8436 Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

8436 Truck

#1 Post autor: Pietruch »

8436 Truck



Informacje na początek:

Seria: Lego technic
Rok produkcji: 2004
Ilość elementów: 1027
Ilość figurek: 0
Spis części: http://www.peeron.com/inv/sets/8436-1
Waga brutto: 2510 g
Rozmiar pudełka: 48 x 38.5 x 11.5 cm




Minęło już trochę czasu odkąd mam ten model, ale znalazłem trochę czasu i postanowiłem napisać recenzję. Nie jest to nowość w świecie Lego, ale jest to bardzo lubiany i ciekawy model.

Na początek opowiem w skrócie jakie były moje doznania po ujrzeniu wielkiego pudła. Pudło było naprawdę bardzo duże. Wykonane z bardzo mocnej tektury. Rysunki na nim pokazują cały model wraz z różnymi dodatkami. Obrazki są bardzo dokładne i pokazujące możliwości pojazdu. Pisząc „dodatkami” na myśli mam dźwig z hakiem i czerpakiem oraz podnośnik do samochodów (holownik). Po otwarciu pokrywy ujrzałem kilka dużych pudełek z numerami, a w nich były woreczki z częściami. W jednym były drobiazgi w drugim siłowniki, przełączniki, rurki itp. W kolejnych reszta części. Wszystko starannie zapakowane co mnie bardzo cieszy.

Sama budowa była ciekawa i przyjemna. Nie było mowy o nudnym składaniu i czekaniu kiedy skończę ten model. Budowałem go ok. 4 godzin ( był to mój pierwszy duży zestaw ).


Pudełko:
Bardzo staranne, przejrzyste i miłe dla oka. Kiedy je dostałem i otworzyłem po raz pierwszy, na początku (otwierając klapkę) ujrzałem cały model wraz z różnymi dostępnymi funkcjami. Dalej otwierało się pokrywę, gdzie znajdowały się już pudełka z częściami.
Ocena 9/10

Obrazek

Instrukcja:
Ładna i przejrzysta. Kolory poszczególnych części są dokładne, więc nie ma mowy o żadnej pomyłce w czasie budowania. Na końcu instrukcji (pojazdu) są wyszczególnione wszystkie części oraz ich liczba. Jest to bardzo ważna i bardzo praktyczna (według mnie) rzecz.
Ocena: 10/10

Instrukcja 1
Obrazek

Instrukcja 2
Obrazek

Zabawa (bawialność):
Bardzo ciekawy i naprawdę duży model, posiada sporo funkcji. Które podnoszą bawialność tego modelu. Jednak szybko się nudzi i najlepiej wygląda na półce.
Ocena 6/10

Cena:
Wartość na allegro tego zestawu to 299zł. A jeżeli decydujemy się na zakup w sklepie, to musimy już zapłacić ok. 360zł. Jeżeli ktoś potrzebuje części lub fajnego zestawu do swojej kolekcji, to zestaw jest wart swojej ceny.
Ocena: 8/10

Wrażenia: ( bezcenne :) )
Gdy zbudowałem ten model i postawiłem go na półce, zrobił na mnie duże wrażenie. Bardzo mi się podoba jego ogólny kształt i kolorystyka. Spojlery dają mu charakter ciężarówki sportowej, a nie sprzętu budowlanego czy holownika. Takie moje spostrzeżenie. :)
Ocena 8-/10

Z pneumatyki model posiada 2 duże siłowniki oraz 2 przełączniki i pompkę. Dodatkowo jest kilka trójników i kilka metrów przewodu. Pojazd posiada atrapę silnika V6 oraz napęd na tylną oś (z dyferencjałem). Oraz, co najciekawsze, po wyjęciu dwóch pinów z tyłu kabiny, można ją podnieść. Bardzo ciekawy detal, który ukazuje prawdziwą ciężarówkę.

Dodatkowe funkcje: (które trzeba zbudować)
Jest to dźwig z wydłużanym ramieniem, niestety nie elektrycznie.
Dźwig do drewna ze specjalnym pneumatycznym chwytakiem. I oczywiście co wspomniałem na początku holownik.

