[MOC] Zapora w Solinie

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

[MOC] Zapora w Solinie

#1 Post autor: pit »

Zapora w Solinie - podobno największa zapora w Polsce.
Model zaprojektowałem i zbudowałem na Mapę Polski dla Lego Polska.

ObrazekSolina dam by Piotr, on Flickr
ObrazekSolina dam by Piotr, on Flickr


Sama zapora jest jednym wielkim betonowym klocem (chociaż nie do końca), tak i mój model jest jednym wielkim klocem, tyle że plastikowym. Na budowę poszło około 7 tys. klocków.
Ze względu na ograniczenia rozmiarów modeli na mapę, postanowiłem zbudować tylko ten najbardziej charakterystyczny fragment zapory. Problem wielkiej ściany z klocków, w miejscu w którym w oryginale jest woda, rozwiązałem za pomocą mozaiki. Mozaika przedstawia widok na zaporę od strony jeziora.

ObrazekSolina dam by Piotr, on Flickr
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 369
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

#2 Post autor: Deckard Cain »

O ho ho zmyślnie to panie wykombinowałeś. Bywam tam od czasu do czasu - fajne widoczki.
Naprawdę fajnie ci to wyszło.
Ostatni z Horadrimów

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#3 Post autor: bacon »

Ładny widoczek z tyłu :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Zastanawiałem się czy to z tył zapory to jakiś mural czy po prostu widok? Musiałem "wygooglować" sobie tą zaporę i okazało się, że murale też są na niej

Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Durzy »

legosamigos pisze:Zastanawiałem się czy to z tył zapory to jakiś mural czy po prostu widok?
Czasami zamiast zastanawiać, lepiej przeczytać:
pit pisze:Problem wielkiej ściany z klocków, w miejscu w którym w oryginale jest woda, rozwiązałem za pomocą mozaiki.
pit, swoją szosą, świetny pomysł z mozaiką, zamiast nudnej ściany!

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#6 Post autor: Neo »

Jak powiedział Jurek Stuhr w Seksmisji: "No ładne cacko" :)

Awatar użytkownika
Pakita
Posty: 254
Rejestracja: 2015-06-25, 23:46
Lokalizacja: okolice Warszawy

#7 Post autor: Pakita »

Twoja praca szalenie mi się podoba, za sprawą estetyki jaką przyjąłeś. Wszystko jest tu bardzo schludne, wręcz wymuskane, nie ma miejsca na żaden bałagan. Bardzo ładnie dobrałeś kolorystykę poszczególnych elementów, które współgrają ze sobą tworząc spokojną pracę. Niegdyś widziałam już pracę w mikroskali, która była utrzymana w podobnym stylu i podobnie jak wtedy, tak i teraz, na myśl przychodzi mi jedno skojarzenie - piękna zabaweczka, którą miło by było mieć na półce w domu :). Choć pobawić się nią, podobnie jak starymi zabawkami, można by było w ograniczonym zakresie, samo patrzenie na nią może ucieszyć duszę :).
Bardzo podobają mi się Twoje "ludziki". Wiem, że to chwyt szalenie prosty, ale to jak zorganizowałeś tym "ludzikom" czas na tamie, szalenie mi się podoba. Tu ktoś podziwia rzekę w parze, tam zaś stoi tylko metr od nieznajomego. Ktoś samotnie, być może w pośpiechu przekracza rzekę, inni zaś nieśpiesznie przechadzają się parami. Jest nawet zorganizowana grupa, dzielnie krocząca samym środkiem. W tej prostocie kryje się życie :P. Ponieważ jednopinówka zawsze jak dla mnie imituje w tej skali kapelusz, to jest i retro :).
Mozaika z tyłu to świetny patent urozmaicający Twoją pracę, taki dodatkowy smaczek. Fajnie, że mozaika, podobnie jak cała praca utrzymana jest w stonowanej, sielankowej wręcz kolorystyce. Bardzo relaksujący motyw z łódeczkami.
Takie prace jak Twoja przekonują mnie do mikroskali :P.

księgowy
Posty: 77
Rejestracja: 2016-08-29, 13:54
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: księgowy »

Świetny MOC, bardzo mi się podoba budynek w mikroskali i mozaika.

