8485 Control Center II

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

8485 Control Center II

#1 Post autor: aro_kal »

Rok produkcji: 1995
Ilość części: 1063
Spis klocków !! TU !!

Jest to zestaw, na który jakiś czas polowałem. Chciałem go mieć ze względu na unikatową cześć, która pojawiła się w zasadzie tylko w tym zestawie, mowa tu o panelu sterowniczym. Chciałem kupić ten zestaw by wreszcie napędzać silniki napięciem 9V, a nie 7,2V, czyli takim jakie dają mi akumulatorki. (dzięki MacGyverek)

Instrukcja jest cacy, czytelna, gruba, pokazująca 3 modele, które można z zestawu tych klocków zbudować. Pudełka nie mam bo szkoda na to pieniędzy ... jakoś rzadko się kartonem zachwycam.

Obrazek

Szybko przechodzę do omówienie etapów budowy. Pokażę jak buduje się dinozaura - wybrałem właśnie jego, bo on jest wyjątkowo oryginalny, żaden inny zestaw lego nie jest do niego podobny (nie wspominać mi tu bionikli)

1) Początek - to będzie kiedyś podporą dinozaura i pulpitu sterowniczego.
Obrazek

2) Etap drugi - tu już mamy kompletną, wcześniej wspomnianą, część.
Obrazek

3) Etap trzeci - zaczynam budować dinusia.
Obrazek

4) Etap czwarty - dobudowałem ogon.
Obrazek

5) Etap piąty - dinuś rośnie nam w oczach. W bebechach skrywa już dwa silniki. Obrazek

6) Etap szósty - znowu razem.
Obrazek

7) Etap siódmy - noga.
Obrazek

8) Etap ósmy - hau hau.
Obrazek

Wreszcie uniknę oskarżeń, że jestem nienormalny i gadam z samochodami. Tu jest z czym pogadać, bo w końcu dinuś ma zęby, pysk, a to jak wiemy nie służy jedynie do jedzenia.

- Witam Cię serdecznie, szkoda, że tyle czasu przyszło nam czekać ...
- Ja nie tęskniłem!
- ... na siebie. Wiesz, bardzo chciałem mieć ten pulpit sterowniczy.
- Znaczy mnie masz w ....
- Tu są dzieci!
- Też lubię. Są na mojej liście tuż po baraninie.
- Dobra przejdźmy do tematu bo czas nas nagli.
- Mi się nie pali. Mam stałe zasilanie i baterie mi się nie wyczerpią.
- Ano właśnie. Może nie wszyscy wiedzą, że masz całkiem użyteczny pulpit sterowniczy, który ...
- ... tak bardzo chciałeś mieć ...
- ... który można zasilać albo z baterii albo wprost z sieci elektrycznej. Ponadto co on potrafi? Może powiesz sam?
- Może ...
- To mów!
- Na razie słucham Ciebie i czekam aż zaczniesz pi ... gadać głupoty.
- Się w język ugryzłeś w odpowiednim momencie.
- Nie mam.
- Że co?
- Języka matole.
- To będę mówił ja, a Ty milcz i słuchaj. Pulpit umożliwia sterowanie 3 silnikami naraz. Dwa silniki obsługujemy żółtym krzyżakiem/kółkiem, a ostatni dwoma czerwonymi przyciskami.
- Póki co masz rację, wciąż czekam na potknięcie.
- Można zapamiętać sekwencję działań w jednej z dwu pamięci. Limit to 51 sekwencji na obie pamięci, w tym jedna może pomieścić maksymalnie 40. Odtwarzając zapamiętany program, w dowolnym momencie możemy go przerwać lub wstrzymać. Można też w trakcie jego wykonywania operować silnikami nie zakłócając pracy programu.
- Cudo, co nie?
- Niegłupie. W twoim przypadku jeden silnik schyla Twoje ciało, drugi buja twoją głową na lewo i prawo ...
- ... prawo i lewo ... tę kolejność wolę.
- ... a ogonem w przeciwnych kierunkach, trzeci otwiera ci niewyparzoną gębę i macha tymi krótkimi łapkami.
- Bo ja w przeciwieństwie do ciebie nie zlazłem z drzewa i nie mam długich łap.
- Ja w to akurat nie wierzę. W każdym razie ty jesteś pomysłem jednego z tych długorękich stworzeń. Ha i co, głupio ci?
- ....
- Napęd z silników przenoszą gumki. Musiałem zmienić je na ciaśniejsze, bo te które pokazane były w instrukcji były za luźne.
- Pewnie mnie za ścisło złożyłeś.
- Budowa przebiega bezproblemowo. Muszę jeszcze przyznać, że te cięgna, które Cię poruszają, to świetny pomysł. Masz tego w sobie od czorta.
- Się wie.
Obrazek

