[MOC] Koparka pneumatyczna

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

[MOC] Koparka pneumatyczna

#1 Post autor: piotrek839 »

Witam serdecznie i przedstawiam MOC na konkurs "Konstrukcja technic" w kategorii II do 1000 elementów. Jest to koparka kołowa z jednym silnikiem i elementami pneumatyki.

Obrazek

Dane techniczne
Ilość elementów – 948 ( +/- 10 elementów)
1 silnik PF L do napędu pompki układu pneumatycznego
1 bateria
6 dużych siłowników pneumatycznych
1 mała pompka

Jest to moja pierwsza konstrukcja z wykorzystaniem pneumatyki i pierwsza moja koparka więc budując ją dopiero poznawałem w praktyce wady i zalety systemu pneumatycznego.
W założeniu MOC ma spełniać te same wymagania zestawu jak [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=346599#346599]spychacz[/URL] w kategorii III.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Funkcje koparki

- Jazda i skręt przednich kół za pomocą pokrętła na dachu.
- Obrót wieży na obrotnicy, ograniczony z uwagi na jeden wąż przechodzący przez nią.
- Pneumatycznie poruszane 2 podpory sterowane z tyłu pojazdu.
- Pneumatycznie poruszane ramię koparki w 3 punktach sterowane z wieży za kabiną.
- Łatwy w wymianie pojemnik na baterie umieszczony w wieży pod zaworami.

Konstrukcja testowana w grupie dzieci wytrzymywała sporo więc uważam ją za udaną.

Kilka uwag do systemu pneumatyki. Użyłem węży w kilku kolorach i oryginalnych długościach jakie miałem z różnych zestawów. Nie ciąłem ich pod ten MOC więc są przydługie. Posiadam tylko jedną pompkę więc wydajność układu oceniam na wystarczającą.
Zapraszam na film i do wyrażenia swojej opinii.

FILM

GALERIA

Więcej MOCy na moim kanale YouTube

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

To chyba Twoja pierwsza konstrukcja z zastosowaniem pneumatyki. Tak mi się wydaje, ale może się mylę. Widać, że wszystko ładnie działa i konstrukcja jest dosyć solidna, mocno obudowana, bo po tych testach wstrząsowych nic nie odpadło. Dobrze, że nie rzuciłeś o ścianę ;) :D Zmieniłbym jednak 2 rzeczy, a mianowicie podpory na bardziej tradycyjne oraz obie osie skrętne. Jednak model udany i podoba mi się
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#3 Post autor: piotrek839 »

legosamigos pisze:Zmieniłbym jednak 2 rzeczy, a mianowicie podpory na bardziej tradycyjne oraz obie osie skrętne.
Zrobiłem takie podpory bo takich się raczej nie spotyka, oraz są bardziej wytrzymałe na szarpanie niż by były tradycyjne :)
Drugiej osi skrętnej nie robiłem bo nie miałem pewności jaki będzie miała wpływ na współpracę skrętnej wieży i skrętu pojazdu :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

To co mi się podoba to to, że włączamy silnik, pracuje kompresor i mamy bawialny model tj.: nie trzeba machać ręczną pompką, tylko przechylamy dźwigienki.

A teraz cała lista tego, co mi się nie podoba :)

Nie czepiam się proporcji, bo powiedzmy, że w tym modelu nie o to chodzi, ale przeciągnięcie kabiny na całą długość nadwozia... Ja rozumiem, że tak jak w Wąchocku w PKS-ie wszyscy chcą siedzieć obok kierowcy :), ale tu uważam to za duże niedociągnięcie.
Podpory - bardzo fajnie to działa, ale podobnie jak kabina, jest zupełnie oderwane od rzeczywistości...
Obawiam się, że te 2 rzeczy w dużym stopniu dyskwalifikują Twój model jako zestaw, który mógłby opuścić fabrykę LEGO, jednak modele produkowane przez TLG w dużym stopniu są kopią istniejących pojazdów czy maszyn (no może z pominięciem 42038 :)

Dodatkowo z tego co widziałem przy złożonym ramieniu praktycznie nie ma pozycji, w których łyżka by o coś nie zawadzała. Wiem, że ta łyżka wyszła w oryginalnym zestawie, w koparce 8043, ale Twoja koparka jest chyba nieco mniejsza, z krótszym ramieniem, więc zastanowiłbym się nad założeniem tej łyżki lub gdzieś widziałem założone obok siebie 2 takie łyżki i wyglądało to całkiem zgrabnie.

Jeśli chodzi o sugestię legosamigos dotyczącą obu osi skrętnych to myślę, że nie byłoby to konieczne, koparki z jedną osią skrętną są w zdecydowanej większości.

Reasumując - przetarłeś szlaki jeśli chodzi o pneumatykę i mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję podziwiać konstrukcję, która nie będzie musiała trzymać się ramowych max. 1000 elementów i będziesz miał okazję rozwinąć skrzydła :)

ODPOWIEDZ