Czy ten widoczek był robiony na podstawie jakiegoś zdjęcia, Twojego lub dostępnego w sieci? Chętnie rzuciłbym okiem, jeśli na czymś się wzorowałeś, o ile nie tylko na zapamiętanym widoku :) Grafika Google wypluła mi zdjęcie z jedną smętną łódeczką.

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#9 Post autor: pit »

legosamigos pisze:Zastanawiałem się czy to z tył zapory to jakiś mural czy po prostu widok? Musiałem "wygooglować" sobie tą zaporę i okazało się, że murale też są na niej
"Murale" rzeczywiście też widziałem na zdjęciach i z tego co wiem, są robione metodą mycia myjkami ciśnieniowymi.
Pakita pisze:Twoja praca szalenie mi się podoba, za sprawą estetyki jaką przyjąłeś. Wszystko jest tu bardzo schludne, wręcz wymuskane, nie ma miejsca na żaden bałagan. Bardzo ładnie dobrałeś kolorystykę poszczególnych elementów, które współgrają ze sobą tworząc spokojną pracę. Niegdyś widziałam już pracę w mikroskali, która była utrzymana w podobnym stylu i podobnie jak wtedy, tak i teraz, na myśl przychodzi mi jedno skojarzenie - piękna zabaweczka, którą miło by było mieć na półce w domu :). Choć pobawić się nią, podobnie jak starymi zabawkami, można by było w ograniczonym zakresie, samo patrzenie na nią może ucieszyć duszę :).
Bardzo podobają mi się Twoje "ludziki". Wiem, że to chwyt szalenie prosty, ale to jak zorganizowałeś tym "ludzikom" czas na tamie, szalenie mi się podoba. Tu ktoś podziwia rzekę w parze, tam zaś stoi tylko metr od nieznajomego. Ktoś samotnie, być może w pośpiechu przekracza rzekę, inni zaś nieśpiesznie przechadzają się parami. Jest nawet zorganizowana grupa, dzielnie krocząca samym środkiem. W tej prostocie kryje się życie :P. Ponieważ jednopinówka zawsze jak dla mnie imituje w tej skali kapelusz, to jest i retro :).
Mozaika z tyłu to świetny patent urozmaicający Twoją pracę, taki dodatkowy smaczek. Fajnie, że mozaika, podobnie jak cała praca utrzymana jest w stonowanej, sielankowej wręcz kolorystyce. Bardzo relaksujący motyw z łódeczkami.
Takie prace jak Twoja przekonują mnie do mikroskali :P.
Bałaganu w sumie nie zdążyłem zrobić. :) W szczególności przy budynku brakuje właśnie takiego bałaganu wynikającego z jego przeznaczenia i działania.
Grupa zorganizowana to w zamyśle są harcerze. Nie wiem, czy teraz jeszcze można spotkać harcerzy (na pewno znacznie rzadziej), ale za czasów, kiedy zdarzało mi się pojechać nad Solinę, czyli w okresie edukacji, taki widok był na porządku dziennym. Więc faktycznie to takie trochę retro. :)
Bardzo się cieszę na Twój komentarz. Zresztą w ogóle lubię czytać Twoje komentarze, bo widać, że nie przeglądasz prac pobieżnie, a poświęcasz im sporo czasu. I w sumie zazdroszczę podejścia. :) Dzięki.
Za pozostałe komentarze również oczywiście dziękuję.
księgowy pisze:Czy ten widoczek był robiony na podstawie jakiegoś zdjęcia, Twojego lub dostępnego w sieci? Chętnie rzuciłbym okiem, jeśli na czymś się wzorowałeś, o ile nie tylko na zapamiętanym widoku :) Grafika Google wypluła mi zdjęcie z jedną smętną łódeczką.
Faktycznie wzorowałem się na jakimś zdjęciu z sieci, chyba nawet tym:
http://www.globtroter.pl/zdjecia/136544,polska,bieszczady,polanczyk,zapora,w,solinie.html#.
A żaglówki dodałem, żeby smętnie nie było. :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