- Bardzo mi się podoba konstrukcja Twoich nóg. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych mechanizmów lego, jaki do tej pory udało mi się składać. Wymyślać je musiał jakiś geniusz. A te uda ... nawet Rosjanki nie mogą się takimi pochwalić.
- Fajnie pracują jak się pochylam, co nie?
- Oj tak. Wspomnę jeszcze o śmigłowcu ...
- Ej, daj se spokój!
- Też się nim bawiłem chwilę. Cierpliwości. Śmigłowiec podnosimy znad pola startowego dociskając pulpit do ziemi. Potem możemy operować silnikami. Jeden kręci śmigłami, drugi pochyla nos, a trzeci kładzie na boku cały helikopter. Całkiem fajna konstrukcja.
- Ta, jasne.
- No nie tak fajna jak ty, spokojnie.
- Pfff...
- Kapryśny jesteś. Może starczy nam rozmowy na dziś?
- Tak, tak, tak. Tylko włącz mi program numer 1 na odtwarzanie ciągłe. Szybko.

I w sumie to tyle. Zestaw jest naprawdę fajny i oryginalny. Modele ładne i skomplikowane, a budowa przyjemna. Warto za niego dać trochę ponad 300 zł, oczywiście zależy w jakim stanie nam się trafi - mi się trafił śliczny i jestem zadowolony.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-08-31, 00:30 przez aro_kal, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Zapomniałeś napisać o trzecim modelu, którym jest poduszkowiec. Ztego co pamiętam to 1 silnik służy do skrętu, a 1 lub 2 do napędu poprzez koła .

Rozmowa jak zwykle ciekawa. No i zestaw jest również na mojej liście "musisz mieć" i to przedewszystkim ze wzgędu na ten panel (prąd mamy cały czas, no chyba, że nie zapłacimy rachunku).
Pozdrawiam :)

pkowalcz

#3 Post autor: pkowalcz »

Recenzja jak zwykle świetna. Zestaw też fajny, ale jakoś mało do mnie przemawia (może to przez brak języka :P). Chyba po prostu za bardzo systemowy jestem.

Pietruszka

#4 Post autor: Pietruszka »

Dla mnie to jeden z najlepszych zestawów, bardzo ciekawe modele - z królem dinozaurów na czele :) Co ciekawe REX porusza się naprawdę bardzo realistycznie - konstrukcja jego dolnych kończyn to faktycznie majstersztyk.

Co do panelu sterowanie to oczywiście najbardziej ekonomiczne źródło zasilania do wszystkich moich modeli.

Jedyny problem to gumki x37, które jak chociażby w promie 8480 rozciągają się.

Moja ocena to 10/10 :)
Ostatnio zmieniony 2007-05-25, 16:13 przez Pietruszka, łącznie zmieniany 2 razy.

MacGyverek
Posty: 35
Rejestracja: 2007-05-24, 21:20
Lokalizacja: Rydułtowy
brickshelf: MacGyverek

 

Re: 8485: Control Center II

#5 Post autor: MacGyverek »

Hej...Jestem tu nowy dopiero dziś sie zalogowałem...Dołaczyłem tu w sumie dzięki aro_kal..Ale nie o tym chciałem... Chodzi mi o pewne stwierdzenie, które tu padło i aż mi się włos na głowie jeży jak przeczytałem:
aro_kal pisze:Chciałem kupić ten zestaw by wreszcie napędzać silniki prądem o napięciu 9V, a nie 7,2V, czyli takim jakie dają mi akumulatorki.
Jako elektronik mówie NIEEEEEEEEEEEE!!

Czesto w "Wiadomościach" wypowiada się niby fachowiec od elektryki i mówi "prąd o napięciu" !! I młodzi mają się uczyć elektroniki / elektryki.

Wyjaśniam raz na zawsze: Prąd płynie w wyniku przyłożonego napięcia do odbiornika. Wyróżniamy dwa typy źródeł: napięciowe i prądowe. Napięciowe - stałe napięcie, prąd w zależności od odbiornika, Prądowe - stały prąd, napięcie w zależności od odbiornika. W LEGO mamy do czynienia ze źródłem napięciowym. Reasumując silnik napędzany jest napięciem 9V, przez który płynie prąd i tu ?? trzeba zmierzyć. Więc proszę o poprawienie tego bo drgawek dostałem :) Dzięki...
Ostatnio zmieniony 2007-05-27, 12:29 przez MacGyverek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: 8485: Control Center II

#6 Post autor: Sariel »

MacGyverek pisze:aż mi się włos na głowie jerzy
Mi też. Jako filolog mówię NIEEEEEE. Bo mi się wszystkie włosy jeżą.
Ostatnio zmieniony 2007-05-27, 12:14 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

MacGyverek
Posty: 35
Rejestracja: 2007-05-24, 21:20
Lokalizacja: Rydułtowy
brickshelf: MacGyverek

 

#7 Post autor: MacGyverek »

heh :) byłem pierwszy i przed toba zauważyłęm byka :)

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#8 Post autor: szarikm »

MacGyverek pisze:Jako elektronik mówie NIEEEEEEEEEEEE!!

