Regulamin i poradnik video recenzji

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

Regulamin i poradnik video recenzji

#1 Post autor: Jarząb »

Poniżej znajduje się krótki regulamin dotyczący recenzji video i poradnik dotyczący ich tworzenia. Jedno i drugie autorstwa KUKUSa. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem, jeśli chcesz, aby Twoja recenzja mogła brać udział w Lidze Recenzentów. Natomiast poradnik zawiera wiele ciekawych wskazówek, polecam jego lekturę.

Skrócony regulamin recenzji video:
1. Autor recenzji powinien być właścicielem filmów/zdjęć użytych w video. W przeciwnym razie konieczne jest wspomnienie o rzeczywistym autorze.
2. Video powinno być dobrej jakości (720p w zupełności wystarczy).
3. Finalna zawartość materiału zależy od kreatywności jej autora. Powinna jednak zawierać takie elementy, jak dane techniczne (cena, rok produkcji, ilość klocków), przedstawienie modelu i pokazanie jego funkcjonalności.
4. Modele alternatywne są mile widziane, ale nie są niezbędne w recenzji.
5. Materiał video powinien odzwierciedlać rzeczywisty stan klocków.

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

Dekalog video-recenzenta by KUKUS

#2 Post autor: Jarząb »

Dekalog video-recenzenta:

I. Sprzęt i niezbędne oprogramowanie

1. Dobry sprzęt to podstawa. Nie musi być on od razu drogi i bardzo profesjonalny - wystarczy dobry aparat cyfrowy z możliwością nagrywania filmów. Warto jednak przed kupnem sprawdzić, czy ma on funkcję makro (zbliżenie na detale) i czy umożliwia nagrywanie przynajmniej w jakości 720p i z obrazem 16:9 (obecnie można sobie przełączać między trybem 4:3, a 16:9).

Oprócz tego warto zainwestować w:
- statyw - recenzja z trzęsącym się obrazem jest jednym z gorszych grzechów video-recenzenta - jeśli nie musicie, starajcie się tego unikać!
- dodatkowe oświetlenie - przy czym to wcale nie musi być nie wiadomo jak drogi sprzęt. Niektórzy z powodzeniem wykorzystują lampy biurkowe i jakość materiału wychodzi świetna. Oczywiście dużo też zależy od tego, jak duży jest recenzowany przez nas model. Generalnie - staramy się unikać niepotrzebnego cienia.

Pamiętajmy, że im nagrany przez nas materiał jest lepszy , tym potem mniej pracy czekać nas będzie w postprodukcji!

2. Jakość nagrania. Zawsze warto zadbać o to, aby jakość video była możliwie jak najlepsza. Nie należy jednak przesadzać! Pamiętajmy, że im lepsze video, tym wygenerowany zostanie większy plik.

Kilka uwag:
- jakość 720p powinna w zupełności wystarczyć, aby móc ładnie zaprezentować detale modelu.
- możliwość nagrywania w trybie obrazu 16:9 (dzięki temu pozbędziemy się tych "pasków" po bokach)

3. W porę zadbaj o archiwizację swoich materiałów! Trzymanie całości na komputerze nie tylko spowolni jego pracę, ale w przypadku awarii może się wiązać z utratą danych, a co za tym idzie - naszym czasem i cennymi materiałami, których być może już nigdy nie nadrobimy.
- Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w zewnętrzny dysk pamięci, na który co jakiś czas będziemy zgrywać dane. Już kilka razy przekonałem się na własnej skórze, że jego zakup był jedną z moich lepszych inwestycji.
- dane można zgrywać też na inne nośniki, takie jak choćby płyty DVD, przy czym istnieje spore ryzyko, że po paru latach ciężko będzie odczytać płytę (dane co jakiś czas trzeba zgrywać na nowe nośniki). Problem może leżeć też w samym odtwarzaczu.

4. Oprogramowanie. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych, ale płatnych programów (jak np. Sony Vegas czy Adobe Premiere). Darmowe oprogramowanie wiąże się często z pewnymi ograniczeniami/niedociągnięciami, ale jest kilka pozycji, o których warto wiedzieć:
- Windows Movie Maker Live - w przeciwieństwie do swojego poprzednika jest dużo stabilniejsza i pozwala na montaż video wysokiej jakości. Sam montaż nie jest może jakoś specjalnie zaawansowany, ale dla osób początkujących (i nie tylko, sam wciąż go używam!) jest jak najbardziej wskazany.
- VSDC Free Video Editor - kolejna ciekawa pozycja na Windowsa. Edytor ten jest troszkę bardziej skomplikowany i montaż filmu w nim nie należy do najprzyjemniejszych, ale w sytuacji, gdy trzeba poprawić kontrast/ostrość/barwienie klipów filmowych jest błogosławieństwem! Można też robić tak, że w VSDC poprawi się video, a potem zaimportuje do Movie Makera celem montażu. Ograniczenie: zastosowanie tylko niekomercyjne
- KdenLive - tym razem propozycja dla posiadaczy Linuxa. Program jest darmowy, ale rozwijany przez całą społeczność i oferuje wiele ciekawych funkcji - właściwie to chyba można już go porównać do programów komercyjnych pokroju Sony Vegasa. Poza operacjami poprawy obrazu, jakie oferuje VSDC, KdenLive umożliwia np. przerobienie video nagranego na greenscreenie. Ograniczenia - jak na darmowy program przystało niektóre funkcje nie zawsze działają tak, jak powinny. Dobrze też mieć podstawową wiedzę dotyczącą Linuxa.

