75046 Coruscant Police Gunship

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Paweł
Posty: 443
Rejestracja: 2005-04-14, 15:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: starwarsmaniak
Kontakt:

 

75046 Coruscant Police Gunship

#1 Post autor: Paweł »

Obrazek

75046 Coruscant Police Gunship
Seria: STAR WARS
Rok produkcji: 2014
Liczba części: 481
Liczba figurek: 4 (Shock Trooper x2, Ahsoka Tano, Anakin Skywalker)
Cena:269,99zł, $49.99, £49,99, 12,99 €
Brickset, BrickLink


Materiał źródłowy
Statek jest kolejnym latadłem ze świata STAR WARS. Co w nim wyjątkowego, co odróżnia go od innych zestawów obecnie wydawanych? Ano fakt, że jest to pierwsze i prawdopodobnie ostatnie podejście LEGO do tego statku. Wiele z wydawanych zestawów STAR WARS jest po prostu kolejnym wznowieniem popularnych scenek czy też pojazdów (np. X-Wingów mieliśmy już bardzo dużo w najróżniejszych formach). Statek można zobaczyć w jednym z ostatnich odcinków zakończonego niedawno serialu animowanego CLONE WARS, stąd nikła szansa na pojawienie się jeszcze jakichkolwiek zestawów bazujących na tym właśnie serialu. Tak naprawdę jest to ostatni zestaw z podserii STAR WARS CLONE WARS.

Co do samego pojazdu, jest to latający radiowóz z Coruscant, wielkiej planety-miasta. W serialu wygląda on tak:
Obrazek
A więc jego ogólny wygląd uchwycono całkiem nieźle, ale o tym później...

Pudełko, instrukcja, klocki
Tegoroczne pudełka STAR WARS to jak dla mnie rewelacja, szczególnie jeśli chodzi o ten zestaw. Ciemne kolory sprawdzają się według mnie bardzo dobrze, projektanci odwalili kawał dobrej roboty! Pudełko jest dosyć duże, jak dla mnie trochę za duże jak na liczbę klocków w zestawie.
Obrazek Obrazek
W pudełku znajdziemy 4 ponumerowane woreczki, arkusik naklejek, średniej wielkości instrukcję oraz jeden duży klocek luzem. Szkoda, że w sporym zestawie nie pokuszono się o kartonik zabezpieczający instrukcję i naklejki przed pognieceniem. Co do klocków to znajdziemy tutaj bardzo dużo ciemnoniebieskich części (jak dla mnie jeden z przyjemniejszych dla oka kolorów), sporo jasnoszarych elementów oraz kilka przeźroczysto czerwonych cegiełek, skosów i dwie szybki tego samego koloru. Szczególnie te ostatnie elementy są godne uwagi, myślę, że świetnie mogłyby sprawdzić się w kosmicznych MOCach.
Obrazek

Figurki
Dla wielu jedna z ważniejszych części recenzji. W zestawie znajdziemy 4 figurki, 3 różne, 2 rodzaje unikalne. Ani dużo ani mało, chociaż raczej w stronę mało jak na tak duży zestaw.

Anakin Skywalker
Postać znana chyba przez wszystkich, którzy słyszeli o STAR WARS. Jedna z najbardziej znienawidzonych figurek ze świata STAR WARS, uznawana za jedną z najbrzydszych. Czy naprawdę jest tak źle? Jak dla mnie nie. Co prawda twarz figurki straszy, ale za to tors i drukowane nóżki nadrabiają. Należy podkreślić, że ta figurka występuje tylko w tym zestawie, od starszych odróżnia je wdzianko. Poniżej kilka fotek wraz z jego filmowym odpowiednikiem.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Ahsoka Tano
Ahsoka jest uczennicą Anakina, nie pojawiła się w żadnym z filmów, natomiast jest jedną z głównych bohaterek serialu CLONE WARS. Co do figurki, otrzymujemy ładnie wykonaną kosmitkę, niestety znów straszy jej twarz, niekompatybilna z "zestawami filmowymi". Figurka ma jeszcze jedną "wadę", a raczej uproszczenie. W serialu Ahsoka posługiwała się dwoma różnymi mieczami świetlnymi, jeden był zwykłym, zielonym mieczem, natomiast ostrze drugiego było trochę krótsze i jego kolor wpadał w żółty. W zestawie natomiast otrzymujemy dwa zielone miecze. Figurka ta występuje tylko w jeszcze jednym zestawie.
ObrazekObrazekObrazek

Shock Trooper
W zestawie otrzymujemy dwie identyczne figurki. Nie jest to pierwsze wydanie Shock Trooper, ludzik z tego oddziału klonów pojawił się już kiedyś w małym zestawie. Miłośnicy sagi Lucasa pamiętają zapewne te klony z III części SW, to właśnie one towarzyszyły Imperatorowi na Mustafar.
Obrazek
Co do figurek, są one ładnie wykonane, pod hełmem standardowa twarz serialowego klona. Szkoda tylko, że klony z serialu w formie minifigurkowej odbiegają wyglądem od tych filmowych. Szczególnie można to zauważyć na hełmie, nadruk jest zupełnie inny. Dobrym pomysłem byłoby też nadanie zbroi jakichś oznak "znoszenia", jak to zostało zrobione na pomarańczowym klonie, pokazanym na poniższym zdjęciu. Dziwną przypadłością tegorocznych figurek (przynajmniej tych ze świata SW) jest "obcinanie" nadruku na nóżkach (widać to na żółtym klonie).
ObrazekObrazekObrazek

