10242 MINI Cooper MK VII

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Wim
Posty: 42
Rejestracja: 2013-06-05, 15:30
Lokalizacja: Sosnowiec
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

10242 MINI Cooper MK VII

#1 Post autor: Wim »

Recenzja LEGO CREATOR 10242 MINI Cooper

Obrazek


Seria: Creator
Rok wydania: 2014
Liczba elementów: 1077
Cena: S@H 379.99 zł ( uśredniona cena za klocka 0.35 zł) Allegro 399.99 - 499.99 zł Bricklink 393.60 - 610.71 zł

Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=10242-1
http://brickset.com/sets?query=10242
Wymiary pojazdu po złożeniu: wysokość 11cm, długość 25 cm, szerokość 14 cm.

Natrafiła się okazja wymienić punkty VIP na S@H i tak oto z małą dopłatą nabyłem zestaw 10242 Mini Cooper. Tuż po przybyciu kuriera odpakowałem karton ochronny i moim oczom ukazało się bardzo zgrabne pudełko o wymiarach 37.4 x 35 x 8.9 cm. Pułko jak wspomniałem bardzo zgrabne, dość wytrzymałe, aczkolwiek nie doszukiwałbym się w nim wykonania takiego jak choćby z zestawu 41999 ;)
Obrazek
Obrazek
Dodaję jeszcze kilka zdjęć z samego pudełka, oraz wykaz części:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia zawartości:
Obrazek
Woreczki czytelne i ponumerowane
Obrazek
Warto tutaj się zatrzymać i zwrócić uwagę na naklejki, bardzo duży plus dla LEGO iż mamy tu klika opcji tablic rejestracyjnych dla swojego Mini. Jak nam się znudzi auto zawsze je możemy "przerejestrować" :-)

Obrazek
Instrukcje są dwie, cienkie zeszyty także nie będzie problemów wylatującymi kartkami :-)
Obrazek

Jak przypadło na taki nietuzinkowy model, nie zabrakło również kilku ciekawych elementów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Sama budowa była ciekawa i dość szybka ( mnie zajęła około 2 godzin). Mini buduje się przyjemnie gdyż nie ma tu monotonii czyli powtarzających się modułów jak np przy budowie 10188 Death Star.
Mała fotorelacja z placu budowy:

Krok 6
Obrazek
Krok 18
Obrazek
Krok 24
Obrazek
Chciałbym zwrócić tutaj uwagę na luzy w skrzyni biegów, ot taki żart :-) , skrzynia działa płynnie i można bez problemu poczuć się mimo nieprecyzyjnych ruchów iż np wbijamy czwarty bieg.
Krok 36
Obrazek
Krok 50
Przeglądając forum, zauważyłem iż, kilka osób interesowało się przeróbką pojazdu na rynek europejski, poniższe zdjęcia ukażą jak łatwa jest to operacja.
Obrazek
Obrazek
Krok 54
Obrazek
Krok 63
Obrazek
Krok 69
Obrazek
Krok 75 Model Wersja bez dachu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Krok 76 Finalny model - wersja z dachem

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozostałości po budowie (cała garść drobnicy) miło ze strony lego iż dodano do zestawu separator klocków
Obrazek
Porównanie wielkości z innymi przykładowymi modelami:
Obrazek

Podsumowanie:

Zastanawiałem się bardzo nad końcową oceną, poniżej przestawiam wady i zalety:
Plusy:
+ model jest ładny, solidny i zwarty,
+ Mini jest bawialne i z pewnością umili czas na długo
+ dobrze odwzorowane kształty pojazdu, zwłaszcza ładne nadkola oraz linia boczna
+ łatwa przeróbka na wersję EU :-)
+ solidne naklejki oraz ich zapas (mowa o nr rejestracyjnych)
+ niektóre klocki z nadrukiem
+ przyciemnione szyby pojazdu
+ dużo smaczków takich jak koszyk z kocem na piknik czy ciekawa tapicerka
+ przyjemność budowania (brak monotonni)
+ dużo "chromowanych klocków"
+ sporo drobnych zapasowych klocków

