[MOC] Torpedo Trike

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#16 Post autor: OmenGda »

dmac pisze:Przy tak małej masie i tak mocnych silnikach mógłbyś się pokusić o dodanie przekładni, która jeszcze trochę by go przyspieszyła :) .
Ktoś wie, jaki jest rekord prędkości pojazdu z LEGO?
Nie słyszałem jeszcze o prędkości większej, niż owa budowla...
20 km/h to już potężna prędkość....
Przy większych to już mogą się axle topić :-)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

RobertSz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-05-14, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: RobertSz »

Ciekaw jestem bardzo jaka może być max. prędkośc pojazdu z lego. Masy mniejszej niż ten 3-kołowiec nie uzyska się praktycznie. Prędkość nadawana jest z szybszych wyjść silników RC więć wzrost obrotów z samych silników nie wchodzi w gre. A kwestią dodatkowoego przełożenia za pomocą zębatek? No i czy coś podobnego równie prostego z 4 silnikami rc i 2 modułami byłoby szybsze?

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#18 Post autor: OmenGda »

RobertSz pisze:Ciekaw jestem bardzo jaka może być max. prędkośc pojazdu z lego. Masy mniejszej niż ten 3-kołowiec nie uzyska się praktycznie. Prędkość nadawana jest z szybszych wyjść silników RC więć wzrost obrotów z samych silników nie wchodzi w gre. A kwestią dodatkowoego przełożenia za pomocą zębatek? No i czy coś podobnego równie prostego z 4 silnikami rc i 2 modułami byłoby szybsze?
Z 4 silnikami i dwoma modułami z jakimś przełożeniem np 3:1 ma szanse być szybszy. Pytanie o ile szybszy z racji prawie dwa razy większej masy całkowitej...
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

RobertSz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-05-14, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#19 Post autor: RobertSz »

Owszem, ciężko powiedzieć. Zonda Sariela waży prawie 2kg a 3kołowiec raptem niecałe 0,7kg. Różnica w prędkości wynosiła ok 5 km/h. I dużo i mało.Ciekaw jestem ile jechałby Bugatti Type 35 gdyby był bardziej stabilny i "odchudzony". Myślę jednak, że bez względu na przełożenie, ilość silników oraz modułów, max. pedkość jaką można uzyskać z silnikami rc będzie w granicach 25 km/h. Mimo wszystko troszkę mało porównująć do "modelarskich pojazdów" elektrycznych które osiągają 40 km/h

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#20 Post autor: OmenGda »

RobertSz pisze:Owszem, ciężko powiedzieć. Zonda Sariela waży prawie 2kg a 3kołowiec raptem niecałe 0,7kg. Różnica w prędkości wynosiła ok 5 km/h. I dużo i mało.Ciekaw jestem ile jechałby Bugatti Type 35 gdyby był bardziej stabilny i "odchudzony". Myślę jednak, że bez względu na przełożenie, ilość silników oraz modułów, max. pedkość jaką można uzyskać z silnikami rc będzie w granicach 25 km/h. Mimo wszystko troszkę mało porównująć do "modelarskich pojazdów" elektrycznych które osiągają 40 km/h
Ale Bugatti wyglądało na filmiku na wolniejsze niż torpedo.
I nie ma go już chyba z czego odchudzać...
Tylko o ile dobrze pamiętam, w Bugatti były 4 RC silniki ale też bez żadnej przekładni. Więc szybciej niż torpedo raczej by nie pojechał...
A czy 25 to max? Trudno powiedzieć kiedy się plastik zacznie topić :-P
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#21 Post autor: piotrek839 »

Sariel wykazał że z klocków nic szybszego od "Torpedo" już nie może być, chyba że ktoś będzie manipulował przy zasilaniu.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#22 Post autor: Sariel »

Myślę, że może. Może któreś koła będą skuteczniejsze, może inna nawierzchnia. Może parę km/h więcej faktycznie da się wycisnąć z podwójnego zestawu silników.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#23 Post autor: piotrek839 »

Sariel pisze:Myślę, że może. Może któreś koła będą skuteczniejsze, może inna nawierzchnia. Może parę km/h więcej faktycznie da się wycisnąć z podwójnego zestawu silników.
Moim zdaniem wybrałeś najlepsze koła. Nawierzchnia, zamknięte pomieszczenie mają oczywiście duże znaczenie, ale co do podwójnego zestawu zasilania to mam wątpliwości. To pomnoży tylko konstrukcję. W obecnym układzie pomyślałbym nad jedną małą przekładnią przyspieszającą ale to i tak nie daje gwarancji większej prędkości.

