[MOC] Rolls-Royce Silver Ghost Lenina

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Rolls-Royce Silver Ghost Lenina

#1 Post autor: V1 »

Gdzieś na Podhalu jeszcze rosną takie drzewa,
pod które Lenin chodził się odlewać.


Rolls-Royce 40/50 Silver Ghost 1915


Mikolaj II Romanow został koronowany na Cara Rosji w 1896 roku.
Mniejsza z tym, co, jak, komu robił. Ani którędy, ani też w co. Głowa Imperium pływająca w luksusie i kawiorze nie mogła poruszać się byle czym, lecz wyłącznie tym, co najdroższe i najbardziej ekskluzywne, mianowicie limuzynami marki Rolls-Royce.
Bo cóż innego równie dobrze wpasowałoby się w carską potęgę i luksus oparty na nędzy i biedzie milionów?
Jak wszyscy poza Napoleonem i Hitlerem wiedzieli - w Rosji zimy bywają długie i zajadłe. I tylko niektóre drogi są utwardzone.
Angielska limuzyna nie zawsze dawała sobie radę w trudnych, rosyjskich warunkach.
A jeśli już gdzieś wjechała, to z wydostaniem auta z powrotem na drogę bywały kłopoty i trzeba było wzywać okolicznych chłopów na pomoc.
I jakże to - chłop woły swemi obsranemi wyciągać ma ze śniegu, gówna i błota obwieszonego złotem Cara w lśniącym, luksusowym cacuszku za 3 tysiące funtów szterlingów?
Dlatego car Mikolaj rozkazał, aby jego limuzynę przystosować do wojaży po ruskich, zaśnieżonych bezdrożach.

Nadworny mechanik-wynalazca Adolf Kegresse (bardzo pomysłowy koleś, jego wynalazki były używane przez wiele lat w wielu krajach) ochoczo wziął się do pracy. Zamiast tylnych kół zamontował gąsienice własnego pomysłu, a pod przednimi - plozy.
Idea się sprawdziła i Car wielokrotnie udawał się swym nowym półgąsienicowcem na przejażdżki po okolicznych polach.

Co było dalej?

Podczas Wielkiej Rewolucji Październikowej (która wybuchła w listopadzie), w 1918 roku rządy rozpoczął Włodzimierz Ilicz Uljanow, od 1901 znany jako Lenin, a Mikołaj II dostał kulkę.
Jak przystało na lidera partii robotniczo-chłopskiej Lenin szybko rozpoczął rozmowy na temat zakupu Rolls-Royce'ów dla 'Młodej Republiki'.
Bo też co innego równie dobrze wpasowałoby się w ideologię nędzy i głodu milionów?
Pierwsze auta dostarczono w 1921 r. Spodobały się Leninowi.
Podobno miał ich do dyspozycji 9, z których do dziś zachowały się dwa. Niestety miewały podobne kłopoty na sowieckich bezdrożach, jak ich poprzednicy na rosyjskich.
Upatrzył sobie więc Lenin gąsienicowy wehikuł, już przecież niepotrzebny nieżywemu Mikołajowi.

Otrzymal go w 1922 roku, ale - zygu zygu - nie nacieszył się nim długo, bo rok później dostał wylewu i musiał przesiąść się na wózek inwalidzki.
Zmarł w 1924 r., a informację o śmierci dostarczył do Moskwy jego kierowca, Stiepan Gil, który dotarł tam właśnie gąsienicowym RR.
Wcześniej, w samym 1918 roku Lenin przeżył 2 zamachy (oba dokonane przez kobiety), przy czym w wyniku drugiego miał przedziurawione płuco.
Odważne kobitki, żeby jeszcze potrafiły celnie strzelać!

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Inna wersja historii mówi, że pewnemu wysoko (przed rewolucją) postawionemu urzędnikowi Rolls ten został ok. roku 1921 przez Lenina skonfiskowany
i na jego rozkaz przebudowany przez Kegresse'a. Może tak, może tak... Wszystko jedno. Nikt już nie dojdzie prawdy, a też jaka to różnica?

Można znaleźć rozbieżne informacje dotyczące rocznika, jednak najbardziej prawdopodobne, że jest to Silver Ghost Continental z roku 1915.
Były takie, co przeczy tezie, że Rolls-Royce na czas wojny wstrzymał produkcję cywilnych samochodów.
Chyba, że U.K. przystąpiło do I Wojny nieco później, nie czytałem, nie chce mi się teraz sprawdzać.
Wersja Continental byla znana takze jako Alpine Eagle, jako ze samochody te byly oparte na modelach, ktore zwyciężały kilka lat wcześniej w prestiżowym rajdzie alpejskim.
Na rok 1915 wskazuje ksztalt i rozmieszczenie drzwi, gladkie boki maski, przejscie miedzy maską a kabiną, i kilka innych szczegółów.

Auto miało rzędowy, 6-cylindrowy silnik o pojemności 7,4 l, mocy 40 lub 50 KM (stąd oznaczenie typu), cztery biegi i na kołach rozwijało prędkość 104 - 112 km/h.

Wymiary:
Długość: 4,88 m
Szerokość: 1,75 m
Wysokość: 2,25 m
Rozstaw osi: 3,63 m

Ta konstrukcja przypomniała mi się dawno temu, podczas lektury Manifestu Marksa. Ciekawa, zapewne jedyny w ten sposób przebudowany RR w historii.
Gąsienice wg sprawdzonego przy ciągniku T-100 patentu, mianowicie z ogniw od zegarków.
Piękny chrom od Auriego - bardzo Ci Auri dziękuję !
Chłodnicę pomalowałem farbą w kolorze złoto-mosiężnym, jako że była ona właśnie z mosiądzu.
Nic tu niezwykłego nie ma, choć wewnątrz znajduje się parę dziwnych połączeń.
O czym chciałbym wspomnieć, to płozy. Nie było jak zbudować ich tak, żeby samochód mógł stać samodzielnie. Jedyny sposób na zrobienie zaokrąglonych i podgiętych końców wymagał, żeby miały one 1 stud grubości, co wyglądało słabo. Dlatego postanowiłem zbudować mu podstawkę, w której ukryte płozy będą sprawiały wrażenie cieńszych. Więc stały się integralną częścią podstawki.
Figurki Lenina nie będzie, może kiedyś.


Zmumifikowany, jedyny na świecie gąsienicowy Rolls-Royce stoi obecnie w oddziale Muzeum Lenina w Gorkach pod Moskwą.

Jeśli ktoś zajmował się w młodości modelarstwem, samochód ten jest mu najpewniej znany.
Był bowiem wydany w wersji kołowej, jak i gąsienicowej przez Małego Modelarza w roku 1970 i 1977.
Z poniższej strony można go jeszcze ściągnąć:
http://saff.pl/ebook/czasopisma-polskie ... -cz-2.html
Ostatnio zmieniony 2015-10-15, 22:13 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Pojazd genialny ale drzewko to już absolutny top. Niesamowite. I bardzo ciekawy wstęp historyczny.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#3 Post autor: REX »

Kolejny perfekcyjny komplet - wprowadzenie i model.
Przyjemnie się czyta i jeszcze przyjemniej ogląda. Do tego te zdjęcia. Trochę inny format i byłyby rewelacyjne pocztówki.

Awatar użytkownika
Aurimax
VIP
Posty: 255
Rejestracja: 2005-02-14, 21:12
Lokalizacja: Nowy Sącz
brickshelf: Aurimax
Kontakt:

 

#4 Post autor: Aurimax »

V1 pisze:Piękny chrom od Auriego - bardzo Ci Auri dziękuję !
Dzięki za reklamę i przepraszam za opóźnienie. Ostatnio coś się nie mogę ogarnąć ze wszystkim.
Jedna ważna osoba też czeka na przesyłkę już jakiś czas :/
Jakby co to polecam się na przyszłość.

Co do Twojej pracy to jak zwykle majstersztyk, realizm i styl.
V1 pisze:Chłodnicę pomalowałem farbą w kolorze złoto-mosiężnym, jako że była ona właśnie z mosiądzu.
Szkoda, że nie napisałeś, bo mam takie klocki również w mosiądzu.
Ostatnio zmieniony 2015-10-15, 23:25 przez Aurimax, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Przepiękne. Samochód jak prawdziwy, a drzewo bardzo efektowne.

To mamy mocnego konkurenta do zimowej wioski. :D :D :D

Aczkolwiek coraz bardziej widać ograniczenia systemu Lego jako takiego. Malowanie, wyginanie i inne dziwne rzeczy. :P
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

Jak zmarnujesz swój talent i w końcu nie zadeklarujesz, że wydasz książkę ze swoimi modelami (a nic nie musisz robić bo gotowe strony tutaj nam prezentujesz), to NIE PÓJDZIESZ DO NIEBA! ;)

Karwiku baaardzo Ci dziękuję za tę historię i to plastikowe cudeńko. Deszczowy piątek nabrał kolorów. :)

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#7 Post autor: martinb »

Dzieło sztuki doskonałej.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#8 Post autor: dmac »

Czy to coś na śniegu, z tyłu, za lewą gąsienicą, to kupa? Bo powinna być spłaszczona, jeśli właśnie przejechał po niej RR. Chyba, że w tej Rosji aż takie mrozy...

I to by był mój najpoważniejszy zarzut do tej pracy :D .

Pięknie, Karwiku, pięknie jak zwykle. Sprytnie ukryte płozy nie rażą. Bransoletka i tu sprawdza się świetnie jako gąsienica (mógłbyś na takich czarnych zbudować najlepszego na świecie Shermana...) Do sylwetki i detali też nijak nie można się przyczepić. I jeszcze to drzewo. I zdjęcia. Ech!
Nigdy nie przestawaj!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: Mestari »

To jedna z najlepszych konstrukcji, jakie w życiu widziałem. Dla mnie to już jest sztuka. Masz skomponowany cały kadr, jakbyś malował, tylko medium inne.

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: halerz »

Rewelacja!

Awatar użytkownika
Jahoo
Administrator
Posty: 963
Rejestracja: 2012-12-09, 23:28
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Jahoo »

Swietne!!
GBC!

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#12 Post autor: V1 »

Fajnie, że fajne :)

Auri - nie chciałem Ci zawracać głowy , uznałem że ten metallic w sprayu wygląda wystarczająco dobrze. Ale będę pamiętał następnym razem :)
I jeszcze raz bardzo dziękuję!

Dmac - to gałąź albo korzeń. Nie mam już więcej takich gąsienic ani na jeden model. Kłopotliwe do skompletowania. Ale zbieram dalej.

Z drzewka nie jestem zbyt zadowolony, ma zbyt płaską koronę. Jakoś mi to nie przeszkadzało, dopóki nie zobaczyłem tego na zdjęciach. Ale i tak nie mam więcej białych liści, na razie musi zostać.

Jelly - powlekane próżniowo tak (kilkanaście), malowane tak (4), wyginane jeżeli za wyginanie klocków uznamy wyginanie biczów. Ale one właśnie po to są robione z gumy.
Cóż... tak, sam widzę, że obniżyła mi się granica tolerancji :)

Książka? Doceniam i dziękuję, ale składankę z tego co już jest w internecie? Nieeee.....
\/1 ______________

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: MarcinMK »

Bardzo ładna konstrukcja i świetne, kapitalne foty. Ciekawie czyta się historię, wstęp i opis modelu. Generalnie - piękny MOC.
1971

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

Powiem krótko. Chciałbym tak budować jak Ty. Jak zawsze piękne zdjęcia, pełen opis jako wprowadzenie, perfekcyjna robota
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: zantevski »

Piękna praca, bardzo ciekawy opis. Super!

ODPOWIEDZ