42007 Moto Cross Bike

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
kooboo
Posty: 108
Rejestracja: 2013-11-24, 21:03
Lokalizacja: Warszawa/Dęblin
brickshelf: kooboo

 

42007 Moto Cross Bike

#1 Post autor: kooboo »

42007: Moto Cross Bike

Obrazek

Seria: Technic
Rok wydania: 2013
Liczba elementów: 253
Cena nowego zestawu: 96-110zł (Allegro)
Brickset, Bricklink
Spis części (BL)

Jest to mój pierwszy zestaw LEGO od wielu, wielu lat. Kupiony jednocześnie z quadem 9392, stanowi mój powrót do zabawy, która w dalekiej przeszłości zabierała mi wiele setek godzin :)

PUDEŁKO

Obrazek

Pudełko ma wymiary ok. 35,5cm x 19cm x 6cm. Zupełnie standardowe, bez żadnych wodotrysków.
Z frontu mamy zdjęcie głównego modelu - motocykla motocrossowego. Z tyłu natomiast jest zdjęcie alternatywnego modelu - motocykla speedway'owego.
Ciekawostką jest nieortodoksyjna nazwa - ten model LEGO nazywa się "Moto Cross Bike" - nigdy się nie spotkałem z takim zapisem, wszędzie indziej to słowo jest zapisywane i używane łącznie - "motocross" - zarówno jako określenie motocykla i sportu.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Obrazek

W środku znajdują się dwa woreczki, dwie felgi, dwie opony, dwie instrukcje i listek z naklejkami. W większym z woreczków, poza klockami dodatkowo znajdują się jeszcze dwa mniejsze woreczki na drobniejsze elementy.

Zawartość pierwszego woreczka + dwa koła:
Obrazek

Zawartość drugiego woreczka:
Obrazek

Zawartość mniejszych woreczków:
ObrazekObrazek

Naklejki:
Obrazek

INSTRUKCJE
Dwie sztuki, miękkie, zszywane. Brak dodatkowych pomysłów na wykorzystanie klocków.
Instrukcja od głównego modelu na końcu posiada reklamę kilku innych modeli oraz krzyczącego dzieciaka.
Instrukcja do alternatywnego posiada na końcu spis części.

RZADKIE KLOCKI ;)

Zważywszy na kolorystykę motocykla, praktycznie wszystkie pomarańczowe panele i liftarmy są dość rzadko spotykane. Znajdziemy też tutaj rewelacyjne opony terenowe, unikatowe dla tego motocykla.
2x Obrazek 6021952: Motorcycle Tyre Ø, 100,6 (unikatowe dla tego zestawu)
1x Obrazek 6028757: Left Panel 5X7 (unikatowe dla tego zestawu)
1x Obrazek 6028760: Right Panel 5X7 (unikatowe dla tego zestawu)
1x Obrazek 6022767: Right Panel 2X5 (Nr 21) (występuje tylko w dwóch zestawach)
1x Obrazek 6022768: Left Panel 2X5 (Nr 22) (występuje tylko w dwóch zestawach)
2x Obrazek 4657639: Technic Angular Beam 3X7 (występuje w 3 zestawach)
1x Obrazek 4655339: Right Panel 3X5 (występuje w 4 zestawach)
1x Obrazek 4655339: Left Panel 3X5 (występuje w 4 zestawach)
2x Obrazek 4620076: Corrugated Pipe 48mm (występuje w 4 zestawach)
1x Obrazek 4617492: Corrugated Pipe 88mm (występuje w 6 zestawach)
2x Obrazek 4568006: Motorcycle Rim Ø 75 (występuje w 6 zestawach)
1x Obrazek 6027566: Shock Absorber, Extra Hard (występuje w 7 zestawach)


BUDOWA

Poniżej widzimy kolejne stadia budowy, od samej ramy, poprzez montowanie silnika, dodanie kolejnej części ramy silnika, błotnika i zadupka, dalej następne części ramy i mechanizm przeniesienia napędu (z koła do silnika ;) ). Potem dodane tylne koło, jeszcze brak łańcucha. Następnie elementy owiewki, kolektor spalin, łańcuch już zapięty i gotowy model.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Części pozostałe po budowie:
Obrazek
Jak widać praktycznie sama drobnica czyli części zapasowe.


