[MOC] Przywiodła ich wielka... MOC

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
kovalius

[MOC] Przywiodła ich wielka... MOC

#1 Post autor: kovalius »

Na wstępie muszę wyznać, że trochę się zastanawiałem, w którym dziale umieścić moją pierwszą prezentację. Z jednej strony to "tu i teraz", co było bezpośrednią inspiracją do budowy. Z drugiej strony, życia kolędnikom nadaje pf-owa M-ka. Uznałem jednak, że skoro przywiodła ich wielka zębatka, to i fanów technica tu przywiedzie. Przy okazji nie będę musiał się tłumaczyć, że osie niedostatecznie podparte i mechanizm nie działa zbyt płynnie. Wygrał w końcu fakt, że poprzednia szopka była właśnie w obecnym dziale. Ale do rzeczy.
MOC powstał z wiadomej okazji, chociaż bezpośrednią inspiracją był domowy konkurs na szopkę (inne prace zamieszczę w miarę pojawiania się, o ile będą z abs-u oczywiście). Co to jest nie trzeba wyjaśniać. W sumie jestem z efektu zadowolony, choć momentami "bawialność" wyraźnie wygrała z estetyką. Najgorzej rażą chyba dziury wokół pasterzy i króli. Na szczęście patrząc z boku są niewidoczne. Jak wyszło proszę popatrzeć.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I widok od tyłu:
Obrazek
I jeszcze osiłek. W zamyśle miał brykać, ale zdarzało mu się przy tym wchodzić w konflikt z gwiazdą, przez co blokował cały mechanizm. Przeróbka wymagałaby rozebrania podstawy, więc musi poczekać do następnej edycji.
Obrazek
Link do brickshelfa.
Pewne wyobrażenie o efekcie w ruchu daje poniższy filmik. Z góry ostrzegam i przepraszam osoby, którym jakość ujęć może zepsuć święta. Niestety podstawowy aparat odmówił współpracy i włącza się jedynie w trybie odtwarzania (jest nadzieja). Użyłem najlepszego zamiennika, jaki był dostępny w domu. Mam cichą nadzieję, że fakt, iż chciałem zdążyć z życzeniami przed świętami usprawiedliwi "pośpiech" w publikowaniu pracy. Jak tylko uda mi się zdobyć lepszą kamerę podmienię film, ale to na pewno już po świętach.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b6JvECAG ... e=youtu.be[/youtube]
Jeszcze raz składam wszystkim gorące życzenia radosnych świąt i szczęśliwego nowego roku.
Ostatnio zmieniony 2013-12-23, 11:43 przez kovalius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Dzięki tobie ludzie nie będą musieli stać w kolejkach aby obejrzeć "ruchomą szopkę" na starówce ;-)
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#3 Post autor: Ex3qtor »

Osi(o)łek :) jest bardzo fajny.
Podejrzewam, że zasoby pozwoliły na to, na co pozwoliły, więc mogłeś tylko mechanizmem "wygrać" pracę. I mi się podoba. Z czasem i estetykę będzie można dopracować.
Jak rozumiem, w przyszłym roku wersja 2.0, z dodatkowymi funkcjami i bez nielegowych elementów? :)
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Bardzo pomysłowe, chociaż moim pierwszym skojarzeniem na widok gibających się minifigów był raczej koncert metalowy niż stajenka ;)

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Sariel pisze:chociaż moim pierwszym skojarzeniem na widok gibających się minifigów był raczej koncert metalowy niż stajenka ;)
"Przybieżeli do Betlejem pasterze,
Arrrrggrgggrrhhhh!!!
Grając skocznie dzieciąteczku na lirze,
Arrrrggrgggrrhhhh!!!"



Bardzo sympatyczna szopka.
Trochę gwiazda cherlawo się giba.

Z czego są płaszcze? Mi się kojarzą z Playmobilem.
Ostatnio zmieniony 2013-12-23, 10:36 przez Ciamek, łącznie zmieniany 1 raz.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

#6 Post autor: Firan »

A wg. mnie dziury dookoła króli i pasterzy nie są złe. Nadaje to szopce takiego staromodnego wyglądu (zwykłe szopki też takie mają)
Obrazek
...a jak ich nie widać to i tak mają tylko są zazwyczaj przykryte siankiem - nie polecam w modelach lego :P

Gwiazda się trzęsie, no i jako gwiazda mogłaby mieć światła PF.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#7 Post autor: Innos »

Bardzo sympatyczna konstrukcja, zdecydowanie warto czasem pobawić się PFami i postawić na odrobinę bawialności, nawet kosztem wyglądu. Na marginesie, uzupełniłem Ci tag tematu, dzięki czemu Twój MOC jest widoczny na stronie głównej, gdzie idealnie teraz pasuje. :)
Ciamek pisze: Trochę gwiazda cherlawo się giba.
Firan pisze:Gwiazda się trzęsie
Bo to czerwony karzeł jest. ;-)
Ciamek pisze:
Sariel pisze:chociaż moim pierwszym skojarzeniem na widok gibających się minifigów był raczej koncert metalowy niż stajenka ;)
"Przybieżeli do Betlejem pasterze,
Arrrrggrgggrrhhhh!!!
Grając skocznie dzieciąteczku na lirze,
Arrrrggrgggrrhhhh!!!"
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PsFjXcxBrzA[/youtube] ? ;)
ewentualnie
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ytTFuR7wWiQ[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2013-12-23, 11:57 przez Innos, łącznie zmieniany 2 razy.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#8 Post autor: Johan »

Widok tych komicznie gibiących się pasterzy i królów wprawił mnie w świetny humor. Dzięki!

