[MOC] Tramwaj konny

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Tramwaj konny

#1 Post autor: V1 »

Kawa i papierosy. Jest nawet taki film...

Ktoś w jednym z wątków o jakimś konnym powozie napisał, że chce tramwaj konny, więc oto jest :)

Pierwsza linia tramwajowa w Krakowie powstała na jesieni 1882 roku. Tramwaje konne o rozstawie szyn 900mm połączyły dworzec kolejowy i Most Podgórski na Kazimierzu (most ten już nie istnieje, choć nie sprawdzałem, czy w jego miejsce zbudowano inny).
Na mapie z tamtych czasów zaznaczyłem przystanki, które zostały ustalone w 1883 roku. Linia przebiegała oczywiście przez Smoczą Jamę i Rynek. Mapa jest widoczna na jednym ze zdjęć, choć ją nieco zniekształciłem.
Wcześniej tramwaj zatrzymywał się gdziekolwiek, na żądanie pasażera.

W 1883 roku weszły do użycia wagony letnie o różnej konstrukcji.
1. Wagon typ 1:
http://fotopolska.eu/foto/512/512606.jpg
2. Wagon typ 2:
http://www.boguslawsonik.pl/system/old_ ... 1380102176
3. Replika jednego z wagonów stoi w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie:
http://idacdonikad2.blox.pl/resource/M_ ... ramwaj.jpg
Producentów nie znalazłem. Nie znalazłem też żadnych innych zdjęć tych wagonów, choć długo szukałem, również po niemieckojęzycznym internecie. Domyślam się tylko, że z racji ówczesnej przynależności naszych południowych i zachodnich terytoriów były to wagony austriackie lub niemieckie.

Zbudowałem tramwaj typu 1. Koń w uprzęży bezdyszlowej, choć na zdjęciu ciągnie go chyba osiołek? Szyny z kafelków ułożonych wzdłuż na clipach 1x1, rozstaw szyn 4 study, co mniej więcej odpowiada oryginalnemu rozstawowi szyn, czyli 900mm. Początkowo planowano rozstaw kolejowy, ale zdecydowano go zmniejszyć, żeby inwestor (Bank Belgijski i jakaś inna belgijska firma) nie mógł puszczać tamtędy wagonów towarowych. Niezłe :)
Wagon miał osłonięty przedział z ławeczkami wzdłuż dla klasy 1 i otwarty z boków z ławeczkami w poprzek dla klasy 2.
Nie jestem pewien, czy korby hamulca i dzwonka nie powinno być po obu stronach - większość tramwajów tak miała. Replika posiada hamulec tylko z jednej strony, więc być może powieliłem ten ewentualny błąd.

Piękne są stare tramwaje. Początkowo zbudowałem warszawski tramwaj Hildebrandt - czerwony, zamknięty, ale nie mogłem dobrze wykombinować okien - albo wychodziło ich za mało, albo wagon był za długi. Mimo to podobał mi się, ale w końcu, po wielu przeróbkach go zburzyłem. Może kiedyś wrócę do tematu.
A ten letni mi się spodobał, bo jest taki... wiosenny :)

Dużo naklejek (23!), zasłonki z pelerynek, przymocowane plasterkami wężyka karbowanego. Poza woźnicą wagon mieści cztery ludziki. Uprząż w 100% legowa, za to linka od dzwonka nielegowa.

Kilka zdjęć:

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję i do usłyszenia wkrótce :)
Ostatnio zmieniony 2014-07-21, 07:57 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Klasa sama w sobie

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Cudo to za mało powiedziane.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#4 Post autor: bacon »

Kolejny smakowity kąsek w twoim wykonaniu. Dopieszczony jak kaźdy poprzedni

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#5 Post autor: Cevillus »

Cudo na szynach :)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#6 Post autor: PatrykZ »

Wspanialy, to kunszt zrobic cos co ma dach, ktory trzyma sie w zasadzie na niczym. Niezla zabawa z zaginaniem flexow :-)
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

ODPOWIEDZ