[MOC] MAN TGA 41

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Jimmy0071
Posty: 35
Rejestracja: 2012-05-10, 13:20
Lokalizacja: kadzidło/olsztyn
brickshelf: jimmy0071

 

[MOC] MAN TGA 41

#1 Post autor: Jimmy0071 »

Obrazek

Witam.
Jestem na forum już kilka lat i jeszcze nic nie zaprezentowałem. Pora to zmienić.
Chciałbym pokazać ciężarówkę, którą zbudowałem ponad rok temu. Jednak jakoś nie
ciągnęło mnie by się nią pochwalić.

Wzorowałem się na MAN'ie TGA 41 z zabudową wywrotki, nie skalowałem, nie patrzyłem
na proporcję. Po prostu w pracy patrzyłem na ciężarówkę kolegi i w domu budowałem.
Zajęło mi to kilka wieczorów, co widać na słabo odwzorowanym aucie.

Dane techniczne:
szerokość 17 studów
długość 65 studów
wysokość 21 studów.

Za napęd odpowiada silnik Xl,który napędza dwie tylne osie, (napędza również
silnik dość nietypowy V8),
skrętem zarządza servo dwie przednie osie,
za podnoszenie wywrotki odpowiedzialna jest L, sterowana switch'em.

Do tego dochodzi manualne podnoszenie kabiny, dostępne zarówno z lewej jak i z prawej strony.
Tylne osie oparte są na amortyzatorach, z przednimi miałem pewnie problem więc są sztywne.
Kolorystyka - jest taka na jaką pozwolił mi zasób klocków.

Parę zdjęć się zachowało i dwa filmiki. Za jakość mogę przeprosić, nie były robione z myślą
o pokazaniu w szerszym gronie.
Wszystko dostępne na
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=557336
PS. Moja pierwsza praca wystawiona na forum, więc proszę o wyrozumiałość w sprawie sposobu i jakości prezentacji. Nie ogarniam wstawienia zdjęcia :(
Ostatnio zmieniony 2016-08-10, 18:33 przez Jimmy0071, łącznie zmieniany 1 raz.
Ty z kolegami wolisz pić niż z moją mama ciasto piec!!!

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#2 Post autor: Żbik »

Zmniejsz zdjęcia! A do wstawienia ich na forum użyj generatora miniaturek Sariela.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

...Jestem na forum już kilka lat i jeszcze nic nie zaprezentowałem. Pora to zmienić...
No, po tylu latach na forum, to faktycznie aż grzech nic nie zaprezentować.
...Wzorowałem się na MAN'ie TGA 41 z zabudową wywrotki, nie skalowałem, nie patrzyłem na proporcję.
Jeśli mam być szczery, to zupełnie nie przypomina mi MANa. Ot jakaś wywrotka, ale na pewno nie MAN. Najlepiej pogadaj z
[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=25198]M_Longerem[/URL] , on jest naprawdę dobry w MANowe klocki :)
...Parę zdjęć się zachowało i dwa filmiki...
Zapodaj linki do filmów
Ostatnio zmieniony 2016-08-10, 21:38 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Jimmy0071 pisze:Po prostu w pracy patrzyłem na ciężarówkę kolegi i w domu budowałem.
Zajęło mi to kilka wieczorów, co widać na słabo odwzorowanym aucie.
Czyli to:

Obrazek

A to co zrobiłeś bardziej przypomina Astrę:

Obrazek

Ogólnie cała kabina ma złe proporcje, zdecydowanie za gruby zderzak, brakuje przednich słupków, a dach jest za cienki.
Jimmy0071 pisze:Za napęd odpowiada silnik Xl,który napędza dwie tylne osie, (napędza również
Jak to jeździ(ło)? Bo z tego co tu widać to tylne osie się trzymają reszty głównie na zagęszczonym powietrzu. Nie miałeś problemów podczas jazdy ze skrętem przednich osi? Bo z tego co widzę obie osie skręcają pod tym samym kątem?

Ta L-ka nie ma problemów z podniesieniem paki?''

EDIT:

WOOOW, wrzuciłeś na BSa filmiki mające łącznie 600MB? :O
Weź to usuń i wrzuć filmy na Youtube.
Ostatnio zmieniony 2016-08-10, 21:16 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

M_longer pisze:WOOOW, wrzuciłeś na BSa filmiki mające łącznie 600MB? :O
Panie, zamordujesz nam pan Brickshelfa.
Ostatnio zmieniony 2016-08-11, 02:05 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Sariel pisze:
M_longer pisze:WOOOW, wrzuciłeś na BSa filmiki mające łącznie 600MB? :O
Panie, zamordujesz nam pan Brickshelfa.
Obejrzałem. I... no cóż, paka która podnosi się dopiero po podniesieniu ręką to rzecz którą zdecydowanie należy poprawić. Przestudiuj instrukcję do 42043, tam jest to bardzo fajnie rozwiązane.

Powinieneś też zmienić kąt skrętu drugiej osi, albo poprzez zębatki (instrukcja zestawu 8258) albo przez zmianę długości ramion w zwrotnicach (42009).

