[MOC] Brockway 361

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

[MOC] Brockway 361

#1 Post autor: Havoc »

Przedstawiam moją nową, dość nietypową ciężarówkę Brockway. Jest to model z 1962 roku, prawdziwy zabytek pamiętający jeszcze 2 wojnę indochińską. Chciałem stworzyć coś innego niż dotychczasowe współczesne amerykańskie trucki. Na pierwszym i drugim zdjęciu jest mój model a na trzecim oryginał (tak dla porównania) chociaż troszkę się różni, ale robiłem co mogłem ;)

ObrazekObrazekObrazek

Krótki opis:

Model 361, pod maską silnik cummins o mocy 195 KM, tylna oś napędza "wiatraczek".
A teraz powołamy komisję z urzędu miar i wag:
waga: ok. 2,5 kg, niewielki model to i waga niewielka
długość: 45 cm
szerokość: 22 cm
wysokość: 24 cm

Jeszcze parę uwag: mocowanie lusterek trochę zmieniłem bo po prostu bez bicia przyznaję, że nie wiedziałem jak zrobić tak, żeby wyglądało jak w oryginale. Co do maski to nie jest otwierana tylko zdejmowana. Nie jestem do końca pewny czy akurat w tej ciężarówce tak to wyglądało ale znalazłem zdjęcia tego modelu w wersji Dump Truck i tam tak właśnie było - klapy maski były mocowane na szynach i po prostu się je zdejmowało. System się sprawdził i dzięki Bogu bo próby z klapami na zawiasy nie poszły najlepiej, prawdę mówiąc po zastosowaniu zawiasów albo otwierały się odrobinę albo w ogóle więc niejako nie miałem wyjścia.
W sumie zrobienie modelu zajęło mi około miesiąca. Aha i przepraszam za kiepską jakość nalepek, jakoś nie chciały się ładnie wydrukować.

To tyle odnośnie budowy, zapraszam do GALERII.

Proszę o komentarze/sugestie/uwagi. (mile widziane/będą rozpatrzone/proszę o ograniczenie do minimum :D )

PS smyk, przestań podglądać BS, premiery są na forum, wszystko popsujesz :D
Ostatnio zmieniony 2007-12-28, 23:38 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#2 Post autor: Maciej Drwięga »

Chłopie, dałeś czadu. Dojrzała kontrukcja której na pierwszy rzut oka trudno cokolwiek zarzucić. Naprawdę bardzo dobrze no i w klimatach które uwielbiam :)
Więcej napiszę jak dojadę na miejsce urlopowania ;)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

Re: Brockway 361

#3 Post autor: smyk »

Havoc pisze:PS smyk, przestań podglądać BS, premiery są na forum, wszystko popsujesz
I tak byłem dyskretny, że nie wrzuciłem tego do 'ciekawych konstrukcji' :mruga:

Model bardzo przypadł mi do gustu, czemu dałem już wyraz. Fajny "kapsel" przedniej felgi, ta czarna obręcz(?) daje niesamowity klimat. A czy światełka na dachu nie powinny być skosami w przeciwnym kierunku?

No i w ogóle - gratuluję raz jeszcze!

Ps. wygląda na to, że będziesz pierwszym, który zdobędzie tytuł MOCa miesiąca dwa razy pod rząd.
Ostatnio zmieniony 2007-08-27, 10:52 przez smyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Havoc

#4 Post autor: Havoc »

smyk pisze:czy światełka na dachu nie powinny być skosami w przeciwnym kierunku
też o tym myślałem ale światełka są w zasadzie proste a za nimi powinny być szare trójkąciki w przeciwną stronę ale uznałem, że w wersji lego stałyby się za duże.
smyk pisze:I tak byłem dyskretny
i za to jestem wdzięczny
smyk pisze:wrzuciłem tego do 'ciekawych konstrukcji'
konstrukcja jak każda inna, po prostu truck ;)
smyk pisze:ta czarna obręcz(?)
jest to obręcz zdjęta z http://www.peeron.com/inv/parts/3403c01 Myślałem, żeby dać tu czarne koło pasowe, ale byłoby za małe, a poza tym przypomniałem sobie, że nie mam pasówek w tym kolorze :)