Minusy:
- brak możliwości skrętu kół
- ten minus może nie słuszny i dyskusyjny,lecz w moim modelu (widoczne na niektórych zdjęciach), kolor zielony ma kilka, jak nie kilkanaście odcieni, co w przypadku samochodu ma duże znaczenie i psuje estetykę, może czarny z białym by się lepiej prezentował ?
- tył przednich foteli mógłby zostać ładniej wykończony
- kierownica w mojej opinii troszkę za duża w odniesieniu np do foteli (ale to już takie czepianie się)
- z pewnością dla części osób cena będzie dość wygórowana

Pragnę dodać iż w 10 stopniowej skali Mini Cooper MK VII otrzymuję ode mnie 8.5.
Model jest doskonałym "pułkownikiem" a jeśli masz w swoim posiadaniu Campera T1 lub VW Garbusa to taki must have :-)

Dziękuję za uwagę. Chciałem tylko powiedzieć iż jest to moja pierwsza recenzja i proszę śmiało pisać jeżeli coś zrobiłem źle, lub można było by to zrobić lepiej :-)
Ostatnio zmieniony 2014-10-07, 13:24 przez Wim, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nisiia
Adminus Emeritus
Posty: 875
Rejestracja: 2013-11-24, 21:01
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nisiia

 

#2 Post autor: nisiia »

Recenzja bardzo mi się podoba, na dniach planuję go kupić (nie mówcie Kubrickowi, to niespodzianka).

Tylko co to jest "tył przedni" ?
za dzień, za dwa
za noc, za trzy...

Wim
Posty: 42
Rejestracja: 2013-06-05, 15:30
Lokalizacja: Sosnowiec
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Wim »

nisiia pisze:Recenzja bardzo mi się podoba, na dniach planuję go kupić (nie mówcie Kubrickowi, to niespodzianka).

Tylko co to jest "tył przedni" ?
zjadłem ch na końcu :(

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#4 Post autor: bacon »

Dzisiaj nawet myślałem o tym czy ktoś pokusi się o recenzję Miniaka :)
Wim pisze:Chciałem tylko powiedzieć iż jest to moja pierwsza recenzja i proszę śmiało pisać jeżeli coś zrobiłem źle, lub można było by to zrobić lepiej :-)
A poprawiłbym zdjęcia, sporo poruszonych i na przypadkowym tle oraz hosting (brickshelf, majhost, flickr?)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#5 Post autor: blizzard »

Uuu czemu nie ma BSa? Dziwnie się na tym iv ogląda.
No i zdjęcia poruszone, ciężko doczytać wspomniane tablice rejestracyjne.
Ostatnio zmieniony 2014-07-28, 21:02 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: 10242 MINI Cooper MK VII

#6 Post autor: legosamigos »

Wim pisze: Minusy:
- brak możliwości skrętu kół
- ten minus może nie słuszny i dyskusyjny,lecz w moim modelu (widoczne na niektórych zdjęciach), kolor zielony ma kilka, jak nie kilkanaście odcieni, co w przypadku samochodu ma duże znaczenie i psuje estetykę, może czarny z białym by się lepiej prezentował ?
- tył przednich foteli mógłby zostać ładniej wykończony
- kierownica w mojej opinii troszkę za duża w odniesieniu np do foteli (ale to już takie czepianie się)
- z pewnością dla części osób cena będzie dość wygórowana
Jest prośba właśnie byś poprawił zdjęcia, bo długo się otwierają w tym hostingu.

Model rzeczywiście urodziwy. Kiedyś mój ojciec miał takiego Mini w kolorze czerwonym. Zgadzam się z minusami, które podałeś. Szkoda właśnie, że Lego nie zrobiło skrętnych kół, bo co za problem dodać raptem parę zębatek i axli i już by model był bardziej bawialny. Co do odcieni klocków, z tym chyba Lego będzie borykać się już na zawsze. Tak samo jak było z zeszłorocznym żurawiem 42009 i różnymi odcieniami żółtego, mimo wysokiej ceny. Tu też cena wygórowana, to fakt, ale pewnie dlatego, że Lego musiało zapłacić za markę Mini jakąś stawkę
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

Re: 10242 MINI Cooper MK VII

#7 Post autor: 3dom »

legosamigos pisze:Szkoda właśnie, że Lego nie zrobiło skrętnych kół, bo co za problem dodać raptem parę zębatek i axli i już by model był bardziej bawialny.
To by wymagało poszerzenia nadkoli, szybki by nie pasowały a to bardzo ładny detal. Coś za coś.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Wim
Posty: 42
Rejestracja: 2013-06-05, 15:30
Lokalizacja: Sosnowiec
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Wim »

blizzard pisze:Uuu czemu nie ma BSa? Dziwnie się na tym iv ogląda.
No i zdjęcia poruszone, ciężko doczytać wspomniane tablice rejestracyjne.
jutro zmienię hosting oraz dorobię ładniejsze zdjęcia :-)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: 10242 MINI Cooper MK VII

