[MOC] Pu13

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Pu13

#1 Post autor: wielkamucha »

Witajcie!
Lokomotywę tę popełniłem w półtora roku temu, pierwotnie w wersji 2-3-1, jednak wydawała mi się "niepełna" i trochę kombinując doszedłem do wniosku, że układ 2-4-1 będzie dużo lepszy. Tym bardziej, że urzekł mnie pierwowzór, Pu29, który wydaje mi się dużo ładniejszy od np. Pm36 czy innych konstrukcji z 3 osiami napędnymi (pewnie niektórzy będą mnie chcieli za to wychłostać, ale trzymam się swojej wersji:).

Model powstał pod wpływem zestawu Emerald Night i pierwotnie nawet był budowany w oparciu o jej instrukcję, ale ostatecznie konstrukcja kotła (nie udało mi się zdobyć innych klocków) sprawiła, że przerobiłem zupełnie całość, zostawiając tylko niezmieniony układ tłoków i wiązarów.

Zdjęcia robiłem już jakiś czas temu i w trochę "partyzanckich" warunkach i nie jestem z nich zadowolony. Do tej pory fotografowałem tradycyjne modele plastikowe i praca z błyszczącymi, silnie odbijającymi światło powierzchniami niespecjalnie mi wychodzi. Nie wiem też czy wyeksponowałem, interesujące z Waszego punktu widzenia, detale - ta praca to mój debiut na LUGPol-u. Dlatego piszcie co jest nie tak, w razie czego postaram się niedługo zrobić nowe zdjęcia.
Aha, jeszcze jedna sprawa - do tej pory korzystałem z photobucket'a i wystarczał on na moje potrzeby. Obecne zdjęcia są umieszczone na nim - czy może tak pozostać, czy też konieczne jest jednak wrzucanie tego na BS? I czy mogę dawać w postach miniaturki, prowadzące do większych (niż 800x600) zdjęć?

Pozdrawiam,
wielkamucha

Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-01-16, 19:08 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K^3
Posty: 180
Rejestracja: 2011-06-11, 19:55
Lokalizacja: Gdańsk / Tokio

#2 Post autor: K^3 »

Bardzo fajna rzecz. A jest jakiś napęd? Czy te 4 sprzężone koła nie dobrze wchodzą w zakręty i nie wykolejają się?
wielkamucha pisze:Model powstał pod wpływem zestawu Emerald Night i pierwotnie nawet był budowany w oparciu o jej instrukcję

Nie jesteś jedyny. Tak samo było z moją pierwszą lokomotywą, która czeka na sesję fotograficzną.
wielkamucha pisze:czy też konieczne jest jednak wrzucanie tego na BS
Na BS ostatnio ciężko się zarejestrować. Nie dochodzą maile potwierdzające. Chyba, że coś się zmieniło.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: wielkamucha »

Napędu nie ma, bo nie dysponuję żadnym (na razie).
Konstrukcja samego parowozu uniemożliwia zamontowanie napędu bezpośrednio w nim, można natomiast zrobić to w tendrze - wózki budowałem tak, aby tylny wózek można było zastąpić standardowym wózkiem silnikowym z zestawów RC, pudełko z bateriami i odbiornik chowając w tendrze - ale przyznam, że z braku tych elementów nie przetestowałem, jak by się to sprawowało w rzeczywistości.

Parowóz wpisuje się w standardowy łuk typowych torów RC bez większych problemów (koła osi 2 i 3 są bez kołnierzy), ale ze wspomnianych wyżej przyczyn nie sprawdziłem, jak z "gładkością" jazdy.
leń pisze:Nie jesteś jedyny. Tak samo było z moją pierwszą lokomotywą, która czeka na sesję fotograficzną.
Hehe, Szmaragdowa Noc urzekła chyba wielu...

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#4 Post autor: ELEMENT »

Ładna, ładna.

