[MOC] Chałubińskiego 3b - Konstal 13N

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

[MOC] Chałubińskiego 3b - Konstal 13N

#1 Post autor: liwnik »

Chałubińskiego 3b - Konstal 13N

Obrazek
Obrazek

Budynek jest wzorowany na przedwojennym Dowództwie Korpusu Ochrony Pogranicza znajdującym się na rogu ulic
Chałubińskiego i Oczki w Warszawie.
Został zaprojektowany przez Adama Paprockiego, budowa zakończyła się w 1934 roku.
Więcej informacji o budynku: http://www.warszawa1939.pl/index_arch_m ... go_3b&r3=0
Być może po wystawie dobuduję boczne skrzydła budynku (o ile klocki z BOPa dojdą w tym roku).


Obrazek

Tramwaj zaprojektowany pod koniec lat 50-tych, na ulicach Warszawy jeździł do końca 2012 roku.
Więcej informacji o tramwaju: http://tramwar.republika.pl/tw13n.html


Galeria tramwaju (więcej zdjęć będzie po wystawie): http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=546739
Galeria budynku: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=546447
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#2 Post autor: gmkkk »

Praca niezła, budynek nie porywa, ale to sprawa pierwowzoru, natomiast tramwaj wyszedł bardzo udany, jak dobudujesz skrzydła budynku będzie rewelacja, poza tym bardzo staranne wykonanie ulicy i chodników płytkami, i zabierz dziecku deskorolkę...

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Tam nie ma ścieżki rowerowej i przejścia przez tory... No i jednego piętra brakuje... ;)
A tak poza tym budynek bardzo przyjemny, bardz podobny do pierwowzoru, poza tym felernym piętrem ;) Fajnie zobaczyć kawałek Warszawy w wersji z LEGO. Tramwaj bardzo dobry, fajnie uzupełnia makietę.
Znaki wodne naniesione forumowym generatorem (?) to 100% old school :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Tramwaj bardzo ładny. A budynek bez tych skrzydeł traci jeszcze bardziej.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

O co Wam chodzi z tym budynkiem? Jak dla mnie bardzo ładny. Tzn. przynajmniej jego legowa wersja : o) Bo na zdjęciach wygląda trochę ciemno i ponuro.

A tramwaj super.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#6 Post autor: Mrosik »

Tramwaj pierwsza klasa. Od razu wiadomo o jaki model chodzi. Szkoda tylko, że taki pusty w środku.

Awatar użytkownika
Mutran
Posty: 195
Rejestracja: 2014-03-16, 16:44
Lokalizacja: Gostyń/Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Mutran »

Najbardziej podoba mi się ten zgrabny tramwaj :)
"Knowledge through... disintegration."
bacon pisze:Skończysz na Hero Factory i Bioniclach :)
Dark side of LugPol :D

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#8 Post autor: glaz_pimpur »

Tramwaj jest świetny, zresztą mówiłem Ci to już na wystawie. Budynek prosty, ale wiadomo o co chodzi, taki był oryginał. Czuć epokę międzywojenną.
Nie podoba mi się za to zielony kolor pod tramwajem, powininny być podkłady i żwirek z groszków, ew. beton. Nie podoba mi się też czarny "aż się świeci" asfalt. Nie lepszy byłby dkblgrey?
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

Całość mi się bardzo podoba.

Jak porównuję Twój budynek z jego pierwowzorem na SteetView, to muszę powiedzieć że dość ładnie oddałeś jego charakterystyczne kształty.
Przyczepiłbym się do dwóch rzeczy:
1. wspominanego już braku piętra i niepotrzebnych pasów na Chałubińskiego
2. zbyt ostrego wykończenia "załomu" po lewej stronie budynku (od ulicy Chałubińskiego). U Ciebie jest ściana i schody zrobione na kąt prosty. W oryginale jest tam dużo "okrągłości". To zrobić trudniej ale już i skosy byłyby chyba lepsze.

Co ciekawe na StreetView widać, że budynek przeszedł lekki remont na przestrzeni ostatnich kilku lat. Stojąc na wprost wejścia, po prawej stronie na wysokości okna widzimy spory fragment oberwanych płytek (to zdjęcia z 2011 roku). Stając nieco bokiem widzimy, że braki są już uzupełnione (to zdjęcia z roku 2013). Rozumiem, że zbudowałeś wersję po liftingu ;)

Co do dodanych przez Ciebie pasów przez Chałubińskiego, to chyba niepotrzebnie "spowalniają" one całą scenę. Ruch pieszych i rowerzystów jedynie wzdłuż osi ulicy Chałubińskiego nadałby scenie więcej dynamizmu.
To samo dotyczy drzewa, które jest ładne ale w sumie zupełnie niepotrzebne. Odbiera nieco charakterystycznej "surowości" tego fragmentu Warszawy.

