7091 Knights' Catapult Defense

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

7091 Knights' Catapult Defense

#1 Post autor: Ciamek »

Obrazek


Recenzja 7091 Knights' Catapult Defense

Dane techniczne
Seria: CASTLE
Rok produkcji: 2007
Waga klocków (bez pudełka): 0,2 kg
Waga zestawu (brutto): 0,25 kg
Liczba klocków: 123
Liczba figurek: 4
Spis części: BRICKLINK
Cena: MSRP: 10$, Polskie sklepy: 45-48 PLN, Allegro: ok. 36-38 PLN



Opakowanie i instrukcja

Obrazek
Obrazek

Pudełko jest śliczne i kolorowe. Jak to zazwyczaj - jest większe niż wymagałaby tego ilość klocków jakie się w nim mieszczą. W nowej serii Castle kolorem przewodnim opakowań jest elegancka zieleń. Model na zdjęciu jest ładnie wyeksponowany i nie będzie problemu z wyłuskaniem klocków z otaczającego ich tła - widać dokładnie co kupujemy.
Z tyłu nie znajdziemy niestety pomysłów na alternatywne modele. Co najwyżej pomysł na inne ustawienie ekspozycji oraz przegląd broni. Na górnej krawędzi możemy sobie sprawdzić przed zakupem jak wygląda Zombie w skali 1:1.
W środku, oprócz dwóch woreczków i instrukcji, znajdujemy miły zapach kojarzący mi się z jakimiś wafelkami albo opłatkiem.

Obrazek

Instrukcja jest duża i czytelna. Problemów ze złożeniem na pewno nie będzie. Na początku pokazuje jak złożyć ludziki, następnie składamy barykadę umarlaków, a na koniec samą katapultę. Co ciekawe brakuje końcowego obrazka, na którym wszystko byłoby zestawione razem. Zamiast tego mamy spis części (nie uwzględniający części zapasowych).
W instrukcji mamy obrazek zakazujący nam strzelania kulkami do słoneczka, natomiast nie ma nic o szkodliwym wpływie klocków na dywan (tak jak w 7090). Oprócz tego możemy sobie poczytać o możliwości dołączenia do club-u i wygrania - niestety nie wiem czego, bo żeby się tego dowiedzieć trzeba się zalogować na jakiejś dziwnej stronie (www.acnielsen.aim.dk/LEGO). Na ostatniej stronie książeczki możemy zobaczyć trzy największe zestawy nowej serii.



Klocki

Czas na to, co najważniejsze. Przede wszystkim figurki.

Obrazek

Dwaj żołnierze różnią się jedynie twarzami. Jeden ma ochotę kogoś posiekać włócznią - być może dlatego, że ma przebite szpilką wargi, u drugiego cwaniackie brwi kontrastują z głupkowatym uśmiechem. Żołnierze mają 2 tarcze z nowym, eleganckim herbem z koroną i szachownicą (duży plus) oraz srebrne hełmy, o których już wspominałem na forum, że wydają się być zbyt błyszczące.

Obrazek Obrazek

Faraf kogof pofiekam! / Alle osso chozzi?

Ciemna strona mocy to nowego typu kościotrup oraz zombie. Obie figurki to oczywiście to samo, tylko w różnych kolorach. Od starych różnią się jedynie głową oraz mocowaniem ramion, które same w sobie są nową odmianą robot arm - bez wygięcia w łuk oraz z uchwytami pod kątem 90 stopni do siebie. Myślę, że ta część może mieć u AFOLI duży wpływ na małe konstrukcje pokroju modeli Misterzumbiego. Czarne charaktery dostają do walki srebrną (perłową?) kuszę i dwie włócznie oraz - supernowość 2007 i oskar za efekty - kiścień. Do tego jedną owalną i jedną okrągłą tarczę z bardzo ładnym nadrukiem z motywem trupiej czaszki. Szkielet nosi na głowie bardzo fajny hełm sprawiający wrażenie metalicznego. Nie mogłem się powstrzymać i do kompletu założyłem mu takoż metaliczną zbroję pochodzącą z zestawu Wikingów. Wygląda w tym komplecie bardzo ładnie, a uroku dodają mu czerwone ślepia.

