[MOC] Farm Tractor

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

[MOC] Farm Tractor

#1 Post autor: ontek »

Jest, nareszcie jest, przedstawiam "Traktorek".

Obrazek

Model wzorowany na wszystkim i niczym, po prostu miał być bawialny i chyba jest...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Technicznie:

Waga: 1,19kg,
Długość: 39s,
Szerokość: 23s,
Wysokość: 25s,
Napęd: 2x PF L z redukcją 1:2,9
Skręt: PF Servo

Geneza modelu

Moje dziecko (tak to już 3,5 roku) żyje ostatnimi czasy jeepami, traktorkami, ciągnikami, i innymi pojazdami rolniczymi, zatem wspaniały (a jakże :D) tatuś, postanowił spełnić zarówno swoje bardzo stare plany, jak i na uciechę dziecka - jego marzenia, i zbudować traktorek. Czas powstawania to około 2-3 tygodnie wieczorami.

Funkcje

Model jeździ bardzo sprawnie, zresztą pod maską ma silnik V6 więc nie ma się czemu dziwić :), przypomina w tym trochę traktor terror, filmik wrzucę gdy tylko znajdę czas (a z tym jest ciężko) na nakręcenie.
Ma działającą atrapę silnika, podnoszoną maskę, uchylane drzwi.

Najważniejszą i chyba najciekawszą funkcją jest możliwość szybkiego zmotoryzowania i demotoryzacji.
Demontując te moduły:
Obrazek Obrazek

zyskujemy miejsce tam gdzie był pojemnik na baterie
gdzie montuje się wtedy to:
Obrazek

oraz tam gdzie były silniki - wałek do skręcania przednimi kołami:
Obrazek
(tak zdjęcie bez wspomnianego wałka - daje pole do myślenia :)

Dzięki takiemu rozwiązaniu, moje dziecko może się bawić traktorkiem w wersji na popych, skręt odbywa się za pomocą światła na dachu, a gdy tacie zachce się zabawa to szybko może wmontować silniki. Fajne?

Obrazek

Zawieszenia z tyłu brak, zaś z przodu kolebka, amortyzowana gumowymi liftami:

Obrazek

Podłączenie przyczepy w pierwszym założeniu było oparte o wahacz i pin z kulką, jednak zmieniłem koncepcję ze względu na problemy z rozłączaniem i podłączaniem przyczepy przez moje dziecko.

Bezproblemowe, lecz nie ujęte na zdjęciach jest odpięcie słupków i dachu co pozwala uzyskać wersję cabrio.

Wygląd

Obrazek Obrazek

Wszelkie podobieństwo do postaci, miejsc, osób, zdarzeń i czegokolwiek z czym mój moc się komukolwiek kojarzy jest w pełni przypadkowe.

Przyczepa
Obrazek Obrazek Obrazek

Waga: 0,55kg
Długość: 39s + dyszel 9s,
Szerokość: 23s.

Geneza

Tatusiu, a gdzie on (traktor przyp. autor) ma przyczepę?
No właśnie jak to traktor albo cokolwiek bez przyczepy. W wyobrażeniu 3 latka, wszystko powinno mieć przyczepę i to wyładowaną po brzegi wszystkim co się da. Miśki, klocki, autka, chomiki... :)

Funkcje

Ruchomy dyszel wraz ze skrętną przednią osią,
Opuszczane ręcznie burty boczne i tylna.

Wygląd

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zarówno do traktorka i przyczepy wykorzystałem klocki z bopa, które i tak okazało się że jest ich za mało (budżet to budżet), niemniej jednak powstało coś co przypomina przyczepę, posiada artystyczny misz-masz kolorystyczny i jaskrawe barwy aby zmęczony orką rolnik znalazł ją w polu po całym dniu pracy. Czerwone lifty na końcu nie są jednak wymuszone brakiem klocków, lecz kolejną sugestią mojego młodego: a skąd kierowca będzie wiedział gdzie jest koniec przyczepy?

Na koniec galeria

Zapraszam do komentowania.

Po długim okresie kręcenia i montażu przedstawiam film.



Instrukcja budowy
W instrukcji jest mały błąd w spisie elementów - bat box występuje podwójnie...
Ostatnio zmieniony 2016-06-06, 12:37 przez ontek, łącznie zmieniany 2 razy.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Wydaje mi się, że chyba troszkę pogubiłeś proporcje, bo jest za szeroki pod względem wysokości. Może gdyby był silnik jednorzędowy, to nie byłby taki szeroki. Dla kontrastu dałbym i z tył jasnoszarą felgę. I coś przednie błotniki jakoś tak dziwnie zamocowane, bo opadają na koła. Myślę, że jedna L-ka z redukcją do poruszania w zupełności by starczyła. W końcu traktory to nie demony prędkości, choć widziałem traktory, które na drodze poruszały się z taka prędkością prawie jak samochody osobowe
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Ojek »

Bardzo udany MOC. Fajnie, że łatwo go zmotoryzować.

