40193 Ferrari 512 S

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

40193 Ferrari 512 S

#1 Post autor: SERVATOR »

40193 Ferrari 512 S

Obrazek

Seria: Promotional/Shell/Ferrari/Racers
Rok premiery: 2014
Liczba elementów: 51 (+ 5 zapasowych)
Figurki: 0
Opakowanie: Polybag
Cena: Promocja przy zakupie paliwa na stacji SHELL: 7,49 zł lub 13,49 zł (w zależności od rodzaju paliwa); Allegro (IX’2015): ok. 30 zł
Bricklink, Brickset

Zapraszam do przeczytania przygotowanej przeze mnie kolejnej recenzji polybaga z najnowszej serii przygotowanej wspólnie przez LEGO, SHELL i FERRARI.

Więcej o szczegółach tej promocji i powodach dla których będzie to prawdopodobnie ostatnia seria powstała w wyniku współpracy LEGO i SHELL możecie przeczytać [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=26163]TU[/url].

Oficjalna POLSKA strona tej promocji znajduje się TU. Na stonie tej możecie zobaczyć widok 3D opisywanego dziś przeze mnie samochodzika.

Wracając do opisywanego zestawu.

Polybag jest dość spory (19,5 cm x 16,7 cm) ale stosunkowo lekki (41 g). Jest to wyraźnie wyczuwalne gdy jednocześnie mamy w drugiej ręce polybag z zestawem 40196, który waży dwukrotnie więcej.

Obrazek

Zawartość opakowania stanowi garść wrzuconych luzem klocków oraz foliowa saszetka zawierająca instrukcję, naklejki i okolicznościowy kartonik z obrazkiem całej serii. Całość prezentuje się tak:

Obrazek

Instrukcja, jak zwykle czytelna jest wielokrotnie złożoną, dwustronnie zadrukowaną kartką formatu zbliżonego do A4.

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia instrukcji pochodzą z zasobów BrickInstructions.com.

Zestawik składa się z 51 elementów (49 klocków, arkusza z naklejkami i okolicznościowego kartonika) oraz 5 dodatkowych klockowych drobiazgów. Szczegółowa ich lista jest TU.

Największym elementem, który zwłaszcza dzieciom dostarcza mnóstwo frajdy w zabawie jest naciągowy napęd - Pullback Motor 8 x 4 x 2/3.

Obrazek

Najciekawszym elementem w zestawie są dla mnie jednak cztery częściowo pomalowane na złoty kolor felgi - Wheel 11mm D. x 6mm with 5 Spokes with Gold Outline Pattern, które są dostępne wyłącznie w tym zestawie!

Obrazek

Jakość zdjęcia (przez jego wielkość) jest fatalna ale o dziwo lepszej fotografi tych felg (jako samodzielnego elementu) w internecie nie ma. Żeby zobaczyć jak fajnie się one prezentują, zerknijcie na fotki całego pojazdu - tam widać je znacznie lepiej.
Jak nie mieliście jej w rękach, to musicie mi uwierzyć, że felga jest naprawdę ładna.

Kolejnym elementem, który również jest dostępny jedynie w tym zestawie jest szyba -Wedge 4 x 3 Cut Back with Cutout, 2 Studs with Black and Silver Pattern.

Obrazek

Ostatnim wartym szczególnej uwagi elementem jest arkusz z naklejkami.

Obrazek

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kilka z tych naklejek na pewno będzie można wykorzystać w innych MOCach.

Poza wymienionymi wyżej elementami w zestawie jest kilka innych przydatnych tilesów i slopów w słonecznym żółtym kolorze - o dziwo w jednym odcieniu. ;)

W sumie można więc uznać, że za niewielkie pieniądze otrzymujemy całościowo dość ciekawy zestaw elementów.

Budowa pojazdu jest bardzo przyjemna. Zamiast fotek z poszczególnych etapów budowy (na instrukcji widać wszystkie jej kroki), osobom ciekawym proponuję obejrzeć !!!TEN!!! naprawdę fajny filmik przygotowany przez LEGO.



Łapiemy za klocki i po kilku minutach... TA DAM!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po budowie zostało jeszcze kilka drobiazgów...

Obrazek

Pojazd całościowo wygląda bardzo fajnie. Ma ładny, ciepły żółty kolor, sportową sylwetkę a dzięki naklejkom od razu wiadomo, że mamy do czynienia z demonem prędkości.
Chyba jedynym istotnym dla mnie niedociągnięciem projektantów tego modelu jest dziura w dachu/górnej części szyby. Co robi tam czarny jumper 1x2? Czy naprawdę nie można było tam wrzucić choćby żółtego tilesa 1x2?!

Teraz najważniejsze. Samochód ten jest modelem prawdziwego samochodu wyścigowego!

