Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Makieta górsko-kolejowa "dwa mosty"
Autor Wiadomość
solic 
Technic/Trains

Wpisy: 376
Wysłany: 2015-05-13, 20:39   [MOC] Makieta górsko-kolejowa "dwa mosty"

00 by solic -, on Flickr

Przedstawiam makietę górsko-kolejową dwa mosty.

Kiedyś popełniłem takiego oto MOCa. Tamta praca już dawno jest w częściach, ale sentyment pozostał i chciałem wrócić do tematu górskiego. A przy okazji chciałem połączyć tematykę górską z kolejową i tak powstała ta nieduża makieta.

Budowa trwała około 4 miesiące, co uważam za duży sukces, ale głównie dlatego, że już wcześniej miałem zgromadzoną większość budulca i nie musiałem budować w cyklu od dostawy do kolejnej dostawy z BLa:)
Spora część ciemnoszarych bricków pochodzi z odzysku, po obniżeniu kopalni. BURPy, LURPy i Rock Panele, a także trochę ciemnoszarych skosów miałem nagromadzone od kilku lat i grzecznie czekały na odpowiednie wykorzystanie.
Ponadto już od dawna miałem zbudowany kamienny most, ale taki samotny nie prezentował się zbyt ciekawie, dlatego chciałem go jakoś „ubrać” w odpowiednie otoczenie.
Tak więc makieta jest efektem tego co chodziło za mną od kilku lat.

Parę ogólnych zdjęć:

Most, a na nim wagon motorowy (lub jak kto woli szynobus) serii M 152.0 (810). Przy okazji kilka słów o nim: Model jest w skali około 1:44. Wagony te produkowane były w Czechosłowacji przez Vagónka Studénka w latach 1975–1982. Napędzane były silnikiem wysokoprężnym LIAZ ML 634 o pojemności 11940 cm3. Posiadały 55 miejsc siedzących oraz WC. Informacje na temat pierwowzoru
Mam zbudowany jeszcze bardzo podobny wagon doczepny Btax780. Mam nadzieję, że oba doczekają się odrębnej prezentacji.

Chata:

Skrzyżowanie szlaków i kapliczka:

Drugi most:

Szlak na szczyt, który prawdę mówiąc jest trochę „nie z tej bajki”. Mamy tu system ubezpieczeń charakterystyczny dla polskich lub słowackich gór piętra turni, a tam pociągi raczej nie jeżdżą:) Gdyby trzymać się bardziej czeskiego umiejscowienia akcji, czyli okolic Czeskiego Raju, Karkonoszy czy Czesko-Saksońskiej Szwajcarii to na taką turnię powinien prowadzić szlak z pełnym zestawem drabin, barierek + schodki wykute w skale. Ewentualnie mogłaby się w takim miejscu znaleźć via ferratka, gdyby założyć, że rzecz dzieje się w niemieckiej części Saksońskiej Szwajcarii.
Mam nadzieję, że wybaczycie mi tę drobną niekonsekwencję.

Wracając do szlaku: patrząc z dołu wygląda stromo...

...ale jak się wejdzie wyżej to z góry nie wygląda tak strasznie:

A jak już wejdzie się na szczyt to można podziwiać i fotografować piękne widoki:)

Cała galeria będzie tutaj: http://www.brickshelf.com...ry.cgi?f=556165

I lekko okrojona na flickrze: https://www.flickr.com/ph...157652287472580

Dodam, że makietę można aktualnie oglądać na wystawie ZT w Chorzowie.

Dziękuję za uwagę.

PS. jeśli praca bardziej pasuje do tu i teraz niż do stalowych szlaków to proszę o przeniesienie.

Stelario 
VIP

Wpisy: 1784
Wysłany: 2015-05-13, 21:04   

A ta makieta to się nie powinna nazywać 2 góry 1 most?
O ile trawa i domek są całkiem spoko to te burpowe góry są lekko za monotonne, chociaż ta część ze wspinaczką prezentuje się bardzo fajnie.

Szerszen 
VIP
Brick Warrior

Wpisy: 1785
Wysłany: 2015-05-13, 21:23   

Bardzo fajne... szczerze mówiąc podoba mi się bardziej niż Brama Ereboru.