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#4 Post autor: ontek »

legosamigos pisze:Wydaje mi się, że chyba troszkę pogubiłeś proporcje, bo jest za szeroki pod względem wysokości. Może gdyby był silnik jednorzędowy, to nie byłby taki szeroki
Wygląd nie jest wzorowany na żadnym konkretnym traktorze, nie używałem blueprintów, wszystkie proporcje są "na oko", zresztą przy V6 nisko położony środek ciężkości i szerokość, powodują że lepiej trzyma się drogi :D
legosamigos pisze:Myślę, że jedna L-ka z redukcją do poruszania w zupełności by starczyła. W końcu traktory to nie demony prędkości,
Dlatego w prezentacji jest odniesienie do traktora Terrora, bo mój moc jest zarówno zrywny jak i szybki (oczywiście jak na traktor).
legosamigos pisze:Dla kontrastu dałbym i z tył jasnoszarą felgę
Rzeczywiście podniosłoby to walory wizualne jednak nie posiadam szarej, a nie chciałem dodatkowo inwestować.
legosamigos pisze:coś przednie błotniki jakoś tak dziwnie zamocowane, bo opadają na koła
I to jest rzecz, nad którą dumałem i nic nie wydumałem lepszego. Środek ciężkości błotników robi swoje. Skręcają się one wraz z kołami, musiały być zamocowane w sposób "bez tarciowy", stąd pin 3l bez tarcia i ośka 3l, która na jednym ze zdjęć widać że się wysunęła i zmieniła ustawienie błotnika. To też wpływa na chybotliwość błotników. Dlatego są zamocowane na tanowym pinie, gdyż serwo płakało przy skręcaniu, gdy były błotniki założone na niebieskim lub czarnym pinie.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Jak na luźne budowanie bardzo przyjemna konstrukcja. Niezbyt skomplikowana, pancerna i bawialna. To o czy pisze legosamigos nie ma za dużo wspólnego z tym czy wzorowałeś się na prawdziwym modelu czynie. Nie zależnie od tego ciągniki rolnicze, wszystkie są dość wąskie przez co twój wygląda na trochę utuczony. Nawet jeśli na żadnym konkretnym się nie wzorowałeś to jednak wypada zachować proporcje :D

Dla mnie model na plus. Bez zbędnych dupereli po prostu do zabawy, to się chwali.
Ostatnio zmieniony 2016-04-04, 08:53 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#6 Post autor: ontek »

Ojek pisze:Bardzo udany MOC. Fajnie, że łatwo go zmotoryzować.
eric trax pisze:Dla mnie model na plus. Bez zbędnych dupereli po prostu do zabawy, to się chwali
Dzięki za komentarze, tak nikt nie pisze nic w temacie i nie wiedziałem czy moc się podoba czy nie, czy może jest niewidoczny albo coś innego... ;D
eric trax pisze: pancerna i bawialna
W końcu Darek Mróz na integracji nie będzie się miał do czego przyczepić :D
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#7 Post autor: ontek »

Trochę odkopuję temat, gdyż zrobiłem instrukcję do Traktorka.
Do pobrania tutaj
Powinna się też pojawić na rebrickable niebawem, tylko listę elementów poprawię.
A za klika dni filmik, materiał już mam tylko muszę obrobić.
Ostatnio zmieniony 2016-06-04, 21:13 przez ontek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: DonBolano »

Zdjęcia przestały się ładować
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#9 Post autor: Damjan97 »

DonBolano pisze:Zdjęcia przestały się ładować
Znowu Brickshelf padł...

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#10 Post autor: ontek »

No to jest i film (edytowałem w pierwszym poście), zapraszam do komentowania.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: SERVATOR »

"Ljubim te!" ;)
Może i nie przypomina żadnego konkretnego traktora ale frajdy w zabawie jak widać może dać sporo. Najbardziej podoba mi się bezwładność chlapaczy.
Ostatnio zmieniony 2016-06-06, 10:29 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Chyba faktycznie wzorowałeś się na traktorze terrorze, bo jak dla mnie, to stanowczo za szybko jeździ. Jak taki cwany jesteś, to pokaż teraz na filmie, jak podpinasz przyczepę do tego traktorka, tak jak jest, bez żadnych redukcji ;P Servatorowi podoba się bezwładność chlapaczy, mnie akurat to się nie podoba, bo wygląda, jakby klocki byłyby nie zamocowane i miały zaraz odpaść :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Durzy »

Fajnie to jeździ. Filmik nie jest ani trochę przyspieszany?

Ale przednie koła to w takim negatywie jakby to była jakaś ostra wyścigówka. Pewnie dzięki temu lepiej wchodzi w zakręty, ale na traktorze dziwnie wygląda.

legosamigos pisze:Servatorowi podoba się bezwładność chlapaczy, mnie akurat to się nie podoba, bo wygląda, jakby klocki byłyby nie zamocowane i miały zaraz odpaść :)
Mnie też się podoba i zamiast z wrażeniem odpadnięcia mam wrażenie prawdziwych, wysłużonych chlapaczy.

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#14 Post autor: ontek »

legosamigos pisze:Jak taki cwany jesteś, to pokaż teraz na filmie, jak podpinasz przyczepę do tego traktorka, tak jak jest, bez żadnych redukcji ;P
Niestety musisz uwierzyć na słowo. Przyczepa jest lekka bo to praktycznie kilka paneli i nic poza tym. Widać że jednak trochę wolniej jeździ z przyczepą. Zresztą możesz sam poeksperymentować, instrukcja traktorka jest do pobrania tutaj.
Durzy pisze: Filmik nie jest ani trochę przyspieszany?
Wszystko w naturalnej prędkości, widać zresztą ludzi w tle. Odpowiedzialne za prędkość są świeże baterie z biedronki i mały ciężar traktorka :)
Durzy pisze:Przednie koła to w takim negatywie jakby to była jakaś ostra wyścigówka
Trochę poskakał na kostce, omal nie wpadając do kanału i się tak to porobiło :P

Model i inwentarz dostępny na rebrickable
Zapraszam do "lajkowania"!
Ostatnio zmieniony 2016-06-13, 15:57 przez ontek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: SERVATOR »

No no. Szykuje się dobry wynik w TOP MOC Competition na Rebrickable.com.
40-ty głos jest ode mnie. :)
Ja promuję ludzi, którzy po zrobieniu czegoś fajnego chcą podzielić się tym z innymi.
Nie jest to może pułkownik ale dużo zabawy na pewno dać może. :)

ODPOWIEDZ