Zmieniłbym kilka detali stylistycznych, ale też nie wiem jakim zasobem dysponowałeś - gryzą mnie troszkę jasne axle w osiach kół, te przeogromne światła (masz jakieś fotki pierwowzoru żeby można było sobie porównać?), standardowy pług...

No i te wszechobecne study - powiem Ci, że nawet by pasowały gdybyś studowy zrobił również dach lokomotywy, a tak część jest gładka, a część nie do końca i ma się wrażenie takiej niejednorodności.

Ogóle wrażenie jednak super! czekamy na jakieś wagoniki :)
Ostatnio zmieniony 2015-01-16, 20:08 przez ELEMENT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

Re: Pu13

#5 Post autor: CamelXP »

wielkamucha pisze:...Pu29, który wydaje mi się dużo ładniejszy od np. Pm36
Czuj się wychłostany bluźnierco ;)
wielkamucha pisze: Aha, jeszcze jedna sprawa - do tej pory korzystałem z photobucket'a i wystarczał on na moje potrzeby. Obecne zdjęcia są umieszczone na nim - czy może tak pozostać, czy też konieczne jest jednak wrzucanie tego na BS?
Może być też https://www.flickr.com/
wielkamucha pisze: I czy mogę dawać w postach miniaturki, prowadzące do większych (niż 800x600) zdjęć?
Jak najbardziej.

Gratuluję debiutu i witaj na forum :)
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#6 Post autor: Maciej Drwięga »

No więc dwie rzeczy mnie dzisiaj rano ucieszyły:
1. coś się dzieje w dziale Trains na LP - huraaa!
2. to jeden z lepszych polskich MOCy jeśli chodzi o parowozy.

To, co mi się podoba, to że wygląda dość solidnie i nie będzie się rozpadał przy byle dotknięciu. Dobrze to wróży, bo wsadzając napęd do tendra model dużo zyska.
Mi te duże światła nie przeszkadzają (choć lepsze były by takie jak reflektor tutaj: https://www.flickr.com/photos/maciej_dr ... 112637187/ ). Bardziej drażnią standardowe bufory, które po prostu nie pasują.
Study - akurat w parowozie one tak nie drażnią. To, skąd bym się ich pozbył to podest u podstawy kotła i silniki. Reszta jest OK, dodaje charakteru.

Fajny, udany debiut, domagam się więcej polskiego taboru :)
Ostatnio zmieniony 2015-01-17, 08:10 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: wielkamucha »

Koledzy,
Na początek małe wyjaśnienie - pisząc o Pu29 "pierwowzór" wprowadziłem trochę zamieszenia. Mój wytwór jest swego rodzaju "wariacją na temat" niż kopią oryginału, stojącego jeszcze niedawno w skansenie Muzeum Kolejnictwa w W-wie (nie wiem, jak jest obecnie). Prawdziwy parowóz był swoistym punktem wyjścia, przy budowie czerpałem zarówno ze zdjęć Pu29, jak i Pm36 czy Ty2. Moja lokomotywa to taki misz-masz, nie mający odpowiednika w rzeczywistości. Po prostu - zawsze chciałem mieć model parowozu z tendrem:)

Jeśli chodzi o reflektory, to wzorowałem się na klasycznych polskich "lustrzankach" (chyba tak są nazywane), będących swoistą wizytówką maszyn PKP od kilkudziesięciu lat (ich wielkość związana była ponoć z faktem, że pierwotnie były to lampy naftowe lub karbidowe). Przyznam, że urzekają mnie swoją urodą i mój parowóz musiał mieć takie same. A co do wielkości - załączam zdjęcie tendra Pu29, jakie wykonałem w 2013 roku w Muzeum Kolejnictwa. Proponuję porównać wielkość reflektorów ze zderzakami (są naprawdę niewiele mniejsze), a widziałem na niektórych modelach na Forum, że część z Was robiła zderzaki właśnie z takich "talerzyków"...
Obrazek

Jasnoszare ośki są po prostu skopiowane z instrukcji Emerald Night (w pewnym momencie budowałem prosto z PDFa z instrukcją) i mogę je zmienić na czarne bez problemu. Choć wydaje mi się, że takie też mają swój urok...