Awatar użytkownika
nisiia
Adminus Emeritus
Posty: 875
Rejestracja: 2013-11-24, 21:01
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nisiia

 

#9 Post autor: nisiia »

Rudy Józef! :D

Mnie się bardzo podoba, choćby dlatego, że jest taka niesztampowa :) mamy tutaj nie woły, osiołki i owieczki jak wszędzie, a kurki, kotki, myszki (cudo bożonarodzeniowy - koty nie łowią myszek :P )
Bardzo pozytywne, radosne, wesołe - a przecież takie mają być święta :)
tylko prędkość gibania mogłaby wywołać nieodwracalne zmiany w mózgu ;)


P.S. Chciałabym mieć taki uśmiech na ustach i olśniewający wygląd kilka godzin po urodzeniu... ;)
za dzień, za dwa
za noc, za trzy...

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#10 Post autor: Belfast »

Osiołek stojący z tyłu, wygląda jak szpiegujący wysłannik Imperium. Albo niewyrośnięty AT-AT :)
Może źle widzę, ale czemu ci po lewej uprawiają czołobitność do świni? :D

Fajne, dobrze się ubawiłem :)
Ostatnio zmieniony 2013-12-23, 15:32 przez Belfast, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Jetboy

#11 Post autor: Jetboy »

Znakomite! Ten moc jest wart lepszego filmu. Czekamy do poświąt.

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#12 Post autor: Toltomeja »

Po prostu doskonałe! Mój ulubiony rodzaj konstrukcji, czyli połączenie estetyki z funkcjonalnością. I jeszcze aktualny temat. :)

Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

#13 Post autor: sekua »

Uwielbiam łączyć funkcjonalność jaką daje PF w moich, z założenia, nietechnicowych konstrukcjach. I jako fan takich MOCy mogę śmiało podpisać się pod komentarzem Tolto. Bardzo udany debiut! :)

kovalius

#14 Post autor: kovalius »

Dziękuję bardzo za przychylne przyjęcie.
X3qtor pisze:Podejrzewam, że zasoby pozwoliły na to, na co pozwoliły, więc mogłeś tylko mechanizmem "wygrać" pracę. I mi się podoba. Z czasem i estetykę będzie można dopracować.
Żona twierdzi, że klocków w domu jest i tak za dużo ;-) Niewątpliwie nie mam tylu różnorodnych elementów do dopieszczania szczegółów, jak w innych pojawiających się tu pracach. Ale ważniejsze chyba jest to, że budowle można właśnie ożywić. To mnie chyba najbardziej w klockach pociąga. Dlatego bliżej mi do technica. Jeszcze tylko trochę doświadczenia i będzie mozna zagoscić w tamtym dziale ;-)
Sariel pisze:Bardzo pomysłowe, chociaż moim pierwszym skojarzeniem na widok gibających się minifigów był raczej koncert metalowy niż stajenka ;)
W domu też takie reakcje sie pojawiły :-D Myślałem nawet o kolędzie w wersji hard (taki ukłon w stronę specjalistów od dziurawych klocków), ale w końcu nastrój świąteczny wygrał.
Ciamek pisze:Trochę gwiazda cherlawo się giba.
Firan pisze:Gwiazda się trzęsie, no i jako gwiazda mogłaby mieć światła PF.
Taki jej urok. Jest dosyć ciężka i na długim axlu. Początkowo był duża żółta zębatka starego typu. Estetycznie lepiej pasowała, ale była dużo cięższa i efekt był jeszcze bardziej widoczny. W mechanizmie chodziło mi o to, aby rozsynchronizować gwiazdę i kolędników oraz aby gwiazda robiła przerwy pomiędzy kolejnymi przebiegami. Nie chciałem, żeby latała jak samochodowe wycieraczki. Zrealizowane to zostało przez kontrolowane luzy w układzie. W momencie ich kasowania pojawiają się szarpnięcia przenoszone na gwiazdę. Co do diód pf-owych, nie chciałem przesadzać z techniką. Wygląd miał być "tradycyjny". Za to po naświetleniu gwiazda świeci w ciemności, co daje ciekawy efekt. Niestety na zdjęciu nie wyszło.
Ciamek pisze:Z czego są płaszcze? Mi się kojarzą z Playmobilem.
Syn mówi, że to cobi. /[wstydzi się] Pewnie ma rację. Urok kupowania klocków na wagę.
Nisiia pisze:...tylko prędkość gibania mogłaby wywołać nieodwracalne zmiany w mózgu ;)
Nie widziałaś jak to działało bez redukcji :-DDD
Belfast pisze:Może źle widzę, ale czemu ci po lewej uprawiają czołobitność do świni? :D
Rzeczywiście tak to wygląda. Nie dość, że bałwochwalstwo, to jeszcze wieprzowina :-D
Innos pisze:Na marginesie, uzupełniłem Ci tag tematu, dzięki czemu Twój MOC jest widoczny na stronie głównej, gdzie idealnie teraz pasuje. :)
Dziękuję. Chyba za pierwszym razem to zaznaczyłem, ale edycja trwała tak długo, że system mnie kilka razy wylogował.
X3qtor pisze:Jak rozumiem, w przyszłym roku wersja 2.0, z dodatkowymi funkcjami i bez nielegowych elementów? :)
Taki jest plan. Mam pomysły na dwie wersje (dzięki Firan za zdjęcie).

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pozytywne komentarze.
PS. Pamiętam o filmie.

ODPOWIEDZ