[MOC] Freightliner FLD Classic XL

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

[MOC] Freightliner FLD Classic XL

#1 Post autor: Havoc »

Witam ponownie. Zgodnie z obietnicą/zapowiedzią przedstawiam drugiego Freightlinera, tym razem longnose. Jako, że tło naturalne (balkon) się sprawdziło przy jednym ze zdjęć poprzedniego trucka, postanowiłem, że ten przedstawię na tym właśnie tle.

PS. Zanim pojawią się uwagi na ten temat (a napewno by się pojawiły) wiem, że znaczek na masce powinien być srebrny (szary) ale niestety nie posiadam tej części w takim kolorze. Sądzę jednak, że czarny też nieźle wygląda.

Obrazek

GALERIA

A teraz trochę o modelu. Jako, że na longnose'ach znam się jeszcze mniej niż na COE budowa tego modelu trwała nieco dłużej, dokładnie 9 dni. 3 razy przebudowywane podwozie i 2 razy kabina, ale w końcu udało się osiągnąć zadowalający efekt. Wygładziłem też tyle powierzchni ile mogłem, więc sądzę, że zwolennicy modeli studless będą w miarę usatysfakcjonowani. Udało mi się też zmontować kierownicę. Ta w poprzednim modelu rzeczywiście była za mała, a ponieważ nie posiadam kierownicy technic, o której wspominał Maciej, musiałem poradzić sobie inaczej. Nie jest może idealnie okrągła, ale wystarczająco :)

Co do danych technicznych:

Długość: 70 cm
Szerokość: 24 cm
Wysokość: 31 cm
Waga: ok. 5 kg
Silnik: oczywiście Detroit DDC seria 60, model o pojemności 14 L i mocy 515 KM (kolejna atrapa) ale może kiedyś uda się zamontować prawdziwy ;)
Ostatnio zmieniony 2010-07-01, 09:40 przez Havoc, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Zgłosisz go na MOC miesiąca? :)

Havoc

#3 Post autor: Havoc »

No nie wiem widmo kolejnej porażki trochę mnie odstrasza :D , a tak poważnie to trudno powiedziec, najpierw niech się publika wypowie, tak jak wtedy tak i teraz zaczekam na komentarze, jak ludziska będą chcieli zobaczyć go na liście kandydatów to się zgłoszę.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Zgłoś, zdecydowanie, mój głos już masz :)

Havoc

#5 Post autor: Havoc »

Głosowanie powinno być chyba tajne :) Ja dziś wyjeżdżam na 1 dzień, jak wrócę zobaczę opinie i wtedy się zdecyduje.

Awatar użytkownika
trubal
Posty: 299
Rejestracja: 2007-06-13, 14:50
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: trubal
Kontakt:

 

#6 Post autor: trubal »

wrzuć :)
szczerze mówiąc poprzedniej wersji nie kojarze, możliwe że jej po prostu nie widziałem, ale ta bardzo mi się podoba. Świetna klasyczna sylwetka. Nie wiem czy oryginalnego freghtlinera kiedyś widziałem, ale ta konstrukcja powala. Świetne masywne nadwozie, fajny patent ze schodkiem podnoszonym do wejścia do kabiny, ale te drzwiczki na końcu sypialni jakies takie małe:P Fajny patent na kierownicę, i ogólnie wnętrze też mi się podoba, ale z kolei tył pojazdu jakiś taki surowy. Oczywiście przypominam, że nie mam zielonego pojęcia jak taki krążownik wygląda w realu, dlatego moje opinie wyrażają wrażenia czysto estetyczne :)

EDIT: dobra już znalazłem poprzednią wersję :)
Ostatnio zmieniony 2007-07-21, 00:20 przez trubal, łącznie zmieniany 1 raz.
"I got a bad feeling about this..."

Mój sklep BL:
www.brickbox.prv.pl

Havoc

#7 Post autor: Havoc »

te drzwiczki na końcu sypialni to schowek :)

Awatar użytkownika
trubal
Posty: 299
Rejestracja: 2007-06-13, 14:50
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: trubal
Kontakt:

 

#8 Post autor: trubal »

aaAAAa:P znaczy domyśliłem się że nie są to drzwi wejściowe:P ale po prostu nie mogłem ich do niczego sensownego przyporządkować:)
"I got a bad feeling about this..."

Mój sklep BL:
www.brickbox.prv.pl

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#9 Post autor: V1 »

Wygląda o wiele lepiej. Dobrze że go przerobiłeś. Może tylko szkoda że czarny pasek jest przerwany.
\/1 ______________

Havoc

#10 Post autor: Havoc »

No też żałuję ale nie dałem rady tego zrobić inaczej gdyż wtedy konstrukcja byłaby jeszcze delikatniejsza czyli sama by się rozpadała :) ale chyba ten skrawek nie razi aż tak bardzo...