Dach pierwotnie miał być właśnie z płytek ze studami, ale udało mi się kupić te łukowate slopy i zrobiłem w takim wariancie. Po prawdzie, to chciałem zbudować zestaw możliwie najbardziej przypominający klasyczny, "prawdziwy" zestaw "fabryczny", jaki mogłaby wypuścić sama firma LEGO. Miał on maksymalnie zachować funkcjonalność typowych zestawów Trains RC, stąd też zastosowanie standardowego pługu i sprzęgu magnetycznego - do tej lokomotywy można podłączyć każdy wagon serii RC czy 9V - z obu stron.
Swoją drogą, przypatrzcie się zdjęciom polskich parowozów - z reguły mają one małe pługi/zgarniacze nad każdą szyną - takie same jak we współczesnych elektro- czy spalinowozach. Dlatego wydaje mi się, że użycie takiego standardowego pługu od elektrowozu jest uzasadnione...

Dla mnie największy urok mają zestawy z lat 85-2000, oparte głównie na klockach i płytkach ze studami, ale posiadające też już inne, gładsze, bardziej finezyjne klocki (seria Legoland - ach, co to były za czasy...). Stąd tyle tu studów, ale też i walców, łuków, prętów. Ja po prostu lubię taką różnorodność - dla odmiany, nie bardzo do mnie przemawia moda na budowle "gładkie", ze schowanymi studami - dla mnie są takie... "nie-Lego" :)))

Uff, rozpisałem się - mam nadzieję, że nie poirytowałem Was swoimi wypocinami.
CamelXP - oficjalnie czuję się wybatożony :D

bzzz-bzzz

[edit]
Maciej Drwięga pisze: skąd bym się ich pozbył to podest u podstawy kotła i silniki
Silniki rzeczywiście przydałoby się wygładzić, popracuję nad tym. A podest? Chodzi Ci o połączenie podestów wzdłuż kotła (tych o szerokości 2 studów) z budką maszynisty czy o same podesty robocze? Całość miała być jak najbardziej wytrzymała mechaniczne (i właśnie "nie rozlecieć się") i chodziło mi o usztywnienie konstrukcji (oba wspomniane elementy są elementami pracującymi, więc zależało mi na tym, aby każda z nich była pojedynczym elementem - a nie miałem nic innego, czym mógłbym je zastąpić).

Nad zderzakami pokombinuję, muszę tylko wymyśleć, jak zamocować sprzęg magnetyczny, aby wszystko trzymało się należycie.

Po prawdzie, to bardziej taka zabawka dla trochę starszych, niż prawdziwy model :)
Ostatnio zmieniony 2015-01-17, 08:38 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: SERVATOR »

/Nie znam się na pociągach więc proszę o wybaczenie jeżeli dokonuję jakiejś profanacji./
Twój MOC od razu skojarzył mi się z pociągiem, który stoi w Szymbarku w Muzeum Sybiraka.

Obrazek

Jest zgrabny i pełen detali. I dobrze, że ma study. Przynajmniej widać, że to klocki. :)
Dobra robota! Czekam na więcej.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#9 Post autor: Maciej Drwięga »