Były zalety, to teraz wady:
Pierwsze co się wrzuca od razu w oczy, to giętkość konstrukcji pojazdu. Kolejną wadą jest złe umieszczenie pokrętła do sterowania obrotem dźwigów (w holowniku nie ma tej funkcji). Następna wada (myślę że najgorsza) to złe umieszczenie pompki w dźwigach. Ciężko się pompuje gdyż jest mało miejsca, a pompka czasami zahacza o konstrukcję.


Model swoim wyglądem przyciąga oko. Podsumowując model jest ciekawy technicznie i bardzo dobry wizualnie. Jeżeli komuś zależy na częściach i fajnym zestawie to śmiało może iść do sklepu i go kupić.

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sesja zdjęciowa była robiona tylko z dźwigiem. :-|
Ostatnio zmieniony 2009-11-04, 13:04 przez Pietruch, łącznie zmieniany 15 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#2 Post autor: aro_kal »

Ale Cię zaniedbano :mruga:. Zobacz jaka to niesprawiedliwość - napisałeś dobrą recenzję pod względem technicznym i interpunkcyjnym, oraz całkiem niezłą pod względem gramatyki i ortografii, a nikt nie ma ochoty się do niej ustosunkować. Widać, że najlepiej wzbudzać kontrowersje pisząc gnioty lub niedopracowane recenzje. Taka natura Polaka, by mógł się z kimś pokłócić - przy Twojej recenzji nic by z tego nie wyszło, więc po 4 dniach wpisuję się jako pierwszy :mruga:.

Podoba mi się, że zdjęcia można powiększać, że są dobrej jakości, że sceneria jest ładna (szczególnie ten grzyb). Opisałeś to co trzeba o tym modelu. Mam go i ja, i przyznam się, że nie wiem co można by jeszcze do jego opisu dodać. Chociaż może i wiem ... napisałeś o atrapie silnika, warto wspomnieć, że poruszają się w nim tłoki. W sumie może się zdarzyć, że ktoś się nie domyśli.

Fin.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#3 Post autor: Maciej Drwięga »

Zatwierdzono

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#4 Post autor: szarikm »

aro_kal pisze:Ale Cię zaniedbano :mruga: . Zobacz jaka to niesprawiedliwość - napisałeś dobrą recenzję pod względem technicznym i interpunkcyjnym, oraz całkiem niezłą pod względem gramatyki i ortografii, a nikt nie ma ochoty się do niej ustosunkować. Widać, że najlepiej wzbudzać kontrowersje pisząc gnioty lub niedopracowane recenzje.
dobrze, że użyłeś ;)
nie obraźcie się, ale skoro nikt nie komentuje recenzji, to oznacza, że jest dobra i nie ma się (jeszcze :) ) do niej uwag. Nie naprawia się sprzętów sprawnych.

aro_kal, tutaj tez zapomniałeś o ikonce :P

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#5 Post autor: Pietruch »

aro_kal pisze:Ale Cię zaniedbano :mruga:
Ano tak bywa, dobrze że chociaż nie którzy o mnie nie zapomnieli. ;)
aro_kal pisze:sceneria jest ładna (szczególnie ten grzyb)
Własne jest piękne, dzięki. :)

Zdjęcia będę chciał zmienić na lepsze.
Ostatnio zmieniony 2007-02-08, 16:52 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#6 Post autor: Duke »

Kupiłem ten zestaw ponad rok temu na Boże Narodzenie, nieźle wtedy przepłaciłem, dałem 400PLN, chociaż kosztował w sklepie chyba 440, targowałem się dla zasady.

Ustosunkuję się do wymianionych w recenzji wad modelu - pokrętło do obracania dźwigu - faktycznie fatalne, najlepiej zlikwidowac ten mechanizm i obracać ręcznie.
Nieporęczne umieszczenie pompki - najlepiej jej nawet tam nie montować, tylko wyprowadzić ją na zewnątrz modelu, ja właśnie na tym zestawie testowałem zbiornik ciśnieniowy z puszki po gazie do aerografów.