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#11 Post autor: Maciej Drwięga »

Troszę późno, ale tak sobie na niego patrzę i zasadniczo nie ma się do czego przyczepić :) To znaczy można, ale to już by było naciągane. Co osobiście próbował bym jeszcze zmienić (to już tak na przyszłość):
- boczne ścianki klapy silnika... bo albo robimy wszędzie kropki albo ich nie robimy :)
- środkowy śłupek przedniej szyby - troszkę zbyt gruby jest...
- osłonę przeciwsłoneczną - spad 30st by był wskazany, ale obleci :)
- może gdyby sypialnia była o 2 kropki szersza, było by lepiej, ale to trzeba przymierzyć...
- siodło jest ciut za duże mimo wszystko jeszcze.

Poza tym jest w porządku. Powiedzmy klasę bliżej oryginału niż poprzednia jego wersja. Podoba mi się, naprawdę. Tam w silniku masz zabudowane cylindry, czy to tylko czysta atrapa ?

Tak na przyszłość, o czym możesz pomyśleć:
- wszędzie, gdzie są jakieś rury, staraj się je prowadzić łukami i unikać połączeń pod kątem prostym (no chyba, że oryginał też tak ma). Np. rura wydechowa - u Ciebie wychodzi z turbiny i urywa się przy ścianie ogniowej kabiny. Fajnie by było ją poprowadzić trochę dalej i połączyć z rurami wydechowymi. Dużo naturnalniej wygląda wtedy.
- budować może mniej solidnie, ale starać się dawać możliwie dużo detali. Zapewne nigdy się tym nie będziesz bawił, jedyne co po tym modelu zostanie to zdjęcia. Zdecydowanie to, że model ma skręcane koła pokrętłem za kabiną nie będzie interesowało oglądającego. Dużo więcej radości i walorów estetycznych dadzą kable i przewody pneumatyczne do naczepy kłębiące się za kabiną. Tu jest pole do popisu - jeśli robisz model szosowy, na pokaz - ladnie wszystko wykańczasz, wieszasz, upinasz. Jeżeli jest to typowa "work truck", wtedy robisz bajzel w myśl zasady - im więcej łańcuchów, linek, kluczy i tym podobnych, tym lepiej.
- staraj się znaleźć zawsze charakterystyczne elementy danej ciężarówki. Je trzeba pokazać za wszelką cenę bo to one decydują w pierwszych 30 sekundach porównywania, czy to ta ciężarówka, czy nie.
- pojazd musi mieć styl i charakter, nie może być bezpłciowy.

Szkoda, że do gdańska jest tak daleko z Wawy :) Myślałeś, zeby zrobić mu gdzieś zdjęcia w plenerze ?
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Havoc

#12 Post autor: Havoc »

Maciej Drwięga pisze:Szkoda, że do gdańska jest tak daleko z Wawy
A co, przyjechałbyś żeby ją osobiście przerobić? :)
Maciej Drwiega pisze:Myślałeś, zeby zrobić mu gdzieś zdjęcia w plenerze
Niestety jak wcześniej pisałem nie bardzo mam możliwość, na rękach nie będę go nosił przecież :) a transportu nie mam, a do jakiegoś 'ludzkiego' pleneru trzeba na tym naszym osiedlu kawałek drogi pokonać.
Maciej Drwięga pisze:Tam w silniku masz zabudowane cylindry, czy to tylko czysta atrapa
Atrapa, niestety jedyne cylindry jakie posiadam pochodzą z technica (przezroczyste bloki i żółte tłoki) nie wyglądało by to dobrze nawet pod spodem (ta świadomość :) )

PS
Dzięki za rady, postaram się jak najwięcej z nich wyciągnąć bo jeszcze 2 trucki mam w planie, ale to dosyc odległa przyszłość.
Ostatnio zmieniony 2007-07-29, 17:40 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
trubal
Posty: 299
Rejestracja: 2007-06-13, 14:50
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: trubal
Kontakt:

 

#13 Post autor: trubal »

jeżeli znajdziesz troche czasu w niedziele albo w sobote rano (zależnie od pogody) to możemy gdzieś pojechać w fajny plener. W jakiej części gdańska mieszkasz?
"I got a bad feeling about this..."

Mój sklep BL:
www.brickbox.prv.pl

Havoc

#14 Post autor: Havoc »

Mieszkam na Zaspie, ale troszkę późno ta propozycja padła :( . FLD poszedł do kasacji. Muszę poskładać modele oryginalne, żeby sprawdzić czy kompletne są bo mam wrażenie, że część klocków mi poznikała. Ale dzięki za propozycję, jeśli nie masz nic przeciwko to następnym razem (przy następnym modelu) chętnie skorzystam.

Awatar użytkownika
trubal
Posty: 299
Rejestracja: 2007-06-13, 14:50
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: trubal
Kontakt:

 

#15 Post autor: trubal »

:) spoko, ja codziennie krążę gdańsk>gdynia>wejherowo
"I got a bad feeling about this..."

Mój sklep BL:
www.brickbox.prv.pl

ODPOWIEDZ