wielkamucha pisze:A co do wielkości - załączam zdjęcie tendra Pu29, jakie wykonałem w 2013 roku w Muzeum Kolejnictwa. Proponuję porównać wielkość reflektorów ze zderzakami (są naprawdę niewiele mniejsze), a widziałem na niektórych modelach na Forum, że część z Was robiła zderzaki właśnie z takich "talerzyków"...
Nie upieraj się, kiedy ludziska Ci podpowiadają. Wysłuchaj, możesz zrobić po swojemu lub rozważyć propozycje - taka jest natura tego forum.
Tak, z braku laku i problemów z czymś pośrednim pomiędzy wymiarami 2x2 a 1x1 używa się albo w tą, alby w drugą stronę przekombinowanych rzeczy. W tym wypadku garnki z wsadzonym białym i trans clear 1x1 w środek wydaje się być lepszy. Po prostu :)
wielkamucha pisze:A podest? Chodzi Ci o połączenie podestów wzdłuż kotła (tych o szerokości 2 studów)
Tak, o te :)
wielkamucha pisze:Nad zderzakami pokombinuję, muszę tylko wymyśleć, jak zamocować sprzęg magnetyczny, aby wszystko trzymało się należycie.
Płytka 2x3 z zaokrąglonym jednym końcem z dziurą w środku - bez problemu wsadzisz w to sprzęg starego typu.
Po prawdzie, to bardziej taka zabawka dla trochę starszych, niż prawdziwy model :)

Etam. Zaraz zrobisz drugą wersję a potem postanowisz, że fajnie by go było dopasować do czegoś istniejącego. Każdy na początku się wzbrania ;)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: wielkamucha »

Maciej Drwięga pisze:Nie upieraj się, kiedy ludziska Ci podpowiadają. Wysłuchaj, możesz zrobić po swojemu lub rozważyć propozycje - taka jest natura tego forum.
Tak, z braku laku i problemów z czymś pośrednim pomiędzy wymiarami 2x2 a 1x1 używa się albo w tą, alby w drugą stronę przekombinowanych rzeczy. W tym wypadku garnki z wsadzonym białym i trans clear 1x1 w środek wydaje się być lepszy. Po prostu :)
Eee... raczej tłumaczę się niż upieram... :) Tylko krowa ponoć nie zmienia zdania :) Przyznam, że te garnki trochę mnie zaciekawiły i może rzeczywiście byłoby to lepsze rozwiązanie. Masz może nr katalogowy tego garnuszka? Albo zestawu w którym on występuje?
Maciej Drwięga pisze:Płytka 2x3 z zaokrąglonym jednym końcem z dziurą w środku - bez problemu wsadzisz w to sprzęg starego typu.
Hmmm... Po prawdzie, to takiej kombinacji już próbowałem w trakcie budowy lokomotywy, ale coś mi wtedy nie wychodziło. Muszę przywieźć ciuchcię do domu i pokombinować...
SERVATOR pisze:Twój MOC od razu skojarzył mi się z pociągiem, który stoi w Szymbarku w Muzeum Sybiraka.
Jeśli dobrze widzę, to właśnie Ty2 (czyli tzw. Kriegslokomotive) - jedna z moich inspiracji przy budowie :)

Dziękuję za wszystkie wpisy i komentarze. Fajnie, że parowozik się podoba:)
ELEMENT, wagonik na razie jest jeden i nie bardzo mnie zachwyca, ale pokombinuję. Chciałem zrobić jakiś osobowy, adekwatny epokowo (np. jakiś boczniak lub coś innego z pomostami), ale z braku klocków (i funduszy) skończyło się na węglarce...

pozdrawiam Was,
wielkamucha

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#11 Post autor: Maciej Drwięga »

wielkamucha pisze:Masz może nr katalogowy tego garnuszka? Albo zestawu w którym on występuje?
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4529
Żeby się w środku round plate 1x1 trzymał, trzeba go małą gumką owinąć albo trzema warstwami (najlepiej) białej naklejki okręcić i już.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

bear1984

#12 Post autor: bear1984 »

jedna z fajniejszych lokomotyw jaką widziałem. Gratulacje!

Awatar użytkownika
duur
Posty: 67
Rejestracja: 2013-06-28, 13:39
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: duur »

mnie się podoba! nie przeszkadza odejście od dokładnego odwzorowania... dzięki temu ma swój urok, właśnie tę "zabawkową" nutę. tender razi troszkę studami względem "łysiny" parowozu. chociażby górną krawędź zakafelkowałbym :--P

ODPOWIEDZ