60052 Cargo Train

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
bear1984

#61 Post autor: bear1984 »

Dzięki za odpowiedzi. Rozumiem, że sam ciężar pociągu+tarcie kół może powodować jakieś cieche dźwięki ale ten jest wyraźnie cyfrowy - tzn. generowany przez głośniczek w motorze. Stąd moja obawa że może on sygnalizuje jakiś błąd.
Najlepiej by pewnie było gdybym nagrał video (ale to dopiero wieczorem będę mógł) i wtedy ocenicie czy panikuje czy rzeczywiście tak ma być.

ps. teraz mi się przypomniało, że na początku koła były dość ciasno założone i wtedy pociąg w ogóle nie jechał tylko wydawał ten właśnie sygnał (nawet gdy brałem go do ręki).
Ostatnio zmieniony 2015-01-09, 09:45 przez bear1984, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#62 Post autor: Waler »

bear1984, tak, potwierdzam to co przedmówcy. Każdy wózek napędowy tak piszczy. Ba nawet silniki PF piszczą. A co tak w nich piszczy to dowiem się dziś i Ci odpiszę :P
P.S
Obstawiam, że piszczy w nich elektronika. Bo sam silnik elektryczny konstrukcyjnie nie ma jak piszczeć. Ale wieczorem zapytam się elektronika co jest tego dokladnym powodem.
Ostatnio zmieniony 2015-01-09, 09:41 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#63 Post autor: yoshi82 »

Zwoje cewki silnika elektryczne drżą powodując dźwięk o wysokiej częstotliwości. Był ktoś kiedyś przy stacji WN/ŚN (wysokich/średnich napięć) tam są takie duże trafa i one też piszczą :) albo np. zasilacze implusowe jak wzrasta ich obciążenie, lub ulegają awarii.
Ostatnio zmieniony 2015-01-09, 10:11 przez yoshi82, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Łukasz

bear1984

#64 Post autor: bear1984 »

Panowie, nagrałem na szybko jak to u mnie wygląda

https://www.youtube.com/watch?v=nupoSoG ... e=youtu.be

- ten dźwięk słychać cały czas - najlepiej gdy lokomotywa stoi albo bardzo powoli jedzie - na video jest dość cicho ale w słuchawkach powinniście go usłyszeć - czy macie taki sam dźwięk i czy jesli tak to rozumiem, że jest ok i się nim nie przejmować?
(oczywiście jak kolejka jedzie szybciej to go nie słychać - zagłusza go miły odgłos szyn i kół;)

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1430
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#65 Post autor: Mestari »

Oj, bardzo głośne, też się chętnie dowiem czy to normalne. Jeśli tak, to trochę kicha :/

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#66 Post autor: Krzysiek »

Ale mnie kusi kupno tego zestawu, szukam tylko okazyjnej ceny. Najchętniej to bym ten zestaw 4w1 chciał :)
Mam tylko nadzieje ze te dzwięki które opisuje kolega opisuje nie są normalne w każdym pociagu z tego zestawu, bo raczej by mnie to denerwowało.

bear1984

#67 Post autor: bear1984 »

Wyglada na to ze to jest normalne - przegladam na Youtube filmiki i ten dzwiek równiez wystepuje
np. tu https://www.youtube.com/watch?v=r3bkJdcmva4
od ok 2:50 minuty

Zestaw 4w1 naprawde daje duze mozliwosci do zabawy;)

Grimlock
Posty: 18
Rejestracja: 2013-07-30, 22:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Grimlock_

 

#68 Post autor: Grimlock »

U mnie tez wydobywa się taki dźwięk na najniższym biegu. Koledzy powyżej opisali w jaki sposób powstaje - taka specyfika silników elektrycznych. Choć w przypadku lokomotywy "napędzanej" Dieslem brzmi to trochę dziwnie ;-)

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#69 Post autor: Waler »

Już wiem dlaczego silniki piszczą, jak działają oraz jak wieża podaje napięcie. Sprawdziłem z ojcem przebiegi napiecia na oscyloskopie. W najbliższych dniach jezeli mi sie uda to dodam do LugPol Wiki jak to działa.
Teraz mogę powiedzieć, że yoshi mia racje - to co piszczy to uzwojenia silnika. Wieża do silnika podaje zawsze 100% napięcia ale w przebiegach prostokątnych z częstotliwością 1000Hz (1ms). Więc do silnika biegnie 9V ale w różnych podstawach czasu odpowiednio do danego biegu na pilocie.
Co ciekawe w piku kiedy na cewkach wystepuje SEM zwrotne delta napiecia wychodzi ponad 17V!
Ale to jak mówię, wrzucę później zdjecia i film.