Awatar użytkownika
maren
Posty: 67
Rejestracja: 2016-05-01, 14:41
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: maren »

Mogłeś z modelem wziąć udział w konkursie Pierwsza Krew.
Ostatnio zmieniony 2016-08-11, 14:55 przez maren, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech MOC będzie z Wami.
_____________________________________

Jimmy0071
Posty: 35
Rejestracja: 2012-05-10, 13:20
Lokalizacja: kadzidło/olsztyn
brickshelf: jimmy0071

 

#8 Post autor: Jimmy0071 »

legosamigos pisze:Cytat:
...Wzorowałem się na MAN'ie TGA 41 z zabudową wywrotki, nie skalowałem, nie patrzyłem na proporcję.


Jeśli mam być szczery, to zupełnie nie przypomina mi MANa. Ot jakaś wywrotka, ale na pewno nie MAN. Najlepiej pogadaj z
M_Longerem , on jest naprawdę dobry w MANowe klocki :)
'
Miało być "TGS" wyszło TGA.
legosamigos pisze:Cytat:
...Parę zdjęć się zachowało i dwa filmiki...

Zapodaj linki do filmów
Link na YT :
https://www.youtube.com/watch?v=7zpCc5aGcrA
https://www.youtube.com/watch?v=AQx8U1h1mBg
M_longer pisze:Jak to jeździ(ło)? Bo z tego co tu widać to tylne osie się trzymają reszty głównie na zagęszczonym powietrzu. Nie miałeś problemów podczas jazdy ze skrętem przednich osi? Bo z tego co widzę obie osie skręcają pod tym samym kątem?

Ta L-ka nie ma problemów z podniesieniem paki?''
Jeździło w miarę, nie rozumiem stwierdzenia , "że tylne osie trzymają się powietrza". Również nie zauważyłem problemu ze skrętem podczas jazdy. A L owszem miała problem z podnoszeniem ale myślę że spowodowane to jest złym umieszczeniem siłownika.
M_longer pisze: paka która podnosi się dopiero po podniesieniu ręką to rzecz którą zdecydowanie należy poprawić. Przestudiuj instrukcję do 42043, tam jest to bardzo fajnie rozwiązane.
Zbudowałem to ponad rok temu a co za tym idzie nie była jeszcze dostępna instrukcja do 42043. Co mnie nie tłumaczy, bo widziałem wiele dobrych rozwiązań. Jednak buduję spontanicznie i wiele rzeczy sobie upraszczam.
maren pisze:Mogłeś z modelem wziąć udział w konkursie Pierwsza Krew.
Regulamin Pierwszej Krwi 1 a wyklucza moją zabawę w tym konkursie.
Ty z kolegami wolisz pić niż z moją mama ciasto piec!!!

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#9 Post autor: Biedrus »

Jimmy0071 pisze:Regulamin Pierwszej Krwi 1 a wyklucza moją zabawę w tym konkursie.
Błąd, mogłeś wziąć udział w konkursie:
W konkursie mogą brać udział osoby które spełniają choć JEDEN z dwóch warunków:
a) zarejestrowały się na forum 01.05.2015 lub później,
b) w dniu ogłoszenia konkursu nie opublikowały jeszcze na forum żadnej pracy.
Łapałeś się na punkt "b".
Ostatnio zmieniony 2016-08-16, 17:11 przez Biedrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Jimmy0071 pisze:Miało być "TGS" wyszło TGA.
Zawsze zastanawiam się dlaczego ludzie, którzy pokazują modele które są niepodobne do niczego (albo wyglądają jak "standardowy reprezentant" danego typu maszyn) nazywają to jak konkretną maszynę. Nie obraź się, ale to co tutaj pokazałeś nawet w najmniejszym stopniu nie przypomina żadnego MANa. Nazwałbyś to wywrotką 8x4 albo coś w ten deseń i odbiór byłby inny. A tak na dzień dobry wygląd modelu jest porównywany do konkretnej ciężarówki (i niestety nie widać podobieństw).
Jimmy0071 pisze:Jeździło w miarę, nie rozumiem stwierdzenia , "że tylne osie trzymają się powietrza".
Trzymają się na czterech amortyzatorach i są wsparte na jednym connectorze. Silnik pływa razem z osiami, bo wisi na cięgłach. Nie nazwałbym tego solidnym mocowaniem osi napędowych.
Jimmy0071 pisze: Również nie zauważyłem problemu ze skrętem podczas jazdy
Jeśli będziesz jeszcze robił taki układ osi, spróbuj jednak zrobić tak jak napisałem wyżej, gwarantuję Ci że będzie skręcać lepiej.
Jimmy0071 pisze:A L owszem miała problem z podnoszeniem ale myślę że spowodowane to jest złym umieszczeniem siłownika.
Powinien pójść niżej i/lub zawias pod paką powinien być w innym miejscu, jak w 42043.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

