[WIP] Żuraw mobilny Liebherr LTM 1500-8.1

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#166 Post autor: BONBINI »

M_longer pisze:Ale dwa lifty łączone płytkami mają odrobinę luzu po bokach, bo dwie płytki + liftarm są niższe od dwóch płytek i bricka.
Żbik pisze:Można też nie dawać bricka, tylko samymi płytkami i kaflem to zrobić, wtedy połączenie będzie mocniejsze.
Dzięki - jutro wypróbuję oba sposoby :-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#167 Post autor: Pietruch »

A już chciałeś rezygnować i iść na łatwiznę, nieładnie! ;)
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#168 Post autor: BONBINI »

Broń Boże, przecież napisałem, że jeszcze przy tym przysiądę ;-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Arbaal
Posty: 12
Rejestracja: 2014-09-07, 12:19
Lokalizacja: Kraków - Alwernia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#169 Post autor: Arbaal »

Jak wyglądają prace nad Żurawiem? Trochę chyba ciszej ostatnio.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#170 Post autor: BONBINI »

Arbaal pisze:Trochę chyba ciszej ostatnio.
Prace nad żurawiem przerwane na miesiąc z powodów wyższych.
Niedługo czeka mnie przeprowadzka,a w zeszłym tygodniu włożyłem 1100zł w naprawę auta.
Czasami tak bywa :-(
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#171 Post autor: AOW »

BONBINI, znalazłem coś takiego, może Cię zainteresuje nad dalszymi pracami :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#172 Post autor: Bricksley »

A tutaj w zasadzie cały temat o powyższym żurawiu, nawet chyba Longer go kiedyś linkował.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#173 Post autor: ELEMENT »

AOW pisze:BONBINI, znalazłem coś takiego, może Cię zainteresuje nad dalszymi pracami :)

Obrazek
W sensie, że ma sobie zrobić murzynka? :D

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#174 Post autor: BONBINI »

AOW pisze:BONBINI, znalazłem coś takiego, może Cię zainteresuje nad dalszymi pracami :)
Karol pisze:A tutaj w zasadzie cały temat o powyższym żurawiu, nawet chyba Longer go kiedyś linkował.
Dziękuję za materiały żeby złapać natchnienie. Ciężko mi teraz znaleźć czas na klocki, choć bardzo mnie już korci. Do budowy mojego żurawia mam masę różnych zdjęć, linków, rozwiązań konstrukcyjnych z Lego. Przejrzałem mnóstwo stron i różne fora. Mam tego tak dużo, że założyłem specjalne podfoldery odnoszące się do poszczególnych podzespołów. Zajmuje mi to prawie 1GB na dysku :-)

Ostatnio dużo myślę nad obrotnicą, żeby była w miarę małej średnicy do 15 studów i zbudowałem coś na wzór tego:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-02-11, 14:43 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#175 Post autor: JK »

Moim zdaniem to rozwiązanie nie spełni swojego zadania. Nadal będzie występowało tarcie pomiedzy osiami, na których zamocowane są rolki, a otworami, w których je zamocowano. W łożysku, rolki lub kulki powinny znajdować sie pomiędzy dwoma powierzchniami, z ktorymi mają kontakt i po których mogą się swobodnie toczyć.

Pozdrawiam.

PS. A w zasadzie rolki się do tego nie nadają ze wzgledu na różnice prędkości liniowej dla średnic wyznaczonych przez ich brzegi. W efekcie nadal mamy tarcie pomiedzy powierzchnią rolki a płaszczyzną, po której mają się toczyć.
Ostatnio zmieniony 2015-02-11, 16:19 przez JK, łącznie zmieniany 1 raz.

Cieślu
VIP
Posty: 1263
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#176 Post autor: Cieślu »

JK pisze:Moim zdaniem to rozwiązanie nie spełni swojego zadania. Nadal będzie występowało tarcie pomiedzy osiami, na których zamocowane są rolki, a otworami, w których je zamocowano. W łożysku, rolki lub kulki powinny znajdować sie pomiędzy dwoma powierzchniami, z ktorymi mają kontakt i po których mogą się swobodnie toczyć.

Pozdrawiam.

