[MOC] Ursus i Sipma

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

[MOC] Ursus i Sipma

#1 Post autor: Thietmaier »

Wykorzystując w końcu wolny czas i pobyt w domu przedstawiam Wam mój najnowszy model, a mianowicie Ursus 4514.
Chciałem zbudować sobie do swojej kolekcji jeszcze jeden większy model z gamy Ursusa, a że po zbudowaniu Ursusa 255, miałem gotowy przepis na maskę, to postanowiłem zrobić coś znowu z licencji Massey Fergusona.
Ponieważ nie mam klocków w Krakowie, model początkowo powstawał w LDD. Na żywo musiałem już tylko wymyślić jak zaczepić tylny pochyły błotnik i naprawić te niedociągnięcia spowodowane budowaniem w LDD.
Starałem się z modelu wycisnąć jak najwięcej, ale żadnych cudów tu nie ma. Kabina jest nieidealna, ale mając do dyspozycji te szybki które są w ofercie nie można oddać odpowiednio wszystkich skosów. Brakuje wnętrza, ale krucho z miejsce w środku, dużo przestrzeni zabiera mocowanie kabiny i błotników. Jak widać koła się skręcają, ale nie kręcą. Tak, z przodu jest felga LBG a z tyłu Metallic Silver, bo początkowo miały być tylko metaliczne, jednak te elementy co robiły za felgi niszczyły zupełnie wygląd modelu. A nie miałem dishy 3x3 LBG. Przy następnej okazji kupię i podmienię.
Jako dodatek zrobiłem prasę kostkującą Sipma PK4010 (nie chciałem modelu Z224, który jest identyczny, tylko czerwony, byłaby kolorystyczna nuda). Jestem z nich cholernie zadowolony, bardziej niż z Ursus, bowiem w końcu udało mi się ja zrobić tak jak chciałem. Jedyny mankament to brak otworu z tyłu, tam gdzie maja wychodzić kostki, ale to już wynik ograniczonego wyboru zielonych elementów, gdybym miał panele narożne 1x1 to byłoby idealnie.
Model jeszcze otrzyma w przyszłości naklejki, na pewno trójkąt z tyłu, prasa tak samo, może będą napisy Ursus i Sipma.

Tak to się prezentuje

Obrazek
Ursus4514.01 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
Ursus4514.02 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
Ursus4514.07 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
Ursus4514.03 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
Ursus4514.09 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
Ursus4514.12 by Damian Z., on Flickr

Po resztę zdjęć zapraszam do ALBUMUna Flickr.
Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 2016-09-11, 19:40 przez Thietmaier, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Wymieniłbym kafla 2x2 na boku podbieraka i dał tam jumpera z okrągłym kaflem 1x1 w charakterze kółka.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#3 Post autor: gmkkk »

W ursusie 4514 przeszklona kabina schodzi przed tylne koło, szkoda, że w tej skali byłoby to trudno zrobić. Fajny model, mógłby być zestawem w city/ farma.

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#4 Post autor: Thietmaier »

Longer widziałem wersje bez kółka :) Miałem tam je wstawić, ale jest za małe, powinno trochę wystawać.

gmkk dlatego jest to zaznaczone skosem :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Thietmaier pisze:Longer widziałem wersje bez kółka :)
To lipa, bo ono prowadzi cały heder po ziemi.

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#6 Post autor: Thietmaier »

To pomyślę i coś wstawie tam :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Thietmaier pisze:To pomyślę i coś wstawie tam :)
Szkoda że nie zrobiłeś Z224, bo ona wbrew pozorom nie jest identyczna z tym nowszym modelem. Dodatkowo na temat tej starszej mógłbym się trochę naprodukować, bo różne przeboje z nią miałem :)

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#8 Post autor: Jakeof »

Prasa pierwsza klasa;) Ale do ciągnika mam zastrzeżenie - jak patrzy się na niego z boku, to imitacja silnika pod maską ma za dużo prześwitów, to moim zdaniem mocno psuje efekt. No i szkoda że lusterka odstają w druga stronę, ale mam pomysł jak to zmienić - wygnij te klucze które trzymają płytkę 1x1 z clipem trochę bardziej do przodu i zastosuj płytkę 1x1 z clipem, tyle że poziomym. Tą: http://www.bricklink.com/v2/catalog/cat ... %5D#T=S&O={}
I wtedy już bez tych rączek od ludzików rzecz jasna. Próbowałeś tak?