Czesto w "Wiadomościach" wypowiada się niby fachowiec od elektryki i mówi "prąd o napięciu"
Jako nie doszły elektryk: tak się mówi potocznie :)
ale to fakt, czasami branżowcy drgawek dostają :)
a wracając to TV, to jak w naszym rządzie, sami fachowcy tam siedzą.

Jako student odlewnictwa metali: w piaskownicy masz piasek, a ja mam osnowę kwarcową o frakcji (załóżmy) do 1 mm :D

to tyle tego OT

Hippotam

#9 Post autor: Hippotam »

MacGyverek pisze:Jako elektronik mówie NIEEEEEEEEEEEE!!
A ja jako laik mówię: nie zrozumiałem z Twojego wywodu ani słowa :-) Jak konkretnie powinno brzmieć to zdanie, żeby było poprawnie?

A wracając z off-topicznej wycieczki: recenzja jak zawsze cudo. Zresztą, recenzje aro-kala to już w zasadzie nie recenzje, to coś więcej. To felietony(?) inspirowane modelami Lego (Może filolog będzie w stanie podać dobrą nazwę tego typu tekstów). Pierwsza klasa!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Hippotam pisze:To felietony(?) inspirowane modelami Lego (Może filolog będzie w stanie podać dobrą nazwę tego typu tekstów).
Ba, miejscami podchodzi to nawet pod powieść. W tym przypadku grozy ;)

MacGyverek
Posty: 35
Rejestracja: 2007-05-24, 21:20
Lokalizacja: Rydułtowy
brickshelf: MacGyverek

 

#11 Post autor: MacGyverek »

A ja jako laik mówię: nie zrozumiałem z Twojego wywodu ani słowa :-) Jak konkretnie powinno brzmieć to zdanie, żeby było poprawnie?
!
Powinno być: "Chciałem kupić ten zestaw by wreszcie napędzać silniki napięciem równym 9V, a nie 7,2V, czyli takim jakie dają mi akumulatorki."


Prąd jest w amperach a napięcie w woltach więc jak może być prąd o napięciu...To tak samo jakbyś powiedział: napędzam silnik amperami o 9 woltach...Bez sensu...

Ale: napędzam silnik 9 woltami (V) przez który płynie prąd równy 20 mili amper (mA).
Zakończmy wątek napięciowo - prądowy :)
Ostatnio zmieniony 2007-05-28, 09:08 przez MacGyverek, łącznie zmieniany 1 raz.

Pietruszka

#12 Post autor: Pietruszka »

MacGyverek: Chyba Ci się pomylił LuPpol z jakimś forum na temat elektroniki ... jakie to ma tak naprawdę znaczenie ? co to wnosi w temat klocków ?

MacGyverek
Posty: 35
Rejestracja: 2007-05-24, 21:20
Lokalizacja: Rydułtowy
brickshelf: MacGyverek

 

#13 Post autor: MacGyverek »

Co wnosi?? Czytam często tu na forum że należy dbać o poprawę językową!! Więc poprawiam..A to dział recenzji więc krytyka i poprawianie błedów moim zdaniem jest na miejscu! A to stwierdzenie jest wielkim błędem stylistycznym...Więc chciałem zwrócić uwagę!

Awatar użytkownika
Scaner
Posty: 292
Rejestracja: 2005-03-23, 19:19
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Tomtores

 

#14 Post autor: Scaner »

Używanie tylu wykrzykników i kropek też jest błędem.
Koparka tu, koparka tam, i ja też koparkę mam :-).
Pierwszy projekt - 8043 + pneumatyka.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#15 Post autor: aro_kal »

Dobra. Świetna dyskusja. MacGyverek chciał dobrze i powinien napisać jak powinno brzmieć prawidłowo zbudowane zdanie już w pierwszym poście. Oczywiście wielu z was brakuje konfliktów i zaczyna się wymądrzanie na temat kropek, wykrzykników, stylistyki - mądrzejsi dzięki temu jesteście?

Proszę nie pisać tu pierdół, bo ludzie którzy to kiedyś przeczytają, będą uznawać was za szczyli. Następne wypowiedzi nie wnoszące nic ciekawego do tematu skasuję.

A tak na przyszłość - jeśli ktoś chce kogoś czegoś nauczyć, to niech robi to prywatnie, a nie pokazuje wszem i wobec jaki to mądry jest. W prawdziwym życiu, tym nieinternetowym, też jesteście tacy asertywni?

ODPOWIEDZ