Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
75052 Mos Eisley Cantina
Autor Wiadomość
BHs 
VIP


Wiek: 40
Dołączył: 30 Kwi 2013
Wpisy: 1817
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2014-08-15, 19:11   75052 Mos Eisley Cantina

75052 Mos Eisley Cantina
Seria: STAR WARS
Rok produkcji: 2014
Liczba części: 616
Liczba figurek: 8 (Bith Musician x3, Han Solo, Obi Wan Kenobi, Luke Skywalker, Greedo, Sandtrooper)
Cena: £64.99, $69.99 349,99zł (obecnie od 280zł – do (sic!) 427,77zł), Brickset, Allegro.
Kantyna w Mos Eisley, porcie pełnym szumowin, miejsce gdzie każdy znajdzie najlepszych pilotów frachtowców i szmuglerów, nie po raz pierwszy zagościła wśród pozycji Lego.
W 2003 został wypuszczony zestaw 4501, zawierający 193 elementy, w tym 5 figurek (Luke, Obi Wan, Han, Greedo, Sandtrooper), lożę kantyny, Sandspeeder oraz składanego jak współczesne zestawowi dinozaury – Dewbacka.

W tym roku, na fali reedycji, Lego wznowiło ją obok kolejnego Snowspeedera, B-winga, niszczyciela Imperium oraz AT-AT.
Nowy zestaw został odmłodzony oraz co najważniejsze - znacznie rozbudowany. Zawiera 616 elementów, dostajemy aż osiem figurek, z czego 7 jest sygnowanych jako nowe, choć zaryzykowałbym stwierdzenie, że tylko muzycy z Bith są nowością, reszta to starzy znajomi po liftingu 
Pudełko, instrukcja, naklejki…
Nowe pudełko wchodzi w linię całej obecnej serii – Darth Vader wyskakujący z ciemnoniebieskiego tła, przeoranego przebłyskami lawy.

Z przodu tradycyjnie przedstawienie całego zestawu, z tyłu opis wszystkich jego funkcji i sekretów. Ciekawostką jest to, że wśród krajów z których pochodzą elementy zestawu, znalazła się Polska (oprócz tego standard: Dania, Węgry, Czechy, Meksyk, Chiny…).

W środku znajdziemy 6 woreczków (5 ponumerowanych, 1 z Dewbackiem), 3 15,7cm wężyki 3mm LBG, dwie książeczki oraz naklejki.

Niestety, te ostatnie latają sobie luzem (Lego why???? Umiecie je już wkładać do woreczków z instrukcjami… ). Na szczęście nie zostały bardzo zgniecione i udało się wszystkie nakleić. Swoją drogą, odniosłem wrażenie, że klej zastosowany na tychże daje większy zakres / czas na drobną korektę po nałożeniu naklejki na element, co dla perfekcjonistów cierpiących katusze o każdy minimetr lub stopień odchyłu od normy może być cenne. Większość naklejek tyczy się speedera, dwie nałożymy na elementy kantyny.
Woreczek nr 1 dotyczy Sandspeedera, z reszty złożymy kantynę z wyposażeniem.
Poszczególne woreczki numerowane:

Z najbardziej interesujących elementów:


Na instrukcję składają się dwie książeczki, łącznie mające 48 + 52 stron.

Dostajemy oczywiście wszystkie elementy związane z instruktarzem oraz promocją, czyli: budowa modeli, lista figurek z obecnej serii Lego SW, konkursie po wyrażeniu opinii o zestawie (1 książeczka), listę klocków i zapis do klubu Lego (2 książeczka).


Figurki
Dostajemy ich aż osiem: Bith Musician x3, Han Solo, Obi Wan Kenobi, Luke Skywalker, Greedo, Sandtrooper

