30313 Garbage Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

30313 Garbage Truck

#1 Post autor: Iwona »

Przychodzi taki czas, że człowiek oprócz czytania recenzji chce napisać własną. Mniej więcej od lutego się do tego przymierzałam, zrobiłam kilka podejść, ale… zawsze musi być jakieś „ale”, prawda? Na początku zdjęcia mi się nie podobały, brak namiotu daje mocno w kość. Potem „mój” zestaw został już opisany. Brak czasu? Miejsca? W końcu wprost na kartce sobie rozpisałam kolejne kroki i stało się! Zdjęcia zrobione, karta w kompie i co dalej? Trzeba gdzieś te zdjęcia umieścić. Wybór padł na brickshelfa. Ok, chwilę trwało załadowanie zdjęć i pierwsza wtopa. Nie da się przenosić zdjęć do nowo utworzonego katalogu. Wgrywanie na nowo… Przeżyłam i to, skopiowałam szablon według którego powinna być pisana recenzja i kryzys. Fotki się nie wyświetlają!! Ile się z tymi img, url namęczyłam! A wystarczyło zmienić rozmiar zdjęcia…

Na bohatera mojej pierwszej recenzji wybrałam tego malca. Zwrócił moją uwagę całokształtem, zielonym śmietnikiem, pomarańczowym światełkiem i… podwoziem. W dobie wszechobecnych quadów, tradycyjne 244126: Chassis 4X7 stanowi przyjemną odmianę.
30313 Garbage Truck
Obrazek
Seria: City
Rok premiery: 2015
Liczba klocków: 48
Liczba figurek: 1
Spis części: BrickSet
Opakowanie: polybag
Cena: Allegro: ok. 12-15 PLN, 17-20 PLN z przesyłką
BrickLink



Opakowanie i instrukcja
Opakowanie to polybag o wymiarach 16,5 x 16 cm. Z przodu widzimy dzielnego pana sprzątającego zielone i brązowe nieczystości (czyli właściwie co? zielsko? grudki ziemi?), z tyłu litania w różnych językach o możliwości zadławienia, kod paskowy, logo i numer seryjny.
Obrazek
Instrukcja to złożona w kostkę (do rozmiaru 3,5 x 5 cm) kartka papieru. Zawiera 15 (!) kroków pokazujących jak zbudować… hmmm Mini-śmieciarkę? Auto do sprzątania ulic?
Obrazek
Obrazek


Klocki
Według brickseta jest ich 48. Nie ma tu elementów spektakularnie rzadkich. I to dla mnie jest wielką zaletą tego zestawu. Pokazuje jak z kilka typowych, by nie powiedzieć „zwykłych” elementów zbudować bardzo przyjemne autko.
Obrazek


Modele
W zestawie otrzymujemy figurkę z jednostronnie zadrukowanym torsem. Pan sprzątający ma założoną niebieską kurtkę na jasnoniebieski t-shirt, na kurtce znajdują się pomarańczowe elementy odblaskowe, a w kieszeni ma długopis. Spodnie i czapka są takiego samego koloru co kurtka. Na twarzy gości broda i szeroki uśmiech.
Buzia naszego bohatera wstępuje jeszcze w 14 innych zestawach, a pojawia się od 2013 roku.
Obrazek

Model główny
Zestaw jest mały, kolejne kroki w budowie przebiegają bardzo szybko
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i koniec :)
Obrazek
Obrazek
Zostaje nam kilka drobiazgów:
Obrazek

Podsumowanie
Zestaw, chociaż jest mały dostarczył mi sporo radości z budowania. Stanowi miłe uzupełnienie City, tak inne od wszechobecnej policji czy straży. Dodatkowo nie jest quadem, które ostatnio są wszędzie, ot tylko sięgnęłam na półkę:
Obrazek
Żeby nie było, uwielbiam quady, ale czuję przesyt. To tak jak z ulubioną potrawą, jedz ją przez tydzień na śniadanie, obiad i kolację a patrzeć na nią nie będziesz mógł.
Największym mankamentem są wspomniane na początku groszki. Ludzie! Ustawienie ich tak jak są w instrukcji i przejechanie kilku centymetrów tak, żeby się nie przemieściły graniczy z cudem. A zgubienie ich nie stanowi żadnego problemu (dlatego moje są w koszach).

Za
  • miłe uzupełnienie City
  • prostotę
  • dobre wyposażenie jak na tak mały model
  • brak naklejek
  • za podobieństwo "podwoziowe" do mojego kochanego 6506

Obrazek

Przeciw
  • GROSZKI (nieprzyczepione, luźno latające, łatwe do zgubienia)


Tym kończę swoją pierwszą (myślę nie ostatnią) recenzję i proszę o uwagi oraz wskazówki „na przyszłość” :)
Ostatnio zmieniony 2015-08-17, 08:42 przez Iwona, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Jak na pierwszą recenzję w sumie nieźle. Podobają mi się Twoje komentarze i porównania.
Zasadnicze punkty recenzji się pojawiły. Z tego co jest w standardzie dobrych recenzji, to:
- brakuje linka do Bricklinka. ;)
- ludziki zwykle pokazuje się z dwóch stron.
Poza tym największą słabością recenzji są fotografie. Niestety pozostawiają one wiele do życzenia. Sporo zdjęć jest nieostrych, pierwsze ("tytułowe") jest źle wykadrowane i ogólnie są za ciemne. Ten znak wodny "zmniejszacz.pl" wręcz mi przeszkadza.
Czemu nie zrobiłaś zdjęć z użyciem światła dziennego? Teraz jest świetna pogoda.
Skoro planujesz powtarzać pisanie recenzji zastanów się nad kontem na Flickr. Tam "generowanie" kodów do postów jest bajecznie proste.
W podsumowaniu jako minus wymieniasz groszki. Za co ten minus? Za to, że są?

Nie zrażaj się moimi uwagami. Ważne, że chce Ci się próbować. Powalcz trochę o jakość i będzie dobrze. :)

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#3 Post autor: martinb »

Ha! Porównanie do 6506! Super! Nie tylko mi ta "śmieciarka" przypomniała stare, klasyki z lat '80. :-)

Mam ten zestaw, ale go jeszcze nie rozpakowałem. Mimo to uważam ten zestaw za najlepszy polybag z serii City w tym roku.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#4 Post autor: tbzz »

Zgrabna recenzja. Fajnie zestawiłaś go z 6506. Zestaw jak na polybaga bardzo dobry. Dla mnie stanowi takie małe uzupełnienie 4432 - przeznaczenie pojazdu i kolorystyka.
Ostatnio zmieniony 2015-08-17, 11:11 przez tbzz, łącznie zmieniany 1 raz.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Iwona »

Hej SERVATOR, dziękuję za cenne uwagi :)
-link do Bricklinka dodałam;
-uzasadnienie minusa przy groszkach dopisałam;
-świadomie nie dałam zdjęcia figurki z tyłu, bo nie miała nadruków, ale masz rację, czasem brak czegoś też jest istotny, następnum razem będzie;;
Co do zdjęć:
-są nieostre bo... takie miały być... robiłam je obiektywem macro i starałam się złapać element dla mnie najważniejszy (co jak teraz widzę nie zawsze mi wyszło), resztę zostawiając w tle. Następnym razem zrobię je bardziej "normalnie".
-ze światłem się męczyłam, robiłam fotki za dnia, tu po prostu namiot jest niezbędny... ale niedługo mam urodziny, więc może? ;)
-przy pierwszym zdjęciu faktycznie ręka mi poleciała, przy kolejnych zdjęciach zwrócę na to większą uwagę;
-mi ten znak wodny jakos nie przeszkadza, ale zadbam, żeby następnym razem go nie było;

martinb, tbzz dziękuję za miłe słowa :)

ps. tbzz, zestawiłAś ;) ;)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

To ja w kwestii zdjęć. Jak możesz to warto je robić tak by obiekty były naprzeciw okna i żeby było pochmurno na dworze. Albo namiot bezcieniowy. I robiąc zdjęcia na białym tle warto dać korektę ekspozycji na +1. Bo białe tło oszukuje światłomierz i potem zdjęcia są niedoświetlone. Jeszcze lepiej to ustawić ekspozycję manualnie tak by histogram był blisko prawej strony. I dobrze by było zablokować balans bieli na tej białej kartce. :)

Do pomniejszania można użyć i irfan view. Ma opcję batch conversion i zrobi miniaturki dla wszystkich zdjęć.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#7 Post autor: tbzz »

Marna pisze:
martinb, tbzz dziękuję za miłe słowa :)

ps. tbzz, zestawiłAś ;) ;)
Oj! Przepraszam. :) Zestawiłaś. Oczywiście.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
K^3
Posty: 180
Rejestracja: 2011-06-11, 19:55
Lokalizacja: Gdańsk / Tokio

#8 Post autor: K^3 »

Bardzo lubię takie małe zgrabne modele. Trochę przypominają dawne impulsy. Chyba przekonałaś mnie do kupna.
Zdjęcia w trybie makro wyjdą Ci dużo lepiej, jeśli użyjesz statywu. Warto kupić a nie jest to aż tak wielki wydatek. Jak nie masz statywu to oprzyj o coś aparat coby się nie ruszał. I w obu opcjach warto użyć samowyzwalacza. Większość aparatów ma opcję ustawienia go na krótki czas np. 2 sekundy.
Może i nie jestem zbyt dobrym fotografem, ale bez tego co napisałem wyżej nie dałbym rady zrobić ostrego zdjęcia jakiegokolwiek małego obiektu.
Ostatnio zmieniony 2015-08-17, 20:10 przez K^3, łącznie zmieniany 1 raz.

tajfek
Posty: 366
Rejestracja: 2011-01-16, 18:24
Lokalizacja: Krzeczów
brickshelf: tajfek

 

#9 Post autor: tajfek »

Poczułem się jak bym pisał swoją pierwszą recenzję. Podoba i się, szlifuj! co będzie następne?

Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Iwona »

Diękuję za wskazówki fotograficzne, statyw wyjęty, zaczynam testowanie i chyba muszę instrukcję wyciągnąć ;)

tajfek jeszcze nie wiem co będzie następne, pewnie coś małego, raczej z city. Na większe przejdę jak moje fotki będą ok, a mam kilka modeli, które chciałabym opisać :)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#11 Post autor: Biedrus »

Spoko recka. Muszę sobie kupić ten mały zestawik.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#12 Post autor: Krzysiek »

Ładnie opisane, kilka dni temu chciałem kupić w Tesco ale niestety juz sie nie załapałem.
Ale poszukam gdzieś indziej bo podoba mi się :)

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#13 Post autor: Greg »

Recenzja na poziomie, przyjemnie się czyta i ogląda. A tak a propos to ktoś ma namiary na na kupno tego maleństwa? Proszę o info gdyby coś....

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#14 Post autor: gmkkk »

allegro, bl...

ODPOWIEDZ