[WIP] Wieża ciśnień.

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
LeGol....ski
Posty: 33
Rejestracja: 2014-02-11, 06:22
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[WIP] Wieża ciśnień.

#1 Post autor: LeGol....ski »

Witam przy swoim pierwszym, na pewno nie ostatnim projekcie zbudowania czegoś z klocków lego. Mam nadzieję że nie porywam się z motyką na słońce, liczę na owocną dyskusję oraz pomocną dłoń od starszych stażem klockowym sióstr i braci.

Jest to budowla, która znajduje się w miejscowości Śrem z której pochodzę. Obiekt ma ponad 40 metrów i powstał ponad 100 lat temu. To powoduje że moim zdaniem warto go przybliżyć światu przy pomocy lego.
Podobna trochę mniejsza znajduje się w Kościanie w Wielkopolsce.

Wiem, że łatwo nie będzie. Nie wiem ile czasu zabierze jego budowanie ale ważne żeby powstał, czas chyba nie jest najważniejszy, możecie wypowiedzieć się w tej kwestii.

Dla mnie najważniejsze było do tej chwili to że w ogóle wpadłem na jakiś pomysł. Mam nadzieję że przy okazji dowiem się wielu rzeczy o których w tej chwili nie mam pojęcia.

Więc aby dłużej nie owijać wstawię zdjęcie obiektu, możecie się wypowiedzieć czy to dobry obiekt, czy jest ciekawy, na co mam zwracać uwagę.

Obrazek

Kilka kwestii już poruszałem w temacie który założyłem w dziale
Forum LUGPol Strona Główna » Hyde Park » Wolna dyskusja
nie wiedząc że mogę założyć temat [WIP]. Wątek jest [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=22482]TUTAJ[/URL], ale dalszą dyskusję prowadźmy tutaj.

Czekam na komentarze.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Zerknij na tę pracę - Krisa co prawda nie ma obecnie na tym forum, ale wydaje mi się, że sposób budowy, powinien Ci pomóc, w wyborze techniki:

http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=19960&start=0

Ciamek za to na forum jest... i też popełnił jakiś czas temu pracę w zblizonej technice:
viewtopic.php?t=20497&start=0
Ostatnio zmieniony 2014-03-22, 00:12 przez Szerszen, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Nie zajmuję się takimi budowlami ale ta wydaje się nie najprostszym wyzwaniem, zwłaszcza na pierwszy raz (dużo detali w górnej części, wykusze/wieżyczki). Przy takiej budowli chyba jednak skorzystalbym najpierw z LDD. A co do budowli Krisa i Ciamka pokazanych przez Szerszenia, to technika jest ok ale użyte przez nich kolory byłyby do Twojego projektu za ciemne.
Tak czy siak będę trzymał kciuki :)

Awatar użytkownika
allesandrus
Posty: 70
Rejestracja: 2012-05-21, 18:35
Lokalizacja: Wlkp.
brickshelf: allesandrus

 

#4 Post autor: allesandrus »

To niesamowite - też planowałem kiedyś budowę takiej wieży, z tym, że tej kościańskiej. Zaczęło się od pytania dziadka "A taką wieżę to dałoby się z tych twoich klocków zbudować?", ale wówczas trochę nie miałem zasobów - zwłaszcza, że gdyby budować w skali ludzików, musiałbym zużyć mnóstwa części w niedostępnych dla mnie wtedy kolorach:

Obrazek

O ile pamiętam, wraz z bratem szczególnie zastanawialiśmy się nad wieżyczkami i oknami, później myślałem nieco o mikroskali, ale jakoś się to rozeszło. A teraz pomysł wraca z innej strony - więc może pora dla mnie, żeby wyjść poza fazę pomysłów.
Będę trzymał kciuki za pracę, a jak coś więcej wymyślę - zaprezentuję.

goldsun

#5 Post autor: goldsun »

Zacznij od próby zbudowania niektórych szczegółów.
Przede wszystkim, żebyś w pewnym momencie nie został z "dziurą" bo się okaże, że nie ma klocka który potrzebujesz w odpowiednim kolorze.

