[MOC] Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego "GUIDO"

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego "GUIDO"

#1 Post autor: solic »

Obrazek
Guido coal mine 00 by fasolic, on Flickr

Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego "GUIDO".

Przedstawiam Wam moją interpretację kopalni. Jest to kopalnia zabytkowa, udostępniona turystycznie a więc pełna wycieczek.
Rzeczywista kopalnia "Guido" mieści się w Zabrzu i jest udostępniona do zwiedzania. Więcej na jej temat można znaleźć tutaj:
www.kopalniaguido.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zabytkowa_ ... nego_Guido

Makietę można (było) zobaczyć na wystawie Legowisko 2014 w Warszawie.
Jest to przekrój, z próbą ukazania jak największej ilości miejsc, stąd taki pionowy układ makiety. Przy budowaniu konieczne były pewne uproszczenia, i z oczywistych względów odległości pomiędzy poszczególnymi poziomami nie są w skali.
Makieta powstawała ponad rok (z przerwami na oczekiwaniu na kolejne zamówienia z BL).

Garść danych technicznych:
- Wymiary: podstawa 26 x 102 cm (1 x 4 PB), na poziomie gruntu 38 x 102 cm, całkowita wysokość 155cm
- Waga całości: 45 kg
- Ilość ludzików: 70
- Napęd windy: silnik PF XL przez dwubiegową skrzynię biegów (z redukcją: szybszy bieg 13,33:1, wolniejszy 40:1)
- Oświetlenie: 33 nielegowe diody LED zasilane z 9V zasilacza kolejkowego.
- Ilość klocków... nie wiem, szacuję że około 35 do 40 tysięcy.
- Koszt... nie liczyłem i wolę tego nie robić:)

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Skoro wstęp mamy już za sobą, zapraszam do zwiedzania.

Zaczynamy od części naziemnej:

Budynek nadszybia, nad którą góruje wieża wyciągowa:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Drugi budynek z maszyną wyciągową:
Obrazek Obrazek Obrazek

Przed budynkiem stoi lokomotywa powietrzna Jung Pz-45:
Obrazek Obrazek

Ozdoba w postaci koła linowego:
Obrazek

Wszystko oblegane przez turystów:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

W budynku nadszybia jest górnicza winda, tzw. szola, która zwozi turystów do podziemi:
Obrazek Obrazek

Zjeżdżamy nią na poziom 170m...
Obrazek Obrazek

...gdzie zwiedzamy historyczne oraz bardziej współczesne korytarze:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Kaplica Świętej Barbary:
Obrazek Obrazek

Obudowa zmechanizowana:
Obrazek Obrazek

Oczywiście wszędzie ciekawscy turyści:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Wreszcie poznajemy poziom 320 m - znów korytarze i wyrobiska...
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

...oraz pomieszczenia z prezentacją minerałów, dawnych narzędzi pracy...
Obrazek Obrazek
...a także makiety ukazujące warunki pracy kopalnianych koni:
Obrazek Obrazek

Cała galeria:
Flickr
Brickshelf

W ramach uzupełnienia prezentacji powstał krótki film m.in. przedstawiający działanie windy: https://www.youtube.com/watch?v=XF6qhfqwYtk



* * *


Po przebrnięciu przez prezentację makiety dla zainteresowanych przedstawiam krótką historię powstawania makiety (taki WIP w pigułce):

Kwiecień 2013 – jako pierwsza powstała wieża
Obrazek

Budynek nadszybia czeka na szare cegiełki z BOPa (których i tak było zdecydowanie za mało i musiałem je kilkukrotnie domawiać.
Obrazek Obrazek

Budynek wieży wyciągowej:
Obrazek

Prototyp przekroju części podziemnej szybu:
Obrazek

Początki budowy podziemi:
Obrazek Obrazek

Niższy (czyli głębszy) poziom na ukończeniu:
Obrazek Obrazek

Poziom 170m w budowie:
Obrazek Obrazek Obrazek

Zasadnicza część prawie gotowa, czas na żmudne wypełnianie szczegółami:
Obrazek Obrazek

Mechanizm napędu windy:
Obrazek

Oświetlenie:
Obrazek Obrazek

Prawie gotowe, montaż wstępny w warunkach domowych:
Obrazek

Makieta przygotowana gotowa do podróży do muzeum:
Obrazek Obrazek

I w muzeum:
Obrazek Obrazek


* * *


Kto przebrnął przez cały powyższy opis a nie ma jeszcze dość to chciałbym podzielić się paroma refleksjami techniczno-logistycznymi oraz o tym z czego jestem zadowolony, a czego nie udało się osiągnąć. Bo jednak budowanie dużych makiet to zupełnie inna bajka.


