[MOC] Tatra T815

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

[MOC] Tatra T815

#1 Post autor: Mistakes »

Dzień dobry.
Prezentuje mój pierwszy moc, który nie jest trialówką.. - Tatra T815
Budowa zaczęła się od pomysłu na tylne zawieszenie, a potem była już sama katorga.
Budowałem to dosłownie nocami. Dopiero w dniu robienia zdjęć przysiadłem do modelu za dnia. Zbudowałem go najlepiej jak umiałem, wiem, że wiele da się poprawić. Niestety brakuje mi na to czasu i cierpliwości..
Obrazek Obrazek Obrazek
Zawieszenie oparte o dwa wały napędowe i sprytną kontrukcję z ramek. Wahacze są zawieszone na wałach, dlatego napęd stanowią aż dwa XLe; dwukrotnie zredukowane. Skręt obsługuje Medium z pięciokrotną redukcją. Napęd dodatkowo doprowadzony jest do atrapy silnika V10. Tłoki oczywiście pracują ;) Trzecią funkcją jest podnoszenie paki.
Dodatkowo zamontowałem prosty mechanizm zasilający migające swiatełka na dachu - krzywka zamontowana na wale od siłownika włącza i wyłącza sygnał w switchu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Kabine starałem się zbudować w modelteamowym stylu. Są fotele, kierownica wraz z deską rozdzielczą, podchylona maska, atapa silnika, dzwigienka hamulca ręcznego i manetka zmiany biegów. Najsłabszym punktem są lusterka.. Trzymają się na dosłownym powietrzu ;)
Obrazek Obrazek Obrazek
Budowa tak dziwnego modelu wymusiła spore skomplikowanie zasilania. Dwie wieże wraz z okablowaniem oraz bbox, zamontowane są za kabiną. 4 sygnał z wieży przekazywany jest kablem do samego tyłu auta (w planach byłą przyczepa, więc potrzebny byłby sygnał sterujący dodatkową paką).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Starałem się to wszystko zrobić najlepiej jak umiałem. Najbardziej bolą mnie te wystające przewody i brzydkie lusterka. Rejestracje świadomie ominąłem. Jeszcze rzut oka na wersję bez paki i działające zawieszenie..
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I zapraszam do (jeszcze nie publicznej) galerii.
# Edycja
Poprawiłem wygląd paki od spodu. Zapomniałem całkiem o tych ochydnych czerwonych technic brickach, grr...
Obrazek Obrazek
Chciałbym Wam również pokazać wersję "bawialną". Czyli silniki zastępujemy siłą mięśni.
Obrazek Obrazek Obrazek
A tutaj kilka zdjęć "od spodu".
Obrazek Obrazek Obrazek
Reszta zdjęć nowszej wersji dostępna w (jeszcze nie publicznej) galerii.
I film.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dwOKKHD3qh8[/youtube]
Nieedytowany oneshot z fasolą w roli główniej ;)

Jak chcecie coś podpowiedzieć, to prędko, bo kolejnej bezsennej nocy ją rozbiorę ;)
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2013-08-22, 16:47 przez Mistakes, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#2 Post autor: noniusz »

Model fajny, udany.

Szkoda, że nie ma zdjęć z budowy + układ skrętu + zdjęcie od spodu, no chyba, że będą w galerii BS to poczekam na upublicznienie.

Brakuje mi też filmu, może jak się wyśpisz to uda się nakręcić i wrzucić:)

Fajny patent na zawieszenie, z tego co widzę użyleś samych sprężyn z amortyzatorów 6.5L - oszczędza to dużo miejsca w modelu w tej skali.

Sam zacząłem budować Tatrę 8x8 na kołach 62.4 ale jakoś nie mogę się skupić żeby skończyć...

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Do takich pojazdów zdaje się filmik w akcji w terenie ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

A czy twoja ciężarówka nie pasuje do Model Team w takim razie? Wydaje mi się, że jest dość dobrze przypomina Tatrę. Nie wiem jak jest w oryginale z tymi lusterkami, może i można je zrobić jakoś inaczej, żeby nie trzymały się tylko na słowo honoru czy jak piszesz na powietrze? I brakuje filmu samochodu w akcji
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

mi się bardzo podoba. kilka rzeczy można poprawić ale skoro nie dałeś jej do model team to znaczy że tak ma być ;-)

na moc miesiąca ją! B-)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#6 Post autor: Mistakes »

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Tatrze chyba za dużo brakuje do poziomu działu model team.
Kabina zbudowana jest na 18 studów, dach na 17, paka na 18. Skręt z geometrią Ackermana.
Dodałem zdjęcia podwozia i film :)
Ostatnio zmieniony 2013-08-22, 15:11 przez Mistakes, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Mistakes pisze:Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Tatrze chyba za dużo brakuje do poziomu działu model team.
Kabina zbudowana jest na 18 studów, dach na 17, paka na 18. Skręt z geometrią Ackermana.
Dodałem zdjęcia podwozia i film :)
Może się nie znam na model team, jednak patrząc z profilu na twój model, to bardzo przypomina MT. Jedynie co bym zmienił to te lusterka, bo są tak wąskie, że prawie ich nie widać. Reszta jest, wg mnie, Ok
Ostatnio zmieniony 2013-08-22, 18:15 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

mandrax2150

#8 Post autor: mandrax2150 »

Bardzo podoba mi się Twój model - jest naprawdę udany i to zawieszenie - ciekawy patent :)
Funkcjonalnością też nie grzeszy. Mogłeś troszkę przesunąć siłownik ku tyłowi lub zastosować jakąś dźwignie bo za mało paka się podnosi.
Ogólnie jednak wielki plus - model cieszy oko. Pozdrowienia.

ODPOWIEDZ