#9 Post autor: legosamigos »

3dom pisze:To by wymagało poszerzenia nadkoli, szybki by nie pasowały a to bardzo ładny detal. Coś za coś.
Myślę, że dałoby się troszkę przerobić, by była skrętna oś. Ten Mini też bardzo mi się podoba
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

Na pewno by się dało ale nie przy obecnej konstrukcji nadkoli - zobacz jak tam ciasno koło siedzi. Przy skrętnych kołach ciężko byłoby zrobić ładne poszerzenie nadkoli tak jak teraz jest przy użyciu półokrągłej szybki.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Dronka
Posty: 85
Rejestracja: 2010-07-31, 23:25
Lokalizacja: Kraków

#11 Post autor: Dronka »

Cieszę się, że zrobiłeś recenzję bo ja go otworzyłam tak szybko, że nie było jak zrobić zdjęć pudełka czy woreczków.
Sam model jest wg mnie wspaniały. Nie ma może w sobie jakiś specjalnie trudnych technik budowy (tak przynajmniej mi się wydaje) ale model tak ślicznie się prezentuje, że wg mnie wybacza mu się wszystkie niedociągnięcia. Jest to model raczej półkowy, ale można sobie go postawić i porobić wziiuuummm. Co do minusów które wymieniłeś to ja tych różnic w zielonym nie dostrzegam aż tak bardzo, żeby psuło to odbiór modelu, a zgodzę się jak najbardziej z wzmianką o kierownicy.
<rh> Fanklub Bobotrutnia :D

Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

#12 Post autor: sekua »

Ja swój model zbudowałem wczoraj wieczorem. Jest wspaniały, naprawdę godny polecenia. I nawet ta duża kierownica mnie już tak nie irytuje. Co do różnic odcieni, jeśli dobrze pamiętam, to zauważyłem je tylko na drzwiach. A i mam jeszcze jedno pytanie, czy te elementy umiejscowione na dachu prześwitują kolor klocka znajdującego się pod nimi również w waszych modelach? Jakoś nigdy nie zwróciłem wcześniej uwagi na ten cienki kawałek plastiku w tych brickach i w sumie na tego konsekwencje.
Ostatnio zmieniony 2014-07-29, 08:34 przez sekua, łącznie zmieniany 1 raz.

Wim
Posty: 42
Rejestracja: 2013-06-05, 15:30
Lokalizacja: Sosnowiec
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Wim »

sekua pisze:Ja swój model zbudowałem wczoraj wieczorem. Jest wspaniały, naprawdę godny polecenia. I nawet ta duża kierownica mnie już tak nie irytuje. Co do różnic odcieni, jeśli dobrze pamiętam, to zauważyłem je tylko na drzwiach. A i mam jeszcze jedno pytanie, czy te elementy umiejscowione na dachu prześwitują kolor klocka znajdującego się pod nimi również w waszych modelach? Jakoś nigdy nie zwróciłem wcześniej uwagi na ten cienki kawałek plastiku w tych brickach i w sumie na tego konsekwencje.
Moje delikatnie tam gdzie klocek jest najcieńszy. Ale przebicie jest naprawdę bardzo delikatne, patrząc z góry ma się tylko wrażenie że to jakaś smuga, aczkolwiek sam fakt jako taki występuje.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

3dom pisze:Na pewno by się dało ale nie przy obecnej konstrukcji nadkoli - zobacz jak tam ciasno koło siedzi. Przy skrętnych kołach ciężko byłoby zrobić ładne poszerzenie nadkoli tak jak teraz jest przy użyciu półokrągłej szybki.
Aha...

https://www.youtube.com/watch?v=-ztK58p3lz8

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#15 Post autor: 3dom »

E-e...
Kojarzę ten patent ale umówmy się, kąt skrętu jest żenująco mały, to już moje trialówki lepiej skręcają :D
...na mieście już ćwierkają wróble... &#128038;&#128038;&#128038;
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