pit pisze:"Murale" rzeczywiście też widziałem na zdjęciach i z tego co wiem, są robione metodą mycia myjkami ciśnieniowymi...
Czytałem właśnie, że to jakieś murale ekologiczne. A może się pokusisz o jakiś mural na swojej zaporze? Z jednej strony widok, z drugiej strony właśnie mural :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

Nietypowy obiekt - chyba pierwszy raz widzę zaporę z LEGO :) . I bardzo ładnie to wyszło: jest wrażenie ogromu, a nie ma nudy. Pomysł z obrazkiem na ścianie - oryginalny.

Kawał mapy będzie, skoro jeden obiekt jest takiej wielkości!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Pakita
Posty: 254
Rejestracja: 2015-06-25, 23:46
Lokalizacja: okolice Warszawy

#12 Post autor: Pakita »

pit pisze:Grupa zorganizowana to w zamyśle są harcerze. Nie wiem, czy teraz jeszcze można spotkać harcerzy (na pewno znacznie rzadziej), ale za czasów, kiedy zdarzało mi się pojechać nad Solinę, czyli w okresie edukacji, taki widok był na porządku dziennym.
Ach, więc to harcerze :). Przypuszczam, że harcerze jeszcze funkcjonują. Bynajmniej 3 lata temu jeszcze na pewno działali :). Ale z tego jak świat się zmienia i jak zmieniają się dzieciaki i młodzież wnioskuję, że mogą długo nie pociągnąć :/.
pit pisze:Bardzo się cieszę na Twój komentarz. Zresztą w ogóle lubię czytać Twoje komentarze, bo widać, że nie przeglądasz prac pobieżnie, a poświęcasz im sporo czasu. I w sumie zazdroszczę podejścia. :) Dzięki.
To ja dziękuję, że te moje komentarze czytasz ;P.

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#13 Post autor: pit »

legosamigos pisze:Czytałem właśnie, że to jakieś murale ekologiczne. A może się pokusisz o jakiś mural na swojej zaporze? Z jednej strony widok, z drugiej strony właśnie mural :)
Z pewnością wyglądałoby to ciekawie, ale wymagałoby to przekonstruowania całej budowli.
Poza tym już nie dysponuję tym modelem. :)
dmac pisze:Kawał mapy będzie, skoro jeden obiekt jest takiej wielkości!
Mapa już w sumie jest, chociaż nie wiem, czy już nie jest zdemontowana. A może ruszy w trasę po Polsce. Nie wiem. :)
Powstała na otwarcie tego pierwszego w Polsce sklepu lego w Warszawie. My zbudowaliśmy duże modele, a dzieciaki w każdy weekend sierpnia budowały małe obiekty. Tak na szybko, informacje o mapie znalezione w sieci:
http://kikah868.blogspot.com/2016/08/mapa-polski-z-klockow-lego.html
http://www.juniorowo.pl/mapa-polski-miliona-klockow-lego/.
Pakita pisze:Ach, więc to harcerze :). Przypuszczam, że harcerze jeszcze funkcjonują. Bynajmniej 3 lata temu jeszcze na pewno działali :). Ale z tego jak świat się zmienia i jak zmieniają się dzieciaki i młodzież wnioskuję, że mogą długo nie pociągnąć :/.
Nie jest jeszcze tak źle. Znam człowieka, który wciąż się w to "bawi", mimo że nie jest młodszy ode mnie :) i znam też człowieka, który pod wpływem uroku młodej drużynowej, chce się zapisać do harcerstwa. :D
Pozdrawiam,
Piotrek

ODPOWIEDZ