Głównym budulcem podziemi jest ten element:
Obrazek
Parę lat temu udało mi się okazyjnie kupić te klocki w ilości 15 tysięcy sztuk. I prawie wszystkie zostały zużyte do budowy tej makiety.
Bez tamtego zakupu kopalnia zapewne nigdy by nie powstała.


Konstrukcja podziemi jest z bricków, a więc teoretycznie dość solidna, jednak jako pusta w środku wymaga usztywnienia. Szczególnie w miejscach "przeciętych" podziemnymi chodnikami konstrukcja jest dość wątła, a do tego musi przenieść niemały ciężar wszystkiego co powyżej.
Na elementy usztywniające i przenoszące obciążenia doskonałe okazały się takie brickowe płyty:
Obrazek Obrazek Obrazek
Jeden duży element lepiej usztywnia niż kilka mniejszych. Poza tym jedna taka płyta jest tańsza niż kilka czy kilkanaście technic bricków.


Przy budowaniu dużych makiet dobrym pomysłem jest już na wstępnym etapie podzielenie całości na moduły. Dobrze jest zadbać o to, aby moduły były w miarę dopasowane rozmiarami do bagażnika samochodu.
Ponadto przy budowie tego typu makiet niewątpliwie problemem jest rozmiar. Codzienne przeciskanie się pomiędzy modułami jest na dłuższą metę uciążliwe, żona na pół roku musiała pogodzić się ze stratą kuchennych taboretów:)
Za to po wywiezieniu makiety do muzeum odczuwa się niesamowitą ulgę:)


Pierwotny plan zakładał sterowanie windą przez NXT. W miarę szybkiego zbliżania się terminu wystawy, plan zmieniłem na bardziej przyziemny - po pierwszej koncepcji pozostały wbudowane w szyb czujniki dotyku przy każdym poziomie.
Zrobiłem prosty napęd windy silnikiem PF XL (medium nie dawał rady) przez dwustopniową skrzynię biegów zbudowaną na driving ringu. Niestety przy jeździe pod górę opory są na tyle duże, że driving ring samoczynnie wysprzęgla się. Poza tym zmorą jest notorycznie spadająca lina z górnego koła (tego czerwonego na szczycie wieży wyciągowej).
Tak więc napęd windy w obecnej fazie służy jedynie do celów serwisowych makiety. Możliwe, ze kiedyś to dopracuję.


Dziękuje za uwagę i gratuluję wszystkim którzy doczytali aż do tego miejsca:)
Ostatnio zmieniony 2014-10-04, 17:53 przez solic, łącznie zmieniany 1 raz.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#2 Post autor: CamelXP »

No, panie kolego, kawał naprawdę imponującej pracy, dużo detali, dopracowane szczegóły i jeszcze zmechanizowane funkcje. Mnie jednak najbardziej urzekł klimat podziemi. Niecierpliwie czekam na film.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Wiem jedno. Po Twojej opowieści chętnie na żywo zobaczę prawdziwą kopalnię Guido :)

W takich dużych pracach najbardziej zawsze poszukuję "smaczków" (detali). Tu dla mnie takimi rarytasami są witryny muzealne.
Sam Twojej pracy jeszcze nie widziałem ale od paru osób słyszałem, że to jedna z bardziej przyciągających uwagę zwiedzających na Wystawie.

Zmieniłbym tylko pierwsze zdjęcie. Ten (o ile dobrze odczytuję) turysta z aparatem, przez swój strój i ujęcie na zdjęciu teleobiektywu trzymanego przez niego aparatu bardziej wygląda mi na wojaka z jakimś ciężkim karabinem/działem/wyrzutnią, który właśnie zamierza tę kopalnię "popsuć".