Gotowy model
Trzeba przyznać, że projektant(ci) tego zestawu wykonali kawał dobrej roboty. Jasne, że nie jest on odwzorowany co do każdego detalu, co szczególnie widać po czarnych "skrzydłach" oraz frontowej szybce, ale jak na taką skalę jest bardzo dobrze.
Obrazek
Minusem jest bardzo duża liczba naklejek, nie ma tutaj niestety ani jednego zadrukowanego klocka, póki co nie robi to wielkie różnicy, ale za kilka lat zapewne zaczną one odłazić i się kruszyć.
Obrazek
Jednym z ciekawszych mechanizmów w modelu jest mechanizm unoszenia przedniej szybki aby umieścić pilotów w kokpicie.
ObrazekObrazekObrazek
Na tyle statku znajdziemy działko (być może jakiś statecznik) oraz dwie klapki, które się otwierają. Do jednej z nich, od wewnątrz, zamocowane jest działko, lub sonda, nie do końca jestem pewien, co to jest.
ObrazekObrazek
Statek wyposażony jest w dwa działka z przodu, którymi można kręcić oraz dwie nowe (wprowadzone w tym roku) sprężynowe wyrzutnie przeźroczystych pałeczek (w zestawie dostajemy je w unikalnym jak do tej pory kolorze niebieskim). Sam mechanizm sprawdza się bardzo dobrze, zdecydowanie lepiej niż wystrzeliwanie pocisków poprzez pstryknięcia. Minus jest tak, że bardzo łatwo wystrzelić przypadkowo, sam zostałem już trafiony mnóstwo razy. ;)
Obrazek
Główną częścią statku jest miejsce dla pasażerów. Można się do niego dostać otwierając jedną z dwóch klap po boku statku. Wewnątrz jest sporo miejsca na ludziki, spokojnie można tam zmieścić wszystkie, które otrzymujemy w zestawie. Poniżej klap znajduje się jeszcze podest, na którym również można ustawić figurki.
Obrazek

Podsumowanie
Czy polecam ten zestaw? Dla ludzi obojętnych wobec SW, raczej nie, chyba, że potrzebują części w oryginalnych kolorach, jakich dostarcza ten zestaw. Polecam go natomiast wszelkim miłośnikom SW, szczególnie tym znudzonym wciąż tymi samymi statkami i kolejnymi wznowieniami. Zestaw wprowadza powiew świeżości, jest czymś nowym, ma oryginalną bryłę, a figurki, mimo, że pochodzą z CLONE WARS, nie są złe. Odstrasza tylko cena, tym bardziej, że zestaw ciężko zdobyć poniżej ceny detalicznej ze względu na jego ekskluzywność (dostępny jest tylko w wybranych sklepach). Gdyby cena katalogowa wynosiła 230zł, można było by go polecić większej ilości osób. Faktem jest, że zestaw ma sporo części i przelicznik klocek/złotówka nie jest taki zły, po prostu model jest mniejszy niż wydawać by się mogło po ilości części.

Ocena:
Solidne 7,5
Ostatnio zmieniony 2014-08-11, 17:03 przez Paweł, łącznie zmieniany 2 razy.
Nic lepszego niż LEGO mój kolego
Pozdrawiam:
Paweł

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: cody1976 »

Dzięki za reckę, od czasu do czasu kupuję coś z SW, zastanawiałem się też na tym zestawem. Teraz już wiem, że kupię go na pewno. Odnośnie serialu animowanego The Clone Wars to nie koniec, jest już 13 odcinków 6-tej serii.

cody1976

Awatar użytkownika
Paweł
Posty: 443
Rejestracja: 2005-04-14, 15:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: starwarsmaniak
Kontakt:

 

#3 Post autor: Paweł »

cody1976 pisze:Odnośnie serialu animowanego The Clone Wars to nie koniec, jest już 13 odcinków 6-tej serii.
No i te są ostatnie i były one już jakiś czas temu wyświetlone w Ameryce. ;) Więcej CW nie będzie.
Nic lepszego niż LEGO mój kolego
Pozdrawiam:
Paweł

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: cody1976 »

Paweł pisze:
cody1976 pisze:Odnośnie serialu animowanego The Clone Wars to nie koniec, jest już 13 odcinków 6-tej serii.
No i te są ostatnie i były one już jakiś czas temu wyświetlone w Ameryce. ;) Więcej CW nie będzie.
Paweł pisałeś, że Coruscant Police Gunship jest w jednym z ostatnich odcinków serialu The Clone Wars i faktycznie występuje, ale w końcówce 5 serii, a 6 go nie widziałem.

cody1976

Awatar użytkownika
Paweł
Posty: 443
Rejestracja: 2005-04-14, 15:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: starwarsmaniak
Kontakt:

 

#5 Post autor: Paweł »

cody1976 pisze:
Paweł pisze:
cody1976 pisze:Odnośnie serialu animowanego The Clone Wars to nie koniec, jest już 13 odcinków 6-tej serii.
No i te są ostatnie i były one już jakiś czas temu wyświetlone w Ameryce. ;) Więcej CW nie będzie.
Paweł pisałeś, że Coruscant Police Gunship jest w jednym z ostatnich odcinków serialu The Clone Wars i faktycznie występuje, ale w końcówce 5 serii, a 6 go nie widziałem.

cody1976
Pomieszalo mi sie, poniewaz CW obejrzalem praktycznie na raz i wydawalo mi sie ze watek z Ahsoka byl w 6. sezonie. ;)
Nic lepszego niż LEGO mój kolego
Pozdrawiam:
Paweł

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Dorzuć linki do BLa/BSa to recenzja będzie kompletna ;)
Te tr-red elementy, szczególnie szybka, to świetna rzecz dla fanów neo-classic space.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