Gotowy model:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wymiary po zbudowaniu: Długość: 31cm, wysokość: 16cm, szerokość: 7 liftarmów czyli ok. 5,5cm, 11,5cm z kierownicą.

Zdjęcie w skali porównawczej z quadem 9392 i dodatkowo linijką (która ma na skali 17cm).
Obrazek

Jako ciekawostkę załączam zdjęcie prawdziwego motocrossa KTM - w bardzo zbliżonych barwach:
Obrazek

Model alternatywny:

Budowa:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Po budowie pozostaje sporo części:
Obrazek


Gotowy model:
Obrazek
Wymiary po wybudowaniu są prawie takie same jak modelu głównego: 30cm x 15cm x 12cm.

Ponownie porównanie z quadem:
Obrazek

I ponownie zdjęcia prawdziwych motocykli speedway'owych:
Obrazek Obrazek

MECHANIKA

Motocykl jest dość prosty w budowie. Posiada skrętną kierownicę, tylne i przednie amortyzatory, rozkładany podnóżek i dwucylindrowy silnik w układzie V (sic!) napędzany od koła przez łańcuch i dość dziwny układ zębatek. W modelu alternatywnym są te same funkcje, tylko silnik jednocylindrowy. Łańcuch pracuje raczej płynnie.

Nie podoba mi się przednie zawieszenie. Amortyzatory są pod jakimś takim kątem, że zupełnie nie spełniają funkcji. Przy naciśnięciu na kierownicę wyraźnie czuć i widać, że nacisk zamiast "iść" w amortyzatory to powoduje wyginanie się widelca.
Ponadto promień skrętu jest naprawdę szeroki. Zmniejsza to bawialność, gdyż zwrotność przypomina raczej jazdę ciężarówką.

PODSUMOWANIE

Obydwa modele budowało się dość łatwo, cały czas raczej było wiadomo co właściwie mamy w ręku i gdzie to będzie się znajdować i czemu służyć.

Przyznam się, że zaskoczyło mnie jak ładnie ten model się prezentuje. Zdjęcie w necie to jedno, zestaw na żywo to drugie. Jeszcze bardziej zaskoczyło mnie, że model speedway'owy tak bardzo mi się spodobał. Nigdy nie byłem fanem tego typu motocykli, a tu taka niespodzianka :)

PLUSY:

+ Naprawdę ładne modele. Obydwa świetnie się prezentują jako ozdoba biurka;
+ Kilka unikatowych części;
+ Kolorystyka;
+ Manetki sprzęgła i hamulca;

MINUSY:

- Zachowanie widelca. Chyba największy minus moim zdaniem;
- Naklejki;
- Dziwne rozwiązania: tylne Z40 jest na zewnątrz, promień skrętu, te zębatki po drugiej stronie łańcucha;
- Stosunkowo mało części (253), szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę 39 segmentów łańcucha;
Ostatnio zmieniony 2014-04-28, 13:24 przez kooboo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Mam jedną uwagę. Nie używając naklejek niestety nie zaprezentowałeś modelu tak jak tego zapewne oczekiwałoby Lego. Nawet na fotce KTM-a widać że motocykl jest specyficzne pomalowany. Mi bez tych naklejek podoba się znacznie mniej niż na innych fotkach czy filmach które są w sieci. W końcu to chyba powinna być prezentacja i recenzja kompletnego(!) zestawu.
Ostatnio zmieniony 2013-12-01, 09:06 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#3 Post autor: bonczyk85 »

