[MOC] Lokomotywa SD40-2

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] Lokomotywa SD40-2

#1 Post autor: meler »

Czołem Kolejarze :) Postanowiłem wylać nieco żółci na forum... ;) w postaci takiego oto dieselka: SD40-2. Jedna z najpopularniejszych maszyn w Stanach, internet roi się od zdjęć, modeli, pomników, dlatego krótko o tym modelu:

Dł: 57 kropek
Szer: 8 kropek (+ poręcze)
Wys: 10 klocków i 2 płytki
Napęd: 2 silniki train PF, bateria standard 88000.

Obrazek
SD40-2 01 by Michal, on Flickr

Model jeździ i skręca. Film zamieszczę niebawam.

Dlaczego SD40-2? Potrzebowałem na półce czegoś w żółtym kolorze :)
Trudności? Tradycyjnie wózki, pług i linki. A największa - zdjęcia :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrowienia,
M

PS. W razie pytań - poręcze są z przyciętych bb219. Pozwoliłem sobie na to, bo TLG uszkadza te elementy zgniatając końcówkę po spięciu torów.
Ostatnio zmieniony 2016-04-08, 12:06 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#2 Post autor: Kruk »

Świetny model, bardzo mi się podoba zwłaszcza że gustuje w takich modelach lokomotyw. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Lokomotywa SD40-2

#3 Post autor: legosamigos »

meler pisze:...Dlaczego SD40-2? Potrzebowałem na półce czegoś w żółtym kolorze :)...
To trzeba było kupić kanarka w klatce :D OK, a tak na serio fajne te Twoje lokomotywy. Wiem, że lokomotywa to główna siła napędowa pociągu, lecz brakuje mi cały czas jakiś wagoników
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Przeraziła mnie wielkość. 57 studów. Kamieniczki budujemy na 32. Ale przeliczyłem faktycznie to 21 metrów w skali 1/47. Długa maszyna.

Piękna bestia.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Tak z ciekawości wygooglowałem sobie co to za lokomotywa i widziałem, że ktoś już zbudował tą maszynę z klocków, choć w trochę nieco większej skali :) i faktycznie, to musi być kolos

Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

Nie trzymałem się sztywno skali, robiłem trochę na oko by zachować proporcje przy szerokości 8, ale mniej więcej tak to wygląda czyli 1:47 .. 1:48 :) Kolos to jest ten pomarańczowy model, a mój oceniam jako delikatnie ponad normę ;)
Zastanawiałem się czy nie skrócić lokomotywę do 50kropek (np. niemiecką BR 118, którą wcześniej modelowałem, ok. 19,5m długości, skróciłem dość mocno), ale przy zastosowanym rozwiązaniu wózków, wyglądałaby pokracznie.
Wagony są, nawet sporo, tylko z trójką dzieci trudno jest zrobić sesję fotograficzną :) Dołożę starań by jakieś foty (plus film) pojawiły się w tym tygodniu. W kolejce czekają też: poprawiona BR22, BR81 i jeden dieselek zbudowany "z resztek" :)
Ostatnio zmieniony 2016-04-11, 08:33 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Mateusz92 »

Przyznam się szczerze, że nie wiem czy mi się podoba czy nie :) Na pewno kabina jest za długa, proponowałbym ją skrócić do 6 kropek. Wydaję mi się, że jak się skróci kabinę to proporcję się poprawią przez co lokomotywa nie będzie wyglądać tak płasko. Również wózki bym poprawił, aby były symetryczne względem środka lokomotywy (jeden silnik wtedy jedzie do tyłu więc, aby obydwa silniki jechały w tym samym kierunku drugi silnik trzeba połączyć przez pf switch).

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#8 Post autor: ELEMENT »

Wygląda na robioną troszkę 'na szybko', ale to bardzo fajny model lokomotywy, więc się jakoś broni :)

Mi nie podobają się wszechobecne kropki (study), począwszy od tych po bokach na przodzie (plejt mod. 4x4), do tych pod szybkami - osobiście przypiąłbym szybki od góry a od dołu dał tile 1x4 i wyglądałoby gładziej.

Do ciętych flexów nic nie mam, ale te pociachane 'zczepiacze' od torów mnie rażą. Kwestia gustu.

Generalnie 'OK'.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#9 Post autor: meler »

Sorry za zwłokę z aktualizacją, ale lepiej późno niż wcale :) Drobne zmiany plus naklejki. Załączam dodatkowe 3 zdjęcia i jeden film. Sądziłem, że zwrócicie uwagę na brak poręczy przy schodkach albo pojedyncze światło na zbyt wysuniętym czubie, ewentualnie kanciasty nos... Ż jest pełne niespodzianek ;)

@ELEMENT: za dużo kropek... nie uwierzysz, ale celowo zostawiłem te na nosie by nadać lokomotywie mniej gładki wygląd, taki poziomy ornament ;) Ale zmieniłem na żółte tile 2x4. Co do szybek... ćwiczyłem je w poziomie i wówczas mniej są widoczne, tylko że kabina jest miejscem chwytu i po testach na reprezentatywnej grupie dzieci taka konstrukcja nie dawała rady. Sorry za pocięte sczepiacze - i tak były chrome :)

@mateusz92: myślę, że ilość żółtego w tym oświetleniu robi wrażenie płaskiej z boku, załączam coś nowego za dnia. Switche mi się skończyły, ostatni użyłem na poprzednim dieslu V180. Co do symetrii - obecny układ ma przewagę nad symetrycznym podczas jazdy do przodu, bo oba silniki ciągną wózki z 3-cią ośką, zamiast je pchać. Do tyłu oczywiście jest opór, ale to najmniejsze zmartwienie - większy problem to magnes na łańcuchu, który potrafi wykoleić wagon w czasie pchania go - taki urok rozwiązania. Bardziej razi mnie spory wychył wózka na zakręcie i z tego powodu może pokumam nad innym rozwiązaniem napędu i kół. Kabinę można by skrócić o jedną kropkę, ale chyba nie dam rady w tym roku :)

Naklejki - model wzorowany jest na kilku lokomotywach, a nie jednej konkretnej, dlatego nakleiłem po prostu "2016".

[EDIT] Zapomniałem wspomnieć o wagonach - będzie o nich więcej w następnym wątku, zaznaczę tylko, że rozwiązanie z drabinką inspirowane wagonem Lolasso. Dzięki!


Obrazek Obrazek Obrazek

Film

Obrazek

Pozdrowienia
M
Ostatnio zmieniony 2016-06-07, 23:19 przez meler, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