No dobra, po obejrzeniu filmów powiem co mnie jeszcze boli, oprócz tego, jak wcześniej wspomniałem, że ten pojazd zupełnie nie przypomina mi żadnego MANa. Oglądając film omalże zasnąłem, bo prawie 6 minut filmu pojazdu, który jeździ, skręca, ma podnoszoną kabinę i częściowo ręcznie podnoszoną pakę to trochę zbyt długo. Przede wszystkim zrób jakąś redukcję do siłownika, bo szybko go w ten sposób zniszczysz, np. z8 na białe sprzęgło lub z8 na z24. Tak jak M_Longer zauważył, brakuje przednich słupków i wygląda jakby dach wisiał w powietrzu i niczego się nie trzymał. Patrząc na to zdjęcie, znów zgodzę się z M_Longerem, również mam wrażenie, że podwozie wisi w powietrzu i trzyma się jedynie amortyzatorów. Poza tym widzę jakieś niedociśnięte axle, chyba, że sam wyszedł, w co bardzo wątpię, więc konstrukcja może się po prostu rozpaść przy jakiś dużych naprężeniach. U Ciebie silnik L-ka podnosi pakę z pomocą ręki, a ja kiedyś zbudowałem MOCa, gdzie dużo cięższa paka była podnoszona przez silnik M-kę
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#12 Post autor: Bricksley »

M_longer pisze:Zawsze zastanawiam się dlaczego ludzie, którzy pokazują modele które są niepodobne do niczego (albo wyglądają jak "standardowy reprezentant" danego typu maszyn) nazywają to jak konkretną maszynę. Nie obraź się, ale to co tutaj pokazałeś nawet w najmniejszym stopniu nie przypomina żadnego MANa. Nazwałbyś to wywrotką 8x4 albo coś w ten deseń i odbiór byłby inny. A tak na dzień dobry wygląd modelu jest porównywany do konkretnej ciężarówki (i niestety nie widać podobieństw).
Znajome słowa, niemniej podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami ;) Naprawdę nie wiem skąd u wielu osób ta moda na pisanie że jest to konkretny model maszyny skoro jest to tylko dana maszyna. Pisząc o konkretnym modelu automatycznie kierujecie oglądających w stronę porównania z rzeczywistym modelem a potem zawód bo komentarze nieprzychylne, ale jak mają być skoro dany pojazd to np. tylko koparka, anie jakiś tam x model. Czy naprawdę tak trudno napisać, że np. ta wywrotka to model zbudowany dla relaksu/nauki/whatever? Gwarantuję że wtedy będzie zupełnie inaczej oceniany, a przynajmniej nie przez pryzmat podobieństwa do realnej maszyny. Pamiętajmy, w klockach jak i w wielu innych dyscyplinach efekty w MOCach osiąga się poprzez doświadczenie i ćwiczenia, ba nawet przerwa w budowaniu hamuje bądź cofa ten rozwój. A wiele się nauczymy przez budowanie nawet firmowych zestawów (zwłaszcza że ostatnio gości w nich coraz więcej ciekawszych rozwiązań) i tak, jest to rada nie tylko dla początkujących, ale też do doświadczonych budowniczych.
Pozdrawiam :)

Jimmy0071
Posty: 35
Rejestracja: 2012-05-10, 13:20
Lokalizacja: kadzidło/olsztyn
brickshelf: jimmy0071

 

#13 Post autor: Jimmy0071 »

Liczyłem na krytykę i ją otrzymałem.Więc dziękuję za wszystkie opinie, negatywne i tą pozytywną.
Wasza krytyka uświadomiła mi ciekawe rzeczy, o których nie myślałem a powinienem wziąć pod
uwagę. Sądzę, że takie "wiadra zimnej wody" wpłyną rozwojowo na dalsze moje postępy.
Dzięki.
Ty z kolegami wolisz pić niż z moją mama ciasto piec!!!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

Jimmy0071 pisze:...Sądzę, że takie "wiadra zimnej wody" wpłyną rozwojowo na dalsze moje postępy.
Dzięki.
My też mamy taką nadzieję, a więc nie załamuj się tymi krytycznymi uwagami, tylko głowa do góry i buduj. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, załóż temat WIP i koledzy fachowym okiem podpowiedzą :) Tylko żebyśmy nie czekali kolejne 4 lata :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Iasafaer »

Jimmy0071 pisze:Liczyłem na krytykę i ją otrzymałem.Więc dziękuję za wszystkie opinie, negatywne i tą pozytywną.
Wasza krytyka uświadomiła mi ciekawe rzeczy, o których nie myślałem a powinienem wziąć pod
uwagę. Sądzę, że takie "wiadra zimnej wody" wpłyną rozwojowo na dalsze moje postępy.
Dzięki.
Twój jeden wygląda lepiej jak moje dwa razem wzięte xD
Uszy do góry, mój pierwszy opublikowany tutaj moc to było kilka liftarmów napędzanych M-ką, w dodatku nic nie działało jak należy :D
Drugi moc też taki o kant kuli rozbić.
Trzeci ma być lepszy :D
Ostatnio zmieniony 2016-08-16, 17:14 przez Iasafaer, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