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#4 Post autor: bacon »

Jestem pod dużym wrażeniem. Jak tylko wpisałeś w arkusz, że przywieziesz na wystawę kopalnię to zastanawiałem się co to będzie. No i efekt jest bombowy. Na pewno jedna z atrakcyjniejszych rzeczy na wystawie. Wstyd przyznać ale na żywo nie wyłapałem tych wszystkich szczegółów, które teraz widzę na zdjęciach :)
Ostatnio zmieniony 2014-08-28, 13:33 przez bacon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

Kopalnia jest kozak, oglądałem na żywo etap składania jak i całą gotową, Chyba z 15 minut ją podziwiałem, wszystkie korytarzyki i wszechobecne naklejki, które dodają całego uroku.
Z zewnątrz jak z zewnątrz, ale z racji użycia tych klocków 2x2 z ramionami, struktura ścian patrząc od środka wygląda jeszcze ciekawiej :)
bacon pisze:Wstyd przyznać ale na żywo nie wyłapałem tych wszystkich szczegółów, które teraz widzę na zdjęciach :)
Nie ma się czego wstydzić - i ja niektórych detali nie widziałem. Mając w koło siebie kilkadziesiąt innych prac do oglądania i zrobienie wielu innych rzeczy (jak to na wystawie) niestety nie ma możliwości obejrzenia każdej pracy z apteczną dokładnością :)

Awatar użytkownika
LeGol....ski
Posty: 33
Rejestracja: 2014-02-11, 06:22
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: LeGol....ski »

Dla mnie cudo, mimo że jeszcze całości nie obejrzałem dokładnie.
Czegoś takiego pragnę, o czymś takim marzę.
Dla mnie MOC wszech czasów, niestety jestem mało obeznany, ale mi to nie przeszkadza.

Masz już pierwszy głos na MOC roku.
Chyba że ktoś to przebije.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Dziękuję za ciepły odbiór.

SERVATOR miałem duży kłopot, żeby wybrać jakieś sensowne zdjęcie tytułowe. Cóz padło akurat na to, ewentualna zmiana nie wcześniej niż po wystawie, bo teraz nie mam jak cyknąć.
Oczywiście ten ludzik ma aparat fotograficzny, nie strzelbę:) Ludziki były dość losowo dobierane, kompletny przypadek że ten wygląda na mundurowego.

Waler, bacon na wystawie również oglądałem wiele innych dzieł i mam wrażenie że tylko pobieżnie zapoznałem się z nimi. Ciężko wszystko wyłapać.

LeGol....ski nie przesadzajmy, do końca roku daleko, poza tym na forum pojawia się wiele znacznie bardziej dopracowanych modeli.

Jeszcze raz dzięki, miło że się podoba.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: tomek9210 »

To jest niesamowita budowla, widać twój zapał i serce włożone w budowę, wszystko jest przemyślane. Brawo!

RobertSz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-05-14, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: RobertSz »

Przepiękna praca

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#10 Post autor: Szerszen »

Widać i czuć w niej rozmach...
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Jellyeater »

Tak robi ona przeogromne wrażenie. Byliśmy zachwyceni na wystawie tą pracą.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#12 Post autor: Johan »

Powiem krótko: byłem w oryginalnej kopalni rok temu, i jestem pod wrażeniem wierności odwzorowania. Brawo, świetna praca!

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#13 Post autor: Ciamek »

solic pisze:Parę lat temu udało mi się okazyjnie kupić te klocki w ilości 15 tysięcy sztuk
A więc to Ty!

Bardzo oryginalna praca.
Mimo, że moje pierwsze wrażenie jak ją zobaczyłem w MT to było coś w stylu "O ja, co to za szary kloc?". Ale po bliższym poznaniu staje bardzo, bardzo interesująca. Pamiętam, że dosyć długo zaglądałem do niej z każdej strony : o)

Bardzo mi się podoba.
Szkoda tylko, że nie da się tego zrobić w medium blue lub podobnym.

O co chodzi z podwieszonym koniem?
Czeka na zapakowanie do wagonika?
Zdrufko, Ciamek

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#14 Post autor: REX »

Ciamek pisze:O co chodzi z podwieszonym koniem?
Tak na linach spuszczano je do pracy w kopalni.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#15 Post autor: Ciamek »

solic pisze:Tak na linach spuszczano je do pracy w kopalni.
Acha. Nie widziałem, że tam jest szyb nad tym koniem.
Zdrufko, Ciamek

ODPOWIEDZ