[MOC] TATRA 813 6x6x4

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] TATRA 813 6x6x4

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Prezentuję moją kolejną konstrukcję: TATRA 813 6x6x4

Obrazek

Do trzech razy sztuka - po zbudowaniu [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=20255]Tatry T815 8x8[/URL] oraz Tatry T813 Kolos 8x8 jest w końcu konstrukcja nadająca się do publikacji w dziale "Sporty motorowe" nie zaś w dziale "Technic"

Po kolei:

DANE TECHNICZNE
-Skala: 1:12
-Rozstaw osi: 20 + 32 study
-Wymiary (L x W x H): 70 x 22 x 27 [cm]
-Masa: ok. 3,9 kg
-Napęd: 3 x PF XL-motor
-Skręt: PF L-motor
-Zmiana biegów 2 x LA + PF M-motor
-Liczba biegów: 2
-Przełożenie
bieg 1. 1:9
bieg 2. 1:5

NAPĘD i SKRZYNIA BIEGÓW

Auto napędzane jest przez 3 silniki XL.
W zależności od wybranego biegu przełożenie z silników na koła wynosi 1:9 lub 1:5.
Nauczony doświadczeniem w aucie zastosowałem 2 identyczne skrzynie biegów, skrzynie znajdują się między 1 i 2 osią oraz między 2 i 3 osią. Wyjścia obu skrzyń są ze sobą połączone, skrzynie są ze sobą sprzężone tak więc wszystkie koła pracują zależnie od siebie. Zmiana biegów również odbywa się jednocześnie na obu posuach, zmiana biegów realizowana jest za pomocą 2 siłowników LA oraz silnika M

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zmiana biegów odbywa się płynnie, szybko i precyzyjnie

UKŁAD SKRĘTU

Żeby utrudnić sobie życie zdecydowałem się po pierwsze na koła z Power Pullera a po drugie na 2 osie skrętne przy 3-osiowym pojeździe.
Układ skrętu realizowany jest przez silnik L przekazujący napęd na 2 listwy Rack 7L z różnym przełożeniem. W układzie skrętu brak sprzęgła, należy więc używać tej funkcji z wyczuciem.

ZAWIESZENIE

Odpuściłem sobie realne odwzorowanie zawieszenia jak w ostatniej Tatrze, dodatkowo zamiast Legowych amortyzatorów użyłem gumek-recepturek, w zasadzie całe zawieszeni opiera się na rozwiązaniu jak poniżej:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pomimo swojej masy auto nie ugina się pod swoim ciężarem, gumkowa amortyzacja w pełni spełnia swoje zadanie. Prześwit auta też jest całkiem przyzwoity.

WYGLĄD OGÓLNY / PODSUMOWANIE

Nie oszukujmy się - auto jest brzydkie jak noc, ale takie było założenie - przede wszystkim ma jeździć i pokonywać przeszkody, dopiero potem może wyglądać.
Dodatkowo oszczędzałem na masie gdzie tylko się dało co chyba widać, ale Tatra i tak waży prawie 4 kg, zakładałem, że nie przekroczy 3 kg, same koła ważą 1,1 kg, użycie kół PP spowodowało budowanie w większej skali więc i to miało wpływ na ostateczną wagę.
W aucie są: lusterka, otwierane drzwi, fotele, kierownica, dźwignia zmiany biegów, wycieraczki. Brak w aucie atrapy silnika, po pierwsze nie było miejsca, po drugie nie wiem gdzie w oryginale się znajdował. Powiedzmy, że jeden z silników XL znajduje się tam gdzie oryginał co czyni auto zgodne z regulaminem TrTr :)

Najważniejsze jest to, iż auto w końcu jest w stanie pokonać przeszkody.

Poniżej galeria i film z jazdy po przeszkodach, na razie w domu. Jeśli będzie okazja to nagram film w terenie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

FILM
Ostatnio zmieniony 2015-08-28, 11:01 przez noniusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#2 Post autor: Cieślu »

Wybrałeś sobie najgorszą pod względem zwrotności konfigurację :> Wygląda bardzo rasowo, zwłaszcza z tymi ogromnymi kołami. Porusza się całkiem żwawo, ale tak naprawdę odpowiedź na pytanie czy nadaje się to do jazdy w teren otrzymasz na testach outdoorowych.

Kabina jest niestety tragiczna, proporcje gdzieś się kompletnie pogubiły. Myślę, że można ją zmniejszyć z korzyścią dla masy i wyglądu.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Jak na swoją wagę to jeździ nawet sprawnie ale w warunkach bojowych raczej daleko byś nią nie zajechał, po pierwsze przez masę, po drugie przez mały kąt skrętu kół.

