[WIP] Mercedes Arocs hakowiec

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

[WIP] Mercedes Arocs hakowiec

#1 Post autor: Mrosik »

Zwykle nie robię tematów WIP, ale tym razem postanowiłem inaczej.

Chyba największym problemem jest to, że nie mam wszystkich klocków potrzebnych na kabinę, ale coś się pomyśli.

Mam nadzieję, że panele 1x6x5 zostaną dopuszczone, jak nie to będzie problem, bo nie mam wolnych paneli technikowych.

Układ osi to 6x2/4:
- 2 osie kierowane (1 i 3),
- 1 oś napędowa (2).

Zastanawiam się nad użyciem siłowników śrubowych lub pneumatycznych. Fajnie by było użyć siłowników z mietka, ale w tym roku nie ma szans, że go kupię.

Jeśli chodzi o sterowanie hakiem to będzie się to odbywać z pojazdu - wydaje mi się, że jest to trudniejsze niż podpięcie kilku silników do wież.

Obrazek
Mercedes Arocs - WIP by Mateusz Rosik, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2015-08-09, 23:33 przez Mrosik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Mrosik pisze: [WIP] Mercedes Arocs bramowiec
Mrosik pisze:Jeśli chodzi o sterowanie hakiem
Ze zdjęcia wynika, że będzie to hakowiec, a nie bramowiec. To dwie różne konstrukcje.

Edit: czy poprzez zakładanie tematu WIP chcecie zarezerwować sobie jakąś zabudowę? :>
Ostatnio zmieniony 2015-08-09, 22:54 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#3 Post autor: Mrosik »

Oczywiście chodzi hakowiec. Chyba lepiej zawczasu zarezerwować zabudowę, bo Arocs nie ma tyle zabudów co np. MAN TGS, Scania G czy Volvo FM.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#4 Post autor: dirtzone »

Więc przyznam się od razu, żeby nie było, że ściągam :P Też zacząłem wczoraj budować hakowca :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

A mi to lotto czy ktoś będzie miał taką samą zabudowę jak ja :P Ale jak będzie taka tendencja to i popołudniu i ja założę wątek, a co :D
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

Fajnie, że budujesz hakowca, jestem ciekaw Twoich rozwiązań, tym bardziej, że sam jestem świeżo po budowie tego typu [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=23641&postdays=0&postorder=asc&start=0]pojazdu[/URL] i wiem z jakimi problemami przyszło mi się zmierzyć.

Najważniejsze to oczywiście mechanizm podnoszenia/opuszczania haka. Nowy siłownik pneumatyczny 11L (ten grubszy) na tą chwilę wydawałby się idealnym rozwiązaniem bo po pierwsze jest krótszy i ma większy skok niż duży LA, po drugie u mnie przy masie kontenera ok. 340 g 1 siłownik śrubowy miał problemy z jego podniesieniem, pneumatyka nie powinna mieć takich problemów.

Na tą chwilę widzę, że kontener wygląda już masywnie - na jednej ścianie masz 12 paneli 1x6x5, jak doliczyć do tego podłogę, drzwi, piny, plejty itp. zrobi się ciężko...

Konkurencja będzie zawzięta, zapowiada się bardzo ciekawie.
Ja jak tylko Longer się ujawnił, że startuje to konkurs oddałem walkowerem :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

noniusz pisze:Najważniejsze to oczywiście mechanizm podnoszenia/opuszczania haka. Nowy siłownik pneumatyczny 11L (ten grubszy) na tą chwilę wydawałby się idealnym rozwiązaniem
Mhmm, nie.
Jest za krótki. Bez układu cięgien przedłużających jego zasięg i tak jest za krótki do samodzielnego wyłożenia ramienia o tyle ile (150 stopni?) trzeba.
Wiem bo sprawdzałem...
noniusz pisze:Ja jak tylko Longer się ujawnił, że startuje to konkurs oddałem walkowerem :)
Konkurencja jeszcze nie wie co Longerowy pług będzie potrafił (A nawet sam Longer do końca nie wie), więc czemu walkower?
Dodatkowo ja nienawidzę budowania wyłącznie z paneli i liftarmów...

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#8 Post autor: noniusz »

M_longer pisze:Bez układu cięgien przedłużających jego zasięg i tak jest za krótki do samodzielnego wyłożenia ramienia o tyle ile (150 stopni?) trzeba.
Nie, no wiadomo, że cięgna i tak muszą być. Rzecz w tym, że jeśli skok siłownika jest większy to jest większe pole manewru z cięgnami. U mnie przy skoku siłownika 5L cięgna były na tyle krótkie, że bez zastosowania pneumatyki miałem efekt katapulty.
M_longer pisze:Dodatkowo ja nienawidzę budowania wyłącznie z paneli i liftarmów...
E tam... pół roku temu Twój traktor [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=24395]wykosił[/URL] konkurencję :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

noniusz pisze:Ja jak tylko Longer się ujawnił, że startuje to konkurs oddałem walkowerem :)
Nie poddajemy się ino budujemy :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#10 Post autor: Mrosik »

Planuje zmieścić 2 siłowniki śrubowe, mam nadzieję, że wystarczy i że uda mi się je upchać..
Mimo, że kontener wygląda stosunkowo masywnie to jest relatywnie lekki - panele 1x5x6 robią swoje. Na pewno po konkursie model zostanie przerobiony na MT i wtedy wrócę do tych paneli. Na konkurs użyje paneli technikowych.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#11 Post autor: Mrosik »

Witam,

poniżej zdjęcia z tego tygodnia:
ObrazekMercedes Arocs - WIP by Mateusz Rosik, on FlickrObrazekMercedes Arocs - WIP by Mateusz Rosik, on Flickr
ObrazekMercedes Arocs - WIP by Mateusz Rosik, on FlickrObrazekMercedes Arocs - WIP by Mateusz Rosik, on Flickr

Prace ustają na 7 dni, bo:
a) wyjeżdżam,
b) nie mam klocków - zostały mi np. 2 (słownie: dwa) czarne piny, brakuje zębatek z16, liftramów, itd.

Jak widać są duże braki klockowe, będę musiał wybrać się na zakupy (szczególnie widać brak małych paneli).

Co do do modelu: kabina będzie czerwona, nadkola zostały poszerzone o 1 stud (Longer dostał zgodę), tył siedzi, bo 3 oś nie ma połączenia z ramą (na razie).
Co do żurawia: ma całkiem niezły zakres, natomiast ramię przymocowane do obrotnicy jest za ciężkie wizualnie - będę musiał je przeprojektować.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#12 Post autor: 3dom »

Do twarzy mu z czarnym grillem ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#13 Post autor: dirtzone »

Nie chcę nic mówić, ale jeśli uda mi się zbudować tego Merca, to też będzie czerwony z HDSem, w tej samej konfiguracji osi i kontenerem na plecach :D

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

A co masz w kontenerze?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

No moja kabina też będzie czerwona, więc już czwarta czerwona kabina, a drugi hakowiec Widzę u większości front robót już daleko zaawansowany, a u mnie daleko w polu, bo czekam między innymi na części
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