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#70 Post autor: yoshi82 »

Waler, profesjonalne podejście do problemu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 287
Rejestracja: 2008-01-21, 15:03
Lokalizacja: Toruń / Szkocja (obecnie)
brickshelf: andzia

 

#71 Post autor: Andzia »

Szkoda, ze kolejki maja tendencje do zwalniania i zatrzymywania sie na zakretach. Do tej pory myslalam, ze tylko moja kolejka (7898 Cargo Train Deluxe) ma takie wybryki a tu prosze. Troche szkoda bo bardzo sie czailam na ten zestaw.
Lego maniak - moja kolekcja

z braku laku wciskam kit

Awatar użytkownika
Seba_wse
Posty: 151
Rejestracja: 2011-06-30, 21:47
Lokalizacja: Kraina Gryfitów

#72 Post autor: Seba_wse »

Andzia pisze:Szkoda, ze kolejki maja tendencje do zwalniania i zatrzymywania sie na zakretach. Do tej pory myslalam, ze tylko moja kolejka (7898 Cargo Train Deluxe) ma takie wybryki a tu prosze. Troche szkoda bo bardzo sie czailam na ten zestaw.
Nie zauważyłem podobnych objawów. Śmigamy na eneloopach, torów elastycznych też trochę jest, osobówka wypada z torów na zakrętach ale w wersji ulepszonej już problem zniknął. Towarowy jest dobrze dociążony już fabrycznie, więc problem nie powstał, lub trasa - mniejsza pętla - nie pozwala aż tak się rozpędzić...

mazek84

#73 Post autor: mazek84 »

Posiadam ten zestaw w wersji 4w1 kupiłem za 800zł , uważam że takie sety są najbardziej opłacalne bo gdyby policzyć,za tą cene poskładałoby się samą elektronikę z torami, no może starczyłoby jeszcze na peron. Przygodę z pociągami rozpoczołem od zestawu 10219 szukałem gdzieś torów i napędu ale stwierdziłem że lepiej kupić gotowy zestaw w którym już to jest padło na 66405. Co do piszczenia to tak już jest , mam trzy napędy do pociągów PF i każdy piszczy, czasem skrzypią rownież koła od lokomotywy w wózku nie napędzanym (kwestia zbierającego się brudu) aczkolwiek jeden silnik który reklamowałem piszczał ale tak inaczej nie wiem jak to wyjaśnić jakby wózek dla dziecka z piszczącymi kółkami, coś było z nim nie tak bo sama lokomotywa z 60052 jeździła znacznie wolniej niż 10219 z wagonami i kontenerami. A jeżeli chodzi o inwestycje to zdecydowanie najbardziej opłaca się dokupywać zestawy limitowane np. 10219 cena 380 zł a teraz chodzą po 1000zł :)

Mam pytanie , gdzie kupujecie tory proste? Ceny na allegro 8-10 zł za sztuke to drogo, wychodzą drożej niż fabrycznie nowe 7499
Ostatnio zmieniony 2015-03-05, 12:33 przez mazek84, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#74 Post autor: Waler »

Jeżeli chodzi o tory proste to na chwilę obecną pozostaje polowanie na BLu albo allegro gdzie ktoś wyprzedaje większą kolekcję (choćby samych torów). Drugi sposób to załapać się do BOPa - w zeszłorocznej edycji tor prosty kosztował znacznie mniej niż na BLu. Poza niską ceną jest też możliwość kupna dowolnej liczby sztuk :)
Ostatnio zmieniony 2015-03-05, 13:26 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

mazek84

#75 Post autor: mazek84 »

Waler pisze: Drugi sposób to załapać się do BOPa -
?? przepraszam ale jestem tu nowy i nie rozumiem
Ostatnio zmieniony 2015-03-05, 12:59 przez mazek84, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