Za sterami żółtego bolidu Ferrari 512 S z numerem 12, belgijskiego zespołu Écurie Francorchamps, w 24 godzinnym wyścigu Le Mans w 1970 roku siedzieli Hughes de Fierlandt (Belgia) i Alistair Walker (Wielka Brytania), którzy przejechali 305 okrążeń zajmując ostatecznie 5 miejsce.

Obrazek

Ciekawostką jest, że przy okazji promocji tej serii, projektanci LEGO stworzyli również model prawdziwego pojazdu ekipy Écurie Francorchamps. Jak on powstawał możecie zobaczyć !!!TU!!!.



Takich sportowych maleństw w historii LEGO było pełno. Pomyślałem więc, że zapewne było już coś bardzo podobnego do obecnej 512-tki. Zacząłem szukać modeli, które uwzględniają najbardziej charakterystyczny element, którym jest tu z pewnością Vehicle, Mudguard 1 x 4 1/2. O dziwo żadnego szczególnie podobnego samochodziku nie znalazłem.

Spodobał mi się jednak ten Batmobil. Można wyobrazić sobie, że Batman zbudował ten swój pojazd właśnie na bazie Ferrari 512 S. ;)

Obrazek

Niektórzy z Was piszą, że lubią jak do recenzji dodaję swoją modyfikację oryginalnego zestawu. Tym razem nie mam się czym pochwalić pomimo, że podejmowałem próby zrobienia czegoś fajnego.
Zrobiłem jednak coś co można nazwać bazą dla konkstrukcji nowocześniejszej wersji wyścigówki Le Mans. Kilka klocków więcej i być może powstanie z tego całkiem zgrabna konstrukcja. :)

Obrazek

Podsumowując:

+ złote felgi występujące jedynie w tym zestawie.
+ historia, która stoi za tym modelem (prawdziwa wyścigówka z 1970 roku).
+ napęd pull-back, który daje naprawdę sporo frajdy w zabawie.
+ całkiem niezła cena = nawet ok. 15 groszy za element.
+ ciekawe naklejki.

- dziura w dachu - bezzasadne użycie czarnego jumpera 1x2!

Moja finalna ocena: 10/10
Ostatnio zmieniony 2016-04-20, 15:56 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#2 Post autor: gmkkk »

Kabina trochę kiepsko odwzorowana ale myślę, że to wykona z braku klocków do zrobienia kabiny jak w oryginale, jest faktycznie ciężka do odtworzenia a na pewno w tej skali. Model jak pozostałe z serii shell bardzo ładny i warty zakupu.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Brakuje mi tu na forum obsługi filmów na YouTube.

Ponieważ linki do filmików są u mnie mało widoczne postanowiłem dorzucić fotki PrintScreen-ów z filmów na YT o których wspominałem a które naprawdę są warte obejrzenia - zwłaszcza budowa dużego modelu.

wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: wesyr »

40193: Ferrari 512 S - recenzja + speed build

Recenzja pochodzi z bloga legopo30.blogspot.com - nie tylko recenzje :)

Obrazek


Idąc za ciosem na warsztat biorę kolejny polybag z serii Shell/Ferrari zdobyty podczas niedawnej wizyty na promowanej przez zestaw stacji, czyli 40193 Ferrari 512 S. Jest to inny model samochodu z napędem Pull Back. Twórcy tego zestawu postarali się odwzorować pojazd wyprodukowany w latach 1969-70, a jego nazwa pochodzi od pojemności silnika (pięć litrów) oraz liczby cylindrów (dwanaście). Dzięki tej jednostce napędowej samochód dysponował mocą 560 kM. Potwór!


40193 to czwarty z samochodów wyścigowych w tej serii, po 40190 Ferrari F138, 40191 Ferrari F12 Berlinetta oraz 40192 Ferrari 250 GTO.

Seria: Shell, Ferrari
Rok: 2014
Numer: 40193
Elementów: 51
Cena za jeden element: 0,39 zł
Waga modelu: 33 g
Waga zestawu: 41 g
Model alternatywny: nie
Cena: 19,99 zł na stacjach Shell (w salonie Ferrari się nie rozglądałem :) )

Spis części
Bricklink
Brickset


Opakowanie i zawartość


Opakowanie to polybag, czyli niewielki, połyskujący woreczek o wymiarach 19 cm x 17 cm x 1 cm o wadze 35 gram. Podobnie do recenzowanego wcześniej F138 front foliowego worka przyozdobiono imitacją toru wyścigowego, na którego tle umieszczono zdjęcie gotowego, żółciutkiego samochodu zajmującego większą część powierzchni. Poza nim widzimy loga Lego, Shell V-Power oraz Ferrari. Znalazło się tez miejsce dla informacji o wieku przeznaczenia zestawu. jego numeru i nazwy oraz możliwości zabawy samochodzikiem, dzięki silniczkowi Pull Back.

