[WIP] Żuraw mobilny Liebherr LTM 1500-8.1

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#46 Post autor: BONBINI »

lennox pisze:Zastanów się czy do tak masywnego ramienia te 56x26 nie będą za małe? Skała sugeruje że powinny być od Unimoga czyli prawie 2x większe.
Przeczytaj dokładnie początek wątku o moim żurawiu i moje sprostowanie po pierwszym komentarzu M_longera odnośnie przyjętej skali.
Mój wysięgnik 5-sekcyjny jest tylko o jeden stud za szeroki, ale wynika to tylko ze względów wytrzymałościowych i chęci zbudowania 5 sekcji, a nie tylko 4 sekcji.
Rzeczywisty LTM-1500, którego odwzorowuję (są ogólnie trzy wersje kół) porusza się na kołach 445/95 R25 co daje średnicę zewnętrzną opony 148,05cm.
Buduję w skali 1:26, więc po przeskalowaniu opony powinny mieć średnicę zewnętrzną około 5,6cm.
Zatem wybrałem opony Lego baloon 56x26.
Jak do tego wszystkiego mają się opony z Unimoga?
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

lennox
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-21, 15:54
Lokalizacja: Kraków

#47 Post autor: lennox »

Ok, zasugerowałem się szerokością bomu na 11 studów zapominając o opisie z pierwszego posta. Wg Twoich wyliczeń rzeczywiście pasują koła 56, tylko w takim razie napisz jak wyliczyłeś tą szerokość bomu. Jeśli całość ma szerokość 15 studów to bom IMHO powinien mieć max 8 w najszerszym miejscu.
Ostatnio zmieniony 2015-01-04, 13:32 przez lennox, łącznie zmieniany 1 raz.
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy...
Moja kolekcja

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#48 Post autor: BONBINI »

Jak wyliczyłem szerokość bomu? Już tłumaczę:
Ściągnąłem ze strony Liebherr'a obszerny plik PDF ze wszystkimi niuansami technicznymi i wymiarami prawdziwego LTM 1500-8.1. Mając otwartego tego PDF tak dobrałem wielkość rysunku z wymiarami, aby wielkość koła na rysunku pasowała mi do koła baloon 56x26. Jednocześnie przeliczyłem skalę-wyszło faktycznie 1:26. Następnie mając już odpowiednie powiększenie żurawia na ekranie laptopa sprawdziłem pozostałe wymiary, i tak w skali 1:26:
-wysokość bomu ma być 8 studów-u mnie jest 9 studów,
-szerokość bomu ma być 8 studów-u mnie jest 9 studów,

-szerokość żurawia ma być 15 studów i u mnie jest 15 studów,
-długość żurawia ma być 90 studów (licząc od zderzaka do zderzaka) i tak jest u mnie.

Szerokość bomu liczę w miejscu przy kabinie z przodu pojazdu, gdzie nie ma na bomie żadnych pogrubień, które u mnie też mam zamiar odwzorować. O jednego studa nie ma co się spierać, gdybym zrobił bom o szerokości parzystej to nie zdołałbym zrobić ostatniej najcieńszej sekcji o przekroju 1x2 study, a trzecia sekcja miała by szerokość panela 5x11 czyli 5 studów plus jeden (trudno się buduje parzyście przy szerokości paneli które są nieparzyste).
Ostatnio zmieniony 2015-01-04, 18:02 przez BONBINI, łącznie zmieniany 2 razy.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

lennox
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-21, 15:54
Lokalizacja: Kraków

#49 Post autor: lennox »

Wg tego rysunku:
Obrazek

Szerokość bomu w miejscu o którym piszesz to połowa szerokości żurawia. Twój bom ma 9 studów a więc żuraw powinien mieć szerokość 18. Biorąc pod uwagę że robimy nieparzyście to jest min 17 a max 19 studów.

Nie to żebym się czepiał ale coś mi ten bom nie pasował od początku. I żeby była jasność, podziwiam wyzwanie któremu próbujesz sprostać. Taki dźwig to już mistrzostwo, a dokładając 4 sekcje w bomie to będzie cudo.
Ostatnio zmieniony 2015-01-04, 20:33 przez lennox, łącznie zmieniany 1 raz.
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy...
Moja kolekcja

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#50 Post autor: BONBINI »

Buduję wg tego rysunku z wymiarami:
Obrazek
Nasze rysunki różnią się ilością detali i proporcjami, bo wymiary są identyczne.
W skali 1:26,44 (w takiej skali powinienem dokładnie budować, ale zaokrąglam) żuraw powinien mieć bom szerokości 6,5cm, a szerokość samego żurawia powinna wynosić 11,346 cm. Przelicz to na study.
Ostatnio zmieniony 2015-01-04, 19:40 przez BONBINI, łącznie zmieniany 3 razy.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#51 Post autor: M_longer »

BONBINI pisze:Nasze rysunki różnią się ilością detali i proporcjami, bo wymiary są identyczne.
W skali 1:26,44 (w takiej skali powinienem dokładnie budować, ale zaokrąglam) żuraw powinien mieć bom szerokości 6,5cm, a szerokość samego żurawia powinna wynosić 11,346 cm. Przelicz to na study.
Dobra, rysunki rysunkami, dam Ci dobrą radę:
16 takich kół będzie lepsze:

Obrazek
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=86652c01

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#52 Post autor: BONBINI »

M_longer pisze:Dobra, rysunki rysunkami, dam Ci dobrą radę:
16 takich kół będzie lepsze:
:-D Gdybym tylko miał więcej czasu i funduszy to można się zastanowić. W takiej skali można dużo rzeczy zmieścić w podwoziu, ale z drugiej strony wszystko robi się nadmiernie ciężkie i można dojść do punktu, w którym faktycznie nie można podnieść bomu lub podnieść żurawia na podporach. Jednocześnie dochodzą większe opory i każdą funkcję najlepiej napędzać XL'em ;-)
Ostatnio zmieniony 2015-01-04, 20:07 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#53 Post autor: M_longer »

BONBINI pisze::-D Gdybym tylko miał więcej czasu i funduszy to można się zastanowić. W takiej skali można dużo rzeczy zmieścić w podwoziu, ale z drugiej strony wszystko robi się nadmiernie ciężkie i można dojść do punktu, w którym faktycznie nie można podnieść bomu lub podnieść żurawia na podporach. Jednocześnie dochodzą większe opory i każdą funkcję najlepiej napędzać XL'em ;-)
Ale serio. Powiększyłem sobie ten Twój rysunek aby bom miał 9s szerokości. Koła mają wtedy ~7,5 studa średnicy. 62.4 maja 8s. Więc powinny być lepsze.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#54 Post autor: BONBINI »

M_longer pisze:Ale serio. Powiększyłem sobie ten Twój rysunek aby bom miał 9s szerokości. Koła mają wtedy ~7,5 studa średnicy. 62.4 maja 8s. Więc powinny być lepsze.
I pewnie wyglądałby pewnie tak:
Obrazek
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#55 Post autor: M_longer »

BONBINI pisze:
M_longer pisze:Ale serio. Powiększyłem sobie ten Twój rysunek aby bom miał 9s szerokości. Koła mają wtedy ~7,5 studa średnicy. 62.4 maja 8s. Więc powinny być lepsze.
I pewnie wyglądałby pewnie tak:
Obrazek
Nie wiem czy zauważyłeś ale Twój będzie wyglądał podobnie.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#56 Post autor: BONBINI »

M_longer pisze:Nie wiem czy zauważyłeś ale Twój będzie wyglądał podobnie.
Jest spoko, dostrzegam cechy wspólne :-) Mój może będzie bardziej w stronę MT ;-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#57 Post autor: Żbik »

Dziś znalazłem coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=6iAtzsgPMrQ Może się przyda? Tylko jak będziesz kręcił film, to załóż jakąś koszulinę... ;)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#58 Post autor: Pietruch »

Film można przyśpieszyć, w rzeczywistości po minucie podnoszenia publiczności by się znudziło i poszliby oglądać co innego, wróciliby po 10 minutach jak już się ramię podniesie.
Druga sprawa, na filmie ramię nie jest kompletne, ciekawe o ile wolniej będzie się podnosiło (o ile w ogóle się podniesie) jak już zrobi wszystkie sekcje.
Fajne są takie konstrukcje, ale większość jest nieruchoma i tylko wygląda oraz powala wielkością - może u Ciebie będzie inaczej, czego Ci oczywiście życzę.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#59 Post autor: Kruk »

Szczerze tak czytam, czytam i podziwiam zapał kolegi który podjął się wyzwania, dla mnie to rzucanie się na głęboką wodę, ja w swoim liebherr'ze mam tylko 2 sekcje bomu i może nie powala to wysokością ani ciężarem podnoszenia ale i tak jestem zadowolony, może kiedyś dodam mu 3 sekcje jak mi się uda zrobić dobry bom :). Toteż bardzo jestem ciekaw jak to będzie z Twoją pracą, już przy mniejszych modelach tego typu 3/4 osiowych są problemy, a gdzie dopiero z takim potworem :D. Wiesz co koła 56 nie są złe i mogą Ci pasować do modelu, w końcu Ty go budujesz i Twoja wola, ale skoro chcesz się trochę przychylić w stronę MT to już z samego wyglądu o niebo lepiej moim zdaniem by wyglądy koła 62,4 a po drugie są chyba sztywniejsze od 56, nie usiądą tak pod ciężarem. Niemniej my na forum możemy doradzać, toczyć różne dysputy ale to co z tym wszystkim zrobisz to już tylko Twoja decyzja, ja czekam na kolejne zdjęcia, a i może krótki filmik z pracy jakiegoś elementu wrzucisz z czasem :). Fajny pomysł, bardzo czaso/kaso chłonny, a na koniec Ci życzę byś nas tutaj wszystkich zaskoczył z tym modelem mimo niepisanych "praw" rządzących się w takich modelach, w końcu czasami trzeba myśleć nie szablonowo, trzymam kciuki :)
Ostatnio zmieniony 2015-01-05, 23:51 przez Kruk, łącznie zmieniany 1 raz.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#60 Post autor: M_longer »

Kruk pisze:ja w swoim liebherr'ze mam tylko 2 sekcje bomu i może nie powala to wysokością ani ciężarem podnoszenia
Tylko nikt go nie widział :)

ODPOWIEDZ