Przykładowo:
- te okienka w środku wieży zakładam, że chcesz wykańczać łukiem
Obrazek
lub
Obrazek
Tylko ten drugi występuje w kolorze medium dark flesh
Ten pierwszy jest w większej ilości kolorów, w tym i dark tan i odmiany brown i red.
Aż tak bardzo się na szczęście nie różnią, więc pewnie możesz wykorzystać dowolny z nich, ale chciałem pokazać o co mi chodzi.

Jeśli chcesz używać brick 1x2 masonry, to zakładam, że albo dark tan, albo medium dark flesh - musisz posprawdzać czy klocki których będziesz potrzebować w innych miejscach są dostępne w tych kolorach, bo użycie innego koloru zdecydowanie popsuje efekt.

Zakładam że te wieżyczki na górze będziesz robił zaokrąglone, bo jako ośmiokąt czy sześciokąt chyba mozesz mieć za mało miejsca. No chyba, że będziesz kombinować SNOTem i serkami. Ale jeśli na okrągło, to ten klocek
Obrazek
najlepiej chyba będzie użyć w dark tan. Medium dark flesh w ogóle nie ma, więc odpada.
A dark red i brown na BLu jest w małych ilościach i możesz mieć problem z uzbieraniem odpowiedniej ilości.

Dlatego ja bym na Twoim miejscu zaczął właśnie od próby zbudowania konkretnych kawałków tej wieży, żeby zobaczyć jakie klocki będzie potrzebować i na podstawie tego wybrać kolor.
Całej wieży wstępnie budować nie musisz, żeby to ocenić, a na pewno taka przymiarka może Cię uchronić przed wpadnięciem w kanał :-) (jakoś tak mi kanał się skojarzył patrząc na wieżę ciśnień :-) )


P.S. Może się okazać, że zrobi nam się urodzaj na wieże ciśnień :-)
Ja już miałem wstępną wersję wieży z Modlina, ale na razie jej nie buduję, bo mi wyszła w skali większej niż reszta makiety :-)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-03-22, 08:46 przez goldsun, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
LeGol....ski
Posty: 33
Rejestracja: 2014-02-11, 06:22
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: LeGol....ski »

Szerszen, Oczywiście już zerknąłem, niezłe, przeczytam i przeanalizuje te prace.

SERVATOR, Wiem że rzucam się na głęboką wodę. Trzymaj kciuki za mnie bo ja już za Ciebie trzymam :) Jak konkurs związany z Mixels ?

allesandrus, fajnie jak klocki łączą pokolenia. To rezerwuj tą kościańską wieżę, jest tak podobna że po skończeniu swojej zabiorę się pewnie za inne. Ładna jest jeszcze w Środzie Wielkopolskiej.

goldsun, W tej chwili jestem totalnie na zerowym poziomie, wszystko muszę kupić, więc dużo przeglądania i analizowania. Będę śledził wątki ze wspólnymi zakupami i pewnie będę musiał korzystać z pomocy.

Awatar użytkownika
Legofan
Posty: 228
Rejestracja: 2008-09-21, 14:00
Lokalizacja: Opole
brickshelf: Legofan000

 

#7 Post autor: Legofan »

Wieża sama w sobie jest ładna, ale będzie niewdzięczna jako model. Są to 4 duże wyglądające tak samo ściany, czyli będzie bardzo drogo (jeśli zamierzasz robić to płytkami to już w ogóle) no i będzie nudno (z każdej strony, oprócz wejścia, to samo). Końcowy model będzie na pewno prezentował się pięknie, ale nie wiem, czy się po prostu opłaca czasowo i kasowo go robić. Ja bym wybrał coś mniejszego.
Próbuj najpierw odwzorowywać jak najlepiej fragmenty, np. róg wieży, okienka z klocków co masz, bądź w ldd, potem sprawdzaj, czy są klocki których potrzebujesz w odpowiednim kolorze no i kupuj.
I wrzucaj zdjęcia wipów :).

