Dziwna gąsiennica - Czy działa?

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Grand

Dziwna gąsiennica - Czy działa?

#1 Post autor: Grand »

Hej!
Planuję zbudować Moca podobnego do Menck'a M154 Bosmana, myślałem o jakimś Demagu z serii BL jednak mam problem z gąsiennicami. Na brickshelfie znalazłem coś takiego:

http://www.brickshelf.com/gallery/HJR/m ... 010529.jpg

Nie mam niestety nowych link beltów i nie mogę sprawdzić czy owa konstrukcja działa, zwracam się więc z prośbą do Was drodzy koledzy, czy ktoś mógłby sprawdzić czy gąsiennica napedzana tą badź podobną felgą ruszy z miejsca? Czy też felga będzie się kreciła w miejscu... :help: :whoeva:

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Ta gąsienica nie wygląda na napędzaną tymi białymi felgami a raczej czymś pomiędzy nimi. Np. w 8272 do napędzania nowych gąsienic służy to: Obrazek. Co wykorzystano w przypadku pokazanej przez Ciebie gąsienicy nie jestem niestety w stanie powiedzieć.

littleboy

#3 Post autor: littleboy »

zauwaz ze w srodku jest jeszcze jeda mniejsza gasienica i to pewnie ona napedza tego kolosa:)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Chyba o niej mówimy od początku? Bo tych zamontowanych na niej belek nie biorę za gąsienicę.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

littleboy pisze:zauwaz ze w srodku jest jeszcze jeda mniejsza gasienica i to pewnie ona napedza tego kolosa:)
A ja jestem zdania, że nic go nie napędza - to tylko atrapa.
Wewnętrzna gąsienica nowego typu (od Snowmobile'a), do której poprzyczepiane są szare belki Technic, istotnie pasuje do małego kółeczka, które pokazał nam Sariel. Jednakże kółeczko to jest znacznie, znacznie mniejsze od białych felg i nie ma takiej możliwości, by sięgało zębami aż do ogniw gąsienicy.
Sytuacja zmieni się zapewne po premierze buldożera, który ma znacznie większe koła zębate nowego typu, ale jakoś mi się nie chce wierzyć, by ten ktoś, kto zbudował tę gąsienicę, miał już dostęp do tych zębatek.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Grand

#6 Post autor: Grand »

Ehh... chyba macie rację. Szkoda... bo to na prawdę fajna i masywna gąsiennica. Cóż, pozostaje mi szukać Technic Gear 21 Tooth Axle Centre (póki co, mam 1 ;] ) Niestety, koło zębate które będzie dostępne w zestawie: Bulldozer jest gdzieś wielkości zębatki 24-zębnej czyli o wiele za małe. Urządzałoby mnie coś wielkości białej felgi lub żółtej zębatki z lat 70'tych. Może znacie jakieś rozwiazanie tego typu? :mruga:

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

Grand pisze: Urządzałoby mnie coś wielkości białej felgi lub żółtej zębatki z lat 70'tych. Może znacie jakieś rozwiazanie tego typu?
Ja znam: żółta zębatka z lat siedemdziesiątych :) . I do tego łańcuch starego typu, w którym każde ogniwo ma 2 study umożliwiające przyczepienie plate'ów. Nie jest to super solidne, ale widziałem już wiele modeli z takimi gąsienicami i jakoś jeździły. Koparka Bosmana chyba też, prawda?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Grand

#8 Post autor: Grand »

Hehe... tak, tak zgadza się :) niestety to rozwiązanie posiada dwa duże minusy:
1) gąsiennica jest dośc nietrwała - czesto się rozłącza
2) żółte kóła zębate w Polsce są praktycznie niedostępne

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#9 Post autor: Żbik »

Grand pisze:Może znacie jakieś rozwiazanie tego typu?
Proponuję zapoznać się z tym patentem. Bo kto powiedział, że gąsienice muszą być napędzane poprzez zębatki? Tym bardziej jeśli chcemy zbudować naprawdę duże i solidne gąsienice.
Ostatnio zmieniony 2007-07-17, 13:32 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Grand

#10 Post autor: Grand »

Znam to rozwiązanie, jednak jego wygląd mnie nie satysfakcjonuje. ;]
Myślałem raczej o czymś w tym stylu:

http://img337.imageshack.us/my.php?imag ... icasw4.jpg
Obrazek

Na obrazku nie ma nowych ogniw ze Snowmobile'a ale każdy może sobie to wyobrazić :) Dodatkowo myślałem żeby na bricki z dziurami nałożyć 1x8 gładkie plate'y :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Musisz chyba zdecydować czy Twoja gąsienica ma wyglądać czy działać. Bo raczej żadna standardowa zębatka ani koło nie ruszy tego co pokazałeś.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#12 Post autor: Żbik »

Grand pisze:Znam to rozwiązanie, jednak jego wygląd mnie nie satysfakcjonuje
Jak wrócę z pracy do domu, to wrzucę zdjęcie gąsienicy mojego projektu, bazującego nieco na linkowanym Venturze. Może się koledze spodoba :)

Grand

#13 Post autor: Grand »

Sariel pisze:Musisz chyba zdecydować czy Twoja gąsienica ma wyglądać czy działać. Bo raczej żadna standardowa zębatka ani koło nie ruszy tego co pokazałeś.
Do napędu gąsiennicy użyję silnika RC, plus 2x worm srew, może jakies zębatki przed nimi, bedzie się to tak wolno obracać, że z ruszeniem białej felgi nie powinno być problemu, pytanie brzmi czy ta felga chwyci gąsiennicę czy bedzie się ślizgać w środku...

Żbik'u czekam z niecierpliwością na Twoją propozycję :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Grand pisze:pytanie brzmi czy ta felga chwyci gąsiennicę
Nie mam pojęcia czym miałaby ją chwycić. Mam takie felgi i wiem jak gładkie mają krawędzie, a w dodatku są wąskie.

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#15 Post autor: Duke »

Grand, ja stosuję gąsienice tego typu

galeria
rozpinane np. na kołach z 8421, jak się sprawdzają - zerknij na filmiki
http://video.google.pl/videosearch?q=lego+halftrack

ODPOWIEDZ