PS. A w zasadzie rolki się do tego nie nadają ze wzgledu na różnice prędkości liniowej dla średnic wyznaczonych przez ich brzegi. W efekcie nadal mamy tarcie pomiedzy powierzchnią rolki a płaszczyzną, po której mają się toczyć.
Takie zjawiska będą występować, ale rozwiązanie tutaj zaproponowane redukuje dość znacznie tarcie wewnętrzne obrotnicy, które generuje największe opory ruchu. Tarcie toczne jest korzystniejsze od ciernego, a tarcie między osią a otworem nie będzie tu miało ogromnego znaczenia bo rolki nie będą mieć dużych odchyleń od osi obrotu. Co jednak ważniejsze, rozwiązanie pokazane na zdjęciu zapobiega rozerwaniu obrotnicy ( przy dużych konstrukcjach możliwemu) w wyniku niestabilnej pracy i działaniu na nią momentów pochodzących od ramienia. Inaczej tego nie da się zrobić, chyba że z zastosowaniem piłeczek. Niestety, przy budowaniu z Lego trzeba iść na jakieś kompromisy :)
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#177 Post autor: JK »

Jednak różnica pomiędzy średnicą wewnętrzną a zewnetrzną nadal generuje tarcie cierne, tym większe im większa ta różnica, czyli im szersza rolka. Rolka tak naprawdę nie może sie swobodnie toczyć po okręgu.
Ostatnio zmieniony 2015-02-11, 17:00 przez JK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#178 Post autor: BONBINI »

JK pisze:Jednak różnica pomiędzy średnicą wewnętrzną a zewnetrzną nadal generuje tarcie cierne, tym większe im większa ta różnica, czyli im szersza rolka. Rolka tak naprawdę nie może sie swobodnie toczyć po okręgu.
Te zdjęcia wkleiłem tylko poglądowo. U mnie rolki z okrągłych bricków 2x2 chcę zastąpić kołami pasowymi, które są wąskie i efektu tarcia nie będzie w tak dużym stopniu. Zgadzam się, że kulki byłyby idealne, ale ciężko coś takiego zbudować z Lego przy założeniu, że wymiary łożyskowania obrotnicy mają być kompaktowe.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#179 Post autor: piotrek839 »

Cieślu pisze:Co jednak ważniejsze, rozwiązanie pokazane na zdjęciu zapobiega rozerwaniu obrotnicy ( przy dużych konstrukcjach możliwemu) w wyniku niestabilnej pracy i działaniu na nią momentów pochodzących od ramienia.
Nie dostrzegam niczego co by zapobiegało rozerwaniu obrotnicy, ale są standardowe rolki poprawiające jej właściwości :)
Cieślu pisze:Inaczej tego nie da się zrobić, chyba że z zastosowaniem piłeczek.
Wzmocnioną obrotnicę da się zrobić, ale w tym MOCu może nie być na nią miejsca :)

Cieślu
VIP
Posty: 1263
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#180 Post autor: Cieślu »

piotrek839 pisze:
Cieślu pisze:Co jednak ważniejsze, rozwiązanie pokazane na zdjęciu zapobiega rozerwaniu obrotnicy ( przy dużych konstrukcjach możliwemu) w wyniku niestabilnej pracy i działaniu na nią momentów pochodzących od ramienia.
Nie dostrzegam niczego co by zapobiegało rozerwaniu obrotnicy, ale są standardowe rolki poprawiające jej właściwości :)
Cieślu pisze:Inaczej tego nie da się zrobić, chyba że z zastosowaniem piłeczek.
Wzmocnioną obrotnicę da się zrobić, ale w tym MOCu może nie być na nią miejsca :)
Weź obrotnicę, utwierdź ją a potem doczep metrowe ramię i przyłóż siłę. W wersji bez rolek cały moment będzie musiała przenieść obrotnica i w pewnym momencie góra oddzieli się od dołu. Z rolkami po pierwsze będzie mniejsze ugięcie, po drugie rolki będą pracować na ściskanie i przeniosą lwią część obciążenia. Do piłeczek trzeba chyba kół z Hellfire droida.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

ODPOWIEDZ