[MOC] ROBo

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wo_haker

[MOC] ROBo

#1 Post autor: wo_haker »

Witam serdecznie,

po długiej przerwie wracam do klocków. Pierwszym moim większym projektem był samochód wyścigowy, jednak zaliczam go do nieudanych. Był wielki (prawie 80 cm długości), ciężki, a przez to zbudowana przeze mnie skrzynia nie miała siły dźwignąć tego kloca. Również zawieszenie było zbyt miękkie, by prawidłowo amortyzować budę i nie przysiadać pod ciężarem.

Kolejna próba zbudowania czegokolwiek zaowocowała złożeniem robota. Jako że mam młodsze kuzynostwo, wiedziałem, że musi się poruszać i mieć kilka ruchomych funkcji. Dysponuję tylko dwoma zestawami klocków: 42025 i 42039. Nie za wiele tu silników (aż 1), przewodów i innych bajerek. Ale od czegoś trzeba zacząć.

Zbudowany robot w założeniu miał mieć kilka funkcji.

Związane z silnikiem elektrycznym:
1. Otwieranie klapy przykrywającej napój.
2. Wysuwanie napoju.
3. Jazda.
4. Wentylator.
5. Otwierany kufer na cukierki.
6. Otwierana taca na drobne pieniążki.

Mechaniczne bez silnika:
1. Ruchoma głowa.
2. Łapka, która mogłaby coś chwycić na zasadzie spinacza.
3. Ruchoma ręka (góra/dół).
4. Strzelanie kulkami/wykałaczkami.

Jak to bywa podczas budowania, pomysły się zmieniają, ubogacają i nie inaczej było tym razem. Zbudowany robot jeździ (na razie napęd na przód, ale w planach jest też napęd na tył + na 4 koła - zmieniamy za pomocą przekładni), poruszają się tłoki silnika po włączeniu silnika elektrycznego, można włączyć obrót głowy (równolegle z jazdą), w której jest miejsce na włożenie lizaków/cukierków, otwierają się dzrzwiczki, za którymi stoi puszka z napojem. Napój się również wysuwa do przodu. Jest też otwierany kufer na kolejne smakołyki. Nie ma jak w planach wentylatora, wyrzutni kulek/patyczków, ruchomej ręki, a głowa porusza się dookoła za pomocą silnika elektrycznego.

Wysokość 45 cm, podstawa 25x25 cm.

Robot cieszy się uznaniem wśród najmłodszych (chyba nie przez to, że ma w sobie słodycze ; ) ). Jest to pierwsza wersja, którą udoskonalę. Ale najpierw proszę o rady, co można zmienić, jaką fajną funkcję (przy posiadanych elementach) można jeszcze dodać, co można zrobić lepiej, stabilniej.

Dodam, że nie chciałem tu amortyzacji, nie chciałem dyferencjału, ponieważ doświadczenia z poprzednim samochodem pokazały, jak bardzo to osłabia napęd. Obecny napęd na przednią oś dobrze się spisuje, ale w ramach wybajerzenia chcę, by można było wybierać napęd na przód, tył bądź na obie osie.

Na początek dodaję kilka zdjęć, niebawem nakręcę film i zrobię szczegółowe zdjęcia mechanizmów. Z góry dziękuję za konstruktywną krytykę i rady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Dział Technic to przede wszystkim film, jak działają poszczególne funkcje/mechanizmy i warto byś zapoznał się jak zaprezentować swojego [URL=http://www.00453005_0000002.pl/artykuly.php?show=74880]MOCa[/URL]. Na razie widzę tylko kupę klocków.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

wo_haker

#3 Post autor: wo_haker »

Dodaję film oraz lepsze zdjęcia. Przepraszam za ostatnią kichę, obiecuję poprawę na przyszłość.

https://vimeo.com/150343705

1. Robot w całej okazałości, załadowany słodyczami ;) Po lewej na dole łatwo dostępny battery box. Po lewej i poprawej wystające belki służą do przełączania funkcji.
Obrazek

2. Widok z boku. Głowa się kręci dookoła. Widoczny wał kardana i przekładnia kątowo-zębata służą do otwierania drzwi kryjących napój.
Obrazek

3. Silnik elektryczny LEGO. Zębatki widoczne na pierwszym planie służą do przeniesienia napędu na tył.
Obrazek

4. Przekładnie. Lewa górna --> otwieranie drzwi <-- wysuwanie napoju. Lewa dolna --> obrót głową <-- otwieranie kuferka. Prawa - napęd na przednią oś.
Obrazek

5. Przekładnia ślimakowa zastosowana w celu zmniejszenia momentu obrotowego głowy.
Obrazek

6. Napęd na tył. ROBo można napędzać również na jedne koło tylnie, co widać na zdjęciu.
Obrazek

7. Silnik
Obrazek


W przyszłości (kiedy już dorobię się sterowania ir i większej ilości silników), może uda się zbudować robota sterowanego w lepszy sposób. Tymczasem czekam na porady co tu by można jeszcze ulepszyć, bo aktualnie brak pomysłów. Jest jeszcze możliwość dołączenia jednej funkcji napędzanej silnikiem.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Załóż sobie konto na youtube do filmów, bo tu to kiepsko wygląda. Wracając do twojego robota, słyszałem tylko jakieś strzelania zębatek i troszkę chaotyczny ten film. Tak naprawdę niewiele się z niego dowiedziałem :(
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Avalyah
Posty: 14
Rejestracja: 2011-07-11, 22:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#5 Post autor: Avalyah »

Cóż, jak na MOCa złożonego z klocków z tylko dwóch zestawów, to jak dla mnie całkiem nieźle, chociaż na pewno sporo rzeczy do poprawy. Mi też na filmiku rzuciło się w oczy (uszy) strzelanie zębatek i ujęcia zmieniają się trochę za szybko, ciężko było zrozumieć co dokładnie się dzieje.

Jak tak patrzę na te zębatki do przeniesienia napędu na tył, to aż się prosi, żeby je wzmocnić liftarmami z obu stron, bo jak przyłożysz większe obciążenie, to mogą przeskakiwać. Ile robot waży?

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#6 Post autor: piotrek839 »

Avalyah pisze:Mi też na filmiku rzuciło się w oczy (uszy) strzelanie zębatek
To dźwięk mini siłowników śrubowych gdy dochodzą do skrajnych położeń.

wo_haker

#7 Post autor: wo_haker »

Kolega piotrek839 już mnie wyręczył. To dźwięk siłowników. W zbudowanym samolocie 42025 również taki występował, dlatego uznałem to za naturalne. Jednak widzę, że to dosyć drażliwe, dlatego budując kolejne modele będę starał się to wyeliminować poprzez tuleje i piny.

Nie mam wagi, ale robot mógł ważyć dobre 2 kg, a z bateriami pewnie przekroczyło 2,5kg. Do budowy wykorzystałem prawie wszystkie klocki z dwóch zestawów. Poruszał się sprawnie pod swoim obciążeniem i załadowanym kufrem, napojem i lizakami. Chociaż gdy się włożyło za dużo to widać było, że silnik sobie nie radził. Musiałbym zastosować albo kolejny silnik, którego aktualnie nie posiadam lub zwiększyć moment obrotowy tracąc na prędkości poruszania się ROBo. Przy nagłym zatrzymaniu przez dziecko po prostu blokował się silnik, nie było strzelania zębatek. Nie było problemu, żeby przejechał przez próg lub jeździł po naprawdę nie równym dywanie. Dlatego liftarmy usztywniłyby całą konstrukcję napędu na tył, ale nie były konieczne. Szczerze powiedziawszy myślałem nad tym, ale trochę brakowało już klocków.

Zrobiłem jeszcze takie zdjęcie podczas rozbierania modelu.
Obrazek

Aktualnie w budowie jest przyczepa pod skuter śnieżny z zestawu 42021, ale nie będę zdradzał szczegółów. Montowana będzie do samochodu B z zestawu 42039.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Przyczepa pod skuter śnieżny? Ciekawie się zapowiada. Zatem czekamy na dalsze MOCe
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