4894 Mythical Creatures

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hippotam

4894 Mythical Creatures

#1 Post autor: Hippotam »

Obrazek
Recenzja 4894 Mythical Creatures

Dane techniczne
Seria: Creator
Rok produkcji: 2006
Waga klocków (bez pudełka): 0,438 kg
Waga zestawu (brutto): 1,162 kg
Liczba klocków: 588
Liczba figurek: 0
Spis części: Peeron, Bricklink
Cena: MSRP: 30$, Polskie sklepy: 200 PLN, Allegro: ok. 120 PLN

Zestaw z zielonym smokiem kusił mnie od dawna. Moja kolekcja ma braki na odcinku odcieni zielonego, i jak wiecie, jestem fanem serii Creator. W końcu udało mi się go upolować po atrakcyjnej cenie na wyprzedaży w Merlinie.

Opakowanie
Pierwszy kontakt z pudełkiem jest naprawdę przyjemny. Jest duże i ciężkie, co zapowiada że czeka nas mnóstwo zabawy. W przedniej ściance wycięte jest okrągłe okienko przez które widać specjalny, świecacy klocek dołączony do tego zestawu. Można go nacisnąć i zobaczyć jak mocno świeci.

Obrazek
Obrazek

Już przy otwieraniu zestawu jesteśmy mile zaskakiwani przez producenta. Pudełko nadaje się do przechowywania klocków! Po pierwsze, zamiast sklejenia, opakowanie zamknięte jest dwoma paskami przezroczystej taśmy klejącej. Wystarczy ją przeciąć i pudełko otwiera się z boku bez żadnego uszczerbku dla tektury. Po drugie, naszym oczom ukazuje się miły patent pozwalający na wielokrotne zamykanie i otwieranie pudełka - występ w jednym skrzydełku tektury i pasująca do niego pozioma szpara w drugim. Po trzecie, wewnątrz kolorowego pudełka znajduje się wysuwana biała tekturowa tacka w której są klocki i instrukcje. Dzieki temu możemy wsypać klocki do tacki, wsunąć ją do pudełka, zamknąć je - i nic się nam nie wysypie! Brawa dla Lego za powrót do starych dobrych zwyczajów.

Obrazek

Wewnątrz pudełka znajdziemy 7 woreczków z klockami i dwie instrukcje. I tu kolejna miła niespodzianka - nie ma części latających luzem. Nawet dwa długaśne plate 2x16 i zielone materiałowe skrzydła smoka są w specjalnym dużym worku. Dzięki temu skrzydła dotarły do mnie w stanie idealnie wyprasowanym.

Instrukcje
Pierwsza książeczka zawiera instrukcję budowy dwóch smoków - największego, prezentowanego na pierwszej stronie pudełka i alternatywnego, trzygłowego. Druga książeczka zawiera instrukcję budowy pozostałych 6 modeli i kilka pomysłów na inne konstrukcje. Instrukcje są zszywane, dość dobrze wydrukowane. Pomimo podobnych kolorów (lime/zielony/ciemny zielony/czarny) nie zdarzyło się nam pomylenie klocków.

Klocki
Tutaj nie ma niespodzianki. Patrząc na zdjęcie na pudełku wiemy co dostaniemy. Kolorystyka zielona, sporo klocków w rzadkim, ciemnozielonym kolorze. Czego tu nie ma!
  • Ciemnozielone wegdes i bricki 1x2
  • Sporo zielonych tilesów (14 szt 1x2, 10 szt. 1z4, 5 szt 2x2) i jumperów (13)
  • Sporo cheese-slopów w ciemnozielonym (7 szt) i żółtym (12) kolorze.
  • Klocek z czerwoną diodą i gruby światłowód rodem z Mindstorms 2.0 i Exo-Force. Warto podkreślić, że klocek ma wymienną baterię.
  • Dwa zielone, trójkątne, płócienne skrzydła, które świetnie będą nadawać się na żagle!
  • Białe rogi (7 szt.), zęby (20 szt.), 6 limonkowych ogonów
  • Bardzo dużo locking hinges różnego rodzaju.
Modele
Pierwszy model (największego smoka) zbudowała moja żona. Nie przeszkadzałem :-)

Obrazek
Obrazek

Wedle jej zapewnień, buduje się fajnie, łatwo i przyjemnie. Z tego co udało mi się podglądnąć, to model buduje się segmentowo. Tułów składa się z trzech segmentów zczepionych locking hinges, do tego dochodzą 4 identyczne łapy (jedyny kawałek monotonii w trakcie budowy), skrzydła, ogon i głowa. Świecący klocek umieszczony jest w brzuchu smoka, a światło przekazywane jest do paszczy gada światłowodem poprowadzonym głównie wewnątrz konstrukcji. Światło włącza się przesuwając jedną z łusek na grzbiecie smoka. Efekt znacznie przerósł moje oczekiwania - smok ziejący ogniem wygląda fantastycznie!
Całości dopełnia solidna obroża i łańcuch. Widać że smok nie jest bezpański.

