[MOC] Daf 2800

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

[MOC] Daf 2800

#1 Post autor: Thietmaier »

Jakiś czas temu postanowiłem zbudować sobie małą flotę ciężarówek europejskich z przełomu lat 70-90. Pierwsze było Volvo F10, a tym razem mam przyjemność pokazania Wam drugiego modelu, a mianowicie holenderskiego Dafa 2800, który wszedł do produkcji w 1974 roku.

Obrazek
Daf 2800 by Thietmaier, on Flickr

Nad wyraz prosta ciężarówka, a zatem zbudowanie jej było również nieskomplikowane. Ot, kilka dni spędzonych pierwotnie nad modele wirtualnym w MlCadzie, potem tylko przeniesienie tego na realne klocki.
W moim zamyśle wszystkie ciężarówki, które zbudowałem/buduję/mam zamiar zbudować mają być utrzymane w odmiennej kolorystyce, najlepiej z wykorzystaniem jakiś ciekawych kolorów, przedrostek dark, bright, medium mile widziane. Ze względu na moje ograniczenie artystyczne polegające na nieumiejętnym łączeniu kolorów, zawsze staram się znaleźć konkretny model, z którego mogę ściągnąć motyw barw. Daf został utrzymany w barwach holenderskiej firmy transportowej Frans Maas, czyli granatowo-żółty ciągnik plus niebieska naczepa. Tutaj dochodzimy do sedna, a mianowicie obrazu mojego lenistwa. Z tego powodu naczepa została pozbawiona jakiegokolwiek napisu. O snocie nie wspominam, bo nie umiem robić literek, a szczerze powiedziawszy chciałem zminimalizować koszty i nie przesadzić z ciężarem naczepy. Naklejek również nie zrobiłem, choć miałem zamiary, ale na nich się skończyło. Może jeszcze to zmienię, czas pokaże...
Konstrukcja, jak wyżej wspomniałem nie jest trudna, opiera się w większej części na snocie. Rama jest kalką tej, którą wykonałem do Volvo z kilkoma modyfikacjami odnośnie połączenia z kabiną i detali. Starałem się wcisnąć jak najwięcej detali na zewnątrz jak i w środku. We wnętrzu znajdują się deska rozdzielcza, a raczej coś na jej wzór, dwa fotele, kierownica. Zabrakło miejsca na leżankę, ale nie chciałem wciskać tam czegoś małego, co by nie miało wyglądu ani niczego. Na zewnątrz mamy miniaturowa owiewkę, antenki i inne pierdółki. Osobiście jestem zadowolony z filtru powietrza, rury wydechowej i zbiorników. Planowałem zrobienie podnoszonej kabiny, ale ze względu na brak silnika, zaniechałem tego, bo po co?
Naczepa, no cóż, Karwikowi nie dorównam, ale nie miałbym cierpliwości bawić się ze sznurkami. Prostota w czystej formie. Sama nie wygląda ciekawie, ale razem z ciężarówką, wg mnie, tworzy całkiem udany duet.
Koła się skręcają, ale nie kręcą, do tylnej osi doprowadzony jest wał. No i tyle. Kilka zdjęć: (z którymi męczyłem się dni słownie trzy, no i chyba w końcu jakoś wyglądają)
Obrazek
Daf 2800 by Thietmaier, on Flickr
Obrazek
Daf 2800 by Thietmaier, on Flickr
Obrazek
Daf 2800 + trailer by Thietmaier, on Flickr
Obrazek
Daf 2800 + trailer by Thietmaier, on Flickr

Reszta zdjęć na Flickr, o TUTAJ

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Bardzo ładny DAF, szkoda tylko, że nie jest Ginafem ;)
Może jak masz już kabinkę to na coś takiego się skusisz?

Obrazek
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#3 Post autor: Thietmaier »

Da się zrobić, tylko trzeba by wykombinować jakieś zawieszenie i solidną ramę. Pomyślę w przyszłości ;)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#4 Post autor: Maciej Drwięga »

Prosto, schludnie, klasycznie i dobrze dobrane kolorystycznie. Jestem zdecydowanie na tak. Dodatkowo wydaje się, że model można wziąć w rękę i nie rozpada się od samego patrzenia :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#5 Post autor: Thietmaier »

Nie mylisz się ;) Jest mocny, można złapać za kabinę i nic się nie stanie. Jest to jeden z wyznaczników podczas budowy ciężarówek - mają być mocne.

ODPOWIEDZ