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#9 Post autor: Thietmaier »

Longer - tak jak pisałem, nie chciałem Z224 bo czerwony i czerwony jest nudny. A chcę zrobić makietę i wyglądałoby słabo jakby wszystkie modele były żółte i czerwone i szare. Stad ten wybór :)

Jakeof, tak próbowałem cos takiego i nie podobało mi się to. Te lusterka wiem że są średnie, ale nie mam pomysłu jak je odwzorować.

Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 1275
Rejestracja: 2013-10-24, 09:31
Lokalizacja: Poznań / Limerick - Irlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: wallyjarek »

Za tydzień będzie u mnie w mieście wystawa Limerick Diecast Model & Diorama Show, gdzie też będę się wystawiał z kolegami z Irlandzkiego forum, chciałem na wystawę zbudować jakiś mały model traktoru jednak się poddałem. Twój bardzo fajnie wyszedł, daleko mi do takiego budowania.
Gratuluję.
Ostatnio zmieniony 2016-09-11, 21:08 przez wallyjarek, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Jellyeater »

Na 4 zdjęciu łamie się w połowie. Ten groszek na przedniej osi mnie razi. Za bardzo to wystaje. Ale to już kwestia skali... Jakby odwrotnie dać tę felgę to by się dało wcisnąć okrągły kafelek. Ale wtedy felga wyglądałaby gorzej. Coś za coś.

Tak to super.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Thietmaier pisze:Longer - tak jak pisałem, nie chciałem Z224 bo czerwony i czerwony jest nudny.
One występowały też jako pomarańczowe (taką mieliśmy) oraz ciemnoczerwone :P

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#13 Post autor: Thietmaier »

Faktycznie, jeszcze lepsze kolory do budowania :D

Jellyeater odwrócenie opony będzie jeszcze gorsze. Rama się łamie bo tam jest stary hinge bo musiałem odwrócić orientację studiów a nie ma miejsca na wzmocnienie tego.

Grajek
Posty: 11
Rejestracja: 2016-09-01, 21:32
Lokalizacja: spod Torunia

#14 Post autor: Grajek »

Na wstępie chciałem stwierdzić, że temat traktorów z klocków nie jest zbyt łatwo, a to wynika z braku części, które umożliwiałyby wprowadzanie pewnych rozwiązań i skali, w jakiej owe modele mają powstawać. Tobie sztuka odtwarzania ciągników w wersji klockowej się udała. Tyle miłych słów, pora na nieco krytyki.
Model jest zasadniczo rozpoznawalny (przynajmniej dla takiego jak ja fana techniki rolniczej), ale to zasługa jedynie pokrywy silnika. I nawet tu nie wiem, czy nie kojarzę go tylko dla tego, że widziałem już takie odtworzenie licencyjnej maski w modelu mniejszego brata 4514. Do wad należy na pewno zaliczyć, że pod maską jest zdecydowanie za dużo wolnego miejsca. O ile nowoczesne silniki mogą mieć takie "dziury" (to sprawa różnych filtrów i katalizatorów, które niestety zajmują nieraz tyle miejsca, co "goły" silnik), to tutaj jest to niedopuszczalne. Druga sprawa to wygląd kabiny, ale tu chyba nic nie da się zmienić, chyba, że zrobić współczesną wersję eksportową tego ursusa, z daszkiem, który można zobaczyć tutaj (daszek można zrobić np. z tego, ale pewnie trzeba by wtedy popracować nad wyglądem). Inaczej sprawa ma się w przypadku prasy. Tutaj jestem pod wrażeniem i nie znajduję niczego, do czego mógłbym się przyczepić (wiadomo, że palców podbieraka nie wymodelujesz w tej skali :-P ). Generalnie praca niezła, ale raczej wymaga poprawek.
Ostatnio zmieniony 2016-09-12, 13:32 przez Grajek, łącznie zmieniany 1 raz.

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#15 Post autor: Thietmaier »

Grajek, dziękuję za obszerny komentarz!
Fakt, silnik jest dziurawy, bo tam jest bardzo ciasno i nie miałem pomysłu co tam upchać, ale spróbuję powalczyć :)
Co do kabiny, to też mi bardzo nie pasuje, ale lepiej się nie da zrobić. Gotowe szybki mają złe kąty i nie można jej wyprofilować jak trzeba. Jest też za wąska, na oko 0,5-1 studa. I znowu kwestia szybek, których nie ma w takich rozmiarach. Dlatego starałem sie zaburzyć linię tylnej szyby wysunięciem dachu o pól studa za nia.

ODPOWIEDZ