Z trzech możliwości zabudowy najbardziej bawialny był chwytak, natomiast holownik świetnie pasował do ciągnięcia 8421:)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Jako szczęśliwy posiadacz 8436 też się ustosunkuję do recenzji. Umiejscowienie pompki - zgodzę się że fatalne, ale spróbujcie inaczej bez zdejmowania jej z modułu dźwigu. Dla mnie dużym minusem jest działanie ramienia z hakiem - siłowniki są w nim tak rozmieszczone że rozkłada się, owszem, bardzo ładnie, ale nawet drobne ciężary powodują duże ugięcie całości. Poza tym próba złożenia czy rozłożenia go z wysuniętą ostatnią sekcją może prowadzić do katastrofy, bo ramię zachacza o model. Z kolei w module holownika nie podoba mi się bardzo mały zakres podnoszenia głównej rampy.
Sam model uważam za bawialny jak mało który - jeden zestaw daje się przystosować do 3 odmiennych funkcji, i w każdej dostarcza sporo rozrywki. Konstrukcja ciężarówki pozwala na wiele modyfikacji (na brickshelfie jest to jeden z częściej 'tuningowanych' modeli), w tym na dość prosty montaż silnika RC.
8436 ma jedną zaletę nie do pobicia - przy swojej cenie (obecnie ok. 270 zł na Allegro) jest bardzo atrakcyjnym źródłem części. Mało w nim tych naprawdę unikatowych, jest za to ogromny zbiór liftarmów i paneli, jak i drobiazgu w kolorach czerwonym i czarnym (kto nie używa tych kolorów?).
Z części rzadszych mamy np.:

- szare długie piny
- nowe zawory pneumatyczne
- prawie 2 metry (!) przewodów pneumatycznych
- nową obrotnicę
- Technic Beam 2 with Two Studs
- 6 bardzo poszukiwanych kół 62.4 x 20 w popularnym kolorze ciemnoszarym - dla porównania 4 sztuki takich kół właśnie idą na Allegro za prawie 70 PLN; koła te w tym kolorze występują jeszcze tylko w dużo droższych 8421 (8 sztuk) i 8285 (4 sztuki).

Awatar użytkownika
lizak86
Posty: 62
Rejestracja: 2007-06-22, 22:28
Lokalizacja: Kwidzyn
brickshelf: lizak86

 

#8 Post autor: lizak86 »

Witam
Rownież posiadam ten model. Bardzo mi sie mi podoba, dlatego kupilem sobie taki drugi:)
Fakt, krecenie obrotnica za pomoca slimacznicy jest załosne, cala buda sie rusza.
Faktem jest tez to, że model jest "giętki", ale pomoglo mu kilka wzmocnien i jest gitara:)
Oto moj model po tuningu http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=214186
Ostatnio zmieniony 2007-06-28, 19:49 przez lizak86, łącznie zmieniany 2 razy.

Martin_TP

#9 Post autor: Martin_TP »

Jako że też posiadam ten model dorzucę parę uwag odnośnie tych trzech wariantów.

1. Dźwig z wydłużanym ramieniem
Bardzo fajnie i sprytnie zrobione. Jednakże dźwig ten ma parę wad. Pierwsza z nich jest taka że wydłużanie ramienia robi się ręcznie odblokowując pina, wysuwa się ramie i ponownie go wsuwa. Przy czym jeśli ramię jest wysunięte nie da się go złożyć, więc trzeba o tym pamiętać. Poważną wadą jest to że na ile podnoszenie ramienia za pomocą dwóch siłowników odbywa się bardo dobrze, to jego składanie do najlepszych nie należy. Problem tkwi w tym że ramie jest za ciężkie i przełączenie siłownika na opadanie, powoduje bardzo szybkie, albo prawie natychmiastowe opadnięcia ramienia i nie da się tego kontrolować – że np. chcemy tylko trochę opuścić. Poza tym to fajny model i bardzo ładnie się składa. Nie mniej te ostatnia wada sprawia że jest on mniej praktyczny, a tym bardziej bawialny.