Model jest ruchomy,jak pozostałe Creatory-zwierzęta, można go upozować na wiele sposobów - może się prężyć, skradać albo stać na tylnych łapach podpierając się ogonem jak rzeźba Smoka Wawelskiego nad Wisłą (to jest chyba najfajniejsza poza).

Obrazek
Obrazek

W ogóle potwór wygląda świetnie, idealnie nadaje się do robienia wrażenia , np. postawiony na biurku w pracy, chociaż zajmuje trochę miejsca - rozpiętość skrzydeł jest imponująca - 75 cm!
Jeśli dobrze się przyglądnąć, to widać, że smok ma troszkę zaburzone proporcje: głowa jest bardzo duża w stosunku do tułowia. Jest więc to raczej taki baby-dragon, młody smok który niedawno wykluł się z jaja a nie dorosła bestia.

Obrazek
Obrazek

Niestety, model nie nadaje się do wyczerpującej zabawy z dziećmi - jest dość delikatny, szczególnie drobne detale i skrzydła podatne są na odpadnięcie czy zahaczenie o meble.

Pozostałych modeli na razie nie buduję, bo żal mi rozebrać smoka. Pomieszka jakiś czas ze mną. Ciągnie mnie jednak do budowy modeli alternatywnych, szczególnie smoka z trzema głowami. Dlatego recenzja jest rozwojowa, dodam nowe zdjęcia jak zbuduję więcej modeli. Chciałbym też sprawdzić jak wyglądałby okręt z zielonymi żaglami...

Podsumowanie
Smok jest boski. Znacznie lepszy od czerwonego zestawu z dinozaurami (4892) i prawie dorównuje mojemu ulubionemu 4884. Czemu go nie przebija? Z uwagi na podobieństwo modeli alternatywnych - wszystkie zielone. 4884 był bardziej zróżnicowany, dlatego w moim prywatnym rankingu wygrywa o włos. Polecam zielone smoki wszystkim, bo to wspaniały zestaw.

Obrazek
Obrazek

Za
  • Ciekawe klocki w niespotykanych kolorach
  • Nareszcie pudełko które nie wyląduje w koszu
  • Bardzo korzystny stosunek ceny do liczby klocków
Przeciw
  • Odpadające części. Model raczej na półkę niż dla dzieci.
Ostatnio zmieniony 2010-08-31, 00:30 przez Hippotam, łącznie zmieniany 5 razy.

todu

#2 Post autor: todu »

Recenzja bardzo ciekawa. Tylko czekamy (przynajmniej ja czekam) na dalszą jej część, z modelami alternatywnymi.
Hippotam pisze:[...]nie mieliśmy żadnych kłopotów z pomyleniem klocków.
Znaczy, mylenie klocków przychodzi łatwo :D ? Wiem, o co chodzi,ale jest to ładny kwiatek językowy moim skromnym zdaniem.

PS
Hippotam pisze:Pierwszy model (największego smoka) zbudowała moja żona. Nie przeszkadzałem
Zakaźne uzależnienie? (wg niektórych może nawet choroba psychiczna :)) ) Tego medycyna jeszcze nie znała :D

PPS Więcej o recenzji nie piszę, bo nie ma się czego czepić :))
Ostatnio zmieniony 2007-03-01, 00:00 przez todu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#3 Post autor: szarikm »

masz z planach budowę ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego?

todu pisze:Zakaźne uzależnienie?
chyba raczej, kto się z kim zadaje z takim się staje :)

czy mi się zdaje czy ceny spadły?
Ostatnio zmieniony 2007-03-01, 00:46 przez szarikm, łącznie zmieniany 1 raz.