Innos 
Sonni

Wpisy: 1026
Wysłany: 2015-05-13, 21:26   

Bardzo sympatyczna makieta. W ciapągach i innych szynobusach to ja zielony jestem, więc oprócz jakichś ogólnych wrażeń estetycznych (ładny ;)) to niewiele mam do powiedzenia. Za to góry, a w szczególności szlak wysokogórski mnie ujęły. Zresztą ja narzeźbiłem się w swoich górach, a tu patrzę, solic walnął o połowę wyższe - tym mnie zabiłeś. ;) Bardzo sympatyczna i estetyczna makieta, warto sobie dokładnie pooglądać i poczuć ten klimat (mimo kolejki chyba jednak bardziej polsko-słowackich Tatr).
Stelario napisał/a:
A ta makieta to się nie powinna nazywać 2 góry 1 most?
Wprawdzie jedno to wiadukt, drugie - bardziej kładka, ale jak się przyjrzeć to dwa mosty są. ;)
Co do monotonii - na zdjęciach, gdzie łatwo wpatrywać się w szczegóły może nieco te BURP-y i inne gotowce widać, ale na żywo, patrząc na całość, już nie rzuca się to w oczy.
Ostatnio zmieniony przez Innos 2015-05-13, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  

ELEMENT 
VIP

Wpisy: 542
Wysłany: 2015-05-13, 21:31   

Miejscami bardzo powtarzalna, ale to można powiedzieć chyba o każdej makiecie kolejowej.

Mam takie nieodparte wrażenie, że powstała troszkę za szybko. Widzę dopracowany w szczegółach domek, pociąg itd., ale strumyk i szczyty jakby tak nie do końca, byleby były.

Ogólnie robi jednak bardzo, bardzo dobre wrażenie.

Pytanie: Czy to jest jakieś rzeczywiste miejsce?

blizzard 

Wpisy: 820
Wysłany: 2015-05-13, 21:40   

Pięknie, marzę o takiej makiecie :(
Jak wybuduje sobie chatę (w końcu) to postawię gablotę i tam bedzie jakas taka fajna ekspozycja podswietlona :)

Jellyeater 
VIP

Wpisy: 2337
Wysłany: 2015-05-14, 05:46   

Bardzo lubię góry, choć głównie jest to platoniczne. Dlatego ta makieta wywiera na mnie pozytywne wrażenie. Klimat jest. Trochę jak w starej serii Outback.

solic 
Technic/Trains

Wysłany: 2015-05-14, 07:56   

Dziękuję za komentarze.

Stelario, pozwól że nie zgodzę się z Tobą co do monotonności gór. Znaczy owszem są monotonne, ale skały właśnie takie powinny być. Nie jestem pewien, czy przekombinowane skały byłyby lepsze. BURPów, LURPów i rock paneli moim zdaniem nie jest za dużo. Albo inaczej - gdyby było jeszcze więcej to byłoby faktycznie monotonne. Szacuję, że z nich zbudowane jest do 50% powierzchni skał, reszta z bricków i skosów. Oczywiście można jeszcze bardziej ograniczyć ich ilość, ale wiąże się to z większymi kosztami.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby TLG znacznie poszerzyło wzory rock paneli itp. Cóż, pomarzyć można.

Szerszeń dzięki... ale w porównaniu do Ereboru rozmach nie ten:)

Innos, prawdę mówiąc obawiałem się dyskusji most czy wiadukt (tak jak nieśmiertelny dylemat żuraw - dźwig:)
Innos napisał/a:
Zresztą ja narzeźbiłem się w swoich górach, a tu patrzę, solic walnął o połowę wyższe - tym mnie zabiłeś. ;)

Mam nadzieję, że nie traktujesz tego jako konkurencję, czy rywalizację. Twoja makieta również bardzo ciekawa, dużo przestrzeni.
Zresztą w kwestii wysokości skał, to obaj przegrywamy ze wspomnianym powyżej Ereborem:)

ELEMENT, wartki strumyk ciężko inaczej zbudować. To ma być płytka, spieniona woda (a więc ciemnoniebieski odpada, za dużo tilesów też nie ma sensu dawać) z wystającymi gdzieniegdzie kamieniami. Bardzo chętnie zobaczę jak taki strumyk lepiej zbudować. I naprawdę nie pisze tego na zasadzie „no to zbuduj lepszy”, nie o to chodzi. Ale jakby ktoś miał pomysł, albo widział gdzieś ciekawie zbudowany rwący potok to bardzo chętnie odgapię.
ELEMENT napisał/a:
Pytanie: Czy to jest jakieś rzeczywiste miejsce?

Nie. Albo inaczej: wszelkie podobieństwa do miejsc rzeczywistych są przypadkowe:)

Blizzard, Jellyeater, dzięki. Cieszy, że się podoba.

Szuwax 

Wpisy: 112
Wysłany: 2015-05-14, 09:31   

Piękna makieta, bardzo mi się podoba, jak dla mnie góry są naprawdę dobrze zrobione. Te odcienie zieleni...

Pytanie: czy będziesz to jeszcze rozbudowywać?

solic 
Technic/Trains

Wysłany: 2015-05-14, 12:23   

Dziękuję.
Na razie nie mam planów rozbudowy. Ale jeśli kiedyś chciałbym powiększyć makietę to najprawdopodobniej powiększyłbym teren płaski z przodu.