Awatar użytkownika
LeGol....ski
Posty: 33
Rejestracja: 2014-02-11, 06:22
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: LeGol....ski »

Też się obawiam, dlatego robiłem podchody w tym zamkniętym wątku. Ale mnie przekonaliście, namówiliście do podjęcia wyzwania.

Na pewno po drodze zbuduję coś mniejszego, mam kilka innych dużo mniejszych pomysłów.

Na pewno problemem będą okna, dach, wieżyczki.
Co masz na myśli mówiąc o płytkach ?
To te najcieńsze części, na 1 lub dwa study szerokości ?
Obrazek

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

LeGol....ski pisze:To te najcieńsze części, na 1 lub dwa study szerokości ?
Dokładnie, zwane też plate'ami ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
LeGol....ski
Posty: 33
Rejestracja: 2014-02-11, 06:22
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: LeGol....ski »

Szerszen pisze:Zerknij na tę pracę
Obejrzałem i spytam.
Czy przy dużej skali która może wyjść, nie lepsze będą takie elementy
Obrazek Obrazek
po mojemu standardowej grubości klocki ?

Czy szerokość ścian powinna być na 1 czy na 2 study ?
Ostatnio zmieniony 2014-03-23, 00:54 przez LeGol....ski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#11 Post autor: Szerszen »

O to już pytaj konstruktorów, tych prac.
Sądzę, że wiele zależy od skali - ale tak czy inaczej przy budowli tego typu, "duże klocki" przydadzą Ci się jako wypełnienie.

IMHO jeśli chcesz uzyskać efekt "cegiełek" klockami, to raczej cię czeka dużo:
Obrazek i Obrazek
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
LeGol....ski
Posty: 33
Rejestracja: 2014-02-11, 06:22
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: LeGol....ski »

Głównym celem jest skończenie budowy.
Oczywiście to nie ma być coś przypominającego obiekt, to musi być rozpoznawalne.

Wiem jednak że na czymś będę musiał oszczędzić i zastanawia mnie czy te elementy standardowe będą tańsze niż plate.
Czyli czy cena za trzy sztuki tego Obrazek będzie większa czy równa jednemu Obrazek ?

Bo wysokość będzie jednakowa. Muszę to sprawdzić. Cena będzie głównym kryterium chyba.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#13 Post autor: Szerszen »

No, skoro znasz serwis bricklinka... to chyba umiesz sam porównać.
Porywasz się na duże dzieło - w takim wypadku IMHO warto zadbać i o efekt, bo jeśli chcesz pójść "po taniości", to równie dobrze możesz zrobić tę wieżę w mikroskali. Wyjdzie najtaniej (bo i najmniej klocków) a efekt może być ciekawy...
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#14 Post autor: Ciamek »

Zwykłe bricki słabo wyglądają jeśli mają imitować ceglaną ścianę.

Musisz się zastanowić, czy chce po prostu jak najszybciej coś zbudować, czy zbudować coś tak żeby wyglądało dobrze. Niestety w tym drugim przypadku taka wieża będzie wymagała sporo elementów, pracy, pieniędzy, ale przede wszystkim czasu.

Ja np. na swojego ceglanego MOCa klocki zbierałem jakieś 3 lata zanim dopiero coś zacząłem składać : o)

Myślę, że na rozgrzewkę możesz zbudować z bricków coś mniejszego i zobaczyć czy Ci się to podoba.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#15 Post autor: Maciej Drwięga »

Ja tu widzę tylko płytki 1x2/1x1 - wymieszane dark red z reddish brown no i zapewne dark tan gdzie potrzeba. Śliczna będzie, jak już skończysz :)
Na pocieszenie powiem, że i tak raczej nie pobijesz projektu Endor prowadzonego przez Dmaca, więc rok budowania w tą czy w tą nie ma różnicy :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

ODPOWIEDZ