Grand

#5 Post autor: Grand »

Bardzo ładny model, ciekawe rozwiązanie przednich felg. :) Chociaż do jednej rzeczy się przyczepię, porównywałem ze zdjęciem i wg mnie maska powinna być szersza o 1 studa. Może to tylko takie złudzenie, ale to jedyna rzecz, która mnie szczypie w oczy. :whoeva:
Ostatnio zmieniony 2007-08-27, 11:06 przez Grand, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

Mistrzowski model, Havoc, moje gratulacje. Trzeba powiedzieć, że i wybór tematu świetny, bo pewne detale, jak choćby błotniki tego wozu, idealnie nadają się do odwzorowania z Lego - tylko trzeba to zauważyć. I umieć wykonać.
Naprawdę super.
A z detali to urzekła mnie... kierownica :) . To Twój patent? Bo jakoś nigdy nie zwracałem uwagi na kierownice w dużych ciężarówkach.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Havoc

#7 Post autor: Havoc »

dmac pisze:Mistrzowski model, Havoc, moje gratulacje.
Dziękuję, dziękuję. Cieszę się, że się podoba. I przyznaję, że pierwsze na co zwróciłem uwagę to właśnie błotniki, że chyba da się je dość dobrze odwzorować w lego.
dmac pisze:A z detali to urzekła mnie... kierownica . To Twój patent?
Tak, po Freightlinerze FLB, w którym zwrócono uwagę na zbyt małą kierownicę zacząłem prace nad nową i wymyśliłem tą, którą tu widać, choć swój debiut miała we Freightlinerze FLD. Teraz już chyba zawsze będę ją stosował bo się sprawdza :D
smyk pisze:wygląda na to, że będziesz pierwszym, który zdobędzie tytuł MOCa miesiąca dwa razy pod rząd
podobno zawsze jest ten pierwszy raz ale raczej nie będzie to dotyczyło mnie, ten MOCek nie za bardzo nadaje się na konstrukcję miesiąca, przynajmniej ja tak go postrzegam, nawet jeśli go wystawię to ile osób będzie chciało 2 razy z rzędu głosować na ciężarówkę i to tego samego autora, a trucków i tak jest podobno za dużo, jak to było powiedziane "jesteśmy monotematyczni" :D no ale zobaczymy...
Ostatnio zmieniony 2007-08-27, 13:58 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AertE
Posty: 59
Rejestracja: 2007-06-23, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: AertE

 

#8 Post autor: AertE »

Niewiarygodny! Twój model jest niesamowity, ta dbałość o każdy szczegół, każdy drobny detal, po prostu brak słów. Musisz koniecznie wystawić go na MOC miesiąca! Chciałbym kiedyś umieć tak wspaniale budować. Ahh... nie mogę się na niego napatrzeć ;)
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#9 Post autor: Maciej Drwięga »

No więc tak, co mi się podoba:
- motyw z rurą wydechową, bardzo stylowa i fajnie się komponuje z lekkim ciągnikiem siodłowym;
- filtr powietrza - także stylowy i bardzo miło wygląda;
- przednia felga - genialne rozwiązanie;
- zbiorniki paliwa - typowe dla lat 70tych, takie były też montowane w Mackach;
- deska rozdzielcza - nie wiem na ile podobna do oryginału, ale wygląda przytulnie i na przemyślaną;
- nareszcie lekka rama, która fajnie komponuje się z tylnymi kołami rozsuniętymi o 0,5 kropki.
A teraz trochę marudzenia:
- http://www.hankstruckpictures.com/pix/t ... 61_w_1.jpg i http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=2698129 -> grill masz na 8 a powinieneś zrobić na 10, wtedy było by o niebo lepiej;
- znowu maski nie rozszerzasz stopniowo tylko dajesz te dziwne skośne briki i na 3 kropkach długości maski robisz skok o 1... brrrr.... powinieneś z 10 na przodzie przejść płynnie do 14 kabiny skokami o 0,5 kropki - dość proste błotniki aż się o to proszą.
- zbyt wysoki dach - te slopes 45st średnio pasują :(
- fotele w kabinie powinny nieco inaczej być montowane;
- siodło, w tej skali można już więcej wykombinować :)
- znowu silnik to martwa atrapa, bez pracujących tłoków...
- znowu syndrom dziury między zderzakiem a błotnikiem, powinno być łatwo kiedy błotnik się nie odchyla...

