regulacji predkosci silnika PF - czy ktos moze spotkal sie z takim problemem i moglby choc troche rzucic swiatelkiem "oswiecenia"?
W ostateczniesci pozostanie mi zbudowanie swojego nadajnika - choc nie jestem expertem w tej dziedzinie :(

(przepraszam za brak polskich znakow, ale w pracy nie posiadam polskich czcionek w kompie :( )

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

Re: Co prawda troche nie do konca na temat, ale...

#21 Post autor: ELEMENT »

Add1sko pisze:Czy istnieje jakis sposob aby uzyskac plynna regulacje (zmiane predkosci)? Z tego co do tej pory sie zorientowalem to pojedynczy pilot RC daje tylko ON/Off zasilanie na silnik a ten podwojny (stosowany w rozwiazaniach kolejowych) ma kilka poziomow predkosci, ale niestety jest to skokowe zwiekszanie-zmniejszanie (chyba 6 poziomow).
Zalezy mi na plynnej regulacji predkosci silnika PF - czy ktos moze spotkal sie z takim problemem i moglby choc troche rzucic swiatelkiem "oswiecenia"?
W ostateczniesci pozostanie mi zbudowanie swojego nadajnika - choc nie jestem expertem w tej dziedzinie :(

(przepraszam za brak polskich znakow, ale w pracy nie posiadam polskich czcionek w kompie :( )
Jeśli konstrukcja nie jest zbyt ciężka to możesz zamontować mechanizm różnicowy na wale napędowym. Minus jest taki, że nawet przy niewielkim obciążeniu strasznie spadnie Ci sprawność, bo zawsze się to będzie 'ślizgać' :)

Z pomocą może Ci przyjść cieniutka podkładka gumowa włożona pod środkowe koło zębate mechanizmu - wkładając różne grubości i różne materiały możesz uzyskać pożądany efekt.

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

Re: Co prawda troche nie do konca na temat, ale...

#22 Post autor: Forsil »

ELEMENT pisze:
Add1sko pisze:Czy istnieje jakis sposob aby uzyskac plynna regulacje (zmiane predkosci)? Z tego co do tej pory sie zorientowalem to pojedynczy pilot RC daje tylko ON/Off zasilanie na silnik a ten podwojny (stosowany w rozwiazaniach kolejowych) ma kilka poziomow predkosci, ale niestety jest to skokowe zwiekszanie-zmniejszanie (chyba 6 poziomow).
Zalezy mi na plynnej regulacji predkosci silnika PF - czy ktos moze spotkal sie z takim problemem i moglby choc troche rzucic swiatelkiem "oswiecenia"?
W ostateczniesci pozostanie mi zbudowanie swojego nadajnika - choc nie jestem expertem w tej dziedzinie :(

(przepraszam za brak polskich znakow, ale w pracy nie posiadam polskich czcionek w kompie :( )
Jeśli konstrukcja nie jest zbyt ciężka to możesz zamontować mechanizm różnicowy na wale napędowym. Minus jest taki, że nawet przy niewielkim obciążeniu strasznie spadnie Ci sprawność, bo zawsze się to będzie 'ślizgać' :)

Z pomocą może Ci przyjść cieniutka podkładka gumowa włożona pod środkowe koło zębate mechanizmu - wkładając różne grubości i różne materiały możesz uzyskać pożądany efekt.
Jak dyfer ma pomóc w zmianie prędkości silnika?


Z tego co wiem to na stary system 9V był zasilacz i miał dużo większą płynność niż nowy ale wymaga smyczy do pojazdu.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#23 Post autor: CamelXP »

A w akumulatorze PF potencjometr działa liniowo, czy też skokowo?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

Re: Co prawda troche nie do konca na temat, ale...

#24 Post autor: ELEMENT »

Forsil pisze:Jak dyfer ma pomóc w zmianie prędkości silnika?
Nie pomoże w zmianie prędkości tylko upłynni przeskoki dokonywane np. za pomocą 7-stopniowego pilota - wyeliminuje szarpnięcie.

W momencie przerzucenia 'biegu' układ zacznie się mocno 'ślizgać', co z czasem zostanie zniwelowane przez siłę tarcia.

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#25 Post autor: Add1sko »

Dzięki, ze informację. Niestety nie doprecyzowałem:
W problemie nad którym pracuję potrzebuję płynną zmianę prędkości uzyskiwaną poprzez zdalne sterowanie.
Założenie jest takie aby symulować pedał samochodu (pochylenie pod kątem sprawdzane/mierzone przez układ serwo-NXT w procentach między min i max wychyleniem) odzwierciedlając jednocześnie zachowanie się pojazdu (odpowiednia prędkość)
Ufff, trochę pokomplikowałem :)

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#26 Post autor: ELEMENT »

Add1sko pisze:Dzięki, ze informację. Niestety nie doprecyzowałem:
W problemie nad którym pracuję potrzebuję płynną zmianę prędkości uzyskiwaną poprzez zdalne sterowanie.
Założenie jest takie aby symulować pedał samochodu (pochylenie pod kątem sprawdzane/mierzone przez układ serwo-NXT w procentach między min i max wychyleniem) odzwierciedlając jednocześnie zachowanie się pojazdu (odpowiednia prędkość)
Ufff, trochę pokomplikowałem :)
Z pomiarem wychylenia nie powinno być problemu, ale szczegóły poda Ci jakiś robotowiec :)

Jeśli chodzi o płynny napęd - jedyne co na szybko przyszło mi do głowy, to dorwać jakiś nadajnik RC na podczerwień z odpowiednim potencjometrem i dopasować częstotliwość pod odbiornik LEGO? Nie bawiłem się nigdy w takie rzeczy, ale brzmi na wykonalne...

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#27 Post autor: Forsil »

Oczywiście że się tak da. Sam zrobiłem kiedyś coś takiego na mindstormie NXT. Wystarczy zwykły servomotor on jest dużo bardziej czuły niż pilot pf.

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#28 Post autor: Chrupek »

Jeżeli masz dwie kostki NXT, to możesz całkiem łatwo zaprogramować płynną pracę silnika w zakresie 0-100%. Choć realnie trochę mniej bo XL rusza dopiero po przyłożeniu około 15% mocy.
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#29 Post autor: Waler »

A przypadkiem TEN PILOT w połączeniu z TYM MODUŁEM nie daje płynnej regulacji?
Co prawda nie mam tego zestawu, ale zdaje mi się, że właśnie tutaj jest płynna regulacja obrotów silnika. W standardzie były montowane tutaj silniki RC, ale pewnie bez problemu da się podłączyć PF z przejściówką.

BJ
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#30 Post autor: BJ »

Jeśli mnie pamięć nie myli, tam są chyba 3 "stopnie" prędkości.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

ODPOWIEDZ