Obrazek Obrazek
He, he, he / Elo, ziom! (ziom-bi)

Kolorystyka broni dzieli się na perłową: kiścień, kusza i miecz oraz dziwnoszarosrebrną i mniej błyszczącą: włócznie. Mimo, że kolory te są bardzo podobne to jednak inne. Włócznie są zdecydowanie twardsze od miękkiego miecza i, sprawiającego wrażenie gumowego, kiścienia. Jak już wspominałem na forum, niemiło zaskoczył mnie rozmiar nowych okrągłych tarcz umarlaków - 2 study. Jak dla mnie jest to trochę za mało i dość pokracznie to wygląda. Jeśli chodzi o niedoróbki to jedna z tarcz żołnierzy w moim egzemplarzu tego zestawu ma przesunięty nadruk względem czarnych konturów.

Obrazek


Barykada to prosta, ale zarazem efektowna konstrukcja, polegająca na postawieniu klocków bokiem. Ładna kolorystyka, sześć czarnych tile'i oraz zawiasy mogą zadowolić kupującego - w tym wypadku mnie. Wystające kości - dodające zestawowi grozy - niestety słabo się trzymają. Rogi łatwo wypadają ze stożków. Dla dziecka będzie to na pewno denerwujące albo poprostu usunie ono rogi lub zgubi.
W tym miejscu był to dla mnie pierwszy kontakt z "pełnym" skrzydełkiem 4 x 4 - bez wycięcia na 1 studa w jednym z rogów. Bardzo mi się ta koncepcja podoba, gdyż teraz jest ono o wiele bardziej użyteczne.

Skrzydełko

Na koniec (choć to właściwie połowa) budujemy katapultę. Jest bardzo prosta w wykonaniu. Rama podwozia jest jednym klockiem, na który nakładamy dwie brązowe płytki 4 x 6 oraz duży kołowrotek. W tym miejscu występuje jak dla mnie mega sensacja - duży kołowrotek składamy z dwóch części. Pierwszy raz się z tym spotykam. Cóż za naśladowania godny przykład totalnej dejunioryzacji ;o)
Do podwozia doczepiamy brązowe, grube koła nabite mosiężnymi ćwiekami - sławne opisywane już na forum żółtozłote piramidki.

Obrazek
Kołowrotek

Kolejny etap to budowa platformy z ramieniem. Znajdujemy tu cztery ciemnoniebieskie wysokie slopes oraz, co mnie bardzo cieszy, balię i dwa kabestaniki. Balia służy za gniazdo do umiejscowienia pocisku - dużego, ciemnoszarego kamienia. Kabestaniki natomiast nie służą kompletnie do niczego, za to ładnie wyglądają, a swoją obecnością aż krzyczą, żeby je wykorzystać w jakimś zamkowym MOCu.

Balia

Kabestanik


Modele

Obrazek Obrazek

Cały zestaw prezentuje się dobrze. Elegancka katapulta, może nie taka jak za dawnych dobrych lat (czytaj: 80-tych), nie razi teczą barw ani kosmicznym wyglądem. W ogóle należy to podkreślić, że cały zestaw odcina się już od ostatnich trendów kolorystyki teletubisiowej.



Podsumowanie

Zestaw zdecydowanie uważam za udany. Decydują o tym przede wszystkim figurki oraz elementy. Zresztą ja głównie tym się kieruję przy zakupie. Jego bawialność i atrakcyjność również nie powinna nikogo zawieść i myślę, że można bez trudu zbudować z niego kilka innych ciekawych modeli.
Ja jednak podsumuję to co najważniejsze dla mnie



Za
  • 4 figurki - dwaj nowi żołnierze oraz nowy "nierozlatany" kościotrup z metalicznym hełmem i zombie
  • nowa broń - kiścień, tarcze
  • parę czarnych tile'i
  • zawiasy - dwa typy
  • balia
  • kabestaniki
  • trochę brązowych plytek
  • fajny głaz w dobrym kolorze
  • ciemnoniebieskie slope
  • mosiężne trójkąciki
  • na Allegro już od ok. 37 zł

Przeciw
  • znowu katapulta
  • dziwne kolory broni
  • nowy brąz i ciemnoszary - jak komuś nie pasuje
  • brak ostrza kosy - dostępne w innych zestawach


Części zapasowe:

Obrazek


Obrazek
Nie strzelaj do słoneczka!

Osobiście jestem bardzo zadowolony z tego zestawu. Do kompletu mam jeszcze 7090, który również jest niezłym wypasem ; o) Na pewno z tej serii kupię jeszcze 7009 zachęcony recenzją. Być może uda mi się kiedyś nabyć też wieżę 7093. Generalnie ta seria to tak niesamowity nawrót w dobrą stronę, że aż czuję się w obowiązku kupować te zestawy : o)
Ostatnio zmieniony 2009-11-04, 13:06 przez Ciamek, łącznie zmieniany 7 razy.
Zdrufko, Ciamek

pkowalcz

#2 Post autor: pkowalcz »

Zestaw nawet fajny. Recenzja bardzo dobra - rozwalają mnie podpisy pod zdjęciami :P

PS. Czemu na Bricklinku figurki rycerzy też są podpisane Undead?