2. Holownik
Siłowniki tutaj działają jak należy, jednakże przy dużym obciążeniu (holowanego pojazdu) czasem ciężko jest go podnieść. Druga sprawa to taka że te uchwyty na koła wymagają modyfikacji, bo nie pasują do większości innych pojazdów przez co nie bardzo jest co holować, bo trudno złapać/zaczepić inny pojazd. Ale po modyfikacji tego uchwytu sprawuje się już bardzo dobrze. Nie mniej myślę że praktyczność tego wariantu jest trochę dyskusyjna. Od holowania innych pojazdów raczej praktyczniejsze jest jakiekolwiek ramię do przenoszenia obiektów (wariant 1 i 3). Model w tej wersji za to bardo ładnie wygląda :)

3. Dźwig do drewna
Chyba najbardziej praktyczny wariant. Siłowniki poprawnie obsługują całe ramię i nie ma problemu z jego opadaniem tak jak w wariancie pierwszym (tj. dźwig z wydłużanym ramieniem). Podnoszenie i opuszczanie funkcjonuje prawidłowo, tak samo chwytak dobrze łapie przedmioty, i nawet te o większej masie bez problemu potrafi złapać, a potem unieść w górę. Wariant ten wydaje mi się najfajniejszy i wg. mnie ma też największą bawialność.
Ostatnio zmieniony 2007-08-19, 11:24 przez Martin_TP, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

#10 Post autor: tobiasz »

A co ja tam widzę na jednym zdjęciu - czyżby jakiś grzybek?? - prawdopodobnie jak mnie oczy nie mylą osiniaczek albo koźlak ;) , a co do modelu bardzo fajny
PS. gdzie te zdjęcia robiłeś? w lesie , bo mi to na las nie wygląda (ciekawi mnie skąd ten grzyb się tam wziął)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#11 Post autor: Pietruch »

Tak, grzybek - dokładnie kozak czerwony.
Zdjęcia robiłem na swojej działce, jest to las, ale młody.
Zdjęcia będą robione na nowo, ponieważ nie miałem w tedy jeszcze dobrego aparatu.
Ostatnio zmieniony 2007-08-19, 19:02 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

#12 Post autor: tobiasz »

OK, wszystko już rozumiem, a kozak czerwony=osiniak :))

Awatar użytkownika
Gandalf
Posty: 36
Rejestracja: 2008-01-08, 12:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Bosper1

 

#13 Post autor: Gandalf »

Mam ten model i robi b.duże wrażenie jednak ma 2 wady:

po pierwsze u mnie machanizm skręcania chodzi dość cięzko(trzeba dużej siły aby go używać)

po drugie nie wiem czemu ale bardzo słabe wydają się siłowniki tak jakby gdzieś uchodziło powietrze. Holownik nie podniesie niczego cięższego od małego samochodu typu 8252 natomiast dźwig ledwo podnosi własne ramię.

Po za tym wygląd i ilość elementów są imponujące(chociaż cena 400zł - jak kupowałem nowy, jest wygórowana). Moim zdaniem model powinien być wart ze 300zł max.
Ostatnio zmieniony 2008-02-11, 23:16 przez Gandalf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Cena 400 zł jest z kosmosu, ja za swój dałem 280 z przesyłką. Mechanizm skręcania chodzi u mnie lekko, natomiast co do siłowników w dźwigu, ich słabość wynika z ich ustawienia - mają za to duży zakres ruchu.

Awatar użytkownika
Gandalf
Posty: 36
Rejestracja: 2008-01-08, 12:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Bosper1

 

#15 Post autor: Gandalf »

Sariel pisze:Cena 400 zł jest z kosmosu, ja za swój dałem 280 z przesyłką. Mechanizm skręcania chodzi u mnie lekko, natomiast co do siłowników w dźwigu, ich słabość wynika z ich ustawienia - mają za to duży zakres ruchu.
Cena była z kosmosu to racja, ja powróciłem wtedy do lego po przerwie 5 letniej i dlatego tyle dałem. Sklep winowajca to http://www.klockilego.com/x_C_X__P_NEWS_DUZY.html
zobacz sobie ile tam kosztuje 8421 i to teraz, gdzie w każdym innym sklepie kosztuje max 550zł, a na allegro nawet około 400zł

ODPOWIEDZ