SERVATOR pisze:Mam jedną uwagę. Nie używając naklejek niestety nie zaprezentowałeś modelu tak jak tego zapewne oczekiwałoby Lego. Nawet na fotce KTM-a widać że motocykl jest specyficzne pomalowany. Mi bez tych naklejek podoba się znacznie mniej niż na innych fotkach czy filmach które są w sieci. W końcu to chyba powinna być prezentacja i recenzja kompletnego(!) zestawu.
Naklejki to element drażliwy i budzący mieszane uczucia. Niektórzy je lubią, inni tylko tolerują, a jeszcze inni nie znoszą. Dlatego brak ich naklejenia w recenzowanym zestawie nie jest moim zdaniem brakiem recenzji. Nieraz pojawiały się bardzo dobre recenzje, w których recenzujący nie nakleił naklejek, bo z tego czy innego powodu ich nie wykorzystuje, ale to też ma swoją wartość, bo dzięki temu można ocenić jak model wygląda bez nich (czasem zresztą wygląda tak sobie, jak w przypadku recenzowanego modelu).

Co do zestawu, to dosyć ciekawy pomysł, ale raczej nie jest w zasięgu moich zainteresowań. Ale recenzja udana.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Sam też nie lubię nalepiać naklejek ale i nie biorę się za recenzje. Akurat ten model bez naklejek wiele na wyglądzie traci. Zerknij na dzisiejszą recenzję samolotu cargo zrobioną przez Sariela.... On pisze, że bez naklejek samolot wygląda nieciekawie. I moim zdaniem tak jest w przypadku tego motoru - wiem co mówię bo go mam.
Ostatnio zmieniony 2013-12-01, 12:16 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kooboo
Posty: 108
Rejestracja: 2013-11-24, 21:03
Lokalizacja: Warszawa/Dęblin
brickshelf: kooboo

 

#5 Post autor: kooboo »

Hm, gdzieś podczas pisania recenzji miałem zdanie, że nie lubię i odmawiam przyklejania naklejek :)
Musiałem przypadkiem usunąć ten zapis. Recenzja to recenzja, jest subiektywna. Może dla antyfanów naklejek będzie bardziej przydatna, gdyż zdjęć w necie z naklejkami jest mnóstwo.
Nie lubię części nieuniwersalnych, a naklejki w moim odczuciu właśnie to powodują - zmniejszają liczbę zastosowań.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Nigdy nie miałem motocykla Technic, kupiłem na promocji w Tesco i nie żałuję, bo fajny jest :)

Tylko zastanawia mnie jedno; LEGO teoretycznie nie uznaje słabych połączeń, na przykład osi wchodzącej w element o szerokości 1s na głębokość pół studa. Tutaj jednak taka sytuacja ma miejsce, w silniku:

Obrazek

Czarna z20 wisi na tym:
Obrazek

Wprawdzie nie grozi jej wypadnięcie, bo jest odpowiednia zabezpieczona przez liftarmy, ale jednak jest to wbrew "odgórnym" wytycznym :)
Ostatnio zmieniony 2013-12-01, 15:44 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#7 Post autor: Filus »

kooboo pisze:Nie lubię części nieuniwersalnych, a naklejki w moim odczuciu właśnie to powodują - zmniejszają liczbę zastosowań.
M. in. dlatego wielu recenzentów nie nakleja nalepek. Recenzent pisze recenzję swojego zestawu, swoich klocków i jeżeli z jakichś powodów nie chce naklejać, to należy to uszanować, bo te klocki to jego własność.

Co do widelca, tą samą przypadłość miał też 8051, więc to niestety powiedzmy ograniczenie klocków. Bo z jednej strony wygląd realnych maszyn dyktuje taki, a nie inny kąt widelca, a z drugiej powoduje niepraktyczność tego rozwiązania, bo amorki nie spełniają swojej roli, jeżeli lekko im nie pomożemy jej spełniać.

Recka bardzo dobra, cieszy ten wysyp recek z Technic w roli głównej;).

ODPOWIEDZ