Fajnie, że kombinujesz i robisz kolejne podejście do tematu ale koła z PP to nie jest dobry kierunek ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

@Cieślu

Tak wiem, kabina jest że tak powiem do pokazywania w radiu :)
ale oryginał też jest jakiś taki dziwnie nieproporcjonalny, przynajmniej na blueprincie, wg którego budowałem:
Obrazek

@3dom

Tak jak Ci pisałem na samym początku na PW zdawałem sobie sprawę, że kołami PP strzelę sobie w kolano ale i tak jestem bardzo pozytywnie zaskoczony końcowym wynikiem.
Co do promienia skrętu, niestety koła od PP to straszne ograniczenie, szerokość kabiny to 27 kropek, przez zachodzenie kół przy skręcie rama podwozia ma zaledwie 5 kropek szerokości, przy większym promieniu rama musiała by mieć szerokość 1 liftarma :)

Ech te sentymenty... Ale to zdecydowanie ostatnia tego typu konstrukcja na kołach PP :)

Wg waszych opinii auto kiepsko poradzi sobie w terenie, muszę to zweryfikować i przed złomowaniem wyruszyć w plener.

Krucz3k
Posty: 33
Rejestracja: 2013-10-20, 10:54
Lokalizacja: Koszalin
brickshelf: Krucz3k

 

#5 Post autor: Krucz3k »

niezły krab :) zazdroszczę tych kółek ale skręt w tym zestawieniu to porażka całkowita niestety... i 3 XLe męczą bardzo mocno choć przełożenia nastawione bardziej na moc

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#6 Post autor: Cieślu »

noniusz pisze:Tak wiem, kabina jest że tak powiem do pokazywania w radiu :)

ale oryginał też jest jakiś taki dziwnie nieproporcjonalny, przynajmniej na blueprincie, wg którego budowałem:
U Ciebie jest coś nie tak z tym przednim nawisem. Moim zdaniem schodzi zbyt nisko, poza tym w oryginale schodzi delikatnym skosem w górę ku przodowi pojazdu, u Ciebie tego nie ma.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

Krucz3k pisze:skręt w tym zestawieniu to porażka całkowita niestety...
No nie przesadzajmy:) Spośród zbudowanych przeze mnie ciężarówek właśnie w tej układ skrętu działa najlepiej.
Tak jak pisałem koła od PP to straszne ograniczenie, ich szerokość determinuje wiele rzeczy, m.in. mały promień skrętu.
Cieślu pisze:U Ciebie jest coś nie tak z tym przednim nawisem. Moim zdaniem schodzi zbyt nisko, poza tym w oryginale schodzi delikatnym skosem w górę ku przodowi pojazdu, u Ciebie tego nie ma.
Po raz kolejny budowałem model z "resztek", dużo klocków siedzi nadal w moim modelu [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=22051]Svetruck TMF12-9[/URL], dodatkowo tak jak pisałem - estetyka w tym przypadku nie była najważniejsza, dlatego kabina wygląda jakby była ciosana siekierą :)

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#8 Post autor: Uncle Jaca »

Zastanawiałem się jak finalnie ogarniesz tą Tatrę (dodatkowo pisałeś mi, że planujesz zastosować PP koła), widać dużo pracy włożonej w budowę i pochwalić trzeba, że tak jak założyłeś tak konsekwentnie zbudowałeś. Inna kwestia jak z dzielnością w terenie?!

Zrób testy (i jakie filmiszcze) w terenie i zobacz (pokaż) jak połyka progi pionowe 7cm i jak zawija slalomy - wtedy przede wszystkim sam poznasz odpowiedź jaką dysponujesz Trialówką.

Btw,
noniusz pisze:...Brak w aucie atrapy silnika, po pierwsze nie było miejsca, po drugie nie wiem gdzie w oryginale się znajdował.
Tu masz takie info, coś tam widać.
Ostatnio zmieniony 2014-03-18, 19:00 przez Uncle Jaca, łącznie zmieniany 1 raz.
Pies utonął, łańcuch pływa

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#9 Post autor: noniusz »

Uncle Jaca pisze:Zrób testy (i jakie filmiszcze) w terenie i zobacz (pokaż) jak połyka progi pionowe 7cm i jak zawija slalomy - wtedy przede wszystkim sam poznasz odpowiedź jaką dysponujesz Trialówką.
Progi pionowe 7cm? To w ogóle coś zbudowanego z Lego jest w stanie pokonać taką przeszkodę? :) Poważnie, u mnie kabina jest dość wysoko a i tak brakuje 1 cm do 7. Masz może zdjęcie z jakiegoś rajdu z taką przeszkoda? Jak wybiorę się outdoor to chciałbym wiedzieć z czym powalczyć :)
O zawijaniu slalomów już trochę podyskutowaliśmy... chyba na tych kołach i w tej skali to abstrakcja :)

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#10 Post autor: BJ »

Fotka z pierwszego rajdu zeszłego sezonu, wg Wikipedii cegła ma 6,5cm wysokości, a większość dała radę przejechać.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#11 Post autor: noniusz »

No tak, już mi zęby zgrzytają jak sobie pomyśle jakbym ładnie przerysował panele od spodu kabiny na tych cegłach...
Teraz przynajmniej mam większy pogląd na sprawę i wiem dlaczego większość trialówek ma krótkie buźki.
Chyba niepotrzebnie zobaczyłem to zdjęcie, bo strasznie poszło mi w ambicje... Trzeba będzie zbudować nowe auto :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#12 Post autor: 3dom »

noniusz pisze:Chyba niepotrzebnie zobaczyłem to zdjęcie, bo strasznie poszło mi w ambicje... Trzeba będzie zbudować nowe auto :)
Czekamy :) Tylko nie na kołach z PP ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