Tramwaj jest mistrzowski.

Mam nadzieję, że nie obrazisz się na mnie za moje uwagi co do budynku (sam nie umiałbym zrobić lepszego) ale skoro podajesz konkretny adres, to musisz się liczyć z tym, że porównania będą się narzucać samoistnie. Jakby to był budynek bez adresu nie miałbym żadnych uwag :)

BTW. Rozumiem, że ten gostek z aparatem na dachu to Ty realizujący swoją pasję :)

gamer
Posty: 36
Rejestracja: 2014-02-23, 12:38
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: gamer »

Bardzo sympatyczna makietka.

Budynek jest prosty, ale tym charakteryzuje się to budownictwo, więc trudno się tu czegoś przyczepić.

Oczywiście tramwaj to perełka. :)

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#11 Post autor: liwnik »

Dzięki za wszystkie komentarze.

Zrezygnowałem z ostatniego piętro bo skończyły mi się klocki dark red i okna.
3dom pisze:Tam nie ma ścieżki rowerowej i przejścia przez tory
Teraz nie ma, ale jak kiedyś uda się zwęzić Chałubińskiego to będzie miejsce na ścieżkę i przejście.
glaz_pimpur pisze:Nie podoba mi się za to zielony kolor pod tramwajem, powinny być podkłady i żwirek z groszków, ew. beton.
Moim zdanie trawa na torowisku tramwajowym wygląda dużo lepiej niż żwir/beton.
glaz_pimpur pisze:Nie lepszy byłby dkblgrey?
Będę musiał sprawdzić jak by to wyglądało, może faktycznie było by lepiej.

SERVATOR pisze:2. zbyt ostrego wykończenia "załomu" po lewej stronie budynku (od ulicy Chałubińskiego)
Próbowałem zaokrąglić ten róg, ale kiepsko to wyglądało z klocków które mogłem wykorzystać.
SERVATOR pisze:Co do dodanych przez Ciebie pasów przez Chałubińskiego, to chyba niepotrzebnie "spowalniają" one całą scenę. Ruch pieszych i rowerzystów jedynie wzdłuż osi ulicy Chałubińskiego nadałby scenie więcej dynamizmu.
Czyli udało mi się zamienić "autostradę" w normalną miejską ulicę.
SERVATOR pisze:BTW. Rozumiem, że ten gostek z aparatem na dachu to Ty realizujący swoją pasję :)
Byłoby fajnie wejść na ten dach żeby zrobić zdjęcia. Niestety budynek ciągle jest zajmowany przez wojsko.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez liwnik, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#12 Post autor: 3dom »

liwnik pisze:Teraz nie ma, ale jak kiedyś uda się zwęzić Chałubińskiego to będzie miejsce na ścieżkę i przejście.
Wypluj te słowa, to moja ulubiona droga do domu...
liwnik pisze:Czyli udało mi się zamienić "autostradę"
...m.in. z tego względu :D
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#13 Post autor: V1 »

Budynek OK, ale czego byś z nim nie zrobił, to i tak tramwaj jest tutaj sercem.
Zobaczyłem go w Twojej galerii chyba już kilka lat temu i cieszę się, że wreszcie mogłem go zobaczyć na żywo.
Może przydałoby mu się trochę drobiazgów na dachu, czy gdzieś, ale świetnie odwzorowałeś dosyć trudny kształt przodu - w relatywnie prosty, ale skuteczny sposób.
Powiedz tylko skąd wyciągnąłeś te czarne sprężynki do pantografu?
\/1 ______________

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#14 Post autor: liwnik »

V1 pisze:Budynek OK, ale czego byś z nim nie zrobił, to i tak tramwaj jest tutaj sercem.
Takie było założenie, budynek miał być tłem dla tramwaju.
V1 pisze:Zobaczyłem go w Twojej galerii chyba już kilka lat temu i cieszę się, że wreszcie mogłem go zobaczyć na żywo.
Faktycznie tramwaj czekał dosyć długo na wykończenie i preznację.
V1 pisze:Powiedz tylko skąd wyciągnąłeś te czarne sprężynki do pantografu?
To są czarne cienkie przewody które są przewleczone przez flexy. Początkowo planowałem zrobić pantograf z czarnych dłoni ludzików i flexów, ale taki pantograf kiepsko wyglądał.
Pozdrawiam, Liwnik

ODPOWIEDZ