Najciekawszą pozycją wydają się muzycy z planety Bith. I tu pewien zawód – są tacy sami, nienagannie ubrani w czarne, hmm garnitury. Spodnie DBG niestety bez nadruków, a szkoda. Za rozróżnienie służyć mogą jedynie instrumenty, z czego jeden jest stacjonarny.
Greedo – przeszedł lifting z poprzedniej edycji, miło spojrzeć w jego duże niebieskie skrzące się człepia (serio, ma gwiazdki w oczach :P). Trochę bardziej zzieleniała mu skóra, odeszło malowanie na rękach, choć doszło na spodniach.
Han Solo – jaki jest każdy widzi 
Obaj adwersarze otrzymali po standardowym blasterze.
Obi Wan Kenobi – ubrany w swój wysłużony płaszcz z kapturem, ładnie zarysowanym na plecach. Niestety, długi płaszcz kończy się na spodniach z tyłu, aż prosi się o pomalowanie albo chociaż zmiany koloru spodni z beżowych na brązowe.
Luke Skywalker – po wizycie u fryzjera dużo zyskał, rozwiane włosy pasują do szybkiej podróży Sandspeederem przez pustynię.
Obaj za broń mają po niebieskim mieczu świetlnym.
Sandtrooper – dostajemy Szturmowca Imperium z zadrukowaną główką, pewnie zmęczony ciągłym patrolowaniem gorących ulic Mos Eisley. Zwraca uwagę zwłaszcza ładownica (?) po lewej stronie torsa, mam także wrażenie że w stosunku do poprzedniej wersji ten bardziej narażony był na wiejące piaski pustyni. Długi blaster oraz bat na swojego specyficznego wierzchowca stanowią jego uzbrojenie.
„…Ty, stary typie, tam dają taaaakieeee zioło…”

Luke i Han mają główki dwustronnie zadrukowane.
Budujemy
Sandspeeder, a dokładniej mówiąc SoroSuub X-34 Landspeeder, znajdziemy razem z Lukiem w pierwszym woreczku.

Po trzydziestu dwóch krokach budowy znajdziemy się szczęśliwymi jego właścicielami. Albo możemy go opchnąć Jawom.

Speeder jest dwumiejscowy, choć na pace (podnoszonej, w środku schowek na drobiazgi) można przewieźć jeszcze dwie osoby. Lub droidy.

Dla mnie trochę pomyłką jest używanie naklejek do ozdabiania silników, trzeba anielskiej cierpliwości aby je równomiernie nakleić, choć nie ukrywam, że ozdobione ich dysze (w tym jedna nazwijmy to pozbawiona płyty ochronnej) dodają modelowi uroku. Cały pojazd prezentuje się nieźle.

„Podwozie”:

Luke właśnie wypatruje Ludzi pustyni…

Kantyna zajmuje pozostałe woreczki. Ogólnie przed nami 79 kroków instrukcji.
Całość, składa się z czterech pomieszczeń oraz przedsionka.
Jedno pomieszczenie – alkowa - przeznaczone jest na scenę, zajmowane przez orkiestrę. Ażeby wstawić wszystkich muzyków trzeba się trochę namęczyć, mam wrażenie, że to pomieszczenie nie do końca zostało dopracowane.

Dwa dalsze to loże, gdzie szmuglerzy robią swoje ciemne interesy. Ewentualnie gdzie można ściągnąć dług. Albo oberwać z blastera.

Najlepiej wygląda bar, z zaokrąglonym kontuarem, kasą i maszyną do serwowania drinków oraz rurami pod sufitem – co nieco przypomina rzeczywisty wystrój i wyposażenie filmowego oryginału. Znalazł się nawet blaster („No blasters! No blasters!”) i pozostawiona przez kogoś pusta szklanka. Brakuje tylko… samego barmana.

Dla porównania, oryginał:

Z przedsionka, wyposażonego w otwierane drzwi, przechodzimy do pierwszej z loż.

To pomieszczenie przykryte jest półkolistą i podnoszoną kopułą.
Druga loża wyposażona jest w dwa budowane brązowe wygodne fotele i stół. Stół trochę maławy, gdyby taki był w filmie, to Hanowi raczej nie udałoby się niepostrzeżenie sięgnąć po blaster. No ale cóż, ograniczenia metrażowe czynią swoje. Dość, że dwie figurki można wygodnie posadzić na swoich miejscach.

Pomieszczenia dopieszczone są wielokolorowym oświetleniem. Czerwone akurat pamiętam z filmu, ale niebieskie… No coż, może włącza się przy odpowiednim nastroju.

Całość można ładnie złożyć w kwadrat, celem np. schowania lub przeniesienia całej konstrukcji. Ciekawostką jest, że loża z fotelami oraz wnęka z orkiestrą wysuwa się, po wciśnięciu koryta z wodą i kością na tylnej ścianie kantyny.

Z tyłu samej kantyny, oprócz wspomnianego poidła, znajdują się mocowania do anten oraz skraplacza. Sam skraplacz można oczywiście odłączyć i postawić gdziekolwiek na scenie.

