[MOC] Lokomotywa parowa BR81

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] Lokomotywa parowa BR81

#1 Post autor: meler »

Ostatni MOC przed urlopem - lokomotywa parowa BR81. Kolejna produkcja z rodzinnego albumu, wzorowałem się głównie na staruszce w skali TT, którą trzymam w szufladzie. Lokomotywa jest solidna, o zwartej budowie. Co ciekawe, wyprodukowano tylko 10 sztuk tego pojazdu, za to wśród modeli kolejkowych jest jedną z częściej modelowanych, niemal jak z niektórymi artystami ze skromnym, acz hucznym dorobkiem :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Film na YT

Zastosowany najprostszy napęd - 1x silnik L PF, przełożenie na koła 1:1. Bateria 88000, zamontowana w kabinie. BR81 jeżdzi do przodu i do tyłu, zakręty pokonuje bez wysiłku.

Jak widać pomalowałem cięgna :) Były pstrokate szaro-czarne-niebieskie, więc rozwiązanie z farbą wydało mi się najrozsądniejsze. W cięgna od Zephyra nie inwestuję na razie, bo są wg mnie zbyt drogie. Czerwone koła od BBB. Dzięki skupieniu masy i kół, nie ma efektu poślizgu na zakrętach, jak to jest np. w przypadku wcześniejszej BR22, ale będę aplikować o-ringi lub może spróbuję pobawić się płynną gumą Bullfrog Snot.

Zastosowałem jeszcze jedno niestandardowe rozwiązanie. Front kotła otoczyłem czarną legową rurką, jednak by połączyć dwa końce z zachowaniem okręgu, wcisnąłem w rurkę kawałek kabla miedzianego.

Pozdrowienia,
M

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: Mestari »

Nie rozumiem połowy tego co t7 napisałeś, ale wygląda obłędnie :D

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Mateusz92 »

Bardzo zgrabny ten parowóz choć wcale taki malutki nie jest. Podoba mi się komin (kolor opon ciut się odróżnia od koloru klocków, ale uzyskałeś dzięki temu optymalną grubość komina). Obręcz z wężyka wokół kotła możesz zastąpić kołem od wozu (pooglądaj parowozy Solica). To co mi się nie podoba to nieokrągłe reflektory (można by je zrobić za pomocą legowego garnka i round plate'a tak jak w sm42 ma Maciej Drwięga), i slope z przodu kabiny (zostawiłbym te okienka na zawiasie , a że są wycięte maszynista miałby podgląd na to co jest przed lokomotywą). Zdjęcie z drewnianymi wagonami mega klimatyczne.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#4 Post autor: JAREMA. »

meler pisze: Front kotła otoczyłem czarną legową rurką, jednak by połączyć dwa końce z zachowaniem okręgu, wcisnąłem w rurkę kawałek kabla miedzianego.
Ciężko mi ocenić czy ta rurka to flex czy przewód od pneumatyki ale jak to drugie to możesz użyć tej części do połączenia:
Obrazek
chociaż ma 2 study szerokości o ile dobrze pamiętam, i mogło by trochę "ukwadracić" łuk. Czarne są u JUDAM'a na sklepie. Mógłbyś też połączyć przewód pneumatyczny na małym odcinku flexa a wtedy jeden patent nielegowy mniej

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#5 Post autor: meler »