Hippotam

#4 Post autor: Hippotam »

todu pisze:Znaczy, mylenie klocków przychodzi łatwo :D ?
Dzięki, faktycznie niezręczne sformułowanie, poprawiłem.
szarikm pisze:czy mi się zdaje czy ceny spadły?
Tak, spadły. Teraz zestaw jest do wzięcia na allegro za ok 120 PLN, ale w sklepach internetowych dalej kosztuje ok 200 PLN. Tak więc to chyba nie jest globalna obniżka.Tak więc - kupować póki tanio. Aha, genialny 4884 chwilowo tez chodzi tanio, za ok 100 PLN.

pkowalcz

#5 Post autor: pkowalcz »

Recenzja jak zwykle bardzo dobra.
Ale szczerze mówiąc to trochę mnie zirytowała, bo też mnie nachodził w snach ten zestaw od momentu, gdy go w katalogu ujrzałem i już sobie planowałem, że napiszę recenzję, jak tylko go kupię, a kupię, jak tylko kasa będzie, więc już bardzo niedługo, za momencik, a tu BACH i wszystko się rozwiewa, bo Hippotam niestety też ma dobrego nosa do zestawów Creator i wie co kupić. ;) Ja się tak nie bawię...
No. ;)

Awatar użytkownika
Paweł
Posty: 443
Rejestracja: 2005-04-14, 15:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: starwarsmaniak
Kontakt:

 

#6 Post autor: Paweł »

Recenzja jak recenzja w Twoim wydaniu, czyli świetna. Zamiarzam nawet kupić ten zestaw, a jeśli mi się to uda, to ja mogę dopisac o modelach, albo będą dwie recenzja.

P.S. No to co, Jerrac. Do boju !! ;)
Nic lepszego niż LEGO mój kolego
Pozdrawiam:
Paweł

Awatar użytkownika
Czymsim
Posty: 40
Rejestracja: 2006-08-31, 07:01
Lokalizacja: Lublin
brickshelf: Czymsim

 

#7 Post autor: Czymsim »

Dzięki, teraz wiem, że zestaw jest dobry. Zastanawiałem się czy kupić czy nie. Czekam na modele alternatywne, szczególnie orka ;)
czym.tumblr.com

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#8 Post autor: Jerac »

Właśnie doszedł mój smok, i niestety położyła na nim łapy siostra... no ale dzisiaj jest dzień kobiet, już zrobię jej tą przyjemność :P Narazie mogę zatem tylko popatrzeć. I niestety, coś przeoczyłem przy planowaniu tego zakupu, dużą, potężną wadę.

Nie mam żadnych innych zielonych klocków (dosłownie! :D), więc gdy będę chciał zbudować coś zielonego, muszę się oprzeć na tym zestawie. I tu pojawia się problem. Nie da się wykorzystac nawet ćwierci potencjału tego zestawu nie używając wszystkich trzech odcieni zieleni naraz, a to znaczy że co byśmy nie zbudowali, będzie to w ciapki. Nie powiem, sprawdza się to w przypadku stworów, ale czy innych rzeczy też...? Mam nadzieję że uda mi się coś wymyśleć.

A dlaczego się nie da?
Slopes mamy w 2 kolorach - wszystkie duże i gładkie są ciemne, wszystkie zwykłe są jasne, i wszystkie cheese slopes (za wyjątkiem żółtych) są znowu ciemne. Wspomniane cheese slopes najlepiej wyglądają połączone z tiles, o ile te tiles są tego samego koloru... a ciemnozielonych tiles niet - są tylko zwykłe. Co gorsza, plates 2x1, czyli w sumie najczęściej wykorzystywana część (jak dla mnie), jest tylko w trzecim odcieniu - jasnej zieleni... cóż, bez sensu. Czy nie lepiej było by zrobić że każdy rodzaj części jest w 2 odmianach kolorystycznych? Czyli trochę takich tiles, trochę siakich, analogicznie slopes, itd. Stwory dalej były by ciapkowate, a inne modele dało by się zrobić nie-w-ciapki.

Generalnie uważam że to potężna wada.... ale to wciąż najlepszy zestaw jeśli chodzi o zielone klocki, over.

Grygus

#9 Post autor: Grygus »

Jest... piękny! Tyle zieleni!

Najbradziej mi się podoba jego klasyczna konstrukcja. Wszystko z malutkich klocków - a mogli przecież zrobić łapki czy gowę z jednego elementu... brrr!

crises

#10 Post autor: crises »

Jak myślicie, czy skrzydła można prasować? Nie wiem z czego są zrobione. Wygląda trochę jak płótno, ale nie mam pewności.
Mój pies dorwał się do smoka, wrrrr. Łobuz zeżarł kilka klocków. Na szczęście szkrzydła są całe, ale lekko pomiętolone. Muszę teraz doprowadzić całość do porządku (kupowanie, prasowanie). Dobrze, że jest spis części w instrukcji, bo ciężko by było.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

A jaki jest aktualny stan psa? ;)

crises

#12 Post autor: crises »

Pies czuje się dobrze. Nawet nie ma wyrzutów sumienia.

ODPOWIEDZ