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#3 Post autor: szww »

podpisy pod zdjeciami :ok: :ok: :ok: miodzio :hahaha:

co zas zestawiku,
jakos nie za bardzo mi sie podoba, może skusze sie na jeden dla malych tarczy żywiaków (≠umarlaków) ;)
pozatem jednak chetniej sprawie sobie 7092 czy jeszcze kilka 7090 i 7009

co zas bezsprzecznie prawdą jest, to piekny nawrót ku klasycznemu zamkowi :)

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#4 Post autor: tomey »

katapulta wydaje mi się strasznie pokraczna :/ dla mnie ideałem katapulty jest http://www.peeron.com/inv/sets/6039-1
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
Iskra
Posty: 422
Rejestracja: 2007-06-01, 16:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Iskra

 

#5 Post autor: Iskra »

hm, jest pare ciekawych elementów, ale np. sama katapulta mi się nie podoba-jakaś za bardzo technicowa. Balia by się przydałoa, kosciotrupy tez, bron, ludziki... Może i bym kupiła ale za max 30 zł ;] Niby ta katapulta to jedyny minus, ale dosc powazny...

przy okazji: dobra recenzja :)
Ostatnio zmieniony 2007-06-05, 22:45 przez Iskra, łącznie zmieniany 1 raz.

Quaz

#6 Post autor: Quaz »

Eh no... a ja się przymierzałem do zrecenzowania tego zestawu, no nic, przepadło. Ale śmieciarkę 7991 to nie odpusczę:) i koniec już zbaczanai z tematu, przechodzimy do meritum:
na początek - wypadanie rogów z białych stożków - wychodzi że to najwyraźniej jednostkowy przypadek bo u mnie trzymają się mocno, a jak naciskam palcem to prędzej odpadnie cały stożek - ale i do tego trzeba trochę siły przyłożyć.
Kiscień z kolei całkowicie mnie odrzuca, kompletnie nie pasuje mi do estetyki Lego. tak samo dziwnie miękki miecz i nowe kolory broni - włócznie uznaję tylko brązowe;)
Sam zestaw jest bardzo efektowny, palisadka mimo że nieskomplikowana to bardzo klimatyczna, a katapulta mimo że dość duża i kanciasta to tak nieprzesadnie- budzi zaufanie wręcz, sugeruje naprawdę ciężki sprzęt oblężniczy który mógłby takie palisadki zmiatać cały dzień. (zasięg przy wcisnięciu palcem wynosi ok. 20cm, przy ciut mocniejszym uderzeniu palcem - nieco ponad 40cm;) ).
Ogólnie zestaw świetny, naprawdę bawialny i już mam kilka pomysłów na usprawnienie/przebudowę.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Iskra pisze:katapulta mi się nie podoba-jakaś za bardzo technicowa
Co za herezje ci castlowcy wygadują :P

lolas

#8 Post autor: lolas »

tome pisze:katapulta wydaje mi się strasznie pokraczna :/ dla mnie ideałem katapulty jest http://www.peeron.com/inv/sets/6039-1
A dla mnie idealem jest:
http://www.peeron.com/inv/sets/6030-1

Hippotam

#9 Post autor: Hippotam »

Oj, fajne są te nowe zestawy. Kolejny wskoczył na listę zakupową. Katapulta faktycznie - wygląda tak jakby zbudowali ją koledzy z działu na T. Tylko kardana brakuje ;-) Właśnie to plus te złote "piramidki" najbardziej kojarzą mi się z Knights Kingdom. Ale zestaw i tak daje rade głownie dzięki figurkom i akcesoriom.
Świetna recenzja!