Dzięki wszystkim,
Mestari pisze:Nie rozumiem połowy tego co t7 napisałeś, ale wygląda obłędnie :D
Przepraszam za te skróty, ale śpieszę wyjaśnić co niektóre. Zephyr, człowiek z USA, który oferuje na BL nie-legowe cięgna http://www.bricklink.com/store/home.page?p=zephyr . BBB, to producent kół do pociągów w tym wersji XL o 6mm większej od największych kół kolejkowych dostępnych w Lego http://bigbenbricks.com/. Bullfrog Snot to płynna guma, którą można zaaplikować na koła (m.in. lokomotyw) aby polepszyć przyczepność i zapobiec poślizgom. Z materiałów reklamowych wynika, że lokomotywa która ślizgała się z kilkoma wagonami, po posmarowaniu tą mazią, pociągnęła 40 sztuk :)
Mateusz92 pisze:Bardzo zgrabny ten parowóz choć wcale taki malutki nie jest. Podoba mi się komin (kolor opon ciut się odróżnia od koloru klocków, ale uzyskałeś dzięki temu optymalną grubość komina). Obręcz z wężyka wokół kotła możesz zastąpić kołem od wozu (pooglądaj parowozy Solica). To co mi się nie podoba to nieokrągłe reflektory (można by je zrobić za pomocą legowego garnka i round plate'a tak jak w sm42 ma Maciej Drwięga), i slope z przodu kabiny (zostawiłbym te okienka na zawiasie , a że są wycięte maszynista miałby podgląd na to co jest przed lokomotywą). Zdjęcie z drewnianymi wagonami mega klimatyczne.
Nie pamiętam wymiarów, ale na pewno jest szeroka na 8 kropek :) Mam koła o których piszesz, ale nie dało się ich zamontować z powodu braku miejsca, nawet gdybym to obszedł, wciąż konieczne byłoby sztukowanie, co solic też musiał robić, jeśli dobrze pamiętam. Garnki posiadam od niedawna, spróbuje zamienić reflektory.
JAREMA pisze:
meler pisze: Front kotła otoczyłem czarną legową rurką, jednak by połączyć dwa końce z zachowaniem okręgu, wcisnąłem w rurkę kawałek kabla miedzianego.
Ciężko mi ocenić czy ta rurka to flex czy przewód od pneumatyki ale jak to drugie to możesz użyć tej części do połączenia:
Obrazek
chociaż ma 2 study szerokości o ile dobrze pamiętam, i mogło by trochę "ukwadracić" łuk. Czarne są u JUDAM'a na sklepie. Mógłbyś też połączyć przewód pneumatyczny na małym odcinku flexa a wtedy jeden patent nielegowy mniej
Tak, to rurka od pneumatyki (3mm rigid hose) i trójnik pasuje, ale ukwadraci obręcz, tak jak piszesz. Co do reszty, chodzi Ci o połączenie przewodu flexem zamiast drutem, tak?
Ostatnio zmieniony 2016-06-23, 19:11 przez meler, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Nie nadążam za tymi Twoimi kolejkowymi produkcjami. Kiedy Ty to wszystko budujesz?
Kolejny bardzo udany model
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#7 Post autor: meler »

legosamigos, kupuje je na targowisku Wolumen ;)))

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: Mestari »

Jak my wszyscy :P

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: Jellyeater »

Na Wolumenie. A ja liczyłem, że można coś takiego dostać w każdym sklepie z pociągami.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#10 Post autor: Cevillus »

Zbudowana lokomotywa parowa BR81 wygląda bardzo pięknie. Prawdziwe arcydzieło :)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#11 Post autor: Bart86 »

Prześliczny tendrzak :-)! Na początku nawet nie zauważyłem, że komin wykonany jest z opon! Twoje modele kolejkowe wykonane są pierwszorzędnie. Nie mam pojęcia kiedy znajdujesz czas na budowanie, dlatego szacun ogromny. W krótkim czasie zaprezentowałeś masę świetnych modeli. Czekam po cichutku czy może stworzysz klockowego "Gagarina" lub ET-22 do swojego składu z węglem :-).
Bart

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#12 Post autor: meler »

Plany są bogate. Sugerowany Okz32, Alco RS3 i któraś z St44/Eu07/Et22 plus zielone pasażerskie 111a. Do tego jakiś fajny dworzec modularny. Muszę tylko przestawić się na 4h snu dziennie. O budżecie nie wspomnę. Jest jakiś wątek gdzie AFOLe zdradzają ile wydają na hobby? Chciałbym poprawić sobie humor, hahahaha ;-)

Jeszcze raz sprostuję: ostatnie MOCe to efekt półrocznych prac. Dopiero w czerwcu dzień był wystarczająco długi by zdążyć pstryknąć foty ;-)
Ostatnio zmieniony 2016-06-28, 09:45 przez meler, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Durzy »

Tak jak wagony, nie wygląda jak Lego, a moja kolejka z dzieciństwa. Tak świetnie spójnie są zrobione bryły i przejścia.

mkur
Posty: 36
Rejestracja: 2004-08-06, 15:23
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: mkur »

Piękny model :-) Gratulacje

--mk

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#15 Post autor: meler »

Dziękuję bardzo. Jak widać na zdjęciu, wzorowana była na kolejce z dzieciństwa :-)

ODPOWIEDZ