RobertSz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-05-14, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#24 Post autor: RobertSz »

Co do predkości zastanawia mnie wpis NEO z dnia 2012-09-07, 19:47 dot. ZONDY Sariela : "Wydawać by się mogło, że 15,41 km\h to niewiele, ale po zbudowaniu (bardziej połączeniu na szybko kilku elementów razem) w coś (bo nie nazwę tego pojazdem), co jedzie do przodu i do tyłu okazało się, że jedzie ... niewiele ponad 8 km/h ... :(
ale postanowiłem założyć jeszcze kilka przekładni i prędkość wzrosła do ... prawie 18 km/h :)
Jak mnie lenistwo nie dopadnie to postaram się jeszcze jedną przekładnię założyć i stawiam, że granicznie do ok. 25 km/h można dojść :)"

Do owego wpisu dodał zdjęcie obrazujące model 4kołowca z 2 kostkami NXT oraz 4 silnikami nxt.
Zdjęcie NEO zamieszczam poniżej.

Już kiedyś pytałem Pawła czy model z nxt może być szybszy od rc.
Z powyższego wpisu wynika jednak, że istnieje takie prawdopodobieństwo. Co o tym sądzicie?
Załączniki
7950551630_079a163aa6_z.jpg
7950551630_079a163aa6_z.jpg (162.03 KiB) Przejrzano 4429 razy

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#25 Post autor: OmenGda »

Ciężko powiedzieć co to za przekładnia...
Żadnych konkretów a na zdjęciu widać tylko 3:1 z silnika na oś.
Może coś od drugiej strony jeszcze.
Jeśli nie to wg matematyki pojazd nie przekroczy 5.35 km/h
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

RobertSz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-05-14, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#26 Post autor: RobertSz »

Mam jeszcze pytanie do Pawła (Sariela), czy myślałeś o zbudowaniu pojazdu coś w stylu "torpedo trike" ale z dodatkowym napędem "sprężynkowym" uruchamianym oczywiście tylko raz i przy starcie wraz z silnikami rc? Wiem, że to trochę dziwna propozycja, ale może pomogłoby przy starcie. Mankamentem jest oczyście jednorazowy użytek takiego napędu (konieczność ponownego naciągnięcia) oraz brak możliwości cofania. Pytanie też czy przy silniku RC z dużą prędkością wogółe by to w czymś pomogło?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#27 Post autor: Sariel »

Nie sądzę żeby to w czymkolwiek pomogło, w końcu prędkość maksymalną osiąga się na takich przełożeniach dość długo po starcie. Co innego gdyby "dopalić" kiedy silnik RC pracuje na pełnych obrotach, ale to wymagałoby mechanizmu kontrolnego, a więc znów dodatkowa waga i komplikacja.

RobertSz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-05-14, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#28 Post autor: RobertSz »

Ale start z jak to pięknie nazwałeś "dopaleniem" myślę, że byłby widowiskowy;) Zwłaszcza przy 2 dodatkowych silnikach sprężynkowych. No i Twoim niezawodnym kierwocy testwoym od "dużych prędkości". ;)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#29 Post autor: Szerszen »

Robercie, ale pullbacki stawiają straszny opór jak już "się wypalą", bo o nich pewnie myślisz, więc chyba tak jak Sariel rzecze - tyle że mechanizm kontrolny... musiałby podnosić koła "sprężynowe" i opuszczać silnikowe, a to znów generuje opory "rozpędu".
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

RobertSz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-05-14, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#30 Post autor: RobertSz »

Najprawdopodobniej macie rację. Oczywiście mówiłem o mechaniźmie pullback. Po prostu nasuneła mi się taka myśl i stąd też moje pytanie. Zresztą chyba jak narazie nikt nie zastosował takiego połączenia, no chyba, że się myle.;)

ODPOWIEDZ