Tył opakowani atrakcyjny już nie jest. Dominują tu informacje o zagrożeniu zadławieniem. Jest też logo Shell i Ferrari oraz naklejka z hologramem świadcząca o oryginalności produktu.

Obrazek
Obrazek

Wewnątrz opakowani znajdujemy
- 51 klocków
- zabezpieczoną folią instrukcję i arkusz z naklejkami (dodatkowo wzmocnioną pamiątkową kartą, która uciekła mi ze zdjęcia)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolor, który wiedzie prym wśród elementów to Yellow.

Nowe części

Obrazek
50944pb02 Black Wheel 11mm D. x 6mm with 5 Spokes with Gold Outline Pattern

Obrazek
50948pb02 Yellow Wedge 4 x 3 Cut Back with Cutout, 2 Studs with Black and Silver Pattern

Ciekawe części

Pozwolę sobie powtórzyć akapit z recenzji F138. Co prawda poniższe dwa elementy wprowadzone zostały do sprzedaży dwa lata wcześniej, lecz wydają mi się interesujące i występują jedynie w 10 zestawach. Pierwszy z nich to przednia oś, drugi, znacznie ciekawszy, to również element zawieszenia wraz z mini silnikiem Pull back.

Obrazek
11002 Black Plate, Modified 2 x 2 with Wheels Holder Wide and Hole, Reinforced Bottom


Obrazek
10039c01 Black Pullback Motor 8 x 4 x 2/3

Poza tym znajdziemy tu kilka slope'ów, tile i innych klocków w przyjemnym kolorze.

Instrukcja

Instrukcja to poskładana w niewielki prostokąt dwustronnie zadrukowana kartka A4. Nieskomplikowany proces budowy zawiera się w szesnastu krokach, przy których nie sposób się pomylić. Poza tym zamieszczono reklamę wszystkich zestawów z promocyjnej serii.

Obrazek
Obrazek

Budowa i gotowy model


W poniższym filmiku przedstawiam budowę modelu, funkcje i wyścig z F138 :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wOcu1iqot3I[/youtube]

Elementy zapasowe

Obrazek

Gotowy model

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowanie


Gotowy model jest bardzo ładny, w przyjemnym żółtym kolorze. Dzięki naklejkom samochodzik jest podobny do oryginału, którego zdjęcie zamieszczam poniżej. Nie podoba mi się jedynie ta dziura w dachu. Wystarczyłoby tam zastosować tile 2x1, dodać dwie naklejki imitujące szybki i model byłby całkiem identyczny.

Za niewielkie pieniądze dostajemy fajny samochodzik wyścigowy i trochę elementów do wykorzystania w własnych pracach.

Plusy
- ładny model
- garść ciekawych elementów
- nowe elementy
- niska cena (jeszcze jak ktoś to trafił w promocji to w ogóle bajka)


Minus
- dziura w dachu


Obrazek






Read more at http://legopo30.blogspot.com/2016/04/40 ... pe257rs.99

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Proporcje to on ma skopane. Oryginał zresztą też. :D

Recenzja miła w odbiorze.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#6 Post autor: ELEMENT »

Stary... Z żoną przez 2 miesiące nigdzie indziej nie tankowaliśmy żeby tylko młodemu kupić wszystkie zestawy.

Przyznam szczerze - tego modelu nie było chyba ze 4 razy jak pytałem. W końcu jednego dnia zadzwoniłem na stację i zapytałem czy mają na stanie. Jak przyjechałem, zatankowałem i zakupiłem model to mnie kasjerka zapytała: "To Pan dzwonił zapytać czy mamy ten żółty?" i spojrzała na mnie jak na jakiegoś dziwaka :P

Zdecydowanie najfajniejszy z całej promocji. Gdyby się nie skończyła to bym spróbował dorwać drugi :)

Recenzja b. dobra - ogromna ilość informacji i zdjęć - szczególnie zważywszy na gabaryty zestawu :)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: SERVATOR »

ELEMENT pisze:Recenzja b. dobra - ogromna ilość informacji i zdjęć - szczególnie zważywszy na gabaryty zestawu :)
A o której piszesz? O pierwszej (czyli mojej) czy drugiej czyli Wesyra? ;)

To jest argument za tym, że gromadzenie kilku recenzji w jednym wątku zaciemnia nieco odbiór...

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#8 Post autor: ELEMENT »

Odnosiłem się do obu :)

A gromadzenie w jednym wątku jest super. Dzięki temu wyskoczył mi temat i mam dwie recenzje a nie jedną :)

ODPOWIEDZ