Jak zwykle zaznaczam: to, że coś bym zmienił nie znaczy, że mi się nie podoba. Podoba mi się na tyle, że na GPRSie przeleciałem przez wszystkie fotki z BS :)
Pryskasz czymś model przed zdjęciami ? Trochę nienaturalnie się błyszczy...
Nadal rozbierasz swoje modele ?
Ostatnio zmieniony 2007-08-27, 18:51 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

adie

#10 Post autor: adie »

Wydaje mi się, że sekret Havoca to duża baza części i umiejętność ich łączenia.

Bardzo mi się podoba. Kumplom z armenii też się podoba dlatego mam zamiar wybudować ich wóz.
Obrazek

Havoc

#11 Post autor: Havoc »

Już się nie wypowiadam na temat minusów, to wszystko prawda :D
Maciej Drwięga pisze:Pryskasz czymś model przed zdjęciami ? Trochę nienaturalnie się błyszczy...
Absolutnie niczym nie pryskam, może to efekt słońca.
Maciej Drwięga pisze:Nadal rozbierasz swoje modele ?
A jakie mam wyjście? Przy ilości klocków, które posiadam, jeżeli chcę zbudować coś nowego to stare po prostu musi zostać rozebrane bo zawsze są w nim jakieś części potrzebne do budowy następnego modelu. Na pocieszenie powiem, że Brockway nadal stoi i jeszcze trochę postoi ;)
adie pisze:duża baza części
Gdybym takową posiadał nie rozbierałbym tak szybko modeli ;)