Całość konstrukcji zbudowana jest w oparciu o beżowe oraz ciemnobeżowe klocki, z detalami w kolorze jasnoszarym oraz ciemnoczerwonym. Jest to w pewien sposób nawiązanie do protoplasty, gdzie kombinacja powyższych kolorów także występowała (a jakoś nie przypominam sobie jej z filmu). Z zewnątrz bardzo za to przypomina ogólny wygląd niskich nomadycznych zabudowań portu kosmicznego Mos Eisley, jakiego pamiętamy z filmu.
Na koniec pozostaje nam tajna broń Imperium na Tatooine, czyli… dewback. Wbrew wyglądowi, podobno dobrze przygotowane i wytresowane dewbacki są w stanie pokonywać wydmy Tatooine z prędkościami dochodzącymi do 50 km/h. Są w stanie wytrzymać upał i brak wody oraz wszędobylski piach, zatem są często lepszą alternatywą dla pojazdów zmechanizowanych.

Oryginalny dewback z 2003r. zbudowany był jak dinozaur, dwa elementy korpusu, dwie pary nóg, charakterystyczna głowa oraz ogon. Obecna edycja przypomina bardziej legoskie wargi – jeden element (a właściwie dwa złączone) + paszcza, którą można ustawić jako otwartą i zamkniętą.
Całość wygląda fajnie, ale porównując poprzednika, brakuje tu jednak ruchu, ustawienia głowy i ogona (w końcu dobrze wytresowany dewback mógł i nim przywalić). Ponadto, jak na chińszczyznę przystało, kadłub zwierzęcia nie do końca jest dobrze dopasowany, zostawiając widocznie wyczuwalny garb przez oś gada… (vide ostatnie zdjęcie stwora)

Dewbacka możemy mieć w dwóch wersjach – wolnego – wtedy na górę wrzucamy cztery slopy olive green, albo osiodłanego. W tym drugim przypadku przypinamy składane siodło oraz nowe lejce. Co ciekawe, same lejce jak zapewne już zauważyliście, były w worku ze szczęką dewbacka.

Z całości pozostanie nam kilkanaście gratisów, z czego najbardziej ucieszą się kolekcjonerzy uzbrojenia – aż cztery sztuki rękojeści mieczy świetlnych (czarna, jasnoszara, dwie srebrne). Plus dostajemy rozdzielacz klocków. Oprócz tego standard – tile 1x1 i 1x1 round, serki, round plate 1x1. Ciekawostką jest także dodatkowa, trzecia antenka (na wypadek gdyby dewback się zdenerwował w czasie tresury i odgryzł część bata) oraz trzeci hose 3mm.

Podsumowanie
Zestaw na pewno godny jest polecenia dla każdego fana Gwiezdnych wojen. Bez dwóch zdań. Jest bardziej rozbudowany i „bawialny” od swojego poprzednika.
Na uwagę zasługuje fajny speeder oraz rozkład pomieszczeń, które dzięki ruchomym elementom można przestawiać i dostosowywać do potrzeb.
Do wad zaliczyć mogę średnie wykonanie dewbacka oraz brak barmana. Przydałby się C3PO oraz R2-D2 („We don’t serve those.”), ale te figurki można spokojnie dosztukować (np. set 9490 Droid escape). A barman, ze swoją charakterystyczną gębą i haczykowatym nosem…

Ogólnie, biorąc pod uwagę cenę (od 280zł) jest to w mojej opinii bardzo udany set, dopracowany i dający duże możliwości rozbudowy. Mocne 8/10. Polecam.

A na koniec, z oczywiście pomocą figurek z zewnątrz, kilka scen z filmu:
„Sorry for the mess…”

“Your droids. We don’t serve those”


I na koniec "Sen Luke’a…"
_________________
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.
Ostatnio zmieniony przez bacon 2014-10-07, 14:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Absolem 


Wiek: 30
Dołączył: 18 Maj 2012
Wpisy: 71
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-15, 23:02   

Bardzo udany zestaw, w przypadku takich perełek żałuję, że nie kolekcjonuję SW :P Ale tego jest tak dużo i takie drogie... figurki są udane, zwierz też fajny (pozytywnie, że można mu zmienić siodło na klocki i zrobić w ten sposób gładki grzbiet), sam model budowli też super. Szkoda, że dewback nie porusza nogami i ogonem, raczej nie było to trudne do wykonania, ale cóż, nie wszystkie decyzje firmy są zrozumiałe ;)
 
 
 
Paweł 
VIP
Lego - just imagine


Wiek: 27
Dołączył: 14 Kwi 2005
Wpisy: 428
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-16, 01:10   