Quaz

#10 Post autor: Quaz »

Oprócz tego możemy sobie poczytać o możliwości dołączenia do club-u i wygrania - niestety nie wiem czego, bo żeby się tego dowiedzieć trzeba się zalogować na jakiejś dziwnej stronie (www.acnielsen.aim.dk/LEGO). Na ostatniej stronie książeczki możemy zobaczyć trzy największe zestawy nowej serii.
Ja postanowiłem zaryzykować i się zapisać, ale trzeba tam podać numer broszurki, 4 albo 5cyfrowy, numer zestawu nie pasuje, a żadnego innego numeru w całej książeczce nie ma, chyba że nr telefonu ;) wie ktoś o który numer może chodzić?

ps. jeśli uznacie to za lekki offtop to przepraszam, ale kompletnie nie wiedziałem gdzie o to zapytać, a zakładać nowy wątek na taka bzdurke to stwierdziłem że przesada;)

Pietruszka

#11 Post autor: Pietruszka »

Według mnie katapulta jest pokraczna - całość ratują figurki, które są po prostu rewelacyjne - ale to lepiej sobie kupić kilka 7090 :)

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#12 Post autor: Ciamek »

tome pisze:dla mnie ideałem katapulty jest http://www.peeron.com/inv/sets/6039-1
lolas pisze:A dla mnie idealem jest:
http://www.peeron.com/inv/sets/6030-1
Jak sami widzicie, są to piękne lata 80-te, które już nie wrócą... Dlatego uważam, że trzeba się cieszyć z tego co jest : o) A jest całkiem dobrze.
Quaz pisze:Eh no... a ja się przymierzałem do zrecenzowania tego zestawu, no nic, przepadło
No jak przepadło? Napisz swoją. Będziesz mógł np. popolemizować, co może być ciekawe : o)
Iskra pisze:sama katapulta mi się nie podoba-jakaś za bardzo technicowa
Hippotam pisze: Katapulta faktycznie - wygląda tak jakby zbudowali ją koledzy z działu na T.
Moim zdaniem trochę przesadzacie. Jak dla mnie technicowe dziury są raczej niewidoczne aż tak żeby razić. Poza tym dzięki technicowym belkom pałąk wyszedł zbudowany technologią SNOT ; o)
Quaz pisze:trzeba tam podać numer broszurki, 4 albo 5cyfrowy, numer zestawu nie pasuje, a żadnego innego numeru w całej książeczce nie ma
Może ten zestaw jest za tani i nie zasługujemy na rejestrację? : oP
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: szww »

Ciamek pisze:Quaz napisał/a:
trzeba tam podać numer broszurki, 4 albo 5cyfrowy, numer zestawu nie pasuje, a żadnego innego numeru w całej książeczce nie ma

Może ten zestaw jest za tani i nie zasługujemy na rejestrację? : oP
jesli by byl zbyt tani, to nie dawaliby informacji na cala strone w instrukcji (chyba),
ale, ze problem z logowanie jest, postanowilem napisac do lego-service...

...wlasnie dostalem odpowiedz, ze przeslali moje uwagi do dzialu IT i odezwa sie jak tylko
beda wiedziec co jest nie tak :)... bede informowal na bierząco :)


PS.
ten sam klopot mialem z zestawami 7090, 7009, 7890
Ostatnio zmieniony 2007-06-07, 18:16 przez szww, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#14 Post autor: liwnik »

Model nie jest rewelacyjny, ale pewnie go kupie. Niektóre części mogą być przydatne, a do tego bardzo fajne są ludzki. Kolorystyka broni faktycznie nie jest najlepsza. Uważam, że przynajmniej broń powinna pozostać w takich kolorach jak kiedyś(bo powrót to starego koloru szarego jest już chyba niemożliwy).
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: szww »

Ciamek pisze:
Quaz pisze:trzeba tam podać numer broszurki, 4 albo 5cyfrowy, numer zestawu nie pasuje, a żadnego innego numeru w całej książeczce nie ma
Może ten zestaw jest za tani i nie zasługujemy na rejestrację? : oP
no i sie wyjaśniło...wlasnie distalem odpowiedz z Lego-direct, w skrócie chodzi o to,
że zestawy sa na tyle nowe, że jeszcze nie ma ich w systemie ;)
ale dla na to chyba i tak nie ma wiekszego znaczenia, bo jak wpisalem numer troche
starszego zestawu, to przy wyborze kraju nawet nie bylo Polski :(
a po wybraniu kraju jaki "inny" radośnie oznajmia, ze to na tyle jesli chodzi o pytania...


PS.
Dla chetnych oryginalny mail:
"Thanks for contacting with LEGO®Direct in regards of the LEGO® Survey.
We have received an answer from our colleagues in Denmark today. They have explained me that the Castle products are been launched not too long ago, therefore these codes have not been updated on the web site yet. We have sent them all the new details and the new Castle product line will be included soon. Thanks for letting us know about this. Please do not hesitate to contact with us again if you need something else.
Happy Building! "

ODPOWIEDZ