To powinien być nowy post ale podwójnych się nie robi więc dodam to tutaj.
Napisałem wyżej, że nie będę się wypowiadał na temat minusów, ale całą noc nie dawało mi to spać i moja dusza wojownika kazała mi walczyć ;) Tak więc odnośnie wypowiedzi Macieja:
zbyt wysoki dach - te slopes 45st średnio pasują
Racja, dach zbyt wysoki, zwróciłem na to uwagę po zrobieniu zdjęć ;/ , a co do slopes 45 st - to czym byś to zastąpił? Model jeszcze stoi, można cosik poprawić.
fotele w kabinie powinny nieco inaczej być montowane
Błąd, znalazłem zdjęcie Brockway'a w sieci (wprawdzie stał na złomowisku ale fotele w nim były i właśnie tak były zamontowane.
siodło, w tej skali można już więcej wykombinować
Owszem, kombinować zawsze można (o to chodzi w tym hobby ;) ) ale w tym trucku siodło jest małe i proste więc uznałem, że lepiej też zrobić proste a nie kombinować na siłę.
znowu syndrom dziury między zderzakiem a błotnikiem, powinno być łatwo kiedy błotnik się nie odchyla
Tu się zdecydowanie nie zgodzę, w oryginale przerwa między błotnikiem i zderzakiem jest równie duża, śmiem nawet twierdzić, że przypatrując się dłużej odniosłem wrażenie, że w rzeczywistości jest większa niż ta w modelu.
znowu silnik to martwa atrapa, bez pracujących tłoków
Z zewnątrz tak właśnie ten silnik wygląda, co dałoby zamontowanie tłoków pracujących skoro nikt by ich nie widział. Dla samej świadomości że tam są je montować, czy dla własnej satysfakcji? Na allegro nie problem takie dostać i z zamontowaniem też pewnie nie byłoby dużego problemu, ale w takiej sytuacji po co? Ta chęć wbudowywania tłoków sprawia, że zaczynam myśleć Macieju, że przechodzisz na stronę Technica. Uprzedzam, że niewiernych palimy na stosie :D
I na koniec...
znowu maski nie rozszerzasz stopniowo tylko dajesz te dziwne skośne briki i na 3 kropkach długości maski robisz skok o 1... brrrr.... powinieneś z 10 na przodzie przejść płynnie do 14 kabiny skokami o 0,5 kropki - dość proste błotniki aż się o to proszą
Przyznaję, że stopniowo jej nie rozszerzałem, choć podczas budowy o tym myślałem. Nie zrobiłem tego gdyż wg mnie maska rozszerza się tak nieznacznie, że ciężko by było to odwzorować z lego i te 0,5 kropki również nie wyglądałoby najlepiej a z zastosowaniem tego wbrew pozorom mógłby być problem, jako że klapy maski nie są przyczepiane od spodu. Przód maski natomiast rzeczywiście mógłby mieć szerokość 10 studów ale to już się wiąże z poprzednio omówionymi przeróbkami.
No to tyle, teraz mogę znów spać spokojnie, tzn. dopóki Maciej nie wytoczy kolejnych kontrargumentów :D . Przebacz Maćku, jestem pod pewnymi względami nie do końca reformowalny. Pewne błędy będę prawdopodobnie zawsze popełniał, czasem może nawet nieświadomie.
Ostatnio zmieniony 2007-08-28, 18:36 przez Havoc, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#12 Post autor: martinbb »

No faktycznie, dobry model :) Nawet bardzo dobry bym rzekł. Ale nie wystawiaj na MOC miesiąca - daj innym wygrać ;)

Co do dachu - może cheese slopes ? Tylko będzie problem z narożnikami... ;/

No i jak dla mnie zderzak na 2 bricki grubości w zupełności by wystarczył :)

Pozdrawiam
Inspired by NavySEALs

Hippotam

#13 Post autor: Hippotam »

Piękne. Zachwycam się zarówno linią Brockwaya (ech, ta długa maska i niskie, szerokie błotniki) jak i wiernością odwzorowania (moje nieuzbrojone oko nie dostrzega drobnych odstepstw od ideału). Zablogowane, oczywiście.

Tak na marginesie, zastanawiam się, kiedy do Model Teamowcow trafi na tyle duzo klocków w nowych kolorach, że zamiast standardowych czerwonych, czarnych czy białych, częściej będziemy oglądać modele ciemnoczerwone, piaskowe, brązowe? U Systemowców poziom nasycenia jest już spory, w MT potrwa to pewnie dłużej...
Ostatnio zmieniony 2007-08-28, 23:28 przez Hippotam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hasky128
Posty: 122
Rejestracja: 2006-12-20, 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Hasky128

 

#14 Post autor: Hasky128 »

Taką ciężarówe to bym sobie mógł na biurku postawić, albo na parapecie, albo przy łóżku...
Jak już będę zarabiał tyle, żeby się samemu utrzymywać, odkupie od kogoś jakiś model trucka w MT 1:13 :) cudne cudo
...

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#15 Post autor: dmac »

Hasky128 pisze: Jak już będę zarabiał tyle, żeby się samemu utrzymywać, odkupie od kogoś jakiś model trucka w MT 1:13 :)
Nie chciałbym Cię zniechęcać, ale będziesz musiał zarabiać znacznie więcej niż "tyle, żeby się samemu utrzymywać" :) . Albo odkładać przez wiele, wiele lat....

Poza tym, ModelTeamowcy bywają bardzo przywiązani do swoich dzieł.

Zwłaszcza tak udanych.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