Pamiętam, jak marzyłem o pierwszej Kantynie, dlatego ten zestaw od razu trafił na listę "spełnianie marzeń z dzieciństwa". :) Jedyne, co mi się nie podoba w tym zestawie to silniki śmigacza - poprzednie były jak dla mnie lepsze. No i ten nieszczęsny Obi-Wan, gdyby dostał ten element w kolorze brązowym, to byłby super figurką.
_________________
Nic lepszego niż LEGO mój kolego
Pozdrawiam:
Paweł
 
 
 
 
Dantes 

Wiek: 33
Dołączył: 16 Sty 2013
Wpisy: 60
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-19, 05:32   

obrazki się nie wyświetlają, proszę obnowić!
_________________
Nawet kobieta nie da Ci tego, co mogą dać Ci klocki Lego!

oO
 
 
 
 
3dom 
Adminus Emeritus


Wiek: 34
Dołączył: 18 Kwi 2011
Wpisy: 5646
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-19, 08:05   

Brickshelf napisał/a:
down for maintenance
_________________
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia napisał/a:
SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!
 
 
 
Dantes 

Wiek: 33
Dołączył: 16 Sty 2013
Wpisy: 60
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-20, 02:00   

Teraz są ale nie można przybliżyć ; o
_________________
Nawet kobieta nie da Ci tego, co mogą dać Ci klocki Lego!

oO
 
 
 
 
cody1976 

Wiek: 44
Dołączył: 20 Sie 2013
Wpisy: 179
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2014-08-20, 02:23   

Brickshelf znowu nie żyje...

cody1976
 
 
 
Dantes 

Wiek: 33
Dołączył: 16 Sty 2013
Wpisy: 60
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-20, 04:22   

Planuje zakupić ten set, jest bardzo sympatyczny.
4501 jest niewątpliwie unikatem, posiadam go ale ten jest o wiele ładniejszy, bardziej bawialny i kolorystycznie ciekawszy.

Jedyny Minus tego setu to krzywe rysunki pasów (belt) na nóżkach Hana i Greedo. Mogli by to poprawić. Razi oko.
_________________
Nawet kobieta nie da Ci tego, co mogą dać Ci klocki Lego!

oO
 
 
 
 
GrublukTheGrim 

Wiek: 111
Dołączył: 29 Kwi 2011
Wpisy: 243
Skąd: Znikąd
Wysłany: 2014-08-21, 12:07   

Twarz Luke'a jest w tej wersji okropna. Ciekawe ileż kresek mimicznych zrobią mu przy następnej okazji?... :-/
Sama recenzja spoko. Dużo ciekawych zdjęć zdradza, że naprawdę podoba Ci się ten zestaw. :-)
 
 
 
BHs 
VIP


Wiek: 40
Dołączył: 30 Kwi 2013
Wpisy: 1817
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2014-08-21, 12:15   

GrublukTheGrim napisał/a:
Twarz Luke'a jest w tej wersji okropna. Ciekawe ileż kresek mimicznych zrobią mu przy następnej okazji?... :-/

Pewnie zrobili symulację zwietrzałej i zmęczonej pracą na pustyni twarzy, smaganej wiatrem i piaskiem, rozgrzanej słońcem, itp. itd..
GrublukTheGrim napisał/a:

Sama recenzja spoko. Dużo ciekawych zdjęć zdradza, że naprawdę podoba Ci się ten zestaw. :-)
Podoba. Nawet bardzo. Nie wiem czemu, ale lubię same SW, ale klocki ze SW trawię średnio. Ten zestaw (i jego poprzednik) to wyjątki. Kolejnym będzie chyba modyfikacja (czyt. budowany domowym sumptem) 10179 UCS Millenium Falcon, ale to bajka na jesienne wieczory...
I fajnie, że znowu Brickshelf jest back on-line :)
_________________
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.
Ostatnio zmieniony przez BHs 2014-08-21, 12:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Dantes 

Wiek: 33
Dołączył: 16 Sty 2013
Wpisy: 60
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-21, 22:42   

Ja nie mogę się doczekać drugiej edycji Cloud City :D

Znowu nie działają zdjęcia! : o

P.S Nabyłem dzisiaj ten zestaw za 290 zł. Okazuje się, że poprawili rysunki na nogach u Greedo i Hana Solo ; o
_________________
Nawet kobieta nie da Ci tego, co mogą dać Ci klocki Lego!

oO
Ostatnio zmieniony przez Dantes 2014-09-08, 19:18, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,051 sekundy. Zapytań do SQL: 13