Stelario 
VIP

Wpisy: 1784
Wysłany: 2015-05-14, 13:00   

solic napisał/a:
Stelario, pozwól że nie zgodzę się z Tobą co do monotonności gór. Znaczy owszem są monotonne, ale skały właśnie takie powinny być. Nie jestem pewien, czy przekombinowane skały byłyby lepsze. BURPów, LURPów i rock paneli moim zdaniem nie jest za dużo. Albo inaczej - gdyby było jeszcze więcej to byłoby faktycznie monotonne. Szacuję, że z nich zbudowane jest do 50% powierzchni skał, reszta z bricków i skosów. Oczywiście można jeszcze bardziej ograniczyć ich ilość, ale wiąże się to z większymi kosztami.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby TLG znacznie poszerzyło wzory rock paneli itp. Cóż, pomarzyć można.

O ile rock panele kosztują 1 zł to LURP'y i BURP'y kosztują po 6 zł i wcale takie tanie nie są i napewno można coś podobnego ze skosów platów itd zrobić. Ale czytałem twoje opisy i wiem że używałeś klocki które już miałeś tak więc czepiać się tego nie zamierzam. Natomiast moim zdaniem kupowanie ich specjalnie na skały jest średnim pomysłem nie tylko wizualnym ale i logistycznym, bo o ile ze skosów można sobie coś innego zbudować to z BURP'ów już nie bardzo.

Makieta jako całość jest bardzo ładna i nie mam się czego czepiać. Patrząc na fragmenty ja osobiście widzę z czego są zrobione, ale stojąc przed makietą na wystawie większość ludzi patrzy na całość tak więc nawet tego nie zauważy. Tak samo jak w muzeum nie ogląda się oczu rycerzy w Bitwie pod Grunwaldem tylko całość.

Co do paneli to oczywiście winnym jest TLG bo są raptem te 2 rodzaje skał od 20 lat i ten nieszczęsny panel. I nie wydaje mi się żeby coś się zmieniło gdy seria Castle jest raz na jakiś czas.

halerz 

Wpisy: 168
Wysłany: 2015-05-14, 13:55   

Fajny motorak, szkoda tylko że nie ma tak charakterystycznych świateł na czole (podejrzewam, że po prostu by tam nie "wlazły") i zbyt krągły dach. Produkcja w latach 1973-1984 i nie jest to na pewno szynobus :)

Innos 
Sonni

Wpisy: 1026
Wysłany: 2015-05-14, 16:36   

solic napisał/a:
prawdę mówiąc obawiałem się dyskusji most czy wiadukt
Widocznie brak wśród nas odpowiedniego specjalisty, który miałby przemożną potrzebę pokazania, że wie lepiej. ;)
solic napisał/a:
Mam nadzieję, że nie traktujesz tego jako konkurencję, czy rywalizację.
Ee, wiadomo, nie o konkurowanie przecież chodzi (zresztą w zasobach i tak wygrywasz :P), a o przyjemność z budowania takiej przestrzeni. :) Zresztą jak słusznie zauważyłeś, i tak wszystko się kryje w cieniu Ereboru (o ile ten wytrzyma rezonans i ustoi :P).

SERVATOR 
VIP

Wpisy: 3492
Wysłany: 2015-05-14, 20:51   

+ dużo się tu dzieje,
+ fajne drzewa iglaste,
+ vlak,

- nieco za gęsto na trasie wspinaczkowej,
- brak fotki z "ludziem" dla zobaczenia skali,

A ogólnie to wszystko mi się bardzo podoba. :)

solic 
Technic/Trains

Wysłany: 2015-05-14, 22:06   

halerz napisał/a:
Fajny motorak, szkoda tylko że nie ma tak charakterystycznych świateł na czole (podejrzewam, że po prostu by tam nie "wlazły") i zbyt krągły dach. Produkcja w latach 1973-1984 i nie jest to na pewno szynobus :)

Lata produkcji są rożne w zależności od źródeł, ja opierałem się na wikipedii, ale np na stronie producenta, a właściwie następcy producenta podają lata 1975-1984. Mowa o latach produkcji seryjnej, bo prototypy faktycznie zaczęły się w 1973 roku.
Światła powinny być troszkę mniejsze, ale jedyne co przyszło mi do głowy to użyć tego:

tak aby z dziurki na szyję wystawał sam stud światełka. Ale ciężko to zamontować zaraz pod skosem, poza tym ten klocek nie występuje w beżowym, więc zostały groszki jako światła.
Halerz, domyślam się, ze z racji miejsca zamieszkania znasz te pojazdy dokładnie:)

SERVATOR napisał/a:
- brak fotki z "ludziem" dla zobaczenia skali,

Proszę bardzo (sorry za głupią minę:)

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu