[MOC] 8837 Pneumatic Excavator na nowo

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] 8837 Pneumatic Excavator na nowo

#1 Post autor: solic »

Obrazek

Witajcie,

przedstawiam współczesną interpretację zestawu 8837 Pneumatic excavator.
Informacje na temat zestawu można znaleźć na Bricksecie: http://brickset.com/sets/8837-1 oraz na technicopedii: http://www.technicopedia.com/8837.html

Funkcje modelu:
- pneumatycznie opuszczane / podnoszone ramię
- pneumatycznie otwierana / zamykana łyżka
- skręcane koła
- obracanie wieży

O ile pierwsze dwie funkcje są dość oczywiste i ich sposób działania nie powinien budzić żadnych wątpliwości, to przy dwóch ostatnich chciałbym zatrzymać się na dłużej. Sterowanie zarówno skrętem kół jak i obracaniem wieży odbywa się przy pomocy jednego wspólnego pokrętła (żółtego światła-koguta). Przełączanie odbywa się poprzez wysunięcie pokrętła do góry lub opuszczanie w dół. Jest to bardzo sprytne rozwiązanie, inną ciekawostką jest to, że do obrotu wieży wykorzystane są wewnętrzne zęby obrotnicy (jeśli dobrze kojarzę to jest to jedyne zastosowanie tych zębów w firmowym zestawie).

W oryginalnym zestawie oś pokrętła przechodzi przez płytki z otworami i podniesiona do góry zostaje na miejscu - opór jest wystarczający i pokrętło samoistnie nie opada. Po zbudowaniu analogicznego mechanizmu z liftarmów niestety oś nie chciała utrzymywać się w górze (czyżby otwory w płytkach miały minimalnie mniejszą średnicę niż w te liftarmach?). Dlatego żeby zachować pierwotny sposób działania szukałem rozwiązania, które pozwoli na utrzymanie pokrętła u góry. Z pomocą przyszedł driving ring wewnątrz którego umieszczony jest taki łącznik. Driving ring utrzymany jest w miejscu dzięki takim dwóm klockom: takim dwóm klockom.

Tak to wygląda:
Obrazek
Dzięki temu zabiegowi przełączanie między funkcjami jest łatwe i intuicyjne. Jak to działa mam nadzieję widać na filmie.

Przy okazji wyeliminowałem jedną niedogodność starego zestawu: przy zbyt mocnym pociągnięciu za pokrętło można było całkowicie wyjąć oś, przez co od spodu wylatuje zębatka z8, którą później trudno wkłada się na miejsce. W moim rozwiązaniu w przypadku zbyt mocnego pociągnięcia za pokrętło wyjmie się tylko jego górna część, którą bardzo łatwo z powrotem umieścić na miejscu.

O wyglądzie nie będę za dużo pisał - starałem się zachować cechy oryginału, łącznie z brakiem oświetlenia i surową kabiną bez drzwi i fotela:)

Parę zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Zdjęcia porównawcze z zestawem:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Więcej zdjęć: w galerii na BS
oraz galeria porównawcza mojej wersji i oryginalnego zestawu.

Krótki film:



Dziękuję za uwagę.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

solic pisze: łącznie z brakiem oświetlenia i surową kabiną bez drzwi i fotela:)
A ja mam nadzieję, że jednak to sie zmieni, bo z nowszą kabiną z bajerami wyglądałaby zdecydowanie lepiej.
A patent z driving ringiem genialny.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#3 Post autor: judam »

Wydaje mi się że plate Modified 1 x 1 with Clip Horizontal, to zły pomysł na trzymanie przewodów pneumatycznych, bo jego sposób montażu do liftarmów wydaje się słaby.
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Świetna praca. No i faktycznie patent z DR świetny.
M_longer pisze:
solic pisze: łącznie z brakiem oświetlenia i surową kabiną bez drzwi i fotela:)
A ja mam nadzieję, że jednak to sie zmieni, bo z nowszą kabiną z bajerami wyglądałaby zdecydowanie lepiej.
A jak się nawet nie zmieni, to ja byłbym przeszczęśliwy gdybym mógł zobaczyć wersję tak jakby Lego zbudowało ten zestaw dziś tj. z "bajerami". :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:A jak się nawet nie zmieni, to ja byłbym przeszczęśliwy gdybym mógł zobaczyć wersję tak jakby Lego zbudowało ten zestaw dziś tj. z "bajerami". :)
Poczekaj do sierpnia, będzie koparka zblizona skalą z logiem Volvo ;)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

Oczywiście "+" za patent z driving ringiem. Do pełni szczęścia brakuje mi 2 pionowo przyczepionych czerwonych liftów 1x3 z tyłu. Ale i tak jest fajnie :)
M_longer pisze: Poczekaj do sierpnia, będzie koparka zblizona skalą z logiem Volvo ;)
Bez cudów, ale na części przyjemny będzie zestaw ;)
Ostatnio zmieniony 2016-01-18, 17:41 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Pomysłowy patent z obrotem wieży i skrętem kół przez wciśnięcie lub wyciągnięcie koguta. Bardzo sprytne. Coraz więcej prac pojawia się już do konkursu. To dobrze.
Ostatnio zmieniony 2016-01-18, 17:54 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#8 Post autor: solic »

M_longer pisze:A ja mam nadzieję, że jednak to sie zmieni, bo z nowszą kabiną z bajerami wyglądałaby zdecydowanie lepiej.
Też tak sądzę, ale cóż.. taki mamy klimat... znaczy regulamin. Choć myślę, że akurat ten zestaw aż tak wiele nie traci, znaczy inne stare zestawy przerobione na liftarmy znacznie gorzej wyglądają "bez bajerów".
M_longer pisze:A patent z driving ringiem genialny.
SERVATOR pisze:No i faktycznie patent z DR świetny.
Bricksley pisze:Oczywiście "+" za patent z driving ringiem.
Dziękuję! Rozwiązanie proste do bólu, a się sprawdza.
judam pisze:Wydaje mi się że plate Modified 1 x 1 with Clip Horizontal, to zły pomysł na trzymanie przewodów pneumatycznych, bo jego sposób montażu do liftarmów wydaje się słaby.
Wbrew pozorom trzyma się to całkiem nieźle. Sztywny flex powoduje, że nie mają możliwości telepania. Choć na pewno bardziej eleganckim rozwiazaniem jest Tile Modified 1 x 1 with Clip przyczepiony do technic bricka jak w oryginalnym zestawie.
Bricksley pisze:Do pełni szczęścia brakuje mi 2 pionowo przyczepionych czerwonych liftów 1x3 z tyłu.
Uznałem, że technic bricki 1x4 z tyłu i po bokach oryginalnego zestawu pełnią rolę typowo konstrukcyjną, a nie ozdobną dlatego je pominąłem.
legosamigos pisze:Pomysłowy patent z obrotem wieży i skrętem kół przez wciśnięcie lub wyciągnięcie koguta. Bardzo sprytne.
To akurat zasługa projektanta Lego, nie moja.

Dziękuję za wszyskie opinie.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

zen535i
Posty: 152
Rejestracja: 2013-08-11, 16:19
Lokalizacja: Radomsko, Wieluń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: zen535i »

Technic to tak nie do końca mój dział ale prace zgłaszane do konkursu oglądam i ten jest super. Najbardziej przypomina oryginał: ) nie jest taki delikatny jak reszta liftowych konstrukcji no i chyba w pełni zgodna z regulaminem.
Piwo moje paliwo;)

Awatar użytkownika
PGPlay
Posty: 68
Rejestracja: 2016-01-01, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: PGPlay »

Wygląda super, nowy przy starym prawie jak bliźniaki.

ODPOWIEDZ