[MOC] Volvo FMX 8x4 tipper

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

[MOC] Volvo FMX 8x4 tipper

#1 Post autor: Mrosik »

Witam,

chciałbym przedstawić wywrotkę na konkurs: Volvo FMX 8x4
Obrazek

Na wstępie chciałbym przeprosić za jakość zdjęć, ale były robione w improwizowanym studiu tuż przed 23. Jutro postaram się wrzucić lepsze.

Model był budowany od zeszłej niedzieli (29 czerwca) do dziś - więc jest najszybciej przeze mnie zbudowanym MOCem. W czasie ogłoszenia konkursu byłem na urlopie, gdzie nie było dostępu do klocków. Początkowo planowałem zrobić MAN TGS (znałem wymiary/proporcje) kabiny z poprzedniego MOCa, ale jak Marek pokazał swojego uznałem, że spróbuję z Volvo FMX.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dane techniczne:
- sterowanie zdalne: kostka ev3 i aplikacja Commander na Androida,
- napęd: duże serwo, 2 tylne osie,
- skręt: medium serwo, 2 przednie osie,
- podnoszenie paki: duże serwo i duży siłownik śrubowy.

Modelem fajnie się steruje. Jednak mam zamiar napisać własny program do sterowania.

Wymiary (długość x szerokość x wysokość) w studach:
Pojazdu: 69 x 19 (z lusterkami 25) x 27
Wanny: 48 x 19 x 12
Wysokość burty od ziemi: 23

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model jest bardzo solidnie zbudowany - najsłabiej trzymające się rzeczy to lusterka. Przedni zderzak jest wytrzymały na kontakt ze ścianami. Dla potrzeb konkursu model nie ma drzwi, zawieszenia czy odchylanej kabiny. Ma za to wnętrze z kokpitem wzorowanym na prawdziwym Volvo FMX.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Paka działa bez zarzutu. Podnoszona jest jednym dużym siłownikiem śrubowym. W czasie podnoszenia paki odblokowuje się tylna klapa do zrzutu. Jest ona blokowana automatycznie w tuż przed zakończeniem upuszczania paki. Odpowiada za to prosty mechanizm nożycowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galerie:
- BS
- Flickr

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=theqoZF_ZH0 - sterowanie Lego Commander
https://www.youtube.com/watch?v=cty6yNe4ets - sterowanie EV3 Numeric Remote

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zapraszam do komentowania.
Na koniec, chciałbym podziękować mojej żonie, że pozwoliła mi przez cały weekend budować, aby móc wziąć udział w konkursie.
Ostatnio zmieniony 2014-08-03, 23:06 przez Mrosik, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Ładna jest. Może nie so końca przekonuje mnie biały z czarnym, ale jako całość prezentuje się dobrze.

A tak w ogóle to kupię nowy siłownik śrubowy. Albo dwa. Miałem bardzo zbliżony układ do Twojego i mi pięknie oba strzelały zamiast podnosić pakę z obciążeniem. Pech?
A właśnie, testowałeś udźwig?

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#3 Post autor: noniusz »

Biorąc pod uwagę 3 czynniki: wygląd, funkcjonalność i odwzorowanie oryginału Twoja praca podoba mi się najbardziej z tych zaprezentowanych.
2 pytania:
- czy przypadkiem prace na konkurs nie miały być zasilane ze standardowego Battery Box'a?
- piszesz, że model nie ma zawieszenia - za co odpowiedzialne są amortyzatory zaraz za 2-gą osią? to coś w rodzaju odbojnika przy opuszczaniu paki?

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#4 Post autor: CamelXP »

Jeśli wygrasz konkurs, udostępnisz model wraz ze swoim telefonem do zabawy dzieciom na wystawie?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Na pierwszy rzut oka ładny model, dokładnie przyjrzę się później.

Mrosik, zrobimy tak:
1) nie było bezwzględnego wymagania sterowania PFami więc dopuścimy Twój model do konkursu.
2) jeżeli zadeklarujesz użyczenie telefonu do sterowania modelem na cały czas trwania weekendu otwarcia i wygrasz w głosowaniu - Volvo pójdzie do Ciebie.
3) jeżeli nie - do drugiej osoby w głosowaniu.