Dobrze jest też wyposażyć się w jakiś program do edycji dźwięku. Dobrym przykładem może tu być darmowy Audacity.


II. Zasady tworzenia recenzji.

1. Przed nagrywaniem zapoznaj się dokładnie z modelem. Czasami bardzo pomocne może być przygotowanie sobie tekstu, albo chociaż najważniejszych punktów - dzięki temu w trakcie nagrania przekażecie naprawdę kluczowe informacje. Możliwe jest też dogrywanie narracji w trakcie montażu (np. za pomocą Audacity), ale przy montażu wymagana jest potem dodatkowa precyzja.

Niektóre recenzje zamiast narracji wykorzystują połączenie napisów z ciekawą muzyką. O ile z napisami sprawa jest raczej prosta, o tyle przy wyborze muzyki trzeba koniecznie pamiętać o respektowaniu praw autorskich ich twórców - bez tego ryzykujecie, że ktoś się przyczepi do Waszego video.

Stron, z których można pobrać legalną, darmową muzykę jest dużo. Osobiście polecam:
- http://incompetech.com/ - strona Kevina McLeoda z darmową muzyką, którą można wykorzystać w filmach
- biblioteka muzyki na YT - w ramach serwisu Youtube dostępna jest biblioteka różnych utworów muzycznych, które można pobrać i wykorzystać w filmie

Mieszanie muzyki z głosem jest też często praktykowane, gdyż fajna muzyka może nieco ożywić materiał video, jednakże trzeba uważać, aby nie zagłuszyła ona narracji.

2. Staraj się, aby materiały video nie trwały za długo. Szansa, że ktoś do końca obejrzy 40-minutową recenzję jest niewielka. 5-6 minut przeważnie wystarcza.
3. Nie zapomnij o podaniu najważniejszych danych, takich jak liczba klocków, rok produkcji czy cena zestawu!
4. Nie opisuj zbyt długo opakowania/instrukcji. Staraj się skupić na modelu (wygląd, funkcjonalność itd.). Mile widziane są różne smaczki, jak np. porównania z innymi zestawami czy przedstawienie starszych modeli.
5. Modele alternatywne - jeśli model takie posiada - postaraj się również pokazać.
6. Staraj się, aby po poprawkach materiał odzwierciedlał rzeczywisty stan klocków.
7. Po zmontowaniu i zapisie filmu warto obejrzeć go kilka razy celem wyeliminowania niedoskonałości.


Wskazówki:
- oprócz samego video warto zastanowić się nad zrobieniem kilku zdjęć modelu. Zdjęcia mogą się przydać np. gdy w trakcie montażu okaże się, że spora część video jest nie do odratowania.

Tytułem uzupełnienia poradnika:
Jarząb pisze:możliwość nagrywania w trybie obrazu 16:9 (dzięki temu pozbędziemy się tych "pasków" po bokach)
Tutaj tylko wyjaśnię, że chodzi o rozdzielczość 1280×720.

Oczywiście filmy mogą być wyższej jakości (skoro istnieje taka możliwość, to czemu z niej nie skorzystać?), problem pojawia się dopiero, gdy na dysku zaczyna brakować miejsca (recenzje video mają niestety to do siebie, że szybciej "zapychają dysk", niż zwykłe recenzje). Tak że myślę, że tak naprawdę to od nas zależy, jaką rozdzielczość przyjmiemy - ważne tylko, żeby końcowe video było dobrej jakości. Końcowy widz i tak wybierze jakość, jaka mu najbardziej odpowiada/zależną od szybkości łącza internetowego.


Być może w recenzji powinno się znaleźć co-nieco odnośnie kodeków i wykorzystywanych formatów filmowych, ale przyznam, że sam w tym momencie orłem nie jestem i preferuję zabawę w eksperymentowanie.

Zwykle materiał nagrywam w formacie mp4, bo jest on zjadliwy przez Movie Makera Live, poza tym - stosunek jakości do zajętości na dysku jest jak najbardziej pozytywny, ale mam też pewne doświadczenia z AVCHD (*.MTS, *.m2ts) - jakość jeszcze lepsza, ale plik jest większy i w programie trudniej się na nim pracuje (Movie Maker też go otworzy, ale potem montaż jest niefajny). Być może warto zrobić jakieś porównanie, np. nagrać minutę video i zobaczyć, jakie są różnice między poszczególnymi materiałami.

Zawsze gotowy AVCHD można przekonwertować a MP4 - w tym celu używałem kiedyś DVDVideoSoft Free Studio, ale od ponad pół roku przesiadłem się na Freemake Video Converter i w zasadzie wszystko działa jak natura chciała.


To, co mi przychodzi do głowy, co można by jeszcze zawrzeć w poradniku to jakieś przykładowe recenzje video - myślę, że Sariel ma tu dobre pole do popisu :) To chyba lepsze, niż próba stworzenia jakiegoś jednego szablonu.
Jeżeli widzieliście jakieś ciekawe recenzje video, to byłoby fajnie, gdybyście podlinkowali to i owo, żeby była większa różnorodność.


Podobnie rzecz się ma z muzyką do filmów - stron, z których można ją pobrać jest wiele i byłoby fajnie podać jeszcze kilka pozycji.

Teraz to wszystko ode mnie, jak coś mi jeszcze strzeli do głowy to o tym napiszę ;)
Ostatnio zmieniony 2015-01-16, 23:24 przez Jarząb, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