Może być?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#6 Post autor: Mrosik »

M_longer pisze:Albo dwa. Miałem bardzo zbliżony układ do Twojego i mi pięknie oba strzelały zamiast podnosić pakę z obciążeniem. Pech?
A właśnie, testowałeś udźwig?
Niestety, mam to samo. Korzystam ze siłownika starego typu. Początkowo podnosił 2 opony uminogowe (140g), po przesunięciu 2 klocków w dół i jednego w góre podnosi 5 opon uminogowych (340g). Myślę, że na nowym siłowniku mógłby dojść do 400g.
noniusz pisze:- piszesz, że model nie ma zawieszenia - za co odpowiedzialne są amortyzatory zaraz za 2-gą osią? to coś w rodzaju odbojnika przy opuszczaniu paki?
Tak.
3dom pisze:Może być?
Tak. Niezależnie od wyniku głosowania, model pojawi się w Wawie i będzie można nim pojeździć.

Jest już film.
Ostatnio zmieniony 2014-07-09, 00:24 przez Mrosik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

Genialny. Sam się do takie przymierzałem ale jakoś przeszło bokiem, teraz to nie ma co podchodzić do tematu :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Ciężarówka w stylu MT zbudowana w tydzień - respect. Wygląda bardzo dobrze. Patrząc przez pryzmat konkursu wykorzystanie EV3 nie jest najlepszym pomysłem ale dyskretne schowanie niemałych elementów zasługuje na uznanie. Świetne zdjęcia w plenerze.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#9 Post autor: Filus »

Bardzo udany model. Akurat zastosowanie EV3 uważam za zaletę. W zasadzie będzie można wozi urobek na dwa samochody. Bo nie będzie zabierać kanałów do sterowania PFami. Szkoda, że w tym roku nie będę na wystawie, bo zapowiada się sporo rzeczy, które są warte obejrzenia na żywo.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#10 Post autor: Mrosik »

Witam wszystkich ponownie. Volvo konkursu nie wygrało, ale mimo to spodobało mi się i zostanie w mojej kolekcji.
W międzyczasie wprowadziłem parę zmian w mechanizmach i dodałem naklejki (szczególnie atrapa prezentuje się lepiej wg mnie). Na razie tylko 4 zdjęcia. Jutro z samego rana zrobię kilka na dworze.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jednak najważniejsza zmiana to zaprogramowanie sterowania w Lego Mindstorms HE. Dzieki temu modelem można sterować przy pomocy aplikacji EV3 Numeric Remote.
Poniżej krótki opis poszczególnych pętli:
Obrazek
Pętla 01 - jazda do przodu, start 2, stop 10
Pętla 02 - jazda do tyłu, start 8, stop 10
Pętla 03 - sygnał alarmowy przy jeździe do tyłu, start 8, stop 10
Obrazek
Pętla 05- skręt w lewo, 3 skręt, 4 centrowanie
Pętla 06- skręt w prawo, 5 skręt, 4 centrowanie
Obrazek
Pętla 07 - sterowanie paką, 6 w górę, 9 w dół
Pętla 08 - klakson, 1 start

Jutro dodam też film, którzy będzie pokazywał działanie poszczególnych funkcji.

Edyta: dodałem drugi filmik do pierwszego postu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-08-03, 23:14 przez Mrosik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

Pakując w poniedziałek do gablot modele prezentowane w Warszawie przez weekend otwarcia miałem okazję dobrze przyjrzeć się Twojej pracy :) Bardzo ładna konstrukcja. Najbardziej podoba mi się maska. Miałeś trochę łatwiejsze zadanie, bo VOLVO w wersji FMX maskę ma wypukłą, przez co łatwiej oddać te skosy niż w starszych FMkach ale i tak pełen jestem podziwu! :)

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#12 Post autor: Mrosik »

Dzięki. To prawda, zderzak FMX dzięki temu, ze jest wypukły, jest łatwiejszy w zbudowaniu niż FM. Przyznam, że zachciało mi się zbudować najnowsze Volvo FH, które wg mnie jest najlepiej narysowaną europejską ciężarówką (lepszą niż Actros, gdzie ciekawy jest tylko przód), ale niestety nie wiem jeszcze jak oddać dobrze jej kształty.
Ostatnio zmieniony 2014